Czego szukasz

Bezpłatne korepetycje – wideolekcje dla dzieci i młodzieży

Internetowe filmiki cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży szkolnej, a autorzy tych filmików są ich idolami. Co więcej, chodzi nie tylko o czystą rozrywkę. Młodzi widzowie coraz częściej uczą się z Youtube i innych stron publikujących materiały wideo. To zjawisko może pomóc rodzinom, których nie stać na korepetycje. A gdyby tak wspomóc naukę matematyki online poprzez wideolekcje dostępne bezpłatnie w internecie? Pi-stacja.tv to umożliwia, sprawdźcie sami!

dziewczynka korzysta z tableta

Niemal każdy, kto musi zrobić coś po raz pierwszy w życiu, z początku ma problemy. Zwłaszcza jeśli jest to coś trudnego lub nieoczywistego, jak suflet czekoladowy czy zaprogramowanie nowej pralki. W takich sytuacjach czujemy, że byłoby najlepiej, gdyby znalazł się ktoś, kto pokazałby nam niezbędne czynności własnymi rękami. Wtedy skomplikowane przepisy lub instrukcje obsługi nagle okazują się dziecinnie proste. To nic dziwnego. Tak ukształtowała nas ewolucja w czasach, gdy nie było jeszcze książek, a co dopiero internetu. Najskuteczniej uczymy się obserwując kogoś innego, a potem powtarzając jego czynności samemu. Słowo pisane przyswajamy z trudem. Dlatego wymyślono korepetycje.

Bezpłatne korepetycje dla każdego

Rodzice dziecka, które ma kłopoty w szkole, często decydują się na wykupienie zajęć indywidualnych. Jednak nie wszystkich na nie stać.

Z badania przeprowadzonego w 2004 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wynika, że z korepetycji korzystał wówczas średnio, co drugi uczeń, ale tylko, co trzeci uczeń pochodzący z biednej rodziny.

Według ankiet, korepetycje były zbyt drogie nawet dla rodzin o średnim statusie materialnym – nie mogły one kupić swoim dzieciom takiej pomocy, jakiej potrzebowały. Obecnie od 50% do 75% nauczycieli świadczy takie usługi, aby dorobić do pensji. Zmienił się także sposób postrzegania korepetycji przez samych uczniów. Kiedyś korzystanie z nich było powodem do wstydu. Teraz, według badań firmy Librus, 70% dzieci chce się dokształcać. Presja na rodziców rośnie.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na alternatywne rozwiązania. W internecie, a zwłaszcza w serwisie Youtube, można znaleźć krótkie darmowe filmy próbujące naśladować korepetycje. Oglądając taki film uczeń może mieć wrażenie, że jest z nauczycielem sam na sam. Nie może go, co prawda o nic zapytać, ale może wcisnąć pauzę i obejrzeć dany fragment tyle razy, ile potrzebuje. Może też spróbować sam rozwiązać zadanie, zanim zobaczy poprawny wynik.

Najwięcej filmów w Youtube dotyczy najbardziej poszukiwanej wiedzy z zakresu matematyki czy języka angielskiego. To dobra i bezpłatna pomoc, z której uczniowie chętnie korzystają. Filmy te mają jednak dwie wady. Po pierwsze, są wyrywkowe, nie pokrywają całości programu nauczania, a często nawet nie są z nim zgodne. Po drugie, osoby, które je tworzą, zwykle robią to amatorsko i jednoosobowo – co oznacza, że filmy nie przechodzą kontroli jakości i mogą zawierać błędy.

Pi-stacja.tv

Na uwagę zasługuje tu projekt Pi-stacja, rozwijany przez fundację Katalyst Education. Fundacja tworzy krótkie darmowe filmiki o charakterze korepetycji – nazywane wideolekcjami – i publikuje je w Youtube oraz na swojej platformie pistacja.tv, skąd można pobrać je na dysk. Co miesiąc pojawia się co najmniej kilkanaście nowych wideolekcji; docelowo będzie ich ponad 800. Filmy będą całkowicie pokrywały zakres materiału z programu szkolnego – od podstawówki do liceum. Można więc powiedzieć, że to podręcznik w wersji wideo. Oprócz tego fundacja zamierza w krótkim czasie wyprodukować podobne filmy do innych przedmiotów. Wszystkie filmy przechodzą kilkustopniową kontrolę jakości i są tworzone pod okiem doświadczonych nauczycieli.

Celem Pi-stacji jest wyrównywanie szans uczniów poprzez zapewnienie dostępu do dobrej jakości materiałów edukacyjnych, z których można uczyć się w dowolnym miejscu i czasie. Dzięki krótkim filmom edukacyjnym on-line, uczniowie mogą nadrobić zaległości w nauce lub powtórzyć przerabiany materiał ze szkoły. Lekcje tworzone są przez metodyków, którzy są czynnymi pedagogami z wieloletnim doświadczeniem.

Szczegóły projektu >>

Zdjęcie: KED

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jestem mamą 4-letniego Oskara. Pracowałam w marketingu oraz w projektach unijnych. Podczas „urlopu” macierzyńskiego moją firmę zamknęli, a ja pozostałam bez pracy. Przez kilka lat spędzonych z dzieckiem miałam dużo czasu na przemyślenia i ostatecznie postanowiłam robić to, co kocham najbardziej, czyli pracując wspierać inne mamy. Dodatkowo kocham jogę, spacery, podróże i długie spanie ;)
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie