Czego szukasz

2 lata wcześniejsza emerytura za każde dziecko – czy nowy pomysł wejdzie w życie?

W Sejmie trwają prace nad petycją, by matki miały prawo przejść na wcześniejszą emeryturę, w zależności od ilości urodzonych i wychowywanych dzieci. Projekt zakłada 2 lata wcześniejszą emeryturę za każde dziecko.

szczęśliwa rodzina w domu

Szybsza emerytura dla matek 2 lata za każde dziecko

Od stycznia 2019 roku mamy z co najmniej czwórką dzieci będą zagwarantowaną emeryturę, nawet jeśli nie pracowały zawodowo. Taką rewolucję zakłada program Mama Plus.

Okazuje się, że to nie koniec pomysłów na zachęcenie Polek do posiadania większej ilości dzieci. W lipcu br. do Sejmu trafiła petycja o obniżenie wieku emerytalnego dla matek, w zależności od liczby urodzonych dzieci.

Pomysł zakłada obniżenie wieku emerytalnego o 2 lata za każde urodzone i wychowane dziecko. Czyli kobieta mająca trójkę dzieci mogłaby iść na emeryturę już w wieku 54 lat, a taka, która doczekała się piątki potomstwa – zaledwie 50 lat.

W treści petycji czytamy:

„Każda kobieta, która urodzi dziecko zostaje wyłączona z pracy zawodowej wykonując obowiązki wychowania młodego pokolenia. Po urodzeniu kolejnych dzieci nierzadko nie ma gdzie powrócić do pracy ponieważ albo zakład pracy albo stanowisko pracy zostało zlikwidowane. Zatrudniając się w innym zakładzie pracy swoja karierę zawodową zaczyna od początku.

Dlatego tak trudno są podejmowane decyzje o urodzeniu pierwszego dziecka a jeszcze trudniej podjąć taką decyzję o urodzeniu kolejnych dzieci. Dlatego skrócenie czasu nabycia praw emerytalnych o 2 lata za każde urodzone i wychowane dziecko jest zasadne celowe i niezbędne dla narodu polskiego.”

Petycja została skierowana do Komisji ds. Petycji.

Plany rządowe z 2011 roku…

… zakładały 3 lata szybszą emeryturę za każde dziecko – PSL postulowało o obniżenie wieku emerytalnego matek, o 3 lata za każde dziecko. Pomysł wiązał się z reformą emerytalną podnoszącą wiek emerytalny do 67 lat. Wiek emerytalny na kilka lat podniesiono, a o szybszych emeryturach dla matek nie było więcej słychać.

Czy tym razem zmiany zostaną wprowadzone w życie? I czy wyjdą one nam, mamom na dobre?

I czy dzisiaj my, mając po 30-40 lat w ogóle doczekamy się państwowych emerytur?

Jak myślicie?

Źródło: Sejm.gov.pl oraz Wyborcza.pl

Zdjęcie: Storyblocks

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie