Czego szukasz

Awangarda kontra wacikowe podziemie – Zlot

Za nami wspaniały Zlot Latającej Szkoły w Krakowie. Nie sposób opisać wszystkiego tego, co się działo w sobotę i niedzielę. Na Zlocie po prostu trzeba było być, razem z 200 fajnymi i kreatywnymi kobietami z całej Polski. Uchylam rąbka tajemnicy…

  • Joanna Gotfryd - 19/01/2015

Siedzę nad tym tekstem, zerkając co chwilę na tajną grupę uczestniczek Zlotu na FB i tam jest taka gonitwa myśli, że nie mogę się skupić na niczym, więc zacznę o Zlocie na wesoło.

Zlot na wesoło

W torbie zlotowej, oprócz mnóstwa pięknych, małych, zrobionych z sercem prezentów od uczestniczek dostałam czerwoną książkę z „tajemną wiedzą” Latającej Szkoły. Książka ma twardą okładkę i smycz i można ją nosić jak torebkę. Kiedy w domu wieczorem rozpakowywałam prezenty i zademonstrowałam torebkę dzieciom, moja czteroletnia córka wykrzyknęła: wow, mozes se cytać torebkę!

Ania Protas porwała nas wszystkie do tańca (nagle 200 kobiet siedzących wygodnie na krzesłach wstało i zaczęło tańczyć), a dzięki temu można było zobaczyć jak Pani Swojego Czasu myje okna i mopem zmywa podłogę. Podobno jedyny raz w życiu! Ale okazja! Czy ktoś to sfotografował?

DJ Wika, która grała na afterparty powiedziała nam, że jak będzie stara i będzie miała 90 lat, to będzie pisać wiersze o miłości, a na razie (ma dopiero 76 lat) jest młoda i miksuje muzykę.

„My [kobiety kreatywne, przedsiębiorcze – przyp. red.] nie jesteśmy niszowym wacikowym podziemiem, ale awangardą” – Agata Dutkowska, matka założycielka Latającej Szkoły.

Karo Akabal, bardzo ciekawie mówiła o tym jak zarabiać więcej pieniędzy, chociaż Karo twierdzi, że cały czas mówiła do nas o seksie ;-).

„Podróżuj, bo masz małe dzieci i dzięki nim odwiedzasz miejsca, których nie zobaczyłabyś jadąc sama. No bo wstydziłabyś się na przykład pojechać sama do Disneylandu” – Kamila, mama dwójki maluchów, inspirująca wszystkie kobiety do podróży na blogu Ikimasa.

Moje postanowienia pozlotowe

Można mieć noworoczne postanowienia, ponieważ ja nie robiłam sobie żadnych z tej okazji, więc, żeby ten efekt wow po Zlocie nie poszedł na marne, zrobiłam 3 postanowienia „pozlotowe”.

1. Nauczę się robić grafiki w canva.com. Zrobię 10 różnych grafik do końca lutego. (żeby było realne, z określonym rezultatem i czasem realizacji). Jeśli canva mnie przerośnie, chociaż podobno to niemożliwe, obsługę programu zlecę mojej starszej córce. Myślę, że kumata ośmiolatka przyjdzie z odsieczą ;-). Rozmowa z Violą z Mamucich Przysmaków (a wcześniej fajny film Szef) uświadomiły mi, że nasze dzieci, które wiek przedszkolny już mają za sobą, mogą nam realnie pomóc w naszych biznesach!

2. Będę pamiętać, że (aby zapobiec wypaleniu zawodowemu, o którym mówiła Aneta Pondo z Miasta Kobiet) powinnam między innymi chodzić spać na przykład o 22. Spróbuję od jutra, dziś już za póżno.

3. Zachęcona przez Kamilę, zrobię plan podróży z dziećmi (bliskich i niedalekich ;-)) na ten rok. I jak tylko śnieg w górach stopnieje, wyruszamy!

Niespodzianka od nas

Jeśli wszystkie uczestniczki Zlotu skorzystają z prezentu, który od nas dostały, to wkrótce na Mamo Pracuj… mam nadzieję, że już niedługo same się przekonacie.

Zobacz więcej zdjęć ze Zlotu…

Dziękuję Magdzie Trebert za zdjęcia, które tu oglądacie. Strona Magdy www.trebert.pl

Taki miałyśmy widok z okna podczas afterparty

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj

Jak założyć własną firmę? – 21 wskazówek dla każdej mamy

Myślisz o założeniu własnej działalności? Chciałabyś dowiedzieć się jakie będziesz płacić składki? Kiedy możesz zacząć od działalności nierejestrowanej? Czy możesz założyć firmę na macierzyńskim? W końcu, czy dostaniesz dotację? Mam dla Ciebie 21 wskazówek, które podpowiedzą Ci jak założyć własną firmę.
  • Joanna Gotfryd - 12/06/2019
21 wskazówek jak otworzyć własną firmę

Jak założyć własną firmę?

Własny biznes to coś o czym myśli wiele mam. Jeśli i Tobie chodzi po głowie, skorzystaj z wiedzy, którą zebrałyśmy w tym miejscu specjalnie dla Was!

Zakładanie własnej firmy – działalność nierejestrowana i mały ZUS:

Na czym polega działalność nierejestrowana?

Jaki jest maksymalny okres ulg przy zakładaniu działalności?

Konstytucja biznesu – prowadzenie firmy będzie łatwiejsze

Ulga na start dla nowych przedsiębiorców

Ulga na start – pół roku bez ZUS – nowe przepisy

Pieniądze na własny rozwój:

Inwestuj w rozwój krok po kroku – jak dostać dofinansowanie z programu POWER?

9 pomysłów skąd wziąć pieniądze na rozwój zawodowy

Pożyczki na kształcenie Twoją szansą na rozwój

Dotacje na własną firmę:

Czy na urlopie macierzyńskim mogę dostać dotację na rozwój biznesu?

Jak wypełnić wniosek i dostać dotację na założenie firmy?

Dotacja na założenie firmy – jak się o nią starać?

Własny biznes – zakładanie, finansowanie i inne:

Własna firma, czy się do tego nadajesz? Zalety i wady własnego biznesu

Czy pobierając świadczenie rodzicielskie można założyć działalność gospodarczą?

12 podpowiedzi jak założyć biznes bez pieniędzy

Jak założyć firmę – własna działalność krok po kroku

Własna firma na etacie, czy to się opłaca?

Własna firma na macierzyńskim

Jak założyć działalność gospodarczą na macierzyńskim krok po kroku?

Koniec urlopu macierzyńskiego – czy warto założyć działalność gospodarczą?

Zasiłek macierzyński i działalność gospodarcza – wszystko co musisz wiedzieć o składkach

Historie mam które założyły własne firmy:

9 historii kobiet, które dzięki fotografii pracują z pasją

3 historie mam, które założyły biznes on-line po urodzeniu dziecka

A może jest jeszcze coś, co chciałabyś wiedzieć na temat zakładania własnej firmy? Napisz do nas!

Spodobał Ci się ten materiał? Udostępnij go proszę, niech ta wiedza idzie w świat!

Zdjęcie: Pixabay.com

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.

Strategia biznesowa. Dlaczego warto ją mieć?

Co to jest strategia biznesowa, czym różni się od biznes planu i kto powinien ją przygotować? W 3 prostych krokach pokażę Ci jak przygotować strategię rozwoju Twojego biznesu, również franczyzowego.
  • Agnieszka Słowik - 12/06/2019

Co to jest strategia biznesowa?

Strategia biznesowa to przemyślany plan działania, dzięki któremu firma będzie się dynamicznie rozwijać, decyzje przez nas podejmowane będą spójne, a proces zarządzania przedsiębiorstwem przyniesie spodziewane rezultaty.

W odróżnieniu od biznes planu strategia biznesowa ma charakter długookresowy (3-5 letni). Biznes Plan tworzy się przede wszystkim dla startupów przed rozpoczęciem ich działalności. Jest on skierowany głównie do banków i inwestorów w celu przekonania ich, że warto zainwestować środki w nowe przedsięwzięcie. Strategia biznesowa tworzona jest w celu określenia priorytetów, dzięki którym firma będzie się rozwijać. Jest to więc plan rozwoju zarówno dla nowych, jak i istniejących podmiotów gospodarczych, w tym dynamicznie rozwijających się sieci franczyzowych.

Analiza w 3 krokach

Jednym z prostszych sposobów opracowania strategii biznesowej jest przeprowadzenie krok po kroku perspektywicznej analizy potrzeb potencjalnych klientów, partnerów biznesowych oraz określenie własnych celów i priorytetów. Podstawą takiej analizy są odpowiedzi na postawione niżej pytania.

Krok 1 – Określenie własnych celów i ambicji

Dlaczego chcesz zaangażować się w to przedsięwzięcie?

Jakie są Twoje pasje, ambicje i cele życiowe? Czy ich realizacja wiąże się chociaż pośrednio z zakresem usług/produktów sieci franczyzowej, która Cię zainteresowała?

Co jest dla Ciebie najważniejsze? Realizacja własnych pasji czy maksymalizacja dochodu?

Co łączy Cię z Twoimi partnerami biznesowymi, w tym ze współpracownikami, dostawcami i klientami (np. więzy rodzinne, przyjaźń)?

Spójrz na Twój biznes z perspektywy klienta. Zastanów się nad tym, co faktycznie chcesz mu sprzedać. Skup się nie na Twoim produkcie lub usłudze, ale na tym co Ty sama możesz mu zaoferować.

Krok 2 –  Określenie celów biznesowych

Aby wskazać cele biznesowe należy przede wszystkim zdefiniować misję przedsiębiorstwa. Misja określa sens istnienia firmy, wskazuje najważniejsze zadania oraz wartości oferowane klientom. Należy się również zastanowić nad tym, gdzie chcielibyśmy, aby nasza firma znajdowała się za 3-5 lat, a następnie wyznaczyć mierzalne cele, które będziemy realizować w drodze do sukcesu.

Również franczyzodawca powinien okreslić swoją misję, dlatego warto zapytać go o szczegóły. Obie misje, a więc wizje naszego wspólnego biznesu, powinny być spójne.

Krok 3 – Analiza rynku

Na początku należy wskazać 10 najważniejszych potencjalnych klientów, a następnie określić ich oczekiwania. Warto zastanowić się również nad tym, co my chcemy, aby zrobił nasz potencjalny klient oraz nad tym co my chcemy, aby myślał nasz potencjalny klient. Na koniec trzeba sprecyzować to, co odróżnia nas od konkurencji oraz to, w czym jesteśmy od niej lepsi.

Czy strategia jest potrzebna we franczyzie?

Mimo tego że franczyza to sprawdzony model biznesowy, strategia w tym przypadku również jest koniecznością. Powodów jest kilka. Przede wszystkim nasz biznes będziemy rozwijać w innej lokalizacji. W związku z tym struktura populacji może różnić się od tej, w której działa franczyzodawca. Warto zastanowić się i przeanalizaować nasz rynek lokalny. Podobieństwa i różnice wykazane względem rynku, na którym działa franczyzodawca, mogą być zarówno nasżą mocną jak i słabą stroną. Najważniejsze jest to, aby mieć ich świadomość.

Sprawdź jakie pomysły na franczyzę przygotowaliśmy dla Ciebie:

 

 

Edukido

Logo MathRiders

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Słowik
Ekonomista, pasjonuje ją aktywny rozwój biznesu, szczególnie franczyza, dlatego kilka miesięcy temu założyła portal biznesowy www.RynekFranczyzy.pl i została pierwszym w Polsce brokerem franczyzowym. Asertywna idealistka, która lubi łamać stereotypy i zachęcać do działania innych. Z jej inicjatywy powstał także serwis dla mam www.MamaSprzeda.pl. Szczęśliwa mama 6-letniej Hani.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail