Czego szukasz

Chęć nauki, skrupulatność i znajomość angielskiego to najważniejsze wymagania. Sprawdź, czy to praca dla Ciebie!

„To, że jestem mamą dla mojego pracodawcy – jest atutem!” – to tylko jeden z kilku argumentów, jakie sprawiają że Ania i Magda, bardzo cenią swoją pracę w Nordea i z przyjemnością opowiadają o niej. A, że ich dział właśnie się rozwija, wspólnie poszukujemy nowych członków zespołu! Zapraszam do wywiadu i sprawdzenia oferty pracy!

Magdo, Aniu, dziękuję, że zgodziłyście się na rozmowę o Waszej pracy! Zacznę od trudnego pytania. ? Sanctions Processing Officer brzmi dość skomplikowanie. Gdybyście chciały wyjaśnić swoim dzieciom czym się zajmujecie w pracy, to jakbyście to zrobiły?

Ania: Mojemu synkowi jak na razie wystarcza wiedza, że mama pracuje w banku. 🙂 Ale gdybym musiała powiedzieć coś więcej, to poszłabym w tym kierunku: mama sprawdza czy klient banku podał już wszystkie potrzebne informacje – jeśli nie – muszę napisać do niego list z prośbą o uzupełnienie tych brakujących. Natomiast część moich kolegów śledzi, to co klienci robią ze swoimi pieniędzmi, żeby sprawdzić, czy przypadkiem nie są przestępcami!

Magda: Moje dzieci często pytają, czy liczę pieniądze skoro pracuję w banku. Tłumaczę im, że nie zawsze i nie w każdym przypadku pracownik banku ma bezpośredni kontakt z pieniędzmi. Opowiadam, że staramy się najlepiej poznać naszych klientów i zbierać potrzebne dane, aby Nordea była dla nich bankiem bezpiecznym. W niektórych przypadkach kontaktujemy się z klientami, dając im szansę na uzupełnienie lub aktualizację danych, służymy pomocą i informacją, jeśli klient tego potrzebuje. Tak w najprostszy sposób mówię o swojej pracy dzieciom.

Dziękuję! A jak to jest z wymaganiami. Czy aby pracować w dziale przeciwdziałania przestępstwom finansowym, trzeba mieć wykształcenie i doświadczenie w tym zakresie? Aby nie powiedzieć w policji. 😉

Ania: Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia! Tym bardziej policyjnego! ? Tak naprawdę jesteśmy w stanie nauczyć się wszystkiego od podstaw. Najważniejsza jest znajomość języka angielskiego na dość zaawansowanym poziomie. Nordea to międzynarodowa firma, na co dzień współpracujemy z ludźmi z innych krajów, stąd językiem komunikacji jest właśnie angielski.

Szczególnie w Łodzi zatrudniamy wielu obcokrajowców. Myślę, że to jest rozwojowe i daje tak samo dużo, co drogi kurs językowy. Ważne jest także to, że cały czas się uczymy. Mamy swoją wewnętrzną platformę kursów, w tym języka angielskiego, ale też np. Excela, z której możemy korzystać bezpłatnie. Ponadto nasz zespół jest bardzo różnorodny, więc każdy dzień jest ciekawy!

Magda z córeczką!

Magda: W moim teamie mamy pełen zakres specjalistów z różnych dziedzin. Od magistrów sztuki, byłych pracowników recepcji, techników zoologii, aż po archeologów. Wszyscy zaczynaliśmy od tego samego stanowiska. Całą wiedzę stanowiącą narzędzie pracy w Nordea zdobywa się w trakcie szkoleń. Mamy programy szkoleniowe dla nowych pracowników, które wystarczają, aby zacząć przygodę z pracą w banku, rozwijać się i osiągać sukcesy.

Powiem tak, aby zacząć pracę w naszym zespole potrzebne są: język angielski, opanowanie podstaw obsługi komputera i urządzeń biurowych oraz dobre chęci. To naprawdę wystarczy!

A jakie umiejętności i kompetencje są najbardziej cenione na tym stanowisku?

Ania: Oprócz wspomnianego języka angielskiego, to na pewno chęć nauki i pozytywne nastawienie. W Nordei nie ma typowego klimatu z korporacji. W mojej ocenie to wielki atut. Zdarza się, że ludzie na chwilę odchodzą gdzieś indziej, ale jednak wracają do nas, właśnie ze względu na atmosferę – wiadomo spędzamy tu 1/3 doby. Tutaj każdy jest naprawdę pomocny i życzliwy.

Magda: Z pewnością osoby komunikatywne odnajdą się u nas bez najmniejszego problemu, jednak tak naprawdę, każdy znajdzie u nas swoje miejsce. W naszej pracy cenna jest również skrupulatność, szybkość podejmowania decyzji oraz otwarcie na zmiany i chęć uczenia się.

Jak Wy trafiłyście do firmy? Jeśli możecie się podzielić swoją historią. Czy wiedziałyście dokładnie czym się będzie zajmować? Czy dopiero w firmie się wszystkiego nauczyłyście?

Ania: Ja po 5 latach w zawodzie (pracowałam w aptece) potrzebowałam zmiany. Zaczęłam być też zmęczona moim grafikiem – pracowałam od 8 do 21 w przeróżnych zmianach, do tego w soboty i czasem w święta. Brakowało mi także możliwości awansu. Wraz z nadejściem nowego roku, podjęłam decyzję o tym, że chcę szukać czegoś innego. Zapisałam się na kurs angielskiego, żeby odświeżyć moje umiejętności.

O Nordei usłyszałam od znajomych i znajomych znajomych. 🙂 Wszyscy wypowiadali się pozytywnie o tej pracy. Na pierwsze miejsce wysuwali właśnie atmosferę, ale też wskazywali Nordeę jako miejsce ciekawe dla osób bez doświadczenia w bankowości, a chcących zmienić branżę. Wiedziałam, też że nie mam czasu i siły na nowe studia!

Magda: Pracowałam w jednej firmie około 10 lat z przerwą na dwie ciąże. Jakiś czas potem, gdy wróciłam do pracy, zaczęły się redukcje zatrudnienia i ja także ich doświadczyłam. Myślałam sobie wtedy, że mama z dwójką malutkich dzieci może nie być atrakcyjnym pracownikiem dla wielu pracodawców, ale koleżanka (również mama malutkiego dziecka) poleciła mi właśnie Nordeę. Jej rekomendacja była ważnym bodźcem do tego, aby złożyć aplikację. Dostałam się i ani razu nie żałowałam! Ja nie znam takiego drugiego miejsca pracy, w którym szanuje się prywatny czas pracownika i przede wszystkim instytucję jaką jest rodzina.

Przychodząc do firmy miałam jedynie ogólny pogląd i informację na temat pracy. Wszystkiego nauczyłam się na szkoleniach i cały czas nadal się uczę nowych rzeczy. I to jest fantastyczne. Muszę podkreślić, że odświeżyłam również swój angielski, co jest dla mnie dodatkowym bezcennym bonusem.

Pomyślałaś właśnie, że to może być opcja dla Ciebie? Sprawdź szczegóły i aplikuj, czas leci!

Wspomniałyście już o przyjaznej atmosferze pracy w Nordea, dużym zrozumieniu potrzeb rodziców, mam. Które z elementów wsparcia są dla Was najcenniejsze?

Anna z synkiem!

Ania: Już na etapie szkoleń mieliśmy powiedziane, że Nordea ma „skandynawski tryb pracy”. To dla firmy normalne, że będąc mamą musimy uczestniczyć też w życiu naszych dzieci, także „życiu przedszkolnym”. Zwolnienie się z pracy z powodu występów dzieci nie jest żadnym problemem. Telefon z przedszkola o gorączkującym dziecku – nie ma problemu, praca w trybie home office z dzieckiem w domu – mój lider wykazuje się dużym zrozumieniem i elastycznością, zdając sobie sprawę, że muszę mieć przerwy, a odrobię czas nieco później. Szanuje to, że jesteśmy również rodzicami. To daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu, bo gdy proszę o szybsze wyjście z pracy, zrozumie mnie w 100%.

Magda: Jest wiele cennych aspektów pracy tutaj. Przede wszystkim możliwość wyjść prywatnych w ciągu dnia, które potem należy odpracować. Cenne jest też to, że pracujemy w zespole, a gdy zdarzy nam się jakaś awaria z dzieckiem w nocy i rano musimy z nim zostać w domu, nikt nie piętnuje nas za to. Nie czujemy presji, gdyż nie zostawiamy obowiązków, którymi nie ma się kto zająć. Działamy zespołowo!

Zatem problem braku możliwości uczestniczenia w przedstawieniach naszych dzieci oraz wzięcia urlopu wypoczynkowego w tym samym terminie co małżonek – nie istnieje. Dla mnie ważne jest także to, że Nordea daje stabilność zatrudnienia oraz pewność otrzymywania wynagrodzenia w terminie, to dla mnie duży komfort psychiczny.

Nasza rozmowa jest związana z dużą akcją rekrutacyjną, którą prowadzi obecnie Nordea, poszukując w swoich łódzkim centrum osób do pracy właśnie na takie stanowiska pracy jak Wasze. To co wyróżnia tę ofertę na rynku, to nietypowe godziny pracy. Czy możecie krótko opowiedzieć skąd taka potrzeba?

Ania: Potrzeba pracy na tzw. drugą zmianę, związana jest z tym, że coraz więcej procesów przekierowywanych jest ze Skandynawii do Polski, a chcąc optymalizować nasze zadania, pojawiły się role w godzinach popołudniowych. To ważna wiadomość w tych niepewnych czasach: że firma się rozwija w Polsce coraz szybciej i poszukuje nowych osób.

Magda: Tak jak wspomniała Ania, Nordea w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, zadań przybywa, więc potrzebnych jest więcej pracowników i wydłużenie czasu pracy. Druga zmiana obejmuje godziny 14:00-22:00.

To nie są typowe godziny pracy, ale wyobrażam sobie, że w wielu rodzinach, to może być rozwiązanie upraszczające domową logistykę. Rodzice mogą się zamieniać w opiece nad dzieckiem, a równocześnie zapewniać dochody rodzinie z dwóch różnych źródeł.

Ania: Owszem wydawać by się mogło, że to trudne godziny pracy, ale wszystko można pogodzić. Jest to szansa dla mam tych najmłodszych dzieciaków, bo jeśli nie chcesz posyłać dziecka do żłobka z różnych powodów, możesz spróbować tak ułożyć czas pracy swojej i partnera, aby na zakładkę zajmować się maluchem. Wyobrażam sobie, że np. od rana do pracy idzie tata, podczas gdy mama zajmuje się dzieckiem, a później zmiana. 🙂

Daje to również szanse na załatwienie przeróżnych spraw w urzędach, wyjścia z dzieckiem na spacer w ciągu dnia, a nie dopiero po południu.

Magda: Wszyscy rodzice wiedzą, jak wyglądają poranki w domu. Praca na drugą zmianę daje szansę na spokojne rozpoczęcie dnia obu rodzicom. A w przypadku, kiedy można skorzystać z pomocy np. dziadków, to jest to po prostu rewelacja.

Babcia lub dziadek może wypełnić lukę godzinową, między rozpoczęciem pracy mamy a przyjazdem taty, wtedy żłobek w ogóle nie musi wchodzić w grę. Ale różne są opcje, przecież można na spokojnie zaprowadzić dziecko do placówki, zrobić coś dla siebie (np. uczyć się w tym czasie czegoś nowego, a może też realizować się zawodowo również w innych dziedzinach), a potem iść na pracy.

Ale nawiązując do obecnej sytuacji, jak teraz sobie radzicie? Wszystkie zespoły pracują zdalnie? Jak łączycie bycie mamą z opieką? Co Wam pomaga? Jakie wsparcie macie od swoich liderów zespołów?

Ania: No sporo wyzwań, ale radzimy sobie! Z tego co wiem, w naszym departamencie do biura przychodzą tylko Ci, którzy chcą. Wszystkie teamy w KYC mają możliwość pracy zdalnej. Nie wyobrażam sobie teraz, że mogłabym dalej pracować w aptece, bo nie mam pojęcia jakbym sobie poradziła. A tak i dziecko zaopiekowane i praca zrobiona. Wiadomo – nie jest łatwo i wszystkim nam daje w kość ta przedłużająca się kwarantanna. Ale nasza praca pozostaje mimo wszystko stabilna i koronawirus jej nie zagraża. A naprawdę wiele osób martwi się teraz o nią. Bank będzie pracować zawsze. 🙂

Magda: Uważam, że w obecnym momencie jesteśmy w fantastycznej sytuacji. Wielu ludzi chciałoby pracować, a nie jest w stanie. Nordea działa i dzięki temu, że mamy home office nie jesteśmy narażeni na chorobę, ani na utratę dochodów.

Dzięki wsparciu od mojej liderki mogę spokojnie wykonywać swoje obowiązki i łączyć to z opieką nad dziećmi. Dobrałyśmy moje zadania tak, abym mogła komfortowo je wykonywać i przede wszystkim mam możliwość odejścia w ciągu dnia od pracy i odpracowania tego czasu popołudniu. Grunt, aby praca była wykonana i godziny się zgadzały. Wszystko opiera się na otwartej komunikacji. Komunikuję, jaką mam sytuację i razem szukamy rozwiązań. Bardzo jestem jej za to wdzięczna.

Bardzo Wam dziękuję i dużo zdrowia życzę!

A wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do poznania oferty pracy w Nordea.

Moimi rozmówczyniami są:
Magdalena Roszak, AML & Sanctions Processing Officer w Nordea
i Anna Łuczak, AML & Sanctions Processing Officer w Nordea.

Powodzenia!

Zdjęcia: Nordea (zdjęcie główne), Magda, zdjęcie archiwum domowe,

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 

Urlop wychowawczy – wszystko co musisz wiedzieć

Celem urlopu wychowawczego jest stworzenie pracownikowi korzystnych warunków do sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w sytuacji, gdy trudno mu pogodzić obowiązki zawodowe z opiekuńczymi. Z uwagi na cel, jakim jest sprawowanie osobistej opieki nad małym dzieckiem, urlop wychowawczy stanowi do pewnego stopnia kontynuację urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
mama bawi się z córeczką

1. Kto może iść na urlop wychowawczy?

W obecnym stanie prawnym oboje rodzice są równouprawnieni w zakresie prawa do korzystania z urlopu wychowawczego. Dotyczy to również opiekunów dziecka nie będących rodzicami. Urlop wychowawczy jest udzielany pracownikowi, zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy. Do stażu pracy wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia pracownika, w tym wlicza się również okresy zatrudnienia u poprzednich pracodawców.

2. Komu nie przysługuje urlop wychowawczy?

Z urlopu wychowawczego nie mogą skorzystać osoby, które mają zawarte umowy zlecenia, umowy o dzieło i pokrewne.

3. Ile trwa urlop wychowawczy?

Osoby uprawnione do korzystania z urlopu wychowawczego mają prawo do 36 miesięcy urlopu wychowawczego, tj. 3 lat. Przy czym urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.

Rodzicom lub opiekunom dzieci niepełnosprawnych, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika, przysługuje też tzw. dodatkowy urlop wychowawczy. W takiej sytuacji rodzic lub opiekun (spełniający wymóg co najmniej 6-miesięcznego okresu zatrudnienia) bez względu na to, czy korzystał wcześniej z urlopu wychowawczego, czy też nie – może skorzystać z dodatkowego urlopu wychowawczego w wymiarze 36 miesięcy, do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Jeśli z urlopu korzysta tylko jeden rodzic lub opiekun, to może on skorzystać z maksymalnie 35 miesięcy z uwagi na to, iż pozostały 1 miesiąc przysługuje drugiemu rodzicowi lub opiekunowi. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka, co oznacza, że w przypadku jego niewykorzystania urlop będzie odpowiednio krótszy. Zasada ta dotyczy również dodatkowego urlopu wychowawczego w przypadku rodziców, opiekunów dzieci niepełnosprawnych.

Od tej reguły jest odstępstwo i rodzic może samodzielnie wykorzystać 36 miesięcy urlopu, jeśli drugi rodzic nie żyje lub gdy nie przysługuje mu władza rodzicielska, został jej pozbawiony, albo gdy uległa ona ograniczeniu lub zawieszeniu. Prawo do skorzystania z urlopu w wymiarze do 36 miesięcy przysługuje również opiekunowi, jeżeli dziecko pozostaje pod opieką jednego opiekuna.

Należy zwrócić uwagę na to, iż z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice lub opiekunowie dziecka. W takim wypadku wymiar urlopu wynosi po 18 miesięcy dla każdego z rodziców lub opiekunów dziecka (suma urlopów obojga rodziców nie może przekraczać 36 miesięcy). Zasada ta dotyczy również dodatkowego urlopu wychowawczego w przypadku rodziców, opiekunów dzieci niepełnosprawnych.

4. Czy urlop wychowawczy można dzielić?

W okresie, w którym urlop przysługuje, może on być wykorzystany w całości lub w części, z tym zastrzeżeniem, że można go wykorzystać maksymalnie w 5 częściach w odniesieniu do obojga uprawnionych. Przy czym trzeba zaznaczyć, iż jeśli rodzic korzystał już w częściach z urlopu rodzicielskiego, to liczba wykorzystanych części wcześniejszego urlopu (maksymalnie dwie) obniża liczbę możliwych do wykorzystania części urlopu wychowawczego. A więc rodzic, który nie wykorzystał od razu po macierzyńskim całego urlopu rodzicielskiego, tylko wziął go w dwóch częściach, urlop wychowawczy może podzielić maksymalnie na trzy części.

Przeczytaj także: Urlop wychowawczy – ile trwa i komu przysługuje?

5. Jak, komu i kiedy zgłosić chęć pójścia na urlop wychowawczy?

Urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu, składając pracodawcy pisemne oświadczenie w tym zakresie.

Choć przepisy prawne wymagają, aby wniosek pracownik złożył w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu, niezachowanie tego terminu nie może skutkować odmową jego udzielenia. W takim przypadku pracodawca udziela urlopu nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku.

Wniosek o urlop wychowawczy powinien zawierać poniższe dane:

 1.  imię i nazwisko pracownika,
 2.  imię i nazwisko dziecka, na które ma być udzielony urlop wychowawczy albo jego część,
 3. wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop wychowawczy albo jego część na dane dziecko,
 4. wskazanie okresu urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko;
 5. określenie liczby części urlopu wychowawczego, z których dotychczas skorzystano na dane dziecko,
 6. oświadczenie pracownika dotyczące korzystania z części urlopu rodzicielskiego na dane dziecko w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu poprzedniej części urlopu rodzicielskiego albo zasiłku za okres odpowiadający okresowi części urlopu rodzicielskiego, ze wskazaniem liczby części urlopu wykorzystanych w taki sposób;
 7. oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania przez drugiego rodzica albo opiekuna dziecka z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku albo o okresie, w którym drugi rodzic albo opiekun dziecka zamierza korzystać z urlopu wychowawczego w okresie objętym wnioskiem;

Niedochowanie przez pracownika wymagań dotyczących treści wniosku, jak również jego formy pisemnej, może skutkować nierozpatrzeniem go przez pracodawcę.

6. Czy urlop wychowawczy można przerwać?

Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego

 1. w każdym czasie – za zgodą pracodawcy;
 2. po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy

Po zakończeniu urlopu wychowawczego, pracodawca dopuszcza pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem.

Przeczytaj także: Czy muszę wykorzystać urlop wypoczynkowy przed wychowawczym?

7. Czy urlop wychowawczy trzeba wziąć od razu po macierzyńskim?

Po urlopie macierzyńskim można w pierwszej kolejności skorzystać z urlopu rodzicielskiego, który jest urlopem płatnym. Po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego nie trzeba od razu iść na urlop wychowawczy jednak należy pamiętać, iż jeśli chcemy wykorzystać cały przysługujący nam urlop wychowawczy, tj. 3 lata, to możemy go wykorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.

8. Czy za urlop wychowawczy przysługuje urlop wypoczynkowy (czy się wlicza?)

Za czas urlopu wychowawczego nie nabywa się prawa do urlopu wypoczynkowego. Jednak należy pamiętać o poniższych zasadach:

 1. jeśli pracownik powraca do pracy u dotychczasowego pracodawcy po okresie nieświadczenia pracy trwającym co najmniej miesiąc przysługuje mu urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym, jaki pozostał do końca zatrudnienia w danym roku kalendarzowym.
 2. czas urlopu nie ulega jednak obniżeniu jeśli pracownik najpierw nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym (prawo do urlopu nabywa się z dniem 1 stycznia danego roku kalendarzowego), a dopiero potem skorzystał z prawa do urlopu wychowawczego. Wtedy przysługuje mu urlop wypoczynkowy za cały dany rok kalendarzowy.

9. Czy na urlopie wychowawczym można pracować dla obecnego lub innego pracodawcy?

W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Jednakże należy zwrócić uwagę, iż w przypadku ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

Praca na urlopie wychowawczym – kto płaci składki ZUS?

10. Urlop wychowawczy a kolejna ciąża – jak postępować?

Jeśli w trakcie trwania urlopu wychowawczego matka zajdzie w kolejną ciążę w takiej sytuacji urlop wychowawczy nie ulega przerwaniu, a po porodzie matce przysługuje zasiłek macierzyński na drugie dziecko. Natomiast zasiłek chorobowy w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym – nawet w związku z koniecznością udania się na zwolnienie lekarskie z powodu zagrożonej ciąży – nie przysługuje. Wówczas często stosowaną praktyką jest przerwanie urlopu wychowawczego i przedłożenie pracodawcy już w pierwszym planowanym dniu pracy zwolnienia lekarskiego.

W ten sposób uzyskuje się prawo do zasiłku chorobowego na czas ciąży zaś po urodzeniu dziecka nabywa się prawo do urlopu macierzyńskiego. Należy pamiętać o terminach jakie obowiązują w zakresie poinformowania pracodawcy o przerwaniu urlopu wychowawczego, tj. najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy, lub w każdym czasie za zgodą pracodawcy.

11. Czy można zwolnić pracownika, który korzysta z urlopu wychowawczego ?

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

12. Jakie świadczenia pieniężne można dostać w trakcie urlopu wychowawczego?

Należy pamiętać, iż w przeciwieństwie do urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym.

Jedynie osobom (rodzinom), które otrzymują zasiłek rodzinny (a więc dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 674 zł miesięcznie lub 764 zł jeśli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności), przysługuje dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Wysokość dodatku to 400 zł miesięcznie. Dodatek przysługuje nie dłużej niż:

 1. przez okres 24 miesięcy.
 2. przez okres 36 miesięcy jeżeli osoba na urlopie wychowawczym sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu,
 3. przez okres 72 miesięcy jeżeli sprawuje opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym

W przypadku jednoczesnego korzystania z urlopu przez oboje rodziców lub opiekunów prawnych przysługuje jeden dodatek.

Dodatek ten nie przysługuje, jeżeli:

 1. bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego matka czy ojciec pozostawali w stosunku pracy przez okres krótszy niż sześć miesięcy;
 2. rodzic podjął lub kontynuuje pracę zarobkową, która uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego,
 3. dziecko zostało umieszczone w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez okres dłuższy niż pięć dni w tygodniu;
 4. w okresie urlopu wychowawczego rodzic korzysta z zasiłku macierzyńskiego.

Wniosek o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która ubiega się o wypłatę świadczenia.

13. Czy urlop wychowawczy wlicza się do okresu składkowego?

Podczas urlopu wychowawczego opłacane są składki emerytalne, rentowe i zdrowotne. Wysokość składek oblicza płatnik składek, natomiast są one opłacane przez ZUS, pod warunkiem, że osoba przebywająca na urlopie wychowawczym nie posiada innego tytułu do ubezpieczenia. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe obliczana jest na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Aby obliczyć podstawę bierze się pod uwagę wynagrodzenie z 12 ostatnich miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy.

Wysokość podstawy wymiaru składek nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, tj. 2 859,00 zł (60% z 4 765,00 zł) i nie może też być niższa niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, tj. 1 687,50 zł (75% z 2 250,00 zł). Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota specjalnego zasiłku opiekuńczego, który w 2019 roku wynosi 620,00 zł. Stopa procentowa poszczególnych składek wynosi: emerytalne-19,32%, rentowe-8%, zdrowotne-9%.

14. Czy urlop wychowawczy liczy się do stażu pracy ?

Okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze, w tym wlicza się do stażu pracy.

15. Inne uprawnienia – obniżony wymiar czasu pracy

Należy również pamiętać o jeszcze jednym uprawnieniu przysługującym pracownikom w związku z prawem do urlopu wychowawczego. A mianowicie pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego jeśli nie chce korzystać z urlopu wychowawczego, może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Wniosek w tym zakresie pracownik składa na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku.

I co ważne, w przypadku złożenia przez pracownika, uprawnionego do urlopu wychowawczego, wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy, pracodawca również nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.

16. Czy urlop wychowawczy przysługuje osobie prowadzącej własną działalność gospodarczą?

Osoby prowadzące własną działalności gospodarczą mogą skorzystać z urlopu w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Nie jest to urlop wychowawczy na zasadach określonych w przepisach kodeksu pracy. Zasady urlopu w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem określone są w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Temat ten szczegółowo przedstawiany był w innych artykułach na portalu mamopracuj.pl (np. Zawieszenie działalności w celu sprawowania opieki nad dzieckiem), wobec czego osoby zainteresowane tym tematem odsyłamy do wskazanego powyżej artykułu.

17.Czy na urlopie wychowawczym można wypowiedzieć umowę o pracę?

W trakcie trwania urlopu wychowawczego pracownik może wypowiedzieć umowę i nie musi wracać do pracy, jeśli okres wypowiedzenia upłynie wraz z upływem okresu urlopu wychowawczego.

18. Co oprócz przepisów prawnych?

Przed złożeniem wniosku o urlop wychowawczy warto zapoznać się z przysługującymi prawami i obowiązkami w tym zakresie.

Oprócz przepisów prawnych warto też mieć na uwadze, iż dzięki urlopowi wychowawczemu możemy w sposób niezakłócony obowiązkami zawodowymi, sprawować opiekę na dziećmi i w większym stopniu móc zaspokajać ich potrzeby w zakresie prawidłowego rozwoju osobistego i społecznego 🙂

A może myślisz o powrocie po wychowawczym w niepełnym wymiarze godzin?

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r Kodeks pracy
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 roku w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych
Ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Grafika: Joanna Dudała

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zawodowo: prawnik, manager, coach, trener biznesu. Prywatnie żona, mama Zuzi i Maćka. Pasjonatka podróży, yogi i ajurwedy. Aktualnie swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje w procesie wspierania innych w wyborze właściwej drogi zawodowej zgodnej z talentami, mocnymi stronami i naturalnymi predyspozycjami tak aby dokonywane wybory stanowiły realizację pasji i marzeń osób, które wspiera w ich rozwoju zawodowym.

Jakie argumenty przemawiają za przekazaniem 1% swojego podatku na chore dzieci?

Pierwszy kwartał roku to, tradycyjnie już, czas rozliczeń ze swoim urzędem skarbowym. Jeśli w tym roku tego nie zrobiłeś, zobacz, dlaczego w przyszłym powinieneś zainteresować się przekazaniem 1% podatku wybranej organizacji, fundacji czy stowarzyszeniu. Sprawdź, jak Twoje pieniądze pomagają zmieniać świat na lepsze.
Dziewczynka jeździ konno

Czy wiesz, dlaczego warto przekazać 1% podatku na fundacje dla dzieci lub na inne cele?

Argumentów przemawiających za przekazaniem 1% podatku jest całe mnóstwo. Czy znasz najważniejsze z nich?

Najważniejszym aspektem, z perspektywy osoby przekazującej część swojego podatku na samodzielnie wskazane cele, jest możliwość decydowania o tym, na co konkretnie zostaną one wykorzystane. To większe poczucie sprawstwa, przynależności do danej społeczności i do narodu, dla którego można zrobić coś dobrego i ważnego.

Wsparcie potrzebujących bez uszczuplenia domowego budżetu i angażowania dodatkowych środków

Przekazując 1% podatku, robisz to bez konieczności angażowania własnych dodatkowych środków. Podatki w końcu i tak musisz odprowadzić. Środki przekazane w ramach deklaracji rocznej PIT i tak nie pozostałyby u Ciebie. Na wysokość zobowiązań podatkowych nie masz istotnego wpływu lub jest on naprawdę znikomy.

W tym przypadku możesz natomiast wskazać, na jakie cele i realizacje jakich zadań mają pójść ciężko wypracowane przez Ciebie pieniądze. Nie robi tego rząd, lecz Ty sam. To bardzo budujące nie tylko dla tych, którzy są beneficjentami 1% podatku, lecz również dla tych, którzy je im przekazują.

Pomoc osobom najsłabszym i tym naprawdę wymagającym wsparcia

Zbiórek w Internecie czy na ulicy jest bardzo dużo. Trudno znaleźć czas i narzędzia na to, aby samodzielnie zweryfikować ich zasadność. Ciężko sprawdzić, czy zgromadzone pieniądze faktycznie trafią do osób najbardziej ich potrzebujących. Przekazując 1% podatku na chore dzieci masz pewność, że środki zostaną odpowiednio rozdysponowane i wydane na naprawdę ważne cele.

Fundacje dla dzieci, takie jak http://fundacjaagnieszka.pl/, doskonale znają potrzeby swoich podopiecznych, gdyż pomagają im od wielu lat. Spośród różnych beneficjentów możesz nieść pomoc tym najsłabszym, czyli dzieciom z upośledzeniem umysłowym, które są w pełni zależne od swoich opiekunów i rodziców.

Aby zabierać je na turnusy rehabilitacyjne, zajęcia ze specjalistami oraz organizować im pomoc medyczną i materialną potrzebne są niemałe fundusze. Przekaż zatem 1% podatku podmiotowi, którego nazwa znajduje się na liście Organizacji Pożytku publicznego dostępnego w KRS. Możesz w pełni im zaufać.

Szybka weryfikacja stanu faktycznego i zasadności przekazania środków

Jeśli nie jesteś pewien, czy ogłaszający się podmiot faktycznie jest upoważniony od dysponowania Twoimi środkami z podatku, wpisz w wyszukiwarkę „1 procent podatku lista organizacji” lub „KRS organizacje pożytku publicznego” i sprawdź, czy znajdują się one na liście uprawnionych. Wówczas będziesz miał 100% pewności, że pieniądze zostaną dobrze wydane i rzeczywiście pomożesz osobom wymagającym wsparcia.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×