Czego szukasz

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży – nowe przepisy

Rząd znowelizował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej i wprowadza listę darmowych leków dla kobiet spodziewających się dziecka. Sprawdź jakie farmaceutyki będą dostępne za darmo!

 • Dominika Wassermann - 13/01/2020
kobieta trzymająca dziecięce buciki na brzuchu

Nowe przepisy

Tuż przed świętami Rząd przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Według nowych przepisów zostanie sporządzona lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2020 roku.

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Zdrowia leki, które będą w całości finansowane ze środków publicznych to:

 • leki podtrzymujące ciążę,
 • leki od których zależy zdrowie matki,
 • leki od których zależy prawidłowy przebieg ciąży.

Jak wiadomo stosowanie specjalnych leków podczas ciąży często jest nieuniknione. Jest też wiele schorzeń typowych właśnie dla tego dziewięciomiesięcznego okresu, jak np. cukrzyca ciążowa.

Sprawdź też wszystko co powinnaś wiedzieć o L4 w ciąży!

Z bezpłatnych leków będzie mogła skorzystać każda ciężarna już od pierwszego trymestru ciąży do porodu, bez względu na sposób poczęcia.

Kto wystawi receptę na bezpłatne leki dla kobiet w ciąży?

Według tego co podaje Ministerstwo, recepty wystawiać będą mogli ginekolodzy i położne, którzy stwierdzili ciążę. Na podstawie zaświadczenia stwierdzającego ciążę z takich uprawnień będą mogli skorzystać również lekarze innych specjalności.

Ocenia się, że z dostępu do bezpłatnych leków skorzysta około 400 tysięcy kobiet rocznie.

Szacuje się również, że pierwszego roku obowiązywania nowe przepisy obciążą budżet Państwa na 14,5 miliona złotych.

Źródła: RMF24 , M jak Mama

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Wassermann
Absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, oraz Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu , która po dziesięciu latach postanowiła powrócić do zajmowania się grafiką komputerową. Prywatnie "zwierzolub", opiekunka 3 kotów, miłośniczka kuchni roślinnej, spędzająca wolny czas na rowerowych wycieczkach.

Konkurs: Matka w kwarantannie. Dziennik pokładowy

Z okazji Dnia Matki zapraszamy Was na konkurs! Piszesz dziennik od zawsze? A może właśnie teraz zaczęłaś go prowadzić, żeby utrwalić ten szczególny czas. Bo taki jest, prawda? Wyślij go do nas! Cały lub fragmenty. Ważne, aby dotyczył czasu pandemii i naszej izolacji. Opowiedz jak mijają Ci te dni. O tym co Cię boli, co się zmieniło, co w Tobie i co dookoła. O tym co cieszy i co dopieka. Wyślij go do nas i wygraj konkurs! Co możesz wygrać? Czytaj dalej!
 • Ewa Moskalik - Pieper - 25/05/2020
grafika projektu Matka w Kwarantannie. Dziennik pokładowy

Konkurs: Matka w kwarantannie. Dziennik pokładowy

Zadanie konkursowe polega na przesłaniu na wskazany adres spisanych w formie dziennika prac pisemnych, o tym jak Twoje życie toczy się od czasu kiedy zaczęła się epidemia, jak się zmieniło. Jak działa izolacja na Ciebie i Twoją rodzinę? Co zabrała, a co dała w zamian? Może w jakiś szczególny sposób wpłynęła na Twój rozwój osobisty i zrobiłaś coś, co od dawna było spychane na margines?

Zapisywałaś swoje refleksje, robiłaś notatki? Masz jakieś przemyślenia i chciałabyś się nimi z kimś podzielić? Wyślij je do nas w dowolnej formie. 🙂 Możesz też dodać zdjęcia i grafiki.

Wspólny projekt na Dzień Matki

26 maja to święto wszystkich Mam, dlatego zaprosiłyśmy do współpracy dwie Mamy, które podobnie jak nasza Fundacja robią COŚ dla mam. Ten konkurs powstał z połączenia naszych kobiecych sił. Mamy wielką przyjemność realizować go wspólnie z Barbarą Falentą, pomysłodawczynią i koordynatorką projektu pn. “Mamy piszą książkę”, którego owocem jest bestsellerowy poradnik dla rodziców “Mamy Dla Mamy” oraz z Moniką Pryśko, którą znacie z sieci jako blogerkę Tekstualną, a także właścicielkę i redaktorkę serwisu The Mother Mag.

Praca konkursowa musi mieć pewne ramy. Pamiętaj zatem, aby:

 • była unikalna, oświadczasz, że jesteś właścicielką pracy i masz do niej pełne prawa własności,
 • tekst miał od 3 – 10 tysięcy znaków ze spacjami,
 • w przypadku prac konkursowych zastrzegamy sobie prawo publikacji jej fragmentów,
 • nadesłany tekst powinien obejmować okres od marca do 14 czerwca 2020 roku, czyli okres kwarantanny oraz zostać przesłany w postaci pliku z rozszerzeniem .rtf, .doc lub .docx. W nazwie pliku powinny znajdować się Twoje nazwisko oraz tytuł
 • w tytule maila zawrzyj hasło: #matkawkwarantannie,
 • na Twoją pracę czekamy do 14.06.2020 r.,
 • pracę przyślij na adres: [email protected]

Czas trwania konkursu

 • Konkurs rozpocznie się 26.05. 2020 roku i potrwa do 14.06.2020 r.
 • Wyniki zostaną podane w okresie 1-8 lipca 2020 r. na portalu mamopracuj.pl.
 • Ogłoszenie wyników nastąpi nie później niż 08.07.2020 r.

A teraz najważniejsze: Nagrody

Nasze jury będzie składało się z trzech osób:

 • Barbara Falenta – właścicielka Wydawnictwa Mamy Dla Mamy, autorka i koordynatorka pomysłu wydania bestsellera – serii książek “Mamy dla Mamy”.
Barbara Falenta
Ewa Moskalik Pieper
Monika Pryśko

Nadesłane prace zostaną ocenione przez jury, a laureatkom I, II i III miejsca zostaną przyznane nagrody:

I nagroda

 • publikacja całości lub fragmentów nagrodzonej pracy w serwisie online The Mother Mag,
 • możliwość odbycia płatnego stażu w redakcji The Mother Mag, gdzie będziesz mogła podszlifować swój warsztat,
 • zestaw gadżetów Mamopracuj.pl,
 • pakiet 2 książek od Wydawnictwa Mamy dla Mamy,
 • zestaw 3 magazynów The Mother Mag – 2, 4 i 5 numer (w każdym numerze naklejka i plakat).

II nagroda

 • publikacja całości lub fragmentów nagrodzonej pracy na stronie www.mamopracuj.pl,
 • zestaw gadżetów Mamopracuj.pl,
 • pakiet 2 książek od Wydawnictwa Mamy dla Mamy,
 • zestaw 2 magazynów The Mother Mag – 4 i 5 numer (w każdym numerze naklejka i plakat).

III nagroda

 • publikacja całości lub fragmentów nagrodzonej pracy na stronie www. mamopracuj.pl
 • zestaw gadżetów Mamopracuj.pl,
 • pakiet 2 książek od Wydawnictwa Mamy dla Mamy,
 • zestaw 2 magazynów The Mother Mag – 4 i 5 numer (w każdym numerze naklejka i plakat).

Pamiętaj o zgodach

Bez tego będziemy miały związane ręce i nie możemy opublikować Twojego dziennika. Wystarczy, że je skopiujesz i wkleisz w treść maila.

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Organizatora (Fundacja Mamo Pracuj z siedzibą w Krakowie, ul. Bochenka, 30-693 Kraków, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000585984, NIP 6793118767, REGON 363001768), Wydawnictwo Mamy dla Mamy, Iperia Piotr Falenta, NIP: 7132764672, REGON: 381568484, (adres do doręczeń: ul. Leszczynowa, nr 1, lok. 2, 05-827, poczta Grodzisk Mazowiecki) oraz TMM3 Emilia Pryśko (z siedzibą w Olsztynie przy ul. Żarskiej 1 lok. 2, nr NIP 7393467269, nr REGON 280623936 ) na potrzeby udziału w konkursie „Matka w kwarantannie. Dziennik pokładowy” oraz w celu publikacji stworzonego przeze mnie utworu na stronach internetowych Organizatora oraz w formie e-booka.”

Wysyłając zgłoszenie oznacza, że akceptujesz Regulamin!

Jeśli masz jakieś pytania napisz do nas: [email protected]

Czekamy na Wasze prace. Na Wasze wspomnienia i refleksje.

Zapraszamy!

Grafika: The Mother Mag

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

10 książek, które warto przeczytać razem z dzieckiem

Coraz częściej jako formę spędzania wolnego czasu z dzieckiem wybieramy właśnie książki. Książki stają się elementem zabawy, nauki, ciekawym pomysłem na prezent, zagospodarowaniem wspólnego czasu z dzieckiem. Dlaczego, może właśnie dlatego, że nie są to już zwykłe okładki i multum treści, a ciekawa kolorystyka, dobór słów, kształty, elementy sensoryczne.
 • Anna Gotowalska - 21/05/2020
dzieci czytające książki

Bajki również te tradycyjne nie są już „starodawne” i nudne, posiadają różne elementy, które fascynują również nas dorosłych. Kto by pomyślał, że w książkach znajdziemy elementy terapii, że właśnie poprzez wiersze dowiemy się jak rozwiązać dany problem, że bajka może nieść ze sobą pomoce psychologiczne, możliwości uwolnienia złych emocji. 🙂 Wybrałam dziesięć pozycji, które moim zdaniem zasługują na uwagę i chętnie polecę je zarówno dla małych, jak i dużych czytelników.

1. Seria Jano i Wito

To pięknie wydana książka, twarda okładka, elementy sensoryczne. Ciekawe ilustracje i nie za dużo treści. Bajka opowiada o historii dwóch chłopców, znajdujących się w różnych sytuacjach. Np. „Jano i Wito w trawie” – opowiada, co dzieje się z dziećmi, po dotknięciu kamienia. Owady, zwierzęta przedstawione są bardzo wyraźnie, odgłosy jakie wydają również. Bajka zarówno dla dzieci kilku miesięcznych jak i w wieku przedszkolnym.

2. Pucio

Chyba każdy zna przygody Pucia i całą Jego rodzinę. Niewątpliwe bajki o Puciu cieszą się taką sympatią, że powstają również puzzle z serii Pucia oraz inne układanki. Można śmiało powiedzieć, że seria Pucia jest książką logopedyczną. Doskonałe ilustracje, przedstawiające elementy i opisy. Zabawa na spostrzegawczość, nauka wymowy, nazewnictwa to tylko kilka przykładów jakie są możliwe właśnie z tą książką. 🙂

Przeczytaj także: 10 książek, które będą wspierać Twoje rodzicielstwo

3. Kici Kocia

Na początku nie byłam przekonana co do tych pozycji. Może dlatego, że do końca ciężko jest mi się przekonać do nowych bajek o tak szerokiej tematyce. Jednak gdy zakupiłam jedną z tych części, wiedziałam, że nie będzie to ostatnią. Wydania w twardej oraz cienkiej okładce. Różne tematy, które dotyczą życia codziennego np. na lotnisku, w mieście, po smoczku itp. Fajna forma rozmowy poprzez bajkę i wyjaśnienia sytuacji jakie będą lub miały już miejsce. Ciekawe i bardzo szczegółowe ilustracje. Kici –Kocie kochają nie tylko dziewczynki.

4. „Jestem w bajce”

To idealny pomysł na prezent, ale również doskonała pamiątka. Na taką książkę zdecydowałam się jako forma prezentu na pierwsze urodziny synka. Dlaczego jest tak niesamowita? Głównie dlatego, że to właśnie nasze dziecko jest głównych bohaterem książki. Można wybrać tytuł z pośród wymienionych, zdjęcie naszego dziecka, dzięki czemu będzie na każdej ilustracji. Jeśli mamy życzenie dedykacja również jest możliwa.

5. „Naciśnij mnie”

Wygląda na niepozorną i raczej mało ciekawą pozycję, jednak po obejrzenu można stwierdzić, że ma pomysłowe zastosowanie. Najważniejsze to polecenia pod tymi sławnymi kropkami. Tak to książka o kropkach. Uwierzcie mi bardzo przydatna, edukacyjna pozycja. Rozbudza wyobraźnie, kreatywność, a co ważne działa na dzieci lepij niż smartfon. Chociaż muszę przyznać się szczerze dorośli również świetnie się bawią przy tej pozycji. Niepozorna, minimalistyczna i nie zastąpiona.

Przeczytaj także: 10 pomysłów na kreatywne zabawy z dziećmi

6. „Gdzie jest Wallie?”

Książka przeznaczona dla starszych dzieci, polega na szukaniu postaci Walliego. Nie jest to takie łatwe, Wallie ukrywa się doskonale. Ciekawa pozycja, gruba okładka i co bardzo ważne zajmuje dzieci jak i dorosłych na bardzo długo. Jest to książka oraz gra w jednym. Doskonała w czacie podróży, w poczekalni oraz jako spędzenie czasu wolnego w pochmurny dzień. Ciekawa forma nauki spostrzegawczości.

7. Bajki sensoryczne czy np. „Pierwsze słowa w nocy”

To pozycja, którą pokochają dzieci w wieku 1-3 lata. Nie tylko uczy słów, które dotyczą pojęć z zakresu nocy, jest to bajka w której ważne jest działanie dziecka- głównie przesuwanie przy użyciu palców. Zapalenie światła, poruszanie oczami sowy, zasłonięcie zasłony itp. Maluch z takiej książki poznaje słowa związane z nocą, ale także dowiaduje się o swoim działaniu, skuteczności. Uczestniczy w całej historii.

8. „Bajkoterapia”

Żyjemy w czasach, gdzie nawet najmłodsi muszą zmierzyć się z trudnymi doświadczeniami. Dzieci poprzez tą pozycję mogą utożsamiać się z bohaterami i dzięki temu znaleźć wiele rozwiązań danej sytuacji oraz form postępowania. Bajka opowiada o świecie dziecięcych emocji. Świetne egzemplarz na wspólne rozmowy o emocjach, trudnych doświadczeniach i sytuacjach. Niewątpliwie doskonałe narzędzie psychologiczne.

9. „Relacje Niby nic a jednak…”

Książka przedstawia metodę Dolto, która ułatwia dzieciom zrozumieć świat. Młody człowiek łatwiej zmierzy się z kolejnymi etapami swojego życia np. pierwszym dniem w przedszkolu, pojawieniem się rodzeństwa. To doskonały sposób w ukazaniu dziecku jak postrzegać osoby niepełnosprawne, jak być tolerancyjnym. Typowa książka na dzisiejsze, niełatwe czasy.

Przeczytaj także: Co robić w czasie kwarantanny? Atrakcje online dla dzieci

10. Bajki tradycyjne

Mam tu na myśli Czerwonego Kapturka, Trzy świnki, Królewnę Śnieżkę itp. Dla nas dorosłych są to bardzo znane pozycje. Jednak nasze dzieci po prostu ich nie znają. Może dlatego, że są mało ciekawe, gorzej przedstawione. Jednak jest to mylne spostrzeżenie. Dziś możemy zakupić bajki tradycyjne pięknie wydane, w twardej okładce, zawierające ciekawe ilustracje. Pamiętajmy, że właśnie te bajki/baśnie mają mądre przesłanie, uczą dobrych nawyków i właśnie tego, że doskonale widzi się tylko sercem. 🙂

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Gotowalska
Pedagog, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Mama małego Tadeusza. Założycielka bloga Looppu. Miłośniczka designu, mody oraz pedagogiki dziecka. Autorka tekstów dotyczących macierzyństwa oraz wychowania. Aktywnie uczestniczy w kursach i szkoleniach dotyczących kreatywności, zdolności oraz zabawy. Instruktorka masażu Shantala. Wielbicielka gadżetów dla dzieci i nie tylko. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail