1. Dr Swati Mohan
O dr Swati Mohan świat usłyszał w lutym 2021 roku, kiedy to marsjański łazik Perseverance oficjalnie dotknął kołami Marsa. Łazik ten jest najważniejszym elementem niezwykłej misji NASA („Mars 2020”) – przez dwa lata będzie szukał bezpośrednich, potencjalnych śladów życia, racząc nas niezwykłymi zdjęciami i filmami.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że operatorem prowadzącym i kontrolującym misję NASA jest… kobieta. Dr Swati Mohan zadbała, aby ogromna rakieta, pędząca kilkanaście tysięcy mil na godzinę, w odpowiednim momencie zwolniła i bezpiecznie wylądowała w marsjańskim kraterze Jezero.
Warto wiedzieć, że choć dr Swati Mohan zyskała rozgłos dopiero teraz, z NASA związana jest od dawna – brała udział już w poprzedniej misji (Cassini 2013). Dr Swati Mohan jest aktywna na Twitterze – koniecznie zerknij:
https://twitter.com/DrSwatiMohan
2. Jane Goodall
Ta sympatyczna staruszka (Jane Goodall urodziła się w roku 1934) swego czasu stała się znana na całym świecie, a wszystko dzięki przełomowym badaniom nad małpami człekokształtnymi. Poświęciła aż 45 lat swojego życia na badania, podczas których starała się udowodnić (i w końcu to zrobiła), że zwierzęta te potrafią nie tylko korzystać z narzędzi, ale nawet je wytwarzać.
Nazywana „panią od szympansów” Goodall przyczyniła się do zupełnie innego postrzegania tych zwierząt. Swoją wyjątkowość pokazała już od pierwszych dni pionierskich badań. Zamiast – jak to było przyjęte – numerować zwierzęta, po prostu nadała im imiona.
Chcesz zerknąć na profil Jane Goodall na Twitterze albo Instagramie? Oto linki:
https://twitter.com/JaneGoodallInst
https://www.instagram.com/janegoodallinst/
3. Margaret Hamilton
Wróćmy na chwilkę do kosmicznych klimatów 😉. Czy potrafisz wymienić członków załogi Apollo 11, którzy w 1969 roku postawili swoje kroki na Księżycu? Swego czasu potrafił zrobić to niemal każdy, ponieważ mężczyźni ci błyskawicznie zyskali sławę. Mało kto wiedział jednak, że za ich sukces w dużej mierze odpowiada Margaret Hamilton – kobieta, która napisała kod do oprogramowania pokładowego, przyczyniając się tym samym do powstania terminu „inżynieria oprogramowania”.
Oczywiście w tamtych czasach nie było kursów programowania czy tematycznych kierunków studiów – dziedzina po prostu nie istniała. Ta inspirująca kobieta, która nie bała się wysłać ludzi w kosmos, szczęśliwie żyje do dzisiaj. Koniecznie kliknij „obserwuj” na jej profilu na Twitterze:
https://twitter.com/marghamilton11
4. Sofia Ionescu
Podobno nauczyciele Sofii Ionescu uważali, że z uwagi na przepiękne dłonie – silnie i z bardzo długimi palcami, powinna ona zostać malarką albo pianistką. Wówczas, przed II wojną światową, nie do pomyślenia było, aby kobieta wykorzystała taki „dar” inaczej – np. do ratowania ludzkiego życia.
A jednak Sofia Ionescu nie chciała grać, nie interesowała się również malarstwem. Chciała zostać neurochirurgiem – tyle że w tamtych czasach nie dokonała tego jeszcze żadna kobieta. Co więc zrobiła Sofia Ionescu? Najwyraźniej udała, że nie widzi rzucanych jej kłód i po wojnie zyskała wymarzony dyplom, stają się pierwszym neurochirgiem – kobietą na świecie. Wielka szkoda, że osoby o tak ogromnym uporze i tak wielkiej inteligencji nie ma już wśród nas – zmarła w 2008, po 47 latach pracy.
Przeczytaj także: Kiedy za karierą męża stoi kobieta, czyli o pani Einstein i innych osobistościach
5. Annie Leibovitz
Jeśli chodzi o kobiety – żywe legendy, to z pewnością należy tutaj wymienić Annie Leibovitz. Być może nie słyszałaś jeszcze tego nazwiska, ale na pewno znasz jej prace. To ona fotografowała Demi Moore w zaawansowanej ciąży, Johna Lennona i Yoko Ono – tuż przed śmiercią artysty, Caitlyn Jenner po zmianie płci czy Whoopi Goldberg w wannie pełnej mleka.
To odważna i silna kobieta, która nie tylko parła do przodu w drodze do spełnienia marzeń, ale też nie bała się przyznać do homoseksualnej orientacji seksualnej. Oczywiście dziwne byłoby, gdyby profilu najsłynniejszej fotograf na świecie nie było w serwisie, który jest znany ze zdjęć 😊. Oto link do jej konta na IG:
https://www.instagram.com/annieleibovitz/
6. Dorothea Lange
Zostajemy w temacie fotografii, ale jednak nieco innej. Dorothea Lange to fotograf, która skupiała się przede wszystkim na reportażach wojennych. To z jej ręki, a raczej z jej ręki i obiektywu, powstało słynne zdjęcie o tytule „Migrująca Matka”. To piękna fotografia 32-letniej kobiety z trójką dzieci. W jednym kadrze Dorothea Lange zatrzymała ogromną miłość, poczucie bezpieczeństwa, a zarazem strach i biedę.
Autorka jednego z najsłynniejszych zdjęć na świecie zmarła na raka w 1965 roku. Miała 70 lat.
7. Prof. Maria Semionow
Czy pamiętasz, jak w 2008 roku media zaczęły niemal „trąbić” o pierwszym na świecie pełnym przeszczepie twarzy? Wówczas ludzie najbardziej koncentrowali się na zdjęciach – każdy chciał zobaczyć „przed” i „po”, przekonać się, jaki jest efekt tego niezwykłego cudu medycyny.
W tym całym szaleństwie mogła Ci umknąć informacja, że tą niezwykłą operacją kierowała polska mikrochirurg i chirurg rekonstrukcyjny prof. Maria Semionow.
Jak dzisiaj podkreśla, podjęcie tego wyzwania było możliwe dzięki poświęceniu 20 lat na wnikliwe badania. Niestety próżno szukać profilów Marii Semionow w mediach społecznościowych. Biorąc pod uwagę, jak wiele czasu zajmuje jej niezwykła praca, nie jest to właściwie nic dziwnego.
8. Jolanta Wadowska-Król
Dr Jolanta Wadowska-Król to polska lekarz-pediatra. Dlaczego zasługuje na to, aby wyróżnić ją spośród tysięcy polskich lekarzy tej specjalności? Otóż dlatego, że ma wszystkie cechy swoich poprzedniczek – upór, życiową mądrość, odwagę i niekończącą się energię do działania.
W latach 70-tych dr Wadowska-Król uratowała przed ołowicą setki dzieci, które mieszkały w sąsiedztwie Huty Metali Niezależnych. W tajemnicy przed władzami badała swoich małych pacjentów, a następnie wysyłała je na trwające całe miesiące pobyty w sanatorium. Choć jej grożono, przeszkadzano, drwiono z jej pracy (nadano jej ironiczny przydomek „Matki Boskiej Szopienickiej”), ona bez przerwy działała. Niestety, podobnie jak w przypadku Marii Semionow, tak i dr Jolanta Wadowska-Król nie prowadzi kont w mediach społecznościowych.
Przeczytaj także: Silna mama to silne społeczeństwo – rozmowa z mamą 4 dorosłych córek i syna
9. Dr Irena Eris
Słynna Irena Eris nie dokonała w zasadzie niczego wyjątkowo niezwykłego – nie uratowała niczyjego życia, nie przeszczepiła twarzy, nie wysłała nikogo w kosmos. Jest jednak najlepszym przykładem, że gdy kobieta pragnie coś osiągnąć, to nikt jej nie przeszkodzi.
Irena Eris początkowo produkowała jeden rodzaj kremu – był on tworzony w metalowym garnku i mieszany… przystosowaną do tego wiertarką. Jeden krem, jeden pracownik, jeden mały Fiat 126p, którym mąż pani Ireny rozwoził kosmetyki. A te początkowo wcale nie cieszyły się zainteresowaniem – ludzie woleli poczekać w długich kolejkach po coś „bardziej znanego”.
Obecnie dr Irena Eris to ogromna marka, która oferuje nie tylko kosmetyki, ale również pobyty w SPA. Co więcej, sama właścicielka firmy intensywnie wspiera kobiety – to one stanowią ponad 60% jej pracowników.
Chcesz śledzić profil marki na IG? Zerknij zatem tutaj:
https://www.instagram.com/drirenaeris/?hl=pl
10. Francoisse Barre-Sinoussi
Niezwykła francuska badaczka, która pomogła w odkryciu wirusa HIV. Fakt, że to właśnie on powoduje AIDS, udowodniła w zaledwie… dwa tygodnie. Nie powinno zatem dziwić, że została uhonorowana Nagrodą Nobla.
Francoisse Barre-Sinoussi nie skupia się jednak tylko na pracy w laboratorium. Od lat aktywnie działa w organizacjach zwalczających AIDS w krajach rozwijających się, sprzeciwia się również stygmatyzacji osób chorych. Nie powinno zatem dziwić, że tak energiczna i przyzwyczajona do wyzwań kobieta nie spędza emerytury przy włóczce czy nawet Instagramie – w sieci próżno szukać jej wpisów.
Zdjęcie: Canva