Czego szukasz

5 sposobów jak przestać odkładać rzeczy na później

Czy znasz to uczucie, kiedy przed wykonaniem jakiegoś zadania drżą Ci ręce, w głowie pojawia się pustka, a krtań się zaciska? I już na samą myśl, że będziesz musiała z tym emocjami sobie poradzić masz ochotę odłożyć tę sprawę ”na później”, albo (najlepiej) „na nigdy”?

 • Joanna Szmit - 23/07/2019
zirytowana kobieta

To najbardziej skrajny przypadek, ale myślę, że wiele osób przeżyło lub co jakiś czas przeżywa coś podobnego, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Rozmowa z szefem na temat podwyżki. Wizyta z dzieckiem w laboratorium. Podejście do ważnego egzaminu, kiedy nie czujesz się dobrze przygotowana.

Wytłumaczenie zdenerwowanemu klientowi, dlaczego wysyłka się opóźniła. Przykłady można mnożyć, a jednocześnie to, co dla jednej osoby jest bardzo trudne, dla innej może być bułką z masłem.

Problem jest na tyle powszechny (wg różnych źródeł dotyczy 40-80% ludzi), że doczekał się swojej nazwy i szeregu badań psychologicznych.

Prokrastynacja (łac. Prōcrāstinō) – ‘odkładanie do jutra, z dnia na dzień’

Jak sobie z tym poradzić? Jak przestać odkładać zadania, które, niezrealizowane, powodują narastanie stresu i jeszcze większą awersję do ich wykonania?

Zaakceptuj problem

Zacznij od pytań: co sprawia mi największe trudności? Jakie zadania przekładam najczęściej i jakie emocje się z tym wiążą?

Jedno z najbardziej znanych twierdzeń Platona brzmi: „Najważniejszy w każdym działaniu jest początek.” W naszym przypadku pierwszym krokiem jest zdanie sobie sprawy z tego, że odkładanie zadań jest dla Ciebie problemem. Im wcześniej się z tą myślą pogodzisz, tym wcześniej będziesz mogła zacząć nad tym pracować.

Znajdź przyczynę

Czas na pytania: Z jakiego powodu zwlekam? Dlaczego odkładam to na później? Czego się obawiam?

Najczęstszą przyczyną prokrastynacji wcale nie jest, jakby się mogło wydawać, lenistwo, a strach. Bywa, że irracjonalny. Przekładamy zadania na później, ponieważ boimy się słownego ataku, poniżenia, niespełnienia własnych ambicji lub cudzych oczekiwań, bólu (swojego lub bliskich) lub też tego, co wyniknie w trakcie (lub po) ich realizacji. Bo co, jeśli pójdę do lekarza i dowiem się, że jestem poważnie chora? Jak zareaguję, kiedy ktoś wytknie mi błąd? Co zrobię, kiedy szef powie mi, że nie zasługuję na podwyżkę? Niepewność własnej reakcji dodatkowo potęguje strach.

Często zwlekamy z wykonywaniem zajęć, które wydają nam się być proste i mało czasochłonne, a w rzeczywistości okazuje się, że wymagały one dużo więcej czasu i uwagi. I nadrabiamy je na ostatnią chwilę.

Przekładamy również obowiązki, które są dla nas żmudne, mało istotne lub, po prostu, nieciekawe. Nie mamy ochoty ich wykonywać, więc zwlekamy. Zapewne kojarzycie jeden ze studenckich memów: „najpierw odkurzę pustynię, a potem zacznę pisać pracę magisterską”. Nie odkładamy raczej na później tego, co daje natychmiastową satysfakcję lub przyjemność, prawda?

Ustal możliwe rozwiązania i zaplanuj działania

Co mogę zrobić, aby uniknąć takich sytuacji „podbramkowych”? Jak nie dopuścić do nawarstwienia się trudnych lub żmudnych zadań?

Zastanów się, czy takie zadanie musisz wykonać osobiście. Może na pobranie krwi z dzieckiem mógłby pójść partner lub mąż? Może zamiast dzwonić mogłabyś wyjaśnić konflikt drogą mailową? Może nudny (dla Ciebie) raport mógłby wykonać kolega z działu? Może odpisywanie na powtarzalne wiadomości mogłabyś oddelegować np. wirtualnej asystentce? Może część zadań da się w prosty sposób zautomatyzować, tylko jeszcze o tym nie wiesz? Może wystarczy zaplanować większy (lub mniejszy, bardziej motywujący) margines czasowy? A może stwórz sobie dodatkową motywację w postaci nagrody za wykonanie zadania? Np. dawno upatrzoną sukienkę czy kawę w ulubionej kawiarni.

Możliwości jest wiele. Czasem, zamiast na rozwiązaniu za bardzo skupiamy się na problemie. Zapytaj przyjaciółkę, kogoś zaufanego lub przeciwnie – osobę, która spojrzy obiektywnie np. doradcę biznesowego, jakie widzą możliwe wyjścia z danej sytuacji. Być może właściwe rozwiązanie jest bliżej niż myślisz.

Połknij tę żabę, czyli zacznij od zadań najtrudniejszych

No dobrze, a co z zadaniami, które musisz wykonać osobiście? Od czego zacząć? Jak znaleźć motywację?

Nikt nie pójdzie za Ciebie na bolesne badanie czy zabieg. Jeśli jesteś szefową w małej firmie, nikt za Ciebie nie poinformuje pracownika, że chcesz wypowiedzieć mu umowę (chociaż i to już można oddelegować firmom zewnętrznym). Albo po prostu postanowiłaś zmierzyć się sama ze sobą i chcesz pokonać własne słabości.

Najczęściej, satysfakcja jest proporcjonalna do poziomu trudności zadania. Rozpoczęcie od sprawy najtrudniejszej da Ci największe poczucie wewnętrznej nagrody i dużo pozytywnej energii do dalszych działań.

Postanowiłaś zadbać o większą ilość ruchu, ale tłumaczysz się brakiem czasu? Przeorganizuj dzień tak, aby ruch stał się jego integralną częścią. Próbuj łączyć kilka zadań naraz – my kobiety, jesteśmy przecież w tym świetne! Jeśli, idąc po dziecko do szkoły (więcej ruchu), dodatkowo posłuchasz ulubionego podcastu, to połączysz przyjemne z podwójnie pożytecznym.

Jeśli ustaliłaś plan działania – trzymaj się go i nie odpuszczaj. Nic nie daje większej radości niż „odhaczanie” pozycji z listy. Nawet tylko tej w głowie.

Trening czyni mistrza

Dobrze pamiętam ten ścisk w gardle podczas pierwszych rozmów kwalifikacyjnych. Z każdą kolejną było jednak lepiej: czułam i wypowiadałam się swobodniej, potrafiłam lepiej zaprezentować swoje mocne strony. Często boimy się tego, czego nie znamy. W miarę zdobywania doświadczenia część lęków daje się przepracować lub oswoić. 

Podsumowując

Prokrastynacja dotyczy wielu osób i potrafi skutecznie dezorganizować pracę czy życie codziennie. Warto jednak zawalczyć o swój własny komfort psychiczny i pracować nad lepszą organizacją czasu, zmniejszaniem lęków i wzmacnianiem poczucia własnej wartości. 

Zdarza się, że przyczyna odkładania zadań na później jest ukryta, bardziej skomplikowana. Jeśli zdajesz sobie sprawę, że masz z tym problem, ale nie potrafisz ocenić skąd on się bierze, nie obawiaj się skorzystać z pomocy specjalisty (psychologa, psychiatry, coach’a). Także w tym wypadku warto przełamać obawy, żeby wypracować najskuteczniejsze rozwiązania i, najlepiej raz na zawsze, skończyć z prokrastynacją.

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Szmit
Spełniona żona i mama dwójki maluchów. Freelancerka z wieloma pasjami, ambitnymi celami i marzeniami. Największe z nich właśnie spełnia budując markę https://oszczedzamczas.pl/

Women in Tech Summit 2019 – największe w Europie wydarzenie dla kobiet w IT!

Zapisz sobie tę datę: już 13 -14 listopada w Hali EXPO XXI w Warszawie odbędzie się kolejna edycja „Perspektywy Women in Tech Summit 2019". Jeśli nowe technologie to Twoja bajka, to nie może Cię tam zabraknąć. My też będziemy! Sprawdź szczegóły!
 • Ewa Moskalik - Pieper - 14/10/2019
kobieta pracuje na komputerze biurko laptop

Znani ze świata technologii

W wydarzeniu weźmie udział ponad 3000 utalentowanych profesjonalistek, programistek, menadżerek i studentek z obszaru Tech&IT. Wśród zaproszonych osób możesz mieć okazję wysłuchać prelekcji liderów i liderek najbardziej innowacyjnych firm technologicznych na świecie oraz badaczek i badaczy z najbardziej ambitnych ośrodków – Stanford University, Harvard University, Oxford University.

Wśród tych znakomitości, znajdzie się również gość specjalny, Sabrina Gonzalez Pasterski. Nazywana współczesnym Einsteinem fizyczka z Harvardu, uznawana za jeden z najwybitniejszych umysłów młodego pokolenia.

Należysz już do naszej społeczności #MamoPracujwIT? Jeśli tak, to w tym tygodniu zaglądaj częściej. Jeśli nie, dołącz! Mamy dla Was sporo niespodzianek od Fundacji Perspektywy!

Co w programie?

Perspektywy Women in Tech Summit to ponad 80 warsztatów i prelekcji prowadzonych w dwóch ścieżkach: Tech oraz Career&Soft Skills, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie!

Będą poruszane najważniejsze aspekty branży:

 • rozwój technologii wobec zagrożeń klimatycznych,
 • bezpieczeństwo danych,
 • zarządzanie zespołem,
 • wspieranie różnorodności,
 • debata konfrontująca fakty i mity na temat przebranżowienia zawodowego w obszarze IT.

A tematem przewodnim Summitu będzie cyberbezpieczeństwo. Możecie liczyć również na warsztaty i prelekcje na tematy:

 • 5G,
 • Artificial Intelligence,
 • Internet of Things i Machine Learning oraz
 • wykorzystaniu Big Data.

Będzie również możliwość poznania metodologii i praktycznego zastosowania Design Thinking, w specjalnie zaprojektowanej do tego celu strefie!

Wybieram się na Perspektywy Woman In Tech Summit!

Perspektywy Women in Tech Summit

Dodatkowe wydarzenia

Na dużą dawkę inspiracji i wiedzy oraz możliwość nawiązania nowych, wartościowych kontaktów możecie liczyć również podczas organizowanych Pre-eventów, specjalnie przygotowanych na tę okazję przez takie firmy jak Google, Facebook, Goldman Sachs, P&G, BCG, Santander, Ericsson, RBS, Amazon, Electrolux, Citi.

Szansa na rozwój kariery

Podczas Perspektywy Women in Tech Summit będzie można poznać ponad 50 organizacji działających w obszarze IT i Tech! Największe globalne firmy technologiczne odpowiedzą na pytania uczestników, będzie też możliwość rekrutacji na miejscu. Polecamy zabrać ze sobą swoje wizytówki i CV – dla osób wchodzących na rynek, Summit jest szansą na znalezienie pierwszej pracy, dla ekspertów i doświadczonych managerów – jest to szansa na dalszy rozwój kariery i wymianę doświadczeń!

Oprócz stoisk firm i organizacji, uczestniczki będą mogły zdobyć cenne wskazówki dotyczące tego jak prowadzić swoją ścieżkę zawodową w obszarze Tech&IT! Indywidualne sesje mentoringowe będą prowadzone przez doświadczonych managerów i ekspertów.

Organizatorem Perspektywy Women in Tech Summit jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy, która od ponad 13 lat wspiera kobiety w technologiach.

Program i bilety dostępne są na stronie!

Do zobaczenia w Warszawie 13 – 14 listopada w Hali Expo!

Perspektywy Women in Tech Summit 2019

Zdjęcie: Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

14 największych niespodzianek kiedy mama wraca do pracy

Doskonale znane mi jest uczucie paniki związane z powrotem do pracy. W głowie pojawia się mnóstwo skrajnych emocji. Strach, niepewność, ekscytacja, radość. Czy sobie poradzę? Dlaczego pozbawiam dziecko siebie? Czy wdrożę się w obowiązki? Może tak jak ja i wiele innych mam będziecie zaskoczone, że jest zupełnie inaczej niż myślałyście.
 • Agnieszka Wadecka - 14/10/2019

1. Podwójne życie

Mnóstwo kobiet dzieli swoje życie na dwie sfery – zawodową i prywatną. Trochę jakby miały alter ego. W domu są mamą, w pracy kobietą, tą samą sprzed macierzyństwa. W ten sposób wręcz ich życie staje się ciekawsze.

2. Poczucie winy?

To, co najczęściej spędza mamom sen z powiek, gdy wracają do pracy, to wyrzuty sumienia, że dziecko zostaje bez nich i może się poczuć odtrącone. Zaskoczenie przychodzi, gdy widzą samodzielnego malucha, który radzi sobie świetnie w przedszkolu.

3. Zdrowy egoizm

Mamy zdradzają, że jak powróciły do zawodowej aktywności, to poczuły się świetnie. Zauważyły, że to co robią jest dobre dla rodziny. Dodatkowo celebrują ten czas, który spędzają poza domem. Niektóre mówią otwarcie, że kariera jest dla nich na pierwszym miejscu i wcale nie czują się winne z tego powodu.

4. Wszystko jak trzeba

Zaskakująca jest akceptacja myśli, że dziecko ma wszystko czego mu potrzeba: jest nakarmione, umyte, spokojnie idzie spać, ma miłość rodziców, którzy nie robią nic przeciwko niemu. Praca nie jest niczym, co miałoby wpływać na szkodę dziecka.

5. Podział obowiązków

Kobiety, które dotychczas przyzwyczajone były do stałej opieki nad dzieckiem i brały na siebie większość domowych obowiązków są zachwycone, że sytuacja się bardzo zmieniła. Obowiązki dzielą z mężami na pół. Mogą na nich polegać, widzą, że na początku mężowie okazują duże wsparcie poprzez branie na siebie więcej domowych prac.

6. O co chodzi z tymi chorobami?

Przykrych niespodzianek nie brakuje. Bardzo często dzieci w pierwszym roku przedszkola chorują więcej niż dotychczas. Gdy cały czas trzeba zostawać z chorym maluchem w domu pojawia się uczucie paniki czy nie spowoduje to problemów w pracy.

7. Planowanie

Zmiana dnia z luźnego na pełen zasad i harmonogramów bywa szokująca. Spędzając czas z dzieckiem w domu, można było zorganizować dzień po swojemu. Po powrocie do pracy na wszystko brakuje czasu, by się nie pogubić, trzeba trzymać się ustalonego planu.

8. Powrót po urlopie?

Każda bezdzietna osoba w pracy myśli, że mama wraca po długich i przyjemnych wakacjach. Ciężko jej wytłumaczyć komuś, kto nie posiada dziecka, że wcale nie leżała na plaży z drinkiem w dłoni.

9. Grupa wsparcia

Miło jest, gdy okazuje się, że jest więcej rodziców, którzy wrócili po urlopie. W takiej grupie można powymieniać się doświadczeniami, podzielić historią porodu i zwyczajnie poczuć wsparcie kogoś, kto jest w takiej samej sytuacji.

10. Nadgodziny

Przez to, że często trzeba wyjść z pracy wcześniej by odebrać dzieci ma się mniej czasu na służbowe obowiązki niż współpracownicy. Ta refleksja nadchodzi mamy, gdy późną nocą nadrabiają swoje zadania.

11. Pora wyjść

Dla mam szokujące bywa to, że biuro trzeba opuścić o określonej godzinie. Przy dziecku nie było takiego godzinowego rygoru. Do tego czasem, po prostu wcale nie chce się wychodzić.

12. Kocham swoją pracę

Kobiety, które wróciły do tej samej pracy, którą wykonywały przed urodzeniem dziecka uświadamiają sobie, że ją uwielbiają. Przygotowywały się do tego zawodu, wdrażały się w obowiązki powoli.

Rola rodzica zaskoczyła je tym, że wchodzi się w nią nagle i dostaje się masę nowych zadań, do których nie było się przygotowanym. W tym zestawieniu praca wygrywa.

13. Nieoczekiwana zmiana

Część mam opowiada, że w pewnym momencie zdecydowały, że nie będą już wracać do pracy, ale codzienność doprowadziła do tego, że stanowczo zmieniły zdanie. Każda z nich była ogromnie zdziwiona tym, jak łatwo przyszło im podjąć tę decyzję.

14. Niespodziewany sukces

Wszystkie mamy, w tym i ja, cieszą się, że powróciły do zawodowej aktywności. Dzielenie pracy z macierzyństwem motywuje i buduje poczucie dumy z samej siebie. Każda z nas wie, że w ten sposób pomoże wzmocnić domowy budżet i zrobi coś dobrego dla swojego rozwoju.

Żródło: www.workingmother.com

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail