Czego szukasz

Zawód przyszłości – trener

Szukasz pomysłu na ciekawą pracę i lubisz kontakt z ludźmi? Jesteś fachowcem w swojej dziedzinie, albo interesujesz się szczególnie pewnym zagadnieniem? W pracy cenisz elastyczność, bo chcesz mieć czas dla dzieci? Mamy pomysł na zawód dla Ciebie!

Kim jest trenerka i czym się zajmuje?

W dużym uproszczeniu mówiąc trenerzy zajmują się przekazywaniem wiedzy oraz uczeniem nowych umiejętności. Długoterminowym celem działań trenerów jest też modyfikacja postaw, czy kultur organizacji.

W zależności od obszaru działania trener może przekazywać wiedzę tzw. twardą np. z zakresu prawa, księgowości czy zasad obsługi klienta lub szkolić z zakresu umiejętności określanych jako miękkie lub inaczej psychospołeczne, np. z komunikowania się, asertywności, radzenia sobie ze stresem czy budowania relacji w zespole. W ramach każdego z tych obszarów możemy wyodrębnić szereg umiejętności, których posiadanie ułatwi nam życie, a przynajmniej da nam więcej wyboru, niż ich brak.

Tego typu umiejętności są nam potrzebne w życiu rodzinnym i przyjacielskim oraz w pracy. Coraz częściej doceniają je pracodawcy, ponieważ zespół, w którym nie ma dobrej komunikacji traci dużo czasu i energii na wyjaśnianiu nieporozumień lub konfliktów, zamiast pracować.

Oczywiście aby przekazywać tego typu wiedzę i stwarzać warunki do jej praktykowania i wcielania w życie trener potrzebuje sam tego typu kompetencje posiadać.

Jakie predyspozycje powinna mieć trenerka?

Niezależnie od tematyki, którą zajmie się trenerka ważne jest aby posiadała dużą samoświadomość swoich mocnych i słabych stron, aby potrafiła patrzeć na ludzi z ciekawością i otwartością, aby potrafiła słuchać, być empatyczną wobec siebie – aby nie ulec wypaleniu zawodowemu i wobec innych, aby czuli się ważnymi osobami.

Ważną umiejętnością osobistą trenerki jest  przyjmowanie informacji zwrotnych od innych osób oraz szczere, pełne szacunku udzielanie tych informacji. Oprócz tych zasobów osobistych, istotne jest posiadanie wiedzy i doświadczeń w określonej tematyce, którą chcemy się zajmować prowadząc szkolenia. Tych umiejętności możemy nauczyć się na wybranych szkoleniach lub oprzeć się na tym co już mamy i wykorzystać cały swój potencjał w nowym obszarze. Na przykład osoba, która dotychczas pracowała jako kierowniczka zespołu, który realizował różne projekty i jest specjalistką w tej dziedzinie może zdobywając  umiejętności trenerskie być wiarygodną trenerką z zarządzania projektami.

I oczywiście trenerka, to osoba, która lubi się uczyć przez całe życie.

Co należy zrobić, aby zostać trenerką?

W Polsce na ten moment nie ma przepisów prawnych regulujących pracę trenerów. Co oznacza, że jeśli czujesz się na siłach już dzisiaj możesz zacząć. Możesz otworzyć działalność gospodarczą wpisując w formach działalności kod PKD 85.59 B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji gdzie indziej niesklasyfikowane.

Najczęściej jednak to nie wystarczy, aby mieć pracę, czyli klientów, którzy nam ufają. Tak więc przeszkód prawnych nie ma, ale życiowe owszem.

W praktyce osoby, które pracują jako trenerzy to:

  • specjaliści, którzy w pewnym momencie kariery zostali zaproszeni do podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem, a potem doszkolili się z niezbędnych kompetencji trenerskich (lub nie, czyli nabyli je w praktyce, ewentualnie przy ich specjalizacji nie było to najważniejsze)
  • osoby, które rozpoczęły ścieżkę kariery trenerskiej od szkoleń z zakresu interesujących je umiejętności oraz szkoleń trenerskich.

Jeśli chcesz całkowicie zmienić zawód lub zdobyć nowy daj sobie 3-5 lat. To czas na poznanie siebie w tej roli, nabranie pewności siebie, które dają spokój Tobie i budzą zaufanie u klientów.

Od czego mam zacząć?

Ja zaczęłabym od inwentaryzacji swoich zasobów, mocnych i słabych stron oraz od procesu rozwoju osobistego w zakresie kompetencji interpersonalnych. Wówczas możesz otrzymać wiele cennych, realnych informacji zwrotnych dzięki czemu bardziej realnie ocenisz swoje zasoby. Taki proces daje Ci więcej samoświadomości i pomaga celniej wybrać kolejne kroki w rozwoju – czy to będzie rozwój własnego biznesu, czy coaching czy trenerstwo czy jeszcze coś innego. A nawet jeśli zdecydujesz, że chcesz być tu gdzie jesteś najprawdopodobniej zrobisz to z większym spokojem.

Kolejne kroki to dużo szkoleń specjalistycznych – trenerskich i merytorycznych z zakresu tematów, które Cię interesują. Budowanie własnej specjalizacji i sieci kontaktów oraz zaufania klientów tak, aby polecali Twoje szkolenia.

Czy na rynku panuje duża konkurencja?

Wg ostatnich badań 85% rynku szkoleniowego w Polsce stanową małe firmy. Liczbę trenerów szacuje się na około 10 000.

Jakie są największe zalety i wady bycia trenerką?

Zalety:

Moją ulubioną zaletą jest to, że mogę spać ile chcę i kiedy chcę, że mam wolne poniedziałki, że robię to w czym widzę sens i mogę w pracy realizować swoje wartości. Nie muszę nakładać masek i udawać kogoś innego. Zaletą jest też stawka za dzień pracy. Trenerka zarabia różnie – od 30 zł za godzinę realizując zlecenia z gminy w projektach dla fundacji czy stowarzyszeń, po 800 – 1500 zł/dzień realizując szkolenia dla firm jako podwykonawca, po wielokrotność tej sumy mając udany własny biznes. Najlepsi trenerzy zarabiają dużo. Wraz z doświadczeniem i wiekiem zyskujesz, a nie tracisz jak w przypadku wielu innych zawodów. Szczególnie dotyczy to trenerów rozwoju osobistego.

Wady:

Jeśli jesteś początkującą trenerką, to twoja praca może się wiązać z wieloma wyjazdami, bo szkolenia odbywają się w różnych miejscach. Pracujesz sobą, musisz lubić ludzi i być autentyczna inaczej nie będziesz wiarygodna, duża ekspozycja społeczna powoduje, że musisz umieć dbać o siebie i stawiać granice. Jak każdy wolny zawód wymaga determinacji w dążeniu do celu, czasu i zaangażowania. Wymaga zbudowania swojej marki i sieci kontaktów. W czasach kryzysu niektóre firmy i osoby prywatne odpuszczają rozwój osobisty na korzyść twardych umiejętności lub po prostu chleba.

Jeśli chciałybyś dowiedzieć się więcej na temat możliwości jakie daje ten zawód – Zapraszam!

Jeśli interesuję Cię ten temat, chcesz się rozwijać, sprawdzić czy to dla Ciebie – zapraszam na bezpłatną konsultację w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu. Napisz do mnie: [email protected]

 

Photo credit: aiesecgermany / Foter / CC BY-ND

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Założycielka i dyrektorka Szkoły Trenerów Komunikacji opartej na Empatii, działającej przy Dojrzewalni Róż od 2006 roku i realizowanej w partnerstwie merytorycznym z Polskim Towarzystwem Psychologicznym (część trenerska).
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie