Czego szukasz

Zawsze chciałam być #girlboss – poznaj historię Oli

„Na co dzień robię to, co kocham: spotykam się z szalenie ciekawymi ludźmi, wspieram ich w rozwoju, prowadzę do obranego wcześniej celu.” – mówi Aleksandra Borowska, absolwentka programu Young Entrepreneurs Succeed!, która dziś prowadzi własną firmę coachingową. Poznaj jej historię.

Aleksandra Borowska wywiad ybp

Olu, od niedawna prowadzisz własną firmę coachingową. Opowiedz, proszę, w jakim zakresie działasz.

Cześć! Moja firma ma tak naprawdę trzy nogi, na których stoi. Są to usługi z szeroko pojętego HR, czyli np. rekrutacja pracowników, budowanie pozytywnych doświadczeń kandydatów (tzw. candidate experience), czy też planowanie onboardingu oraz offboardingu.

Drugą nogą są szkolenia: jestem Certyfikowaną Trenerką Process Communication Model, konsultantką MaxieDISC, moderatorką Design Thinking oraz mediatorką.

Ostatnią nogą są wspomniane w Twoim pytaniu sesje coachingowe, skupiam się wokół tematów kariery z domieszką życia osobistego.

Jakie były Twoje główne motywacje i inspiracje przy wyborze tej konkretnej ścieżki dla swojego biznesu?

Bardzo fajne pytanie! Przede wszystkim motywacja pochodziła z wewnątrz, kocham HRy, coaching i prowadzenie szkoleń. Czuję się w tym wszystkim, jak ryba w wodzie. Zarządzanie zasobami ludzkimi (jak to archaicznie brzmi;), coaching oraz szkolenia dają mi szansę na bycie blisko ludzi, a to jest dla mnie szalenie istotne.

Marzyłaś o tym od zawsze, czy pomysł narodził się spontanicznie?
Pomysł był spontaniczny, ale zawsze chciałam być #girlboss.

Jak na co dzień wygląda Twoja praca?
Na co dzień robię to, co kocham: spotykam się z szalenie ciekawymi ludźmi, wspieram ich w rozwoju, prowadzę do obranego wcześniej celu.

Opowiedz, proszę, jak wyglądała Twoja sytuacja przed przystąpieniem do programu realizowanego przez Fundację Youth Business Poland.

Pamiętam, że przed programem byłam jeszcze na studiach. Wiedziałam od wielu lat, że chciałabym być swoją szefową, ale brakowało mi:

a) wiary w siebie, że to ogarnę,

b) funduszy do założenia firmy,

c) pomysłu, jak to wszystko fajnie zaopiekować i ruszyć do przodu.

Co dał Ci udział w programie YES! – Young Entrepreneurs Succeed?
Przede wszystkim pomógł mi poukładać sobie w głowie tematy związane z działalnością gospodarczą w Polsce. Myślę, że też mój lęk się skurczył.

Co dotychczas sprawiło Ci największą trudność na drodze rozwoju własnego biznesu?
Zdecydowanie: SPRZEDAŻ! Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Wychowałam się w małym mieście i wyszłam z pewnymi ograniczającymi przekonaniami na temat pieniędzy. Zajęło mi to chwilę, aby się, że tak powiem, odblokować.

Myśląc o przełomowym momencie w rozwijaniu swojej działalności – co jako pierwsze przychodzi Ci do głowy?
To, kiedy zostałam Wykładowczynią na Uniwersytecie WSB Merito – spełnienie moich marzeń. Poczułam wiatr w żagle, bo dzielenie się wiedzą w sposób akademicki było moim ogromnym marzeniem.

Jakie są Twoje plany na przyszłość związane z biznesem?
Chciałabym ustabilizować sprzedaż, jak i skalować się na tyle, na ile to będzie możliwe.

Co, według Ciebie, w największym stopniu decyduje o sukcesie na drodze zakładania własnego biznesu?
Moim zdaniem: pokora, wytrwałość i przebojowość.

A może masz jakiś “przepis na sukces”? Jaką radę udzieliłabyś sobie samej będącej na początku drogi do założenia własnego biznesu?
Powiedziałabym sobie tylko jedno: Olu, jesteś wystarczająca, działaj!

Firmę Oli znajdziecie tutaj:

aleksandraborowska.pl

Facebook

Instagram

Program YES! – Young Entrepreneurs Succeed!

To międzynarodowy 5-letni program rozwoju przedsiębiorczości dla młodych osób bez zatrudnienia i bez dostępu do edukacji, chcących rozwijać własną działalność. Partnerem Polskiej edycji programu jest Urząd Pracy m.st. Warszawy.

W ramach programu Fundacja przeprowadziła już 14 edycji kursów dla ponad 360 osób:

  • 10 edycji kursu YES! – dla osób z pomysłem na firmę,
  • oraz 4 edycje Digital Marketing Academy – dla osób, które chcą się przebranżowić albo znaleźć zatrudnienie w obszarze marketingu.

Projekt jest finansowany z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii za pośrednictwem Funduszy EOG i Funduszy Norweskich na rzecz Zatrudnienia Młodzieży.

Impactful Leaders – stań się liderem pozytywnej zmiany!

Jesteś w wieku 18-29 i chcesz wywrzeć pozytywny wpływ na planetę i społeczeństwo?

Może denerwuje Cię to, co dzieje się na świecie i masz pomysł na projekt społeczny, edukacyjny czy pro środowiskowy? 

Może nie masz pomysłu, ale chciał(a)byś działać w tych obszarach?

Jeśli odpowiedź choć na jedno z tych pytań brzmi – tak, to weź udział w projekcie Impactful Leaders – stań się liderem pozytywnej zmiany!

Misją projektu jest zwiększenie praktycznej wiedzy i rozwój kompetencji miękkich, liderskich oraz dotyczących przedsiębiorczości i budowania projektów społecznych. Uczestnicy zainspirują się od liderów zmiany i założycieli impactowych startupów. Wezmą również udział w warsztatach i pod okiem doświadczonego mentora lub mentorki będą mogli rozwinąć swój projekt pozytywnej zmiany. Na najlepsze zespoły czeka pula nagród 70 tys. złotych!

Więcej o projekcie znajdziesz tutaj:

http://impactfulleaders.ybp.org.pl/

Natomiast bezpośredni zapis TUTAJ!

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Youth Business Poland.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Studentka socjologii. Zawodowo - wspiera działania Mamo Pracuj i Talenti oraz zdobywa wiedzę na temat pozyskiwania funduszy unijnych. Ostatnie miesiące spędziła nad oceanem, studiując w słonecznej Portugalii. Marzy o dalszych podróżach i odkrywaniu uroków świata.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie