Czego szukasz

5 wymówek, które nie pozwalają Ci oszczędzać

Jako naród nie jesteśmy najlepsi w oszczędzaniu, czego dowodem są raporty i badania oraz łatwość, z jaką zaciągamy kredyty czy pożyczki. Wszyscy wiemy o konieczności zbierania dodatkowych środków lub ich inwestowania, a jednak czasem tak trudno jest gromadzić pieniądze. Co sprawia, że tak kiepsko idzie nam odkładanie?

 • Jagoda Jasińska - 04/03/2018
świnka - skarbonka

Nie mam z czego oszczędzać

Żeby odkładać, trzeba mieć z czego. To prawda, ale także jeden z najbardziej zniechęcających argumentów w dyskusji o oszczędzaniu. Gdyby przyjrzeć się jednak strukturze kosztów, w wielu przypadkach można znaleźć jakieś niepotrzebnie wydane pieniądze. Mogą to być papierosy, słodycze, kawa z kawiarni, zbędny kosmetyk, a nawet konto w banku z dużymi opłatami za prowadzenie rachunku.

Błędem jest również myślenie, że odkładać należy tylko banknoty lub duże sumy. Liczą się również monety! Warto każdego dnia wrzucać do swojej skarbonki chociaż tzw. końcówki z zakupów. To znaczy, że otrzymujemy w sklepie resztę, np. 2 złote, które właśnie powinny pojawić się w naszych oszczędnościach. Po kilku miesiącach słoik z monetami będzie coraz bardziej zapełniony, a być może w środku znajdziemy nawet kilkaset złotych.

Muszę spłacić zobowiązania finansowe

Przeszkodą w oszczędzaniu może być na przykład konieczność spłaty długów. Każdy z nas czasem przechodzi chwilowe kłopoty, jednak grunt, aby znaleźć jakieś rozwiązanie. Warto wtedy zainteresować się pożyczkami na raty. Jednorazowa spłata całego zobowiązania wydaje się korzystniejsza, ponieważ szybko można wrócić do równowagi finansowej. Nie dla wszystkich jednak to wyjście będzie odpowiednie.

Zdarza się, że trudno jest spłacić taki dług, czego konsekwencją staje się wpadnięcie w spiralę zadłużenia i kolejna chwilówka na pokrycie zaległości. Pożyczka ratalna (np. na zaplo.pl) pozwala na rozłożenie swojego długu w czasie i w konsekwencji większą kontrolę nad spłatą całości. Można w trakcie procesu również odkładać środki na inne cele, nie odczuwając tak mocno pożyczki na raty.

Od następnego miesiąca

Odwlekanie w czasie swoich postanowień finansowych nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ prawdopodobnie za miesiąc powiesz dokładnie to samo. Pamiętajmy, że nigdy nie ma dobrej okazji na oszczędzanie. Zawsze są jakieś wydatki, święta, urodziny, wyjazdy. Dlatego właśnie trzeba wyrobić sobie nawyk przeznaczania części środków na stworzenie tzw. poduszki finansowej.

Pomaga w tym stworzenie i trzymanie się domowego budżetu:

 • Zapisuj dokładnie swoje wydatki i wpływy, a będziesz miała dokładnie czarno na białym, gdzie uciekają ci pieniądze.
 • Nie musisz tego robić na papierze.
 • Wystarczy zainstalować aplikację, którą zawsze masz pod ręką i w prosty sposób wybierasz, co kupiłaś i ile zapłaciłaś za daną rzecz.
 • Masz również wgląd do całego zestawienia swoich wydatków oraz procentowych wyliczeń.

Będę odkładać na starość

Myślenie wyłącznie o teraźniejszości to zwykle domena młodych osób. Podróżowanie czy kupno mieszkania/domu są według raportu GfK Polonia dla Radia ZET najpopularniejszymi marzeniami Polaków.

Wszystkie te cele wymagają jednak sporych nakładów finansowych, a przecież to tylko dwa marzenia z wielu. Większość z nas po drodze również założy własną rodzinę, co generuje kolejne koszty, kiedy pojawi się w domu dziecko.

Chociaż chcemy jak najwięcej zobaczyć, poczuć, doświadczyć w młodości, na to też trzeba mieć odłożone środki. Jest jednak jeszcze inny poziom oszczędzania, czyli tzw. poduszka finansowa. Teraz mogą to być aktywa na wypadek utraty pracy czy zdrowia. Za kilkadziesiąt lat posłużą jako dodatek do emerytury. Jak wiadomo, jeśli chodzi o tę kwestię, przyszłość nie jest pewna, a więc najlepiej wziąć sprawy w swoje ręce.

Nie muszę mieć dużo pieniędzy

Nie każdy jest wymagający, jeśli chodzi o posiadanie dóbr materialnych. Takie osoby też mogą oszczędzać. Zdarzają się sytuacje, w których brak środków jest dużą przeszkodą, np. nagłe pogorszenie stanu zdrowia. Dlatego właśnie warto mieć dodatkowe zabezpieczenie w postaci oszczędności.

Nie wiadomo również, czy nie zmienisz zdania za kilka lat i zechcesz kupić większe mieszkanie, lepszy samochód czy cokolwiek innego. Oszczędności mogą być twoim najlepszym przyjacielem.

Źródła: archiwum.radiozet.pl

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska
Podyskutuj

Wolontariat pracowniczy – rozwojowy pomysł dla firm!

Coraz częściej biznes zwraca się w stronę organizacji uczącej się. Stawia na rozwój nowych kompetencji własnych pracowników, dzielenie się wiedzą i współdziałanie. Jesteś przedstawicielką takiej firmy? Zobacz co możecie zrobić!
 • Anna Łabno - Kucharska - 17/09/2018
osoby pracujące w biurze, laptopy, notatniki, dłonie

Wolontariat pracowniczy to sposób, w jaki biznes i instytucje mogą wspierać lokalne stowarzyszenia czy fundacje w realizacji ich misji społecznej. Może on przybierać różne formy. Najczęściej firmy angażują swoich pracowników do pomocy organizacjom w czasie swojej pracy. Dzielą się oni swoimi kompetencjami lub włączają się w różne akcje. W ten sposób współpracują trzy strony: firma, wolontariusz – pracownik i organizacja pozarządowa.

Zaprzyjaźniona z nami organizacja – Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych, zaprasza małopolskie firmy do włączenia się w projekt skierowany właśnie do nich. Chce przekazać model kompetencyjny, który został już przetestowany przez ostatnie parę lat.
Fundacja BIS specjalizuje się w uczeniu innych oraz w tym, jak uczyć. Pracownicy firm dysponują między innymi specjalistycznym doświadczeniem. To idealny zestaw do tego, żeby zrobić same dobre i ważne działania!

Fundacja szuka wolontariuszy, czyli pracowników firm, specjalistów w swoich dziedzinach, którzy chcą sprawdzić się w nowej roli osoby uczącej innych. Wolontariusze w ramach tego projektu mogą w przyjaznych warunkach dowiedzieć się, na czym polega praca szkoleniowca, rozwinąć społeczne kompetencje i sprawdzić nabyte umiejętności, szkoląc organizacje.

Dlaczego wolontariat pracowniczy w organizacji pozarządowej?

Wolontariat pracowniczy to jeden ze sposobów długofalowego społecznego zaangażowania pracodawcy i wsparcia pracowników w dobrowolnym oraz świadomym świadczeniu usług dla organizacji społecznych. Współpraca z lokalnymi społecznościami wzmacnia pozytywny wizerunek firmy na rynku.

Wolontariusze otrzymują szansę uczestnictwa w 24-godzinny programie szkoleniowym, mentoring oraz superwizję. Swoje kompetencje mogą potem wykorzystać w firmie, prowadząc szkolenia dla klientów czy innych pracowników. Fundacja pomoże wolontariuszom przygotować się do prowadzenia działań edukacyjnych i zdobyć pierwsze doświadczenie trenerskie. Co więcej, wolontariusz pomaga rozwijać się innym, poznaje lokalne środowisko i otwiera się na perspektywę współpracy biznesu z organizacjami społecznymi.

wolontariat pracowniczy

Jak wygląda zgłoszenie do projektu i na jak długo angażuje się wolontariusz?

Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych poszukuje wolontariuszy z różnorodnych branż np.: finanse, marketing, zarządzanie projektami, HR itd.

Program obejmuje dni szkoleniowe, spotkania indywidualne z mentorem oraz wsparcie w opracowaniu ostatecznego programu szkolenia oraz niezbędnych materiałów.

Udział w części szkoleniowej wiąże się z wniesieniem opłaty uczestnictwa w wysokości 150 zł za osobę. Kwota ta stanowi ok. 15% wartości otrzymanego przez wolontariusza wsparcia.

Rekrutacja do projektu trwa do 20 września 2018.
Fundacja BIS zaprasza do kontaktu:
[email protected], tel. 500 575 009 (promocja, rekrutacja do projektu)
[email protected], tel. 883 776 370 (koordynatorka, mentorka, trenerka w projekcie).

Więcej informacji na stronie projektu.

Zdjęcie tytułowe: pixabay.com
Grafika: własność Fundacja BIS

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Łabno - Kucharska
Jestem mamą mądrej indywidualistki. Posiadam doświadczenie w koordynacji projektów, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa. Uwielbiam spędzać czas z rodziną, podróżować, czytać książki i celebrować picie kawy. W "wolnym" czasie wspieram osoby chore onkologicznie.

Weź udział w Dniu Otwartym dla Mam w Unilever w Katowicach

Czy wiesz jak pracuje się w korporacji, która wspiera łączenie życia rodzinnego i zawodowego? Jaka panuje atmosfera w firmie, jakie rozwiązania są stosowane, aby ułatwić to, co wcale nie jest proste. Jakie benefity zapewnia swoim pracownikom? Po prostu przyjdź! Dzień Otwarty dla Mam to wyjątkowa okazja poznania firmy od środka, porozmawiania z rekruterami, a być może także znalezienia świetnej pracy! Zapisz się, nie czekaj >>>
 • Agnieszka Kaczanowska - 16/09/2018
Grafika zapraszająca na Dzień Otwarty w Unilever Katowice

Weź udział w Dniu Otwartym dla Mam w Europejskim Centrum Operacji Unilever w Katowicach

Już wiesz, że są pracodawcy, którzy wspierają swoich pracowników rodziców, ale jeszcze nie miałaś okazji poznać takiego miejsca osobiście?

To spotkanie jest dla Ciebie!

A może już wiesz, że aby łączyć życie rodzinne i zawodowe, jednym z ważnych elementów jest wsparcie i zrozumienie ze strony pracodawcy?

„Specjalna platforma wspierająca pracujących rodziców, globalne standardy wspierające matki w powrocie do pracy, opieka medyczna czy dofinansowanie do wakacji? To tylko wybrane rozwiązania dla rodziców jakie stosuje Unilever” – przekonaj się osobiście, w jaki sposób Unilever wspiera pracujące mamy i jak pracuje się w Europejskim Centrum Operacji Unilever w Katowicach.

Gdzie i kiedy?

Wszystkie chętne na spotkanie mamy, zapraszamy już 3 października br.  do Europejskiego Centrum Operacji Unilever w Katowicach, przy ul. Chorzowskiej 6 od 10:00 do 13:30.

Spotkanie jest bezpłatne. Obowiązują zapisy.

Jak się zapisać?

Aby wziąć udział w spotkaniu zapisz się, korzystając z tego linku >>>

Mamy tylko 40 miejsc, więc nie zwlekaj za długo 😉

Co się będzie działo?

 • Przywitanie i wprowadzenie (ok. 5 min)
 • Krótka prezentacja o firmie oraz o katowickim oddziale (ok. 15-20 min)
 • Prezentacja merytoryczna – temat podamy wkrótce, ale szykują się rewelacje! (30 min)
 • Panel dyskusyjny z przedstawicielkami i przedstawicielami różnych stanowisk w Unilever, aby poznać ich historie (ok. 50 min)
 • Spacer po przestrzeni biurowej (1o min)
 • Konsultacje dokumentów rekrutacyjnych i przedstawienie aktualnych ofert pracy, networking

Ważna informacja: Całe spotkanie prowadzone będzie w języku polskim, część prezentacji będzie w języku angielskim.

Zastanawiasz się czy na spotkanie możesz przyjść z dzieckiem?

Tak! Na Dzień Otwarty możesz przyjść z dzieckiem. Zapewniamy miejsce do zabawy, materiały plastyczne i smakołyki. Dzieci będą pod Waszą opieką. Do Waszej dyspozycji będzie też osobna sala, gdzie będzie można przewinąć maluszka.

Zapisz się już teraz i zaproś również swoje koleżanki! Wiadomo, że we dwie raźniej!

W trakcie spotkania będzie z nami fotograf, abyśmy mogli podzielić się później relacją ze spotkania.

Zaglądnij także na profil firmy Unilever w naszej Bazie Pracodawców Przyjaznych Mamie >>>

Zobacz specjalny film przygotowany z okazji Dnia Matki przez Unilever Poland Services

Dzień Matki w Unilever

Dziś świętujemy szczególny dzień – Dzień Matki. Wszystkim mamom na całym świecie a szczególnie tym pracującym w Unilever chcielibyśmy życzyć dużo zdrowia, uśmiechu, siły oraz pozytywnej energii każdego dnia. W Unilever wierzymy, że każdy dzień powinien być tym szczególnym, by pokazać naszym mamom jak bardzo je kochamy i jak bardzo doceniamy, że z nami są – na dobre i złe. W naszym katowickim oddziale pracuje około 200 mam. Chcielibyśmy życzyć im WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!Posłuchajcie czym podzieliły się z nami dzieci naszych koleżanek z Europejskiego Centrum Operacji Biznesowych w Katowicach 🙂

Opublikowany przez Unilever Kariera Sobota, 26 maja 2018

Zapraszamy także na:

www.facebook.com/UnileverCareersPoland

www.linkedin.com/company/unilever

Zdjęcia i grafiki: własność Unilever Poland Services Sp. z o.o

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów.  
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail