Czego szukasz

Być Mamą i dalej sobą

Coaching można porównać do podróży, na początku której wędrowiec wytycza cel wyprawy, planuje ją i przygotowuje się do niej, gromadzi niezbędny ekwipunek, aż wreszcie wyrusza w drogę i osiąga cel. Bycie matką nie oznacza konieczności rezygnowania z siebie, swoich pasji czy aktywności. Potrzeby mamy też są ważne i to od ich zauważenia, poszanowania i zaspokajania (przez samą matkę) w dużej mierze zależy atmosfera w domu. 

 • Joanna Berendt - 06/11/2012

Chcesz wychować samodzielne i pewne siebie dziecko – weź odpowiedzialność za swoje życie i twórz rzeczywistość, w której potrzeby zarówno dziecka jak i rodzica są ważne.

Bezpłatny coaching dla Mam – szczegóły projektu na końcu strony 😉

 

Co to tak naprawdę znaczy być mamą?

Zachęcam do zapytania samej siebie: Co to znaczy dla mnie być mamą? Pozornie proste i oczywiste pytanie a jednak z mojego doświadczenia to jedno z naprawdę ważnych pytań w życiu mamy. Dlaczego?

Bo pojawienie się dziecka w rodzinie zmienia niemal wszystko. I to wcale nie chodzi o to, że trzeba się nim opiekować, karmić czy przewijać. Oczywiście są to ważne i nieodzowne elementy wczesnego macierzyństwa. Jest jednak więcej ważnych zmian. Pojawienie się dziecka niejako wymusza określenie siebie czyli mamy w nowej rzeczywistości. Do zestawu codziennych ról kobiety dochodzi bycie matką. I choć wiele z nas świadomie przygotowuje się do macierzyństwa, czyta poradniki, rozwija kompetencje wychowawcze to macierzyństwo jest jak pełna oczekiwań niezwykła podróż w nieznane. Jak równanie z wieloma niewiadomymi i jedną wielką wiadomą jaką jest miłość rodzicielska.

Co jednak zrobić gdy miłość nie wystarcza lub precyzyjniej mówiąc miłość nie jest odpowiedzią na piętrzące się wyzwania i trudy codziennego życia matki. Kiedy tempo życia, wielość obowiązków stają się przytłaczające i choć kochamy swoje dziecko to czujemy się jako matki i kobiety zagubione, nie wiemy jak działać by łączyć ważne obszary swojego życia, by będąc mamą być dalej sobą?

Chcę być mamą i nie chcę rezygnować z siebie

Niezaprzeczalnie dziecko jest wielki darem dla niemal każdej z nas, a jednocześnie pojawia się pytanie jak bycie mamą wkomponować w życie tak, by nie rezygnować z siebie? Jak skutecznie połączyć ważne obszary swoje życia, tak by i życie dawało nam radość i satysfakcję?  Tu właśnie może być bardzo pomocny coaching – czyli indywidualne sesje (rozmowy) z profesjonalnych coachem. Szczęśliwa mama, skutecznie i świadomie godząca rolę rodzica, pracownika, szefa  czy właściciela firmy przy jednoczesnym zadbaniu o swoje własny potrzeby  jest w stanie dużo więcej zaoferować swojemu dziecku, a czas spędzany z uśmiechniętą mamą  jest niezapomnianym czasem każdego dziecka.

Czym jest coaching?

Ale czym jest coaching? Coaching jest metodą umożliwiającą klientce odkrywanie, poszerzanie oraz efektywne wykorzystywanie swojego potencjału skierowanego na odnoszenie sukcesów zawodowych i osobistych, czyli innymi słowy na podniesienie zadowolenia z życia. W procesie coachingu wykorzystywane są różne style pracy, narzędzia i techniki dostosowane do indywidualnej sytuacji klienta, które wspierają go w dokonywaniu zmian.

Coaching można porównać do podróży, na początku której wędrowiec wytycza cel wyprawy, planuje ją i przygotowuje się do niej, gromadzi niezbędny ekwipunek, aż wreszcie wyrusza w drogę i osiąga cel. Rolą coacha jest bycie mapą, na której można odszukać i zaznaczyć cel, stoperem mierzącym poziom przygotowań, listą do zweryfikowania kompletności ekwipunku, drzewem, pod którym można odpocząć w czasie drogi oraz kompasem wskazującym północ, aby zorientować się dokąd zmierzać i w końcu chorągiewką, która można wbić, gdy osiągnie się cel. Charakterystyczny w roli coacha jest fakt, iż cały wysiłek jak również pełnia sukcesu jest dziełem wędrowca

Dlaczego warto wypróbować coaching będąc mamą?

Bo szczęśliwa i spełniona mama to szczęśliwe i spełnione dziecko. A dlaczego? Dzieci uczą się głównie poprzez modelowanie czyli podpatrywanie i naśladowanie. Są świetnymi obserwatorami, odbierają komunikację werbalną ale i niewerbalną. Gdy usłyszą od mamy, która ma smutny wyraz twarzy, smutne oczy, że wszystko w porządku, wiedzą, że coś jest nie w porządku i mocno intuicyjnie przytulają mamę. Gdy mama na co dzień tłumaczy dzieciom, iż nie wolno krzyczeć, sama jednak krzyczy rozmawiając z innymi osobami – dziecko machinalnie przejmuje od mamy nawyki krzyczenia. Maluchy naśladują kroczek po kroczku zachowania rodziców (również te, których byśmy nie chcieli). Będąc świadomymi rodzicami, posiadając kompetencje, by reagować z cierpliwością i miłością w sytuacjach buntu, złości, czy napadów agresji – podwójnie wspieramy nasze dzieci. Potrafimy wesprzeć je w konkretnej sytuacji, ale też uczymy je (poprzez przykład własnego zachowania) jak zachowywać się w przyszłości

Drugi argument dotyczy bardziej mamy i jakości jej życia. Bycie matką nie oznacza konieczności rezygnowania z siebie, swoich pasji czy aktywności. Potrzeby mamy też są ważne i to od ich zauważenia, poszanowania i zaspokajania (przez samą matkę) w dużej mierze zależy atmosfera w domu. Chcesz wychować samodzielne i pewne siebie dziecko – weź odpowiedzialność za swoje życie i kreuj je – krok po kroku twórz rzeczywistość, w której potrzeby zarówno dziecka jak i rodzica są ważne, gdzie słowa szacunek, zaufanie i autentyczność nabierają realnego znaczenia.

Z kim pracuję jako Kobiecy Coach?

Swoim klientkom oferuję dwa autorskie programy coachingu indywidualnego: Sztuka bycia sobą” oraz „Radość bycia matką”.  Specjalizuję się w pracy z kobietami, które mają wrażenie, iż w ważnych obszarach swojego życia nie są tam gdzie chciałyby być. Czują się zagubione, przeciążone wielością ról, obowiązków i decyzji. Pomagam im wziąć ster swojego życia w swoje ręce, uporządkować priorytety, rozwinąć świadomość własnych potrzeb i wartości. Wspieram je we wdrażaniu w życie realnych i znaczących zmian, by dzięki temu skutecznie kreowały dobre, spełnione życie swoich i swoich bliskich oraz czerpały radość z każdego dnia.

Proponuję wygodną formę pracy przez telefon lub Skype co dla matek łączących różne aktywności jest ważnym udogodnieniem

A na koniec zachęcam ponownie do spytania samej siebie:

Jakimi wartościami chcę się kierować w macierzyństwie?

O czym chce pamiętać dla siebie? A o czym dla swojego dziecka?

Jaką mamą chcę być? I jak na tym skorzysta moje dziecko?

Jak widzę siebie jako mamę i moje dziecko za 5, 10  oraz 15 lat?

Zdjęcie: dreamstime.com

W ramach projektu Coaching dla Mam autorka tego artykułu zaprasza wszystkie Mamy do skorzystania z bezpłatnych sesji coachingowych w dniach 5-30 listopada.

Szczegóły projektu TUTAJ.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Berendt
Coach ACC, trener. Specjalizuje się w pracy z kobietami poszukującymi równowagi pomiędzy ważnymi obszarami swojego życia. (www.KobiecyCoach.pl).  Prowadzi indywidualne sesje coachingowe, warsztaty grupowe oraz mediacje. Prywatnie mama dwójki energicznych dzieci.
Podyskutuj

Idealny sernik nieidealnej Pani domu

Nadal nie wierzę, że to piszę... Ale naciski były przeogromne, więc... Nie jestem idealną Panią domu, rzadko piekę, chyba że brownie (25 minut roboty) lub inne "coś", równie prostego z gwarancją pyszności. Nie wdaję się w rozmowy na temat przepisów bo niewiele mam w tym zakresie do powiedzenia, choć... jest jeden wyjątek! Jego wysokość Sernik! 13 lat temu znalazłam przepis, którego się trzymam, który zawsze gwarantuje "ochy i achy" tych, którzy mają okazję załapać się na kawałek. Bo znika szybko...
 • Agnieszka Kaczanowska - 17/04/2019
produkty do pieczenia: mąka, mleko, masło, ser

Z dedykacją dla Marzeny 😉

Ten sernik piekę wyłącznie dwa razy do roku. Trudno nie zgadnąć, na jakie okazje, ale udaje się zawsze, a nawet jeśli nie jest idealny w wyglądzie, to smakuje zacnie! No i sam przepis napisany jest tak, że mam z tego kupę zabawy. Dodam tylko, że ja sernika sama nie jadam… nie mój smak, wolę suche ciasta np. makowiec, ale z reguły spełnieniem moich marzeń jest makowiec z cukierni, albo orzechowiec od mamy Asi, mniam.

Natomiast sernik robię z miłości do męża 😀

Składniki:

 • kilogram dobrze odciśniętego tłustego białego sera (nie może być kwaśny). Ja kupuję gotowy, mielony, ale taki, który jest w miarę suchy (bez ekstra śmietany) i zawsze twaróg sernikowy Piątnica (choć producent nic nie wie, że go polecam ;-)). To jest o tyle ważne, że inne miękkie sprawiają, że sernik pływa… Oczywiście możesz także zmielić sama ser. Ja nie mam nawet odpowiedniej maszynki…
 • 2 niepełne szklanki cukru (można ciut mniej jeśli budyń jest z cukrem i wanilia… ale nie dużo mniej, próbowałam z mniejszą ilością, ale jednak lepiej dać więcej…),
 • 8 jaj, z 7 jaj też wyszedł 😉
 • kostkę masła,
 • budyń waniliowy (z reguły daję ten z cukrem, ale przypuszczam, że nie ma tu różnicy,
 • torebkę cukru z prawdziwą wanilią (w odróżnieniu od cukru wanilinowego!) a jeszcze lepiej laskę prawdziwej wanilii, tych czarnych kuleczek oczywiście,
 • cytrynę, a dokładniej sok z jednej połówki,
 • szczypta soli,
 • bakalie: torebkę (10 dag) rodzynek, najlepiej jasne, malutkie, 3 dag płatków migdałowych, 5 dag smażonej skórki pomarańczowej (wg. mnie najlepszego składnika sernika ;-)).

Niezbędne sprzęty:

 • mikser (wiem, wiem można w makutrze, jak masz to super)
 • spora miska do ucierania masy serowej
 • garnuszek/miseczka na białka
 • rondelek na topione masło
 • duża tortownica

Dodałabym lampka dobrego wina, ale odkąd sernik piekę razem z dziećmi atrakcji dodatkowych nie potrzebuję ;-).

Sprawdzony algorytm działania

 1. W rondelku na małym ogniu topisz masło pokrojone na małe kawałki. Ciepłe masło (niech się, broń Boże, nie przypali!) odstawiasz do wystygnięcia.
 2. W tym czasie przygotowujesz bakalie, tzn. płuczesz rodzynki, odsączasz, suszysz ręcznikiem papierowym i razem z płatkami migdałowymi wsypujesz do miseczki, dodajesz skórkę pomarańczową. Zostawiasz.
 3. Smarujesz tortownicę masłem, wysypujesz bułką tartą, odstawiasz na bok, żeby nie przeszkadzała.
 4. W tym miejscu możesz skosztować tej lampki wina, jeśli już nalałaś 😉
 5. Teraz kluczowa sprawa: rozbijasz jajka nad garnuszkiem/miską, w którym potem ubijesz pianę. Białka lądują w właśnie w nim/niej, a żółtka w dużej misce.Garnek z białkami ląduje w lodówce.
 6. Do żółtek dodajesz cukier, szczyptę soli, wanilię/cukier z prawdziwą wanilią, sok z połówki cytryny.
 7. Ucierasz puszysty kogel-mogel, starając się nie podjadać…. jest pyszny…
 8. Włączasz piekarnik. Ma mieć idealnie 180 stopni C, kiedy wjedzie do niego sernik.
 9. Otwierasz wiaderko 😉 sera gotowego lub bierzesz idealnie zmielony i do kogla-mogla dodajesz łyżkami na zmianę z proszkiem budyniowym, wciąż ucierając masę mikserem. Masa ma być gładka, jasno żółta i puchata.
 10. Następnie delikatnie wlewasz zimne masło (wcześniej roztopione) i miksujesz do chwili, aż się całkowicie wchłonie.
 11. Dodajesz bakalie i już nie mikserem a łyżką z resztką masy serowej (nie pytaj dlaczego, ale działa…) mieszasz starannie ale delikatnie.
 12. Wyjmujesz z lodówki garnek/miskę z białkami i mikserem (z czystymi końcówkami) ubijasz sztywną pianę.
 13. Ważne: teraz odstawiasz mikser na bok i więcej nie wolno go użyć 😉
 14. Łyżką od sera i bakalii mieszasz białka z masą serową. Delikatnie, z czułością aż się połączą.
 15. Teraz już bez ociągania, zgarniasz masę do tortownicy, wygładzasz wierzch.
 16. I wkładasz sernik delikatnie do piekarnika w idealnej temperaturze 180 stopni. Nie używam tutaj termoobiegu, gdybyś chciała mnie o to zapytać.
 17. Teraz też jest idealny moment, aby zamiast mycia garów napić się wina bo…
 18. Od teraz przez 40 minut nie otwierasz piekarnika, nie zaglądasz co chwilę i nie myślisz o serniku.
 19. Po 40 minutach zerkasz przez szybkę, czy aby w wierzchu nie za bardzo się przypiekł. Jeśli tak, otwierasz delikatnie piekarnik i przykrywasz ciasto płatem folii aluminiowej. Szybko zamykasz drzwiczki, ale uważaj (!) aby nie klapnęły, bo sernik się może „przestraszyć” i opaść. Serio. zawsze ten fragment mnie rozczula ale nie próbowałam straszyć sernika i zawsze wychodzi 😉
 20. Gdy minie kolejne 15-20 minut a czasem dłużej (wiem, to mało precyzyjne ale lepiej dłużej, aby sernik był upieczony), wyłączasz dopływ ciepła i uchylasz drzwiczki, aby zahartować sernik i uchronić przed opadnięciem przy gwałtownej zmianie temperatury. Po kolejnych 10 minutach wyjmujesz ciasto na blat i pozwalasz ostygnąć w pokojowej temperaturze.
 21. Ja zwykle rozkrawam go na drugi dzień, wtedy brzegi sernika trzeba oddzielić ostrzem noża od brzegów tortownicy i gotowe.
 22. Idealny sernik to taki, który ma szansę stężeć w lodówce, ale nie zawsze mu się udaje…

Z życia sernika: bywa z nim różnie, czasem ma fantazyjne fale, czasem rośnie idealnie równomiernie, ale potem, kiedy wyjmuję go z piekarnika zawsze zmienia swój kształt na taki idealnie sernikowy. Bywa, że pęka… ale w smaku pozostaje idealny i wierzcie mi nikt nie narzeka.

Smacznego!

I wielkiej frajdy z pieczenia Wam życzę.

Przepis jest moją wariacją na temat przepisu znalezionego 8 lat temu w sieci, bodajże z tego linku >. Tym bardziej dziękuję jego autorce za cudowne przeżycia smakowe mojej rodziny!

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów.  
Podyskutuj

Poradnik i bezradnik mamy-freelancerki

Wpatruję się w pustą kartkę. Co miałabym napisać na temat work-life balance w ujęciu pracującej mamy? Nie jestem przecież ekspertką od zarządzania czasem, nie mam żadnej recepty, sama nieraz się dziwię, jak udaje mi się to wszystko ogarnąć i nie zwariować. Nie umiałabym napisać poradnika, od udzielania rad lepiej wychodzi mi opisywanie ludzkich emocji i kreowanie rzeczywistości. Zatem może to właśnie zrobię? Opowiem moją historię.
 • Magdalena Majcher - 28/02/2019
mama freelancerka pracuje z domu, laptop na kolanach

Jeszcze pięć lat temu nie miałam pojęcia, czego chcę od życia. Miałam kilkuletniego syna i pracę, do której jeździłam, delikatnie mówiąc, niechętnie. W żadnym miejscu nie zagrzałam miejsca na dłużej. Myślałam: co jest ze mną nie tak? Miałam dopiero dwadzieścia kilka lat, a już czułam się wypalona. Nie wyobrażałam sobie, że tak miałabym żyć, pracować przez następnych kilkadziesiąt lat.

Spełniać marzenia

Po urodzeniu drugiego dziecka zrobiłam swoisty rachunek sumienia. Zastanowiłam się, gdzie popełniałam błędy, i doszłam do wniosku, że po prostu nigdy nie robiłam tego, co chciałam robić, tego, co kochałam. Czego więc bym chciała? Co potrafię? Pisać, to pierwsze co przyszło mi na myśl. Ale co mam z tym pisaniem zrobić? Że niby książkę napisać?

Wszystko fajnie, ale wydawało mi się to czynem na miarę lotu w kosmos. Każdy by chciał, ale nie każdy wie, jak. Dojrzewałam jeszcze przez chwilę, w międzyczasie prowadząc bloga i szukając pojedynczych zleceń jako copywriter. I dojrzałam, wiecie? Dojrzałam do tego, żeby pomóc marzeniom, żeby w końcu robić to, co kocham.

Nazbyt pompatycznie, prawda? Żeby nie było tak kolorowo, mój młodszy syn okazał się typowym przykładem high need baby. Każdej nocy budził się po kilkanaście razy, w dzień nie chciał spać, nawet spacery były czasem stresu i zastanawiania się, czy tym razem prześpi choć godzinę czy może raczej będzie się wydzierał wniebogłosy. I w samym środku tego szaleństwa odnalazłam swoją pasję.

Napisałam jedną książkę, drugą, zaczęłam trzecią, nie wiedząc, czy ktokolwiek mi to wyda. Dałam sobie czas do końca urlopu macierzyńskiego, w międzyczasie biorąc zlecenia jako copywriter. No i stało się. Kiedy mój młodszy syn miał jedenaście miesięcy, poleciałam w kosmos. Dostałam długo oczekiwanego maila od potencjalnego wydawcy. Kilka tygodni temu synek skończył cztery lata, a ja nadal lecę. I absolutnie nie zamierzam wracać z tej podróży!

Jestem w miejscu, w którym powinnam być

Praca w charakterze wolnego strzelca wymaga przede wszystkim… twardego tyłka i umiejętności planowania przychodów na trzy miesiące w przód. Bo wypłata nie przychodzi dziesiątego, i nie zawsze jest taka sama. Ale muszę się do czegoś przyznać. Odkąd poleciałam w ten kosmos, cały wszechświat mi sprzyja. Kiedy zamykają się drzwi, otwiera się przede mną okno. Szczęście? Być może. Ja nazywam to inaczej. Po prostu jestem w miejscu, w którym powinnam być, dlatego się układa. Robię to, do czego zostałam stworzona i chociaż pracuję jako freelancer ponad trzy lata, nadal nie potrafiłabym napisać poradnika dla osób, którym marzy się właśnie takie wolne strzelectwo.

Przede wszystkim to ja jednak żyję

Nie udzielę Wam więc gotowych rad. Nie powiem, jak to zrobić, żeby gdzieś pomiędzy rozwieszeniem prania a odebraniem dziecka z przedszkola ogarnąć siebie i zlecenia. Każda z nas musi wypracować sobie własny system pracy. Ile osób, tyle rad. Moja koleżanka pisze, kiedy wszyscy jeszcze śpią, bladym świtem. Inna pracuje do nocy. Ja od dziesiątej do szesnastej. Oddaję teksty trzy miesiące przed deadlinem, znajoma zawsze wyrabia się dzień przed terminem.

Nie sposób określić, który wariant jest najlepszy. I wcale nie zamierzam tego robić. Chcę Wam tylko powiedzieć, że work-life balance jest wtedy, kiedy robimy to, co kochamy. Wtedy to życie samo się balansuje, a wszystko się dzieje „samo”. No, prawie… Bo przecież ktoś to pranie musi rozwiesić i ktoś tę książkę musi skończyć! Ale to w tak zwanym międzyczasie. Bo przede wszystkim to ja jednak żyję.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Magdalena Majcher
Pisarka, freelancerka, mama. Robi w życiu to, co kocha, czyli pisze. Aby spełniać swoje marzenia, zrezygnowała z pracy na etacie. Dziś jest autorką poczytnych i lubianych przez czytelniczki powieści, m.in. "Cudu grudniowej nocy", "W cieniu tamtych dni", "Matki mojej córki", "Stanu nie!błogosławionego", "Jeszcze jednego uśmiechu” oraz bestsellerowej sagi "Wszystkie pory uczuć". Niedługo ukaże się kolejna seria autorki.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail