Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj.

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się.

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się.

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Być Mamą i dalej sobą

 • Joanna Berendt
 • 6 listopada 2012
 • 6 MIN. CZYTANIA

Chcesz wychować samodzielne i pewne siebie dziecko – weź odpowiedzialność za swoje życie i twórz rzeczywistość, w której potrzeby zarówno dziecka jak i rodzica są ważne.

Bezpłatny coaching dla Mam – szczegóły projektu na końcu strony 😉

 

Co to tak naprawdę znaczy być mamą?

Zachęcam do zapytania samej siebie: Co to znaczy dla mnie być mamą? Pozornie proste i oczywiste pytanie a jednak z mojego doświadczenia to jedno z naprawdę ważnych pytań w życiu mamy. Dlaczego?

Bo pojawienie się dziecka w rodzinie zmienia niemal wszystko. I to wcale nie chodzi o to, że trzeba się nim opiekować, karmić czy przewijać. Oczywiście są to ważne i nieodzowne elementy wczesnego macierzyństwa. Jest jednak więcej ważnych zmian. Pojawienie się dziecka niejako wymusza określenie siebie czyli mamy w nowej rzeczywistości. Do zestawu codziennych ról kobiety dochodzi bycie matką. I choć wiele z nas świadomie przygotowuje się do macierzyństwa, czyta poradniki, rozwija kompetencje wychowawcze to macierzyństwo jest jak pełna oczekiwań niezwykła podróż w nieznane. Jak równanie z wieloma niewiadomymi i jedną wielką wiadomą jaką jest miłość rodzicielska.

Co jednak zrobić gdy miłość nie wystarcza lub precyzyjniej mówiąc miłość nie jest odpowiedzią na piętrzące się wyzwania i trudy codziennego życia matki. Kiedy tempo życia, wielość obowiązków stają się przytłaczające i choć kochamy swoje dziecko to czujemy się jako matki i kobiety zagubione, nie wiemy jak działać by łączyć ważne obszary swojego życia, by będąc mamą być dalej sobą?

Chcę być mamą i nie chcę rezygnować z siebie

Niezaprzeczalnie dziecko jest wielki darem dla niemal każdej z nas, a jednocześnie pojawia się pytanie jak bycie mamą wkomponować w życie tak, by nie rezygnować z siebie? Jak skutecznie połączyć ważne obszary swoje życia, tak by i życie dawało nam radość i satysfakcję?  Tu właśnie może być bardzo pomocny coaching – czyli indywidualne sesje (rozmowy) z profesjonalnych coachem. Szczęśliwa mama, skutecznie i świadomie godząca rolę rodzica, pracownika, szefa  czy właściciela firmy przy jednoczesnym zadbaniu o swoje własny potrzeby  jest w stanie dużo więcej zaoferować swojemu dziecku, a czas spędzany z uśmiechniętą mamą  jest niezapomnianym czasem każdego dziecka.

Czym jest coaching?

Ale czym jest coaching? Coaching jest metodą umożliwiającą klientce odkrywanie, poszerzanie oraz efektywne wykorzystywanie swojego potencjału skierowanego na odnoszenie sukcesów zawodowych i osobistych, czyli innymi słowy na podniesienie zadowolenia z życia. W procesie coachingu wykorzystywane są różne style pracy, narzędzia i techniki dostosowane do indywidualnej sytuacji klienta, które wspierają go w dokonywaniu zmian.

Coaching można porównać do podróży, na początku której wędrowiec wytycza cel wyprawy, planuje ją i przygotowuje się do niej, gromadzi niezbędny ekwipunek, aż wreszcie wyrusza w drogę i osiąga cel. Rolą coacha jest bycie mapą, na której można odszukać i zaznaczyć cel, stoperem mierzącym poziom przygotowań, listą do zweryfikowania kompletności ekwipunku, drzewem, pod którym można odpocząć w czasie drogi oraz kompasem wskazującym północ, aby zorientować się dokąd zmierzać i w końcu chorągiewką, która można wbić, gdy osiągnie się cel. Charakterystyczny w roli coacha jest fakt, iż cały wysiłek jak również pełnia sukcesu jest dziełem wędrowca

Dlaczego warto wypróbować coaching będąc mamą?

Bo szczęśliwa i spełniona mama to szczęśliwe i spełnione dziecko. A dlaczego? Dzieci uczą się głównie poprzez modelowanie czyli podpatrywanie i naśladowanie. Są świetnymi obserwatorami, odbierają komunikację werbalną ale i niewerbalną. Gdy usłyszą od mamy, która ma smutny wyraz twarzy, smutne oczy, że wszystko w porządku, wiedzą, że coś jest nie w porządku i mocno intuicyjnie przytulają mamę. Gdy mama na co dzień tłumaczy dzieciom, iż nie wolno krzyczeć, sama jednak krzyczy rozmawiając z innymi osobami – dziecko machinalnie przejmuje od mamy nawyki krzyczenia. Maluchy naśladują kroczek po kroczku zachowania rodziców (również te, których byśmy nie chcieli). Będąc świadomymi rodzicami, posiadając kompetencje, by reagować z cierpliwością i miłością w sytuacjach buntu, złości, czy napadów agresji – podwójnie wspieramy nasze dzieci. Potrafimy wesprzeć je w konkretnej sytuacji, ale też uczymy je (poprzez przykład własnego zachowania) jak zachowywać się w przyszłości

Drugi argument dotyczy bardziej mamy i jakości jej życia. Bycie matką nie oznacza konieczności rezygnowania z siebie, swoich pasji czy aktywności. Potrzeby mamy też są ważne i to od ich zauważenia, poszanowania i zaspokajania (przez samą matkę) w dużej mierze zależy atmosfera w domu. Chcesz wychować samodzielne i pewne siebie dziecko – weź odpowiedzialność za swoje życie i kreuj je – krok po kroku twórz rzeczywistość, w której potrzeby zarówno dziecka jak i rodzica są ważne, gdzie słowa szacunek, zaufanie i autentyczność nabierają realnego znaczenia.

Z kim pracuję jako Kobiecy Coach?

Swoim klientkom oferuję dwa autorskie programy coachingu indywidualnego: Sztuka bycia sobą” oraz „Radość bycia matką”.  Specjalizuję się w pracy z kobietami, które mają wrażenie, iż w ważnych obszarach swojego życia nie są tam gdzie chciałyby być. Czują się zagubione, przeciążone wielością ról, obowiązków i decyzji. Pomagam im wziąć ster swojego życia w swoje ręce, uporządkować priorytety, rozwinąć świadomość własnych potrzeb i wartości. Wspieram je we wdrażaniu w życie realnych i znaczących zmian, by dzięki temu skutecznie kreowały dobre, spełnione życie swoich i swoich bliskich oraz czerpały radość z każdego dnia.

Proponuję wygodną formę pracy przez telefon lub Skype co dla matek łączących różne aktywności jest ważnym udogodnieniem

A na koniec zachęcam ponownie do spytania samej siebie:

Jakimi wartościami chcę się kierować w macierzyństwie?

O czym chce pamiętać dla siebie? A o czym dla swojego dziecka?

Jaką mamą chcę być? I jak na tym skorzysta moje dziecko?

Jak widzę siebie jako mamę i moje dziecko za 5, 10  oraz 15 lat?

Zdjęcie: dreamstime.com

W ramach projektu Coaching dla Mam autorka tego artykułu zaprasza wszystkie Mamy do skorzystania z bezpłatnych sesji coachingowych w dniach 5-30 listopada.

Szczegóły projektu TUTAJ.

Zobacz więcej

video
Webinary Play Your Power
 • Joanna Berendt
 • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
Let's do IT AKAdemy 3
 • Joanna Berendt
 • 5 MIN. CZYTANIA
rozmowa z ekspertem
Agnieszka z FOX wywiad
 • Joanna Berendt
 • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
mata joga kobieta
 • Joanna Berendt
 • 4 MIN. CZYTANIA
video
 • Joanna Berendt
 • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
piknik pracownicy Cisco Ogród Doświadczeń
 • Joanna Berendt
 • 7 MIN. CZYTANIA
artykuł
kobieta pracuje z laptopem doświadczenie zawodowe w CV
 • Joanna Berendt
 • 2 MIN. CZYTANIA
podcast
Kobiecość siła kobiet
 • Joanna Berendt
 • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
Odnaleźć siebie bez wyrzutów sumienia
 • Joanna Berendt
 • 9 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content