Czego szukasz

Babcia do wynajęcia – sprawdzony pomysł na biznes

BABCIA DO WYNAJĘCIA jest to Agencja pośrednictwa pracy dla niań/opiekunek- Pań w wieku 50+, która powstała z myślą o tych maluchach, których rodzice starają się pogodzić życie rodzinne z pracą zawodową. Na pomysł otworzenia agencji wpadły dwie mamy z Łodzi, które obecnie poszukują osób chętnych do współpracy na terenie całego kraju.

 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 30/12/2011

„Podobnych agencji jest w Polsce mnóstwo, co nas wyróżnia to to, iż naszymi opiekunkami są tylko i wyłącznie Panie w wieku babcinym”- mówi jedna z założycielek.

Jak działa taka agencja?

Wielu rodziców ma problem ze znalezieniem dla swojego malucha miejsca w żłobku lub przedszkolu, a do zatrudnienia niani – studentki nie są przekonani. Tu z pomocą może przyjść babcia. Ale co zrobić, gdy babcia nie może się zająć maluchem? Nic prostszego – wystarczy wynająć „Babcię zastępczą”. Agencja jest ogniwem pośrednim między rodziną poszukującą opiekunki a daną „Babcią”. Rodziny wypełniają formularz na stronie internetowej, w którym udzielają dokładnych informacji na temat poszukiwanej „Babci” a zadaniem agencji jest taką właśnie „Babcię” im odnaleźć. Z bazy „Babć”, którą na początku działalności należy utworzyć wybiera się 2-3 kandydatki, które najbardziej odpowiadają wymaganiom rodziny. Następnym krokiem jest umówienie spotkania między zainteresowanymi stronami. Kandydatki umawiane są jedna po drugiej, w odstępach 45 min. Każda z Pań ma wówczas okazję do zaprezentowania się, pochwalenia się referencjami od poprzednich pracodawców jak również jest to czas dający możliwość negocjowania warunków finansowych – agencja nie ingeruje w te kwestie. Po takim spotkaniu rodzina ma tydzień czasu na podjęcie decyzji czy/jeśli w ogóle decyduje się na którąś z kandydatek.

Koszty wejścia w franczyzę:

– założenie działalności gospodarczej i zarejestrowanie się w UP jako agencja pośrednictwa, w celu uzyskania certyfikatu (koszt ok. 300 zł).

– jednorazowa opłata na rzecz franczyzodawcy za udostępnienie pomysłu na biznes w danym mieście, co za tym idzie, możliwość posługiwania się zastrzeżonym znakiem towarowym, korzystanie z wzorów umów, dokumentów i przywilejów z tym związanych (koszt 2000 zł).

– od każdej podpisanej umowy z rodziną agencja pobiera procent od sumy transakcji (agencja nie narzuca odgórnie stawki franczyzobiorcom w danym mieście, każdy rynek jest inny)

-innych opłat na rzecz franczyzodawcy nie ma!

-wymagań lokalowych nie ma! (Z rodzinami spotkania odbywają się zwykle w ich domach, gdyż jest to doskonała okazja do tego, by rodzina mogła od razu ocenić jaki kontakt ma dana „Babcia” z maluchem. Jeśli chodzi o rekrutację „Babć”- spotkania odbywają się „w terenie”.)

Comiesięczne koszty stałe:

Comiesięczne koszty związane z prowadzeniem agencji pośrednictwa są takie same jak koszty prowadzenia każdej innej działalności gospodarczej: opłata ZUS + opłata za prowadzenie księgowości + koszty reklamy na terenie danego miasta tj. ogłoszenie w gazetach, wydruk ulotek.

Podstawowym źródłem reklamy w tym przypadku jest Internet- koszty związane z obsługą strony internetowej i jej pozycjonowaniem bierze na siebie franczyzodawca!

 Zakres terytorialny wyłączności:

 Podpisując umowę franczyzową, franczyzodawca zobowiązuje się do powierzenia franczyzobiorcy działalności  na danym terenie na wyłączność. To, czy będzie to jedynie terytorium miasta czy również okoliczne miejscowości zależy już tylko i wyłącznie od franczyzobiorcy, to on podaje zakres możliwości swego działania.

 Orientacyjne możliwe do osiągnięcia przychody miesięczne:

 Zważając na fakt, iż każdy rynek jest inny trudno tu o jednoznaczną odpowiedź. Inne będą przychody w Łodzi, a jeszcze inne w Warszawie czy Kołobrzegu. Wszystko jest kwestią zapotrzebowania na tego typu usługę, które to zapotrzebowanie trzeba zbadać zanim podejmie się decyzję o prowadzeniu takiej agencji. Należy popytać wśród znajomych posiadających dzieci, zorientować się jak kształtuje się sytuacja
z miejscami w żłobkach i przedszkolach, należy zwyczajnie przeprowadzić badanie rynku, aby później się nie rozczarować.

Ponadto nie należy liczyć na to, iż w momencie gdy się już zdecydujemy na założenie tego typu działalności to przychody będą w każdym miesiącu takie same, bynajmniej. Jednego miesiąca zgłoszeń od rodzin jest więcej, innego mniej, gdy jest ich mniej można ten czas przeznaczyć wówczas na spotkania z „Babciami”. Baza kandydatek jest bardzo „płynna”, jedne Panie odchodzą, inne znowu przychodzą a to wymaga ciągłej aktualizacji.

Jakie wsparcie franczyzobiorca otrzymuje od franczyzodawcy:

Franczyzodawca zobowiązuje się  przekazać franczyzobiorcy informacje na temat sposobu funkcjonowania firmy, wiedzę
i doświadczenia związane z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą czyli tzw. know-how. Przede wszystkim udostępnia zaś franczyzobiorcy stworzoną przez siebie koncepcję (metodę) prowadzenia przedsiębiorstwa w ramach systemu sieci Babcia do Wynajęcia oraz upoważnia franczyzobiorcę do wykorzystywania przez niego znaku towarowego.

Podstawą działania firmy na rynku jest rozpoznawana w sieci strona internetowa, którą franczyzodawca opłaca i pozycjonuje, także franczyzobiorca jest zwolniony z jakichkolwiek kosztów z tym związanych.

Pożądane predyspozycje właściciela biznesu:

„Poszukujemy osób chętnych do współpracy, z nowymi pomysłami i pozytywną energią. Jesteśmy otwarte na propozycje, chętnie słuchamy komentarzy i zawsze chętnie coś ulepszamy. Obie jesteśmy mamami i taki rodzaj działalności świetnie wpasowuje się w naszą codzienność, chcemy stworzyć fajny zespół ludzi z podobnym zapałem do pracy. Jeśli uważasz, że w Twoim mieście jest zapotrzebowanie na tego typu agencję i chciałabyś zająć się jej poprowadzeniem odezwij się do nas, po więcej szczegółów zapraszamy na naszą stronę www.babciadowynajecia.pl” zachęcają pomysłodawczynie.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Ile zostanie mi na rękę z faktury VAT?

Niejedna z nas pewnie zastanawia się jak to jest z kwotami na fakturze, a faktycznymi zarobkami. Na ile musisz wystawić fakturę, aby ostatecznie zarobić tyle ile chcesz? Przeczytaj jakie są formy i ogólne zasady opodatkowania.
 • Marta Serafin - 21/01/2020

Kwota z faktury, a faktyczny zarobek

Obciążenia fiskalne oraz składki społeczne stanowią znaczną część zarobków przedsiębiorcy. Często pojawia się pytanie, na ile muszę wystawić fakturę, aby ostatecznie zarobić tyle ile chcę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania działalności oraz statusu VAT przedsiębiorcy. Ile zostanie Ci na rękę z faktury VAT? Sprawdźmy!

Formy opodatkowania

Potencjalny przedsiębiorca ma do wyboru kilka form opodatkowania. Decyzja zależy m.in. od rodzaju działalności, wysokości przychodów oraz kosztów a także innych czynników takich jak ryzyko podatkowe czy możliwość wpływania na obciążenia podatkowe. Co istotne formę opodatkowania można zmienić w zależności od powyższych okoliczności.
Osoby fizyczne mogą płacić podatek dochodowy wg następujących form opodatkowania:

 • wg skali podatkowej w zależności od wysokości dochodu wg stawki 17%, 32% (tzw. zasady ogólne)
 • wg jednolitej stawki 19%;
 • ryczałt ewidencjonowany;
 • w formie karty podatkowej.

Aby określić faktyczny zarobek przedsiębiorcy należy dodać do kwoty „na rękę” odpowiednio podatek dochodowy oraz ewentualnie VAT. Wysokość obciążeń fiskalnej zależy od formy opodatkowania oraz stawki VAT.

Zasady ogólne

Zasady ogólne to forma opodatkowania dostępna dla każdego przedsiębiorcy bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Polega na opodatkowaniu dochodu wg stawki 17% oraz 32% dla dochodów ponad limit 85 528,00 zł. Dochód ustala się poprzez pomniejszenie przychodów o koszty uzyskania przychodów.

Faktyczny dochód ustala się poprzez zastosowanie metody „od sta” (potocznie „od stu”), przy której od kwoty netto ustala się kwotę brutto, która zawiera w sobie dodatkową wartość podatku dochodowego. Wyliczony podatek oraz podstawę opodatkowania należy zaokrąglić do pełnych złotych. Zobaczmy pierwszy przykład ile zostanie Ani na rękę z faktury VAT?

Jak obliczyć kwotę na rękę z faktury?

Przykład 1

Anna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie reklamy opodatkowaną na zasadach ogólnych wg stawki 17%. Jest czynnym podatnikiem VAT. Planuje uzyskać dochód w styczniu 2020 w wysokości 2 000 zł „na rękę”. Anna wylicza dochód brutto, który powinna wykazać na fakturze w następujący sposób:

2 000 zł/(100%-17%) = 2 409,64 zł Jako czynny podatnik VAT Anna powiększy wyliczoną kwotę o podatek VAT wg stawki odpowiedniej dla świadczonych przez nią usług – 23%: 2 410,00 zł x 1,23 = 2 964,30 zł brutto

Anna uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 2 964 zł. Anna może dodatkowo zmniejszyć dochód o koszty uzyskania przychodu, a także opłacone składki społeczne.

Sprawdź też działalność nierejestrowaną od strony podatkowej

Podatek liniowy dostępny jest dla przedsiębiorcy wg jednolitej stawki 19% bez względu na wielkość dochodów. Charakterystyczne dla tej formy opodatkowania jest brak możliwości pracy na rzecz byłego pracodawcy oraz korzystania z ulg podatkowych. Podobnie jak przy zasadach ogólnych dochód ustala się poprzez pomniejszenie przychodów o koszty uzyskania przychodów. Zasada wyliczania faktycznego zarobku jest analogiczna jak dla skali podatkowej, różnica jest jedynie w stawce podatkowej. Posługując się danym z Przykładu 1 dochód Anny brutto wykazany na fakturze dla kontrahenta wyniesie:

Podatek liniowy

2 000 zł/(100%-19%) = 2 469,16 zł

2 469 zł x 1,23 = 3 037,07 zł brutto Anna uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 3 037 zł. Anna może dodatkowo zmniejszyć dochód o koszty uzyskania przychodu a także opłacone składki społeczne.

Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany polega na tym, że podatek płacony jest od przychodu, nie od dochodu, wg stawki 20%, 17%, 8,5%, 5,5% oraz 3% w zależności od rodzaju wykonywanej działalności. Z tej formy opodatkowania wyłączeni są przedsiębiorcy, których przychód przekracza 250 000 euro a także wiele rodzajów działalności takich jak apteki, kantory czy niektóre wolne zawody. Przy wyliczaniu zarobku „na rękę” podstawiamy do wzoru odpowiednią dla rodzaju działalności stawkę ryczałtu.

Przykład 2

Adam prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług remontowych opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym wg stawki 5,5%. Jest czynnym podatnikiem VAT. W styczniu 2020 planuje osiągnąć na rękę kwotę 2 000,00 zł.

Adam wylicza dochód brutto, który powinien wykazać na fakturze w następujący sposób: 2 000,00 zł/(100%-0,055%) = 2 116,40 zł Adam świadczy usługi remontowe na rzecz budownictwa mieszkalnego wg stawki 8%. 2 116,00 x 1,08 = 2 285,28 zł

Adam uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 2 285 zł. Adam może zmniejszyć przychód o opłacone składki społeczne.

Karta podatkowa

Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać przedsiębiorcy prowadzący m.in. drobną działalność gastronomiczną, usługową, handlową. Jest to najprostszy podatek, gdzie nie trzeba liczyć przychodów ani kosztów, nie prowadzi się także żadnych ewidencji.

Przedsiębiorca osiągający przychód opodatkowany w formie karty podatkowej nie musi sprawdzać zarobku na rękę, gdyż podatek płaci co miesiąc w stałej wysokości na podstawie wydanej przez organ podatkowy decyzji. Jeśli jest czynnym podatnikiem VAT musi doliczyć do oczekiwanej kwoty dochodu podatek VAT wg właściwej dla niego stawki VAT.

Mam nadzieję, że teraz będzie Ci łatwiej obliczyć, ile zostanie Ci na rękę z faktury VAT.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marta Serafin
Doradca podatkowy z ponad 10-cio letnim doświadczeniem w księgowaniu zarówno dużych firm, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych. Aktualnie jako Księgowa inFakt rozlicza m.in. mamy na własnej działalności. Prywatnie mama trójki dzieci.

Video: Sprawdzony pomysł na biznes dla mamy – RoboCAMP

Szukasz pomysłu na biznes, który pogodzisz z życiem rodzinnym? Robo CAMP to zajęcia dla dzieci i młodzieży z robotyki i programowania. Na czym polega ten biznes? Jak wygląda praca na co dzień? Jak prowadzić taki biznes? Na te pytania odpowie Wojciech Syrocki.
 • Agnieszka Wadecka - 08/01/2020
dwoje dzieci z komputerami leżących na podłodze

Sprawdzony pomysł na biznes dla mamy

W maju 2019 na naszym Facebooku prowadziłyśmy serię LIVE’ów o franczyzach idealnych dla mam.

Podczas siódmej rozmowy naszym gościem był Wojciech Syrocki, który założył i rozwija RoboCAMP, współpracując z wieloma przedsiębiorczymi mamami. Rozmowę prowadziła Joanna Gotfryd.

W końcu mam czas dla dzieci – historia Ani, która rozwija własny biznes z Akademią JA

O czym rozmawiałyśmy?

Joanna z Wojciechem odpowiedzieli na pytania takie jak:

 • Na czym polega biznes franczyzowy z RoboCAMP?
 • Jak założyć własną firmę z RoboCAMP?
 • Jak organizować zajęcia z robotyki i programowania?
 • Oraz na pytania oglądających

Zobacz nagranie z rozmowy:

Prowadzę biznes, który do mnie pasuje – historia Kamili

Zainspiruj się innymi pomysłami na biznes dla mam:

Akcja Franczyza dla Mamy – dowiedz się więcej

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail