Czego szukasz

10 pomysłów na urlop z dziećmi w domu

Czas pięknej pogody i słodkiego lenistwa zbliża się wielkimi krokami. Dzieci odliczają dni do końca szkoły, a Twój urlop jest tuż – tuż? Niestety nie możecie nigdzie wyjechać? Jak spędzić ciekawie czas z dzieckiem w domu – zainspiruj się naszymi pomysłami i spędź kreatywnie swój urlop!

Dziewczynka spędza wakacje w domu

Choć dla nas często są to proste i zwyczajne rzeczy, dla dzieci mogą urosnąć do rangi wydarzenia. Wystarczy tylko odrobinę zadbać o oprawę. Zaciekawić dziecko opowiadając jakąś historię lub planować razem z nim kolejność atrakcji. Dzieci są bardzo kreatywne i mogą Cię zaskoczyć!

10 pomysłów na urlop z dziećmi w domu

1. Gra w badmintona

Co powiesz na rytuał popołudniowych rozgrywek badmintona? Albo odbijanie piłki do siatkówki, licząc każde odbicie i pobijając codziennie swój „rekord”. Albo rzucanie do kosza jeśli w pobliżu domu znajduje się boisko do koszykówki. Ważne, żeby było to regularne, wręcz rutynowe i dawało Wam radość. Dziecko będzie zachwycone codziennym czasem spędzanym z Tobą. Gwarantuję dumę na twarzy, kiedy z każdym dniem rozgrywek będzie miało lepsze wyniki!

2. Piknik

Czy może być coś wspanialszego, niż kanapki z dżemem, słodka lemoniada, koc, błękitne niebo i błogie lenistwo? Brzmi dobrze? Wystarczy zapakować Wasze ulubione smakołyki i wyruszyć na piknik. Zaangażuj dziecko w przygotowania i razem stwórzcie smaczną, piknikową ucztę! Nie może zabraknąć świeżych, przygotowanych wcześniej owoców i schłodzonego napoju.

Kiedy już znajdziecie idealne miejsce, polecam położyć się wygodnie na trawie i obserwować chmury, zgadując z pociechą, co która przedstawia. Może zobaczycie baranka, a może słodką żyrafę. Ta zabawa mogłaby się nigdy nie kończyć!

3. Krótkie wycieczki za miasto

Nie planujesz dłuższych wyjazdów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zapakować gromadkę i wyrwać się na jednodniową eskapadę za miasto. Warto zorientować się jakie atrakcje czyhają tuż za rogiem. Może to będzie spacer z alpakami, mini zoo, a może po prostu piękna łąka, na której odpoczniecie, obserwując życie malutkich zwierzątek, zaplatając wianki z polnych kwiatów…

Przeczytaj także: Wakacje 2021 – planować czy nie planować? Jak zaplanować bezpieczny urlop za granicą?

4. Domowe eksperymenty

Czasami wystarczy zaledwie kilka rzeczy, które znajdziemy w naszym domu, by stworzyć coś imponującego. Gwarantowana frajda dla dzieci i rodziców. Oto nasze propozycje:

 • Lawa

Do przygotowania płynnej lawy będziemy potrzebować wąskiego, przezroczystego naczynia (słoik lub karafka), wody, oleju, czerwonego barwnika, sypkiego brokatu i tabletki musującej. Na początek wlewamy niewielką ilość wody, później dodajemy oleju roślinnego, wypełniając pozostałą przestrzeń, dodajemy kilka kropli barwnika i sypki brokat. Do tak przygotowanej mieszanki wrzucamy tabletkę musującą. Sprawdź co się stanie!

 • Wulkan

Pozostając w tematyce erupcyjnej, proponuję przygotować wybuchający wulkan. Tutaj znów będzie potrzebne wysokie, szklane naczynie, woda, ocet, czerwony barwnik i soda oczyszczona (około pół opakowania).

Doświadczenie warto zrobić na zewnątrz lub zaopatrzyć się w większą tacę lub miskę, w której umieścimy nasze naczynie. Pojemnik wypełniamy do połowy wodą, dodajemy ocet i barwnik. Kiedy mieszanka jest gotowa dodajemy sodę oczyszczoną. Jak się domyślasz, wulkan się spieni i wybuchnie!

 • Motyl

Jak zrobić piękne, efektowne motyle przy pomocy widelca, łyżki i plasteliny? Otóż to bardzo proste. Przygotuj kilka kolorów plasteliny, rozgrzanej wcześniej w dłoniach. Potrzebujesz również białej kartki papieru, łyżki stołowej i widelca. Rozgrzaną plastelinę rozciągamy łyżką na kartce papieru, by następnie zdrapać ją widelcem.

Zabieg powtarzamy z każdym kolorem plasteliny. Kartka stopniowo zapełni nam się kolorowymi plamami. Następnie przydadzą się nożyczki, dzięki którym wytniemy skrzydełka motyli, w różnych rozmiarach. Następnie przyklejamy motyle na czystą kartkę papieru, dorysowując czarnym pisakiem tułów i czułki. Zapewniam – motyle wychodzą bardzo efektowne!

5. Bądź turystą w swoim mieście

Czy Ty też tak masz, że mieszkasz w mieście, ale na co dzień skupiasz się na jak najszybszym pokonaniu drogi z domu do pracy, a wracając z pracy ewentualnie zahaczając tylko o sklep? Okazjonalnie bywasz w centrum i nie korzystasz z tego, co miasto ma do zaoferowania?

A gdyby tak bez stresu, że obiad do ugotowania i pranie do wstawienia, wybrać się na rynek, zjeść lody w najlepszej lodziarni, usiąść w parku i celebrować tę chwilę? Poczuj się na turysta we własnym mieście!

Przeczytaj także: Magiczne wakacje w Polsce szlakiem Parków Narodowych

6. Podchody

Być może jest to wyzwanie dla rodzica, przygotowanie podchodów, obmyślanie planu i atrakcji, ale frajda dzieciaków wynagrodzi wszystkie trudy organizacyjne. Możesz przygotować mapę, trasę i skarby, a po drodze zagadki i wyzwania.

Może córka będzie musiała zaśpiewać ulubioną piosenkę, a syn zatańczyć macarene? Ogranicza Was w tym momencie tylko wyobraźnia!

7. Nagranie filmu z wakacji

Nie ważne czy nagrywać będziecie jeden dzień, cały urlop czy wakacje. Krótkie filmiki to wspaniały sposób na uwiecznienie tu i teraz. Ponadto są teraz aplikację, które ułatwiają montowanie nagrań w całość. Wraz z dziećmi możecie pobawić się w reżyserów i operatorów kamery.

Jestem przekonana, że po obejrzeniu filmu za parę lat, z nostalgią wrócicie do tego czasu. Bo dzieci takie małe i słodkie, nasze mieszkanie/dom tak wyglądało, a okolica jak się zmieniła.

Przeczytaj także: 10 rzeczy, które warto zrobić z dziećmi w wakacje

8. Biwak

Rozbicie namiotu pod blokiem, albo znalezienie miejsca w okolicy na rozbicie obozu, na pewno przypadnie dzieciom do gustu. A może masz duży taras, na którym możecie spędzić noc pod gołym niebem? To świetny pomysł na przygodę! Jest jeden warunek – telefon tylko w nagłych przypadkach.

Kiedy zapadnie już noc, możesz opowiadać ciekawe historie w blasku ognia (ogniska lub świec). Otaczająca ciemność i cisza sprawi, że dzieci będą chłonąć słowa jak zaczarowane. Później możecie wpatrywać się w niebo i szukać gwiazdozbiorów. Ciekawe ile ich znasz?

9. DIY

Ciekawym pomysłem na kreatywne spędzenie czasu z dzieckiem, jest zorganizowanie warsztatów tematycznych. To mogą być różnego rodzaju prace plastyczne, wyklejanki, jak również szycie maskotek, do których potrzebujesz zaledwie skarpetek, waty, nici i guzików. Może to być też budowanie rakiety kosmicznej, statku podwodnego, albo mini domku z kartonu. Potrzebujesz inspiracji? W Internecie znajdziesz setki pomysłów, wystarczy wpisać „diy dla dzieci” 😉

Przeczytaj także: 101 pomysłów na wakacje dla każdego

10. Tropiki

Choć nie możesz wyjechać kto powiedział, że tropiki nie mogą przyjechać do Ciebie? Możesz zorganizować je na swoim balkonie (jeśli go masz ;))! Składniki niezbędne to: basen dla dzieci lub przynajmniej duża miska – woda jest składnikiem niezbędnym. Do tego kolorowe napoje z parasolką i świeżutkie owoce. A dla Ciebie kawka, leżaczek lub kocyk i wakacyjna muzyka sącząca się z głębi mieszkania. Brzmi dobrze?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Świeżo upieczona żona, absolwentka szkoły artystycznej, posiadająca wrażliwe i wnikliwe spojrzenie, dbająca o detale, ceniąca kreatywne podejście. W wolnych chwilach poświęca się fotografii, celebruje picie kawy, zachwyca się pięknem otaczającego świata.

Sesja coachingowa. Kiedy warto po nią sięgnąć i jak się przygotować?

Wśród wielu różnych form wspierania, coaching wyróżnia się silną koncentracją na rozwiązaniach oraz wzmocnieniu klienta. Jeśli zatem potrzebujesz wsparcia w mierzeniu się z tym, czego obecnie doświadczasz, coaching będzie dla Ciebie dużym wsparciem. Co trzeba wiedzieć i jak się do tego przygotować? Sprawdź!
Sesja coachingu - kiedy jest potrzebna?

Wśród wielu różnych form wspierania, coaching wyróżnia się silną koncentracją na rozwiązaniach oraz wzmocnieniu klienta. Dzieje się to dzięki wydobyciu w ramach procesu – umiejętności, doświadczeń i potencjału klienta. Ta forma pracy pozwala przyjrzeć się także temu, co głębiej kryje się pod naszymi zachowaniami i emocjami – myślom i przekonaniom. A te, niekoniecznie wspierają ważne dla nas zmiany.

Wtedy trwamy w układzie, którego dla siebie nie chcemy lub zatrzymujemy się w pół drogi do tego, na czym nam zależy. I często, w ramach coachingu, właśnie ta głębsza, oparta o przekonania praca, pozwala podjąć spójne z naszymi wartościami działania i osiągać ważne dla nas cele.

Kiedy warto sięgnąć po coaching?

Coaching to krótkoterminowy, składający się z cyklu spotkań proces, nastwiony na rozwiązania i wspierający w przezwyciężaniu pojawiających się trudności. Dzięki wzmacnianiu, rozwija także umiejętność samodzielnego wspierania siebie w przyszłości.

Współpraca z coachem pozwala solidnie dookreślić nawet zarysowany jedynie cel, zgromadzić wszystko, co może Cię wspierać w jego realizacji, rozpracować pojawiające się trudności i przygotować plan działania, żebyś w rezultacie osiągnęła to, na czym Ci najbardziej zależy.

Prowadzenie coacha pomaga zacząć gdy stoimy, nie przestać gdy wątpimy, a także wrócić gdy przerwaliśmy działania prowadzące nas do ważnego dla nas celu.

Przeczytaj także: 10 pomysłów na rozwój osobisty, gdy jesteś aktywną zawodowo mamą

Po coaching warto zatem sięgnąć, jeśli chcesz:

 • przeprowadzić trwałą zmianę w ważnym obszarze swojego życia;
 • podjąć ważną decyzję, wytrwać w podjętym zobowiązaniu lub zmianie;
 • lepiej radzić sobie w pełnionej przez Ciebie roli (np. pracownika, menedżera, rodzica, partnera), zadbać o równowagę pełnionych przez Ciebie ról;
 • mieć większy wpływ na przeżywane emocje i podejmowane pod ich wpływem zachowania, zmienić dotychczasowy sposób reagowania;
 • szukasz sposobów na to by coś przestać lub zacząć, zmienić dotychczasowy nawyk lub wypracować nowy;
 • żyć w zgodnie z ważnymi dla Ciebie wartościami i rozwijać umiejętności radzenia sobie w trudnych dla Ciebie sytuacjach.

Jeśli zatem potrzebujesz wsparcia w mierzeniu się z tym, czego obecnie doświadczasz; szukasz sposobów i sił na realizację ważnych dla Ciebie spraw; potrzebujesz podjąć istotną decyzję, zmienić nawyki lub wypracować nowe, coaching będzie dla Ciebie dużym wsparciem.

Przeczytaj także: Wyciągnij na wierzch pewność siebie i osiągaj swoje cele

Jak przygotować się do pierwszej sesji coachingowej?

Potrzebując zmiany zazwyczaj wiemy, czego w swoim życiu nie chcemy, co dobrze, by się zmieniło – w naszym życiu prywatnym lub zawodowym, czasem na ich styku. Chcielibyśmy, by było inaczej, czując że to, jak jest teraz, nie do końca nam odpowiada. Czasem dotyczy to dużych obszarów naszego życia, czasem mniejszych, choć równie znaczących.

W tych zmaganiach, najważniejsze pytanie, po które możemy sięgnąć związane jest z tym, jak w takim razie chcemy, żeby było? Po czym poznamy że osiągnęliśmy to, na czym nam zależy? Co będzie dla nas sygnałem, że jesteśmy na dobrej drodze?

Odpowiedzi na te pytania nierzadko zaskakują nas samych. Pokazują to, za czym tęsknimy, czego w naszym życiu za mało lub wcale. Czasem to więcej spokoju, a czasem wręcz odwrotnie – więcej działania. Niekiedy postawienie granic, a czasem zaufanie w relacji. Czasem podjęcie ważnych decyzji lub zgodna na odpoczynek.

Przeczytaj także: Empatia – kompetencją przyszłości?

Przygotowując się do swojej pierwszej sesji coachingowej pomyśl, jak chciałabyś, żeby wyglądało Twoje życie za pół roku. Zastanów się:

 • co chcesz, żeby się w nim zmieniło? Co zwłaszcza ma się zmienić?
 • gdzie chcesz wtedy być? Kogo mieć w swoim otoczeniu?
 • czym chcesz się zajmować, robić w swoim życiu prywatnym i zawodowym?
 • co chcesz umieć?
 • co, ważnego dla Ciebie, robić lub mieć? Jakie ważne dla Ciebie wartości realizować?
 • jak chcesz się czuć?
 • co chcesz myśleć – o sobie i innych?
 • jak Ty chcesz się zmienić? Kim być?

Te kilka pytań pozwala koncentrować się na tym, na czym nam zależy i czego dla siebie chcemy, zamiast błądzić w koło kierując własne siły i uwagę na nasze ograniczenia i przeszkody. Pomaga budować obraz, do osiągnięcia którego dążymy w procesie coachingowym.

Wizja tego, jak chcemy by nasze życie wyglądało w efekcie przeprowadzonej zmiany, pomaga zebrać siły do rozpoczęcia działań i wytrwać przy, często nieuchronnych, potknięciach.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Przeczytaj także: Rozwój kariery, czyli w jakie kompetencje inwestować?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jako psycholog, coach i trenerka w swojej pracy zajmuje się wspieraniem klientów w budowaniu realnego wpływu życie. Pomaga w osiąganiu ważnych dla klienta celów – zawodowych i prywatnych, radzeniu sobie ze stresem i emocjami oraz poprawie relacji. Prywatnie – partnerka, mama, przyjaciółka i joginka. Lubi obserwować jak rosną rośliny i wędrówki.

Sezon truskawkowy w pełni! Najlepsze przepisy z truskawkami

Lato jest porą roku uwielbianą przez wszystkich nie tylko ze względu na słoneczną pogodę, wakacje, urlopy czy długie i ciepłe wieczory, ale także ze względu na sezon owocowy. Sprawdź, jakie gadżety na grilla oferuje Kaufland gazetka i przygotuj wyśmienite koreczki, szaszłyki i nie tylko. Oczywiście z truskawkami!
Sezon na truskawki - pomysł na przepisy

Wysokie temperatury zachęcają do wybierania bardziej zdrowych, lekkich posiłków. Dlatego tak chętnie sięgamy po owoce latem. Truskawki dojrzewające w letnich promieniach słonecznych świetnie gaszą pragnienie, ale też będą dobrą przekąską.

Gotując latem (czy to z okazji grilla, czy po prostu przygotowując posiłek dla rodziny) postaraj się przemycić do niego kilka truskawek! Te owoce smakują świetlne nie tylko w wersji solo. Doskonale sprawdzą się na letnim grillu. Sprawdź, jakie gadżety na grilla oferuje Kaufland gazetka i przygotuj wyśmienite koreczki, szaszłyki i nie tylko. Oczywiście z truskawkami!

Przepisy z truskawkami idealne na lato (i nie tylko)

Prezentujemy listę przepisów, które idealnie sprawdzą się w letnim sezonie. Ale część z nich możesz z powodzeniem przygotować z mrożonych truskawek, więc możesz cieszyć się doskonałym smakiem cały rok.

Lekka sałatka z truskawkami

Do miski włóż rukolę i roszponkę. Dodaj pokrojoną na kawałki zieloną paprykę oraz truskawki. W osobnej miseczce wymieszaj fetę i ricottę z odrobiną oleju z pestek dyni. Dopraw sos solą, pieprzem i świeżymi ziołami (np. koperkiem i bazylią). Polej sałatkę sosem, całość posyp prażonymi migdałami lub pestkami słonecznika.

Owocowo-warzywny truskawkowy koktajl

Truskawki, seler naciowy i ananasa pokrój na kawałki i wrzuć do blendera. Dodaj mrożony szpinak (może być też świeży, ale szpinak brykiet świetnie się sprawdzi do ugaszenia pragnienia w gorące dni). Dolej około pół szklanki mleka roślinnego lub krowiego i wszystko razem zblenduj do uzyskania pożądanej konsystencji.

Truskawkowe mojito dla dorosłych

Jedną trzecią szklanki zapełnij kawałkami truskawek, ćwiartkami limonki i małą garścią mięty. Dolej dwie łyżki syropu cukrowego lub dosyp dwie płaskie łyżki zwykłego cukru. Wszystko ugnieć razem widelcem tak, aby limonka puściła sok. Dopełnij szklankę lodem i wlej szota białego rumu. Wymieszaj całość przed podaniem i udekoruj listkami mięty oraz plasterkami limonki.

Truskawkowe szaszłyki z piankami

Na długie wykałaczki nabijaj na zmianę truskawki, pianki i borówki. W kąpieli wodnej rozpuść tabliczkę białej lub ciemnej czekolady. Do rozpuszczonej czekolady dodaj pół opakowania śmietanki 30%. Szaszłyki maczaj w czekoladowym sosie podczas jedzenia lub polej je czekolada przed podaniem.

Powrót do dzieciństwa – makaron z truskawkami

W lekko osolonej wodzie ugotuj makaron. Truskawki z kilkoma łyżkami cukru rozgnieć widelcem lub zblenduj na najniższych obrotach tak, aby nie stworzyły całkowicie gładkiej masy. Wyłóż makaron do miseczki, polej go sosem truskawkowym i udekoruj kleksem ze śmietany. Zamiast zwykłej śmietany możesz użyć mleczka kokosowego aby nadać tradycyjnej potrawie nowego charakteru.

Lato – sezon na zdrowie

Lato jest idealna porą roku, aby wprowadzić do swojej diety więcej owoców i warzyw. Jedzenie sezonowych owoców i warzyw nie tylko jest zdrowe dla naszego organizmu, ale też wtedy wszystkie zbiory mają najlepsze walory smakowe. Skorzystaj z sezonu truskawkowego i przyrządź letnie potrawy z tymi owocami, aby w pełni zasmakować lata!

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Unsplash

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie