Czego szukasz

Znaczenie zabawy dla fizycznego, społecznego i poznawczego rozwoju dziecka

Zabawa stanowi zasadniczą część życia każdego dziecka. Do ok. 6. roku przeznacza ono większość swojego czasu na tą czynność. Jednak wbrew pozorom, zasadniczym celem zabawy nie jest wyłącznie rozrywka i przyjemność, ale przede wszystkim rozwój nowych zdolności i umiejętności dziecka, zdobywanie nowych doświadczeń, poznawanie świata i nawiązywanie relacji z rówieśnikami. W jaki sposób zatem zabawa wpływa na rozwój fizyczny, społeczny i poznawczy dziecka?

Radosne dzieci bawią się na podłodze

Sens zabawy na poszczególnych płaszczyznach rozwoju

Zabawa odgrywa istotną rolę na poszczególnych obszarach rozwoju dziecka, tj.:

  • fizycznej – wspiera rozwój sprawności manualnej, mięśni, a także pozwala na wyładowanie nadmiaru energii, która może powodować napięcie i rozdrażnienie w momencie, gdy jest blokowana,
  • społecznej – zapoznaje dziecko z właściwymi zasadami zachowania, współpracy, dzielenia się, przyjaźni oraz innymi aspektami uczuć i umiejętności społecznych,
  • poznawczej – wspomaga dziecko w prawidłowym dostrzeganiu struktur przedmiotów, ich kształtów, rozmiarów i kolorów.

Właściwy dobór zabawek

Przede wszystkim należy pamiętać, że zabawa dla dziecka w wieku przedszkolnym stanowi najważniejszą formę aktywności, która sprzyja rozwojowi i której niczym nie można zastąpić. Istotne, by pamiętać, iż dziecko nie bawi się, dlatego, że jest dzieckiem, ale bawi się, dlatego, by stać się dorosłym. Rodzic powinien mieć na uwadze, iż pomimo tego, iż podstawową funkcją zabawy jest zapewnienie dziecku rozrywki i przyjemności, ma ona także na celu właśnie zaspokajanie potrzeb o charakterze fizycznym, społecznym i poznawczym. Szczególnie wspólnie z rodzicami, przez co różnego rodzaju zabawy i zabawki pozwalają dziecku kreować relacje z ludźmi, a także budować silne więzi między nimi.

Jak podkreśla ekspert sklepu z zabawkami COBI.pl:

Warto pamiętać, iż aby zabawka rzeczywiście sprzyjała rozwojowi dziecka, a także zabawa nią sprawiała maluchowi przyjemność, należy ją wybierać właściwie. Przede wszystkim odpowiednia dla dziecka zabawka powinna spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa i być dostosowana do wieku malucha. Poprzez kolor, kształt, fakturę itp. powinna natomiast stymulować różne zmysły dziecka, a także sprzyjać jego rozwojowi ruchowemu i doskonaleniu umiejętności manualnych. Istotne również, by umożliwiały twórczą aktywność. Dlatego też, w sklepie z zabawkami COBI znaleźć można szeroką ofertę różnorodnych zabawek dla dzieci w różnym wieku, które stymulują ich rozwój na wszelkich płaszczyznach.

Zdjęcie: partnera artykułu

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu
<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie