Czego szukasz

6 wad samozatrudnienia – sprawdź zanim się zdecydujesz!

Nie każda praca = umową o pracę…. Może się zdarzyć, że otrzymasz propozycję współpracy w ramach tzw. samozatrudnienia. Takie rozwiązanie oznacza mniejszą ilość obowiązków po stronie partnera biznesowego i jest dla niego korzystne finansowo. Ale czy dla Ciebie będzie równie atrakcyjne? Jak to wygląda z punktu widzenia samozatrudnionego? Pisaliśmy już wcześniej o zaletach samozatrudnienia, teraz rozprawimy się z wadami takiego rozwiązania, abyś mogła sama zdecydować!

Laptop na biurku

O czym musisz wiedzieć decydując się na samozatrudnienie?

1. Papierologia…

Prowadzenie własnej firmy to przede wszystkim więcej obowiązków formalnych do spełnienia. Przedsiębiorca zobowiązany jest bowiem do terminowego składania odpowiednich deklaracji i regulowania zobowiązań (zapłaty podatków czy składek do ZUS-u), a także kompletowania i przechowywania w dokumentacji faktur, deklaracji czy zawartych umów (przez określony okres czasu).

2. Odpowiedzialność

Działalność gospodarcza z jednej strony wiąże się z szerszym zakresem swobody, ale z drugiej oznacza też większą odpowiedzialność. W razie gdyby współpraca nie układała się należycie, łatwiej jest ją zakończyć z samozatrudnionym niż z pracownikiem na etacie. W przypadku osoby posiadającej umowę o pracę przepisy jasno określają okres wypowiedzenia, prawo do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego lub otrzymania ekwiwalentu pieniężnego, a często nawet odprawy. Warto zabezpieczyć się podpisując zadowalającą dla obu stron umowę o współpracę. Poczucie bezpieczeństwa może też dać nam pozyskanie nowych kontrahentów czy rozszerzenie zakresu prowadzonej działalności o dodatkowe czynności.

3. Brak przywilejów pracowniczych

Decydując się na samozatrudnienie możemy stracić różnego rodzaju przywileje pracownicze zapewnione przez kodeks pracy lub wewnętrzne ustalenia firmy. Przykładowo osobie zatrudnionej na etacie (w przeciwieństwie do przedsiębiorcy) przysługuje płatny urlop wypoczynkowy. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by w zawartej umowie widniał zapis przewidujący przerwę na wypoczynek przedsiębiorcy. Przywileje takie jak pakiety medyczne, sportowe, finansowanie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, kursy językowe i inne mogą dotyczyć też osób samozatrudnionych – wszystko zależy od umowy. Warto przed ostateczną decyzją porozmawiać o jak najkorzystniejszych warunków współpracy, aby obie strony były zadowolone ze współpracy.

4. Uwaga na współpracę z byłym pracodawcą

Jeżeli nawiązujemy kontakty biznesowe z byłym pracodawcą to trzeba mieć na uwadze, że taka współpraca zazwyczaj oznacza wykluczenie z przywileju opłacania preferencyjnych składek ZUS. W przypadku wykonywania czynności (o takim samym charakterze jak te wchodzące w zakres naszych obowiązków na etacie) na rzecz firmy, w której byliśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę (przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności) w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym, tracimy prawo do małego ZUS-u.

5. Uwaga na współpracę z byłym pracodawcą – cd.

Przedsiębiorca nie może wybrać podatku liniowego jako formy opodatkowania, jeżeli w danym roku podatkowym świadczy usługi (o takim samym charakterze jak te, które wykonywane były lub w dalszym ciągu są wykonywane w ramach umowy o pracę) na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Podatek liniowy dla osoby samozatrudnionej będzie dostępną formą opodatkowania poczynając od kolejnego roku podatkowego następującego po roku, w którym rozwiązany został stosunek pracy.

6. Trudniej o kredyt

Uzyskanie kredytu może być łatwiejsze dla osób zatrudnionych na etacie niż dla przedsiębiorców (przede wszystkim w pierwszych miesiącach prowadzenia działalności). Dla części banków najlepszym zabezpieczeniem spłaty może być umowa o pracę na czas nieokreślony. Szczegółowe warunki udzielania kredytów uzależnione są jednak od danego banku i wewnętrznych procedur, nie ma tutaj jednoznacznych zasad, przepisów.

Podsumowując, możemy stwierdzić że każdy powinien na podstawie przedstawionych informacji, przeanalizować czy i dla niego samozatrudnienie okaże się atrakcyjne. Różne priorytety i oczekiwania względem pracy, kariery oraz wiedza co z czym się wiąże, powinny mieć decydujący wpływ na wybór formy zatrudnienia.

Każda forma zatrudnienia ma swoje plusy i minusy. Przeczytaj także u nas: 11 zalet samozatrudnienia >>

oraz Czy na macierzyńskim można założyć firmę?

Masz więcej pytań? Szukasz odpowiedzi na ważne pytania w zakresie księgowości, czy zakładania firmy?

Skontaktuj się z nami! Napisz pytanie w komentarzu pod artykułem, skomentuj post na FB albo napisz do nas na adres: [email protected], a nasi eksperci z inFakt.pl odpowiedzą.

Zdjęcie tytułowe: kaboompics.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy (specjalna oferta dla Mamopracuj).
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie