ZAINSPIRUJ SIĘ
Benefity – jakie dodatki do wynagrodzenia za pracę są najbardziej pożądane?
- Dominika Kamińska
- 2 lipca 2018
- 3 MIN. CZYTANIA
Możliwości dodatkowych elementów wynagradzania
Benefity to pozapłacowe dodatki motywacyjne. Wśród nich wyróżniamy na przykład: prywatną opiekę medyczną, karty sportowe uprawniające do bezpłatnego korzystania z siłowni i innych obiektów, w których można realizować aktywność fizyczną, czy dofinansowania do rozmaitych kursów – w zależności od tego, czego od pracownika wymaga firma – na przykład języków obcych, oraz preferencji samego pracownika – tutaj na przykład mogą pojawić się kursy asertywności czy innych umiejętności twardych lub miękkich.
Benefitem może być możliwość zdalnej pracy. W dzisiejszych czasach jest to jak najbardziej możliwe – potrzebny jest tylko komputer z dostępem do sieci. Jako dodatek często oferowany jest do dyspozycji samochód służbowy – nie tylko dla osób, które pracują w terenie i muszą przemieszczać się z miejsca na miejsce.
Coraz częściej standardem jest służbowy laptop i telefon. Mile widziane jest dofinansowanie do urlopu lub oferowanie dofinansowania do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, na przykład spektaklach teatralnych dla pracownika i członków jego najbliższej rodziny.
Cele przyznawania benefitów
Benefity dla pracowników powodują, a przynajmniej takie jest założenie, lojalność oraz większe przywiązanie pracownika wobec firmy. Płaca zasadnicza to wynagrodzenie podstawowe. Ustawodawstwo reguluje płacę minimalną. To poziom, poniżej którego nie można zejść. Wiadomo jednak, że dobre firmy, chcąc przyciągnąć i zatrzymać pracowników, inwestują w benefity, czyli pozapłacowe dodatki. Wielu pracowników narzeka, że nie mają oni żadnego wpływu na wybór benefitów. A przecież każdy człowiek jest inny i ma inne potrzeby.
Oferowanie benefitów, z których pracownicy nie skorzystają, jest pozbawione sensu i może wywołać jedynie frustrację. Dodatkowo irytująca może być świadomość źle zainwestowanych pieniędzy na coś, co mogłoby ucieszyć pracownika i jego bliskich.
Benefity z założenia mają pełnić funkcję motywacyjną. Przyjmuje się, że osoby na wyższym stanowisku otrzymują więcej benefitów niż szeregowi pracownicy. Przy tworzeniu systemu motywacyjnego trzeba przyjrzeć się wielu czynnikom.
Rynek pracy to prawdziwa sinusoida. Dzisiaj to pracownicy mogą przebierać w ofertach i wybrać najlepszą dla siebie. Z pewnością ważną rolę będą odgrywały właśnie czynniki pozapłacowe, czyli benefity. To one mogą ostatecznie zdecydować czy pracownik zdecyduje się przyjąć daną pracę, czy też nie. Benefity sprawiają, że pracownik przyjaznym okiem patrzy na swojego pracodawcę i czuje, że firma to jego drugi dom, toteż chętnie oddaje się swojej pracy, poświęcając jej serce, czas i zaangażowanie.
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: partnera portalu.