Czego szukasz

Znaki towarowe bez tajemnic. Vademecum świadomego przedsiębiorcy

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie lada wyzwanie. Nie każdy przedsiębiorca wie, w jaki sposób chronić swoją markę przed licznymi zagrożeniami czyhającymi na rynku. Nazwę i logo firmy można zastrzec w Urzędzie Patentowym. Uzyskujesz dzięki temu najszerszą ochronę prawną. Jednak nie zawsze będzie to możliwe. Niniejszy artykuł stanowi zbiór podstawowych informacji o znakach towarowych.

Czy oznaczenie mojej firmy jest znakiem towarowym?

Zapewne zastanawiasz się, czym tak naprawdę jest znak towarowy. To każde oznaczenie, które służy do odróżniania oferowanych przez Ciebie towarów i usług od tych oferowanych przez konkurencję. Przeważnie jest to nazwa lub logo firmy. Możliwości jest jednak o wiele więcej. Ważne, aby znak towarowy posiadał zdolność odróżniającą.

Ciekawostka:

Po rejestracji znaku towarowego Amazon przyznaje liczne profity sprzedażowe. M.in. zwiększa się prawdopodobieństwo przejęcia pola „Buy box”, które podnosi sprzedaż. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ochrona marki na Amazon.

Rodzaje znaków towarowych

Najczęściej znakiem towarowym jest po prostu wyraz, nazwa przedsiębiorstwa (np. BIEDRONKA) albo firmowe logo opatrzone charakterystyczną szatą graficzną (np. ORLEN). Choć pewnie nie jesteś tego świadom, często spotykasz znaki towarowe w postaci domeny internetowej albo rysunku.

Niekonwencjonalne znaki towarowe

Choć do urzędów patentowych najczęściej zgłasza się nazwę i logo firmy to formalnie definicja znaku towarowego jest zdecydowanie szersza.
W określonych sytuacjach w tej formie można zastrzec wygląd produktu, ruch ręką, hologram, kolor a nawet zapach, dźwięk czy budynek (Pałac Kultury).

Znaki opisowe niepodlegające rejestracji

Musisz pamiętać o tym, że zarejestrowanie niektórych oznaczeń nie będzie możliwe. Urząd Patentowy z pewnością odmówi rejestracji znaków opisowych. Przyczyna jest prosta. Oznaczenia te nie spełniają swojej podstawowej, odróżniającej roli. Mają jedynie charakter ogólnoinformacyjny. Wskazują na pewną kategorię produktów lub usług albo określają ich cechy (np. wyraz „chleb” do oznaczenia pieczywa).

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie