Czego szukasz

Ciąża: pierwsze m-omenty w życiu pracującej mamy

Jak to dobrze, że ciąża trwa 9 miesięcy… Tak. To całkiem dobrze zostało „wymyślone”. Ten czas potrzebny jest wszystkim na przygotowanie się do ogromnej zmiany. Można mówić co się chce, ale to zmiana bliska rewolucji i to we wszystkich aspektach życia. Także w życiu zawodowym przyszłej mamy.

  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 08/11/2015
Fragment infografiki M-Factor, mama przy laptopie

W naszym badaniu pt. „M-Factor, czyli o jakiej pracy marzy mama?”, podzieliłyście się z nami swoimi najważniejszymi przeżyciami związanymi z czasem przygotowania do misji „mama”, także w kontekście pierwszej rozmowy z pracodawcą.

Szefie, jestem w ciąży…

To często bardzo ważny ale i trudny moment. Bo wiele z nas po prostu bało się reakcji podwładnych, bało się usłyszeć coś nieprzyjemnego, przykrego, coś co mogłoby zburzyć (choć na chwilę), wielką radość jaką niesie za sobą nowe życie.

Dlatego wiele przyszłych mam odkłada taką rozmowę; czasem „aby nie zapeszyć”, czasem ze strachu lub jeszcze innych powodów… I to jest jeden z pierwszych momentów, który może zdecydować o tym, jak ułożą się późniejsze relacje z pracodawcą.

A czy można dobrze do takiej rozmowy się przygotować? Oczywiście! Co więcej, my same możemy taką rozmowę kształtować. Jak poinformować pracodawcę o ciąży? Sprawdź tutaj >

Idę rodzić…

Czy przyszła mama pracuje do ostatniego dnia, czy też nie, nasze badanie pokazało jak istotne są dwa szczególne momenty, których nie powinno zabraknąć, choć niestety często bywa inaczej…

Po pierwsze: rozmowa o planach

Rozmowa o konkretnych datach, rozwiązaniach, ustaleniach. Dobrą praktyką przełożonego jest opowiedzenie, jak zostanie rozwiązana kwestia zastępstwa a także podzielenie się informację o tym, kiedy rozpocznie się rekrutacja. To może uspokoić atmosferę wewnątrz firmy (nie wszyscy wiedzą o ciąży) i na zewnątrz (ewentualne telefony z pytaniem „czy to na Twoje miejsce? Co się dzieje?”).

Idealnie będzie, kiedy mama sama może włączyć się w przygotowania, aby zapewnić tzw. naturalne przejście. Chodzi głównie o przygotowanie osoby, która przejmie obowiązki na czas opieki nad maluszkiem, ale także wcześniejsze informowanie do kiedy przyszła mama pracuje i kto przejmie nierozwiązane sprawy. Takich rzeczy nie warto zostawiać na ostatnią chwilę. Czasem wystarczy sympatyczny mail do zespołu i kontrahentów.

Po drugie: zespołowe „baby shower”, czyli pożegnanie przed pójściem na urlop

Symbolicznie pożegnanie, z ciastkiem i grzechotką od zespołu i obowiązkowym zapewnieniem, że wyślesz zdjęcia malucha.

Świetnie, kiedy to ustalony w firmie, nieformalny rytuał, w jaki sposób żegna się przyszłą mamę idącą na urlop. Może być ciacho i symboliczny prezent „na nową drogę życia”, kartka od zespołu z ciepłymi życzeniami. Taki moment pamięta się zupełnie niezależnie od dalszych wyborów życiowych…

Droga Mamo, jeśli w Twojej firmie jeszcze niema takiego zwyczaju, bądź pierwsza! Zaproponuj oficjalne pożegnanie, roześlij zaproszenia do wszystkich kluczowych współpracowników i odejdź w radosnej atmosferze.

Powodzenia!

Już wkrótce opiszemy kolejne m-omenty!

Kilka słów o badaniu

„M-omenty” zostały zidentyfikowane na podstawie analizy odpowiedzi na pytania otwarte (Jaki był najlepszy i najgorszy moment związany z powrotem do pracy?) w ankiecie przeprowadzonej przez portal MamoPracuj.pl i butik komunikacyjny COMM.on w maju 2015 (n=513). Analiza treści została dokonana w programie NVIVO.

A może chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami:

       

 

Zdjęcie: fragment infografiki „M-omenty w życiu Mamy pracującej”.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Dzień Otwarty we Franklin Templeton- „spotkanie, które dodaje skrzydeł”

Tak mówiły o nim uczestniczki Dnia Otwartego dla Mam w firmie Franklin Templeton w Poznaniu. 55 Pań, 25 dzieci, ponad 16 speed interviews i ponad 20 pracowników firmy zaangażowanych w wydarzenie i najwyższe możliwe oceny spotkania! Zapraszamy do relacji!
  • Agnieszka Kaczanowska - 04/11/2019
Dzień Otwarty w siedzibie Franklin Templeton

Dzień Otwarty dla Mam w firmie Franklin Templeton w Poznaniu

Nastroje i ducha wydarzenia najlepiej oddają słowa Uczestniczek:

„Takie spotkanie jest jak trampolina, od której, po miesiącach lub latach spędzonych na wychowywaniu dzieci, można odbić się i zmienić swoje życie już na zawsze”

„Dla matki, która dłużej została w domu, zdanie sobie sprawy z potrzeb kobiety pracującej, przełamanie strachu i nabranie większej pewności siebie – idealne spotkanie”

„Okazuje się, że wszystkie pracujące i niepracujące jesteśmy takie same i mamy lub miałyśmy podobny status życiowy. Mam nadzieję, że będzie takich spotkań więcej!”

„Jedyne czego mi brakło, to mojej odwagi, aby zgłosić się do udziału w speed recruitment!”

Trzecie wspólne spotkanie we Franklin Templeton w Poznaniu

Nie jest łatwo przygotować trzecie spotkanie dla zbliżonej grupy docelowej, ale i tym razem zarówno frekwencja, jak i zaangażowanie Uczestniczek, przeszło nasze wszelkie oczekiwania.

Szczególną okazją do organizacji tegorocznej edycji Dnia Otwartego dla Mam w Poznaniu, była przeprowadzka pracowników firmy do nowego biura na Nowym Rynku.

Nowe otoczenie, jeszcze bardziej nastawione na współpracę i interakcje sprzyjało nawiązywaniu kontaktów i rozmowom, a tych ostatnich było całe mnóstwo.

Sprawdź najnowsze oferty pracy Franklin Templeton i aplikuj!

Co się działo w trakcie spotkania?

Dla naszych gości przygotowaliśmy dwie oddzielne przestrzenie, aby Panie mogły spokojnie wziąć udział w spotkaniu, a dzieci radośnie bawić się pod opieką animatorów.

Część merytoryczną wydarzenia podzieliśmy na trzy części:

  • Wystąpienie pt. „Nie taka rekrutacja straszna jak ją malują – czyli rad kilka jak przejść pozytywnie proces rekrutacji w organizacji takiej jak Franklin Templeton”, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem sądząc po liczbie pytań jakie padły z sali.
  • Networking, podczas którego można było wziąć udział w akcji speed recruitment, ale także niezależnie skonsultować swoje CV z rekruterami Franklin Templeton, sprawdzić znajomość języka angielskiego oraz skorzystać z okazji i zobaczyć nowe biuro Franklin Templeton. Przez cały czas pracownicy firmy byli otwarci i dostępni na rozmowy indywidualne. Jak również zespół Mamo Pracuj 🙂

Co było najważniejsze dla uczestniczek spotkania?

„Najbardziej wartościowe było odczarowanie stereotypów i możliwość rozmowy z ludźmi, którzy tam pracują. Ekipa działu HR była do dyspozycji na każdym kroku i było widać, że mają naprawdę dużo chęci do działania i dzielenia się informacjami”

„Otwartość pracowników FT (zwłaszcza rekruterów), bardzo miła atmosfera, postawa wspierająca nawet na speed recruitment”.

„Możliwość porozmawiania z obecnymi pracownikami i możliwość szybkich rekrutacji. To że dzieci miały dużą swobodę w przychodzeniu do mam jak miały ochotę, a jednocześnie animatorki starały się je tak zainteresować, aby mamy jak najwięcej usłyszały”

Dla tych z Was, które nie mogły tym razem skorzystać z możliwości spotkania z pracownikami Franklin Templeton mamy dobrą wiadomość. Kolejny Dzień Otwarty dla mam na pewno się odbędzie!

Chcesz dowiedzieć się więcej o firmie Franklin Templeton? Sprawdź profil firmy w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

Zdjęcia: własność Franklin Templeton

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 

Film: Mamo Pracuj, jeśli chcesz!

To nasz pierwszy promocyjny film. Jesteśmy bardzo szczęśliwe, że udało się tym krótkim obrazem pokazać coś, o czym na co dzień mówimy do Was, do nas samych również: Mamy mają moc, kobiety mają moc i właśnie o tej sile jest nasz film!
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 22/10/2019
zrzut ekranu z filmu promocyjnego Mamo Pracuj - Ewa Moskalik Pieper

Mamy mają moc, kobiety mają moc i właśnie o tej sile jest nasz film!

Scenariusz i reżyseria: Joanna Helena Taracha Mamato Studio

Zdjęcia i montaż: Katarzyna Miszczak (DOP)

Makijaż: Justyna Opozda makeup artist

Bohaterki filmu:

Justyna Dziatkowska

Justyna jest mamą dwóch małych dziewczynek i właścicielką marki modowej justslow.eu – Moda mi w duszy gra – poznaj historię Justyny i jej drogę do własnego biznesu

Antonina Król

Antonina (Tola) ma 4 córki i zdecydowała się całkowicie zmienić swoją ścieżkę zawodową. Pracę w sprzedaży zamieniła na branżę IT – Jak zostałam programistką – poznaj historię Toli

Ewa Moskalik Pieper

Ewa podjęła pracę po długiej przerwie. Dzisiaj pracuje z nami i jest redaktorką portalu Mamo Pracuj. Pierwsza praca po 40-tce? To moja historia – poznaj historię Ewy!

W filmie poznacie także: Dawida, Tereskę, Zosię, Helenkę i Zuzię, a także Rozalię, Iwa oraz Borysa! Dziękujemy! Spisaliście się na 🥇

W filmie zobaczycie także wnętrze FreeDOM

Wsparcie merytoryczne i opieka na planie 🙂
✔ Anna Łabno-Kucharska
✔ Agnieszka Czmyr-Kaczanowska
✔ Joanna Gotfryd

Czas realizacji – wrzesień / październik 2019 r.

Film został zrealizowany dzięki wsparciu uzyskanemu w Projekcie „MOWES- Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Krakowski Obszar Metropolitalny”. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zdjęcie: screenshot

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail