Czego szukasz

Zatrzymaj najpiękniejsze chwile – na zawsze

Mamo, pamiętasz pierwsze spotkanie ze swoim dzieckiem? Jego pierwsze spojrzenie, jego pierwszy uśmiech, jego pierwsze słowo? Te momenty są wyjątkowe i cudownie by było wspominać je przez całe życie. A gdybyś miała krótki film, który po latach obejrzysz wzruszona ze swoim już dorosłym synem, dorosłą córką, byłoby przepięknie. Takie wspomnienia można zapisać, pomaga w tym studio Mamato tworzące filmy rodzinne. Zobaczcie same!

Kadr z nagrania filmu Mamato

Bo Mama to Życie!

Z wykształcenia i doświadczenia jestem producentką telewizyjną. Po narodzinach córki nie wróciłam do pracy, tylko stworzyłam własne studio produkujące filmy rodzinne – Mamato studio, bo Mama to Życie! Wydaje mi się, że najważniejsze rzeczy dzieją się w tych zdawałoby się najzwyklejszych, codziennych życiowych sytuacjach.

Chcę dać rodzicom możliwość oglądania profesjonalnych realizacji filmowych z narodzin ich dzieci!

Pamiętamy, kiedy nasze dzieci powiedziały pierwsze słowa, zrobiły pierwsze kroki, więc dlaczego by nie zapisać  tego profesjonalnie w formie filmowej? Dlaczego nie dać naszym dzieciom takiej pamiątki, która pokaże im ich najwcześniejsze lata? Pomysł jest dość odważny, bo oprócz zapisu tzw. dnia z życia rodziny, stworzone przeze mnie studio oferuje także film „Narodziny Życia”, który jest zapisem czasu oczekiwania na dziecko, momentu porodu oraz pierwszych dni życia dziecka.

Film z porodu jest bardzo trudną realizacją, której się podejmujemy. Jest nieprzewidywalny. Nigdy nie wiemy, kiedy poród się rozpocznie i czy rodzice będą mieli odwagę zaprosić operatora na salę, mimo wcześniejszych chęci i ustaleń. My w pełni dostosowujemy się do potrzeb rodzących, nawet kiedy operator czeka pod szpitalem 6-12 godzin i jest zaproszony półtorej godziny po porodzie, aby zarejestrować kontakt skóra do skóry – najpiękniejsze, bo pierwsze spotkanie rodziców z dzieckiem, to już jest bardzo dużo. Taką sytuację mieliśmy ostatnio, podczas porodu w Warszawie.

W naszych realizacjach to rodzice kierują pracą operatora, rejestruje on tylko to co chcą, w takich granicach, jakie wcześniej ustalą. Nie rejestrujemy pracy lekarzy, personelu medycznego, pokazujemy emocje, pierwsze karmienie, spotkanie rodziców z dzieckiem. Rejestrujemy tę świeżość nowonarodzonego dziecka, która nigdy się nie powtarza… a potem jesteśmy z rodzicami dwa, trzy tygodnie po powrocie do domu, rozmawiamy o tym, jak wygląda ich nowe życie. Są to piękne rozmowy, spacer, zabawa z rodzeństwem, jest to taka pamiątka, która, jak wierzymy, będzie jedną z niewielu w życiu dzieci, do której powrócą w przyszłości. To niezwykłe, zobaczyć rodziców w tej niecodziennej sytuacji, kiedy przyszliśmy na świat.

kobiety_biznesu_rakiety_mamato_team

Mamo, a jak ja przyszedłem na świat?

W naszych produkcjach widzę także walor edukacyjny, bo film można pokazać, kiedy dziecko pyta: Skąd się wziąłem? Jak przyszedłem na świat? Jak mnie mamo karmiłaś? Jak wyglądałem? Cieszy nas to, że taka pamiątka może dać rodzinie wiele radości i pożytku, nie tylko w budowaniu więzi, ale i w pogłębianiu relacji. Cieszę się, ze rodzice zaczynają się interesować naszymi produkcjami, chociaż widzę, że w naszym kraju temat porodu jest ciągle tematem tabu, a kiedy mówię, że realizuje filmy porodowe, ludzie robią dziwną minę. Wtedy muszę tłumaczyć, czym jest taki film i najczęściej spotykam się ze zrozumieniem oraz zaciekawieniem. Nasz rynek nie jest rynkiem amerykańskim, na którym takie produkcje są czymś naturalnym, ale wierzę, że i u nas nasza praca spodoba się parom i rodzinom, a posiadanie profesjonalnego filmu nie tylko ze ślubu będzie i u nas popularne.

Trudności do pokonania

Jest dużo trudności, aby ruszyć z własnym biznesem. Wydaje mi się, że kluczowe jest wsparcie najbliższych i budowanie wokół siebie zaplecza osób, które będą przy nas kiedy pojawią się trudności. Bo one się pojawią. Na nasz pierwszy poród nie dojechał operator. Nie usłyszał telefonu od ojca dziecka, a potem było już za późno, by pokonać 40 km, które dzieliły go od miejsca porodu. Okazało się jednak, że z tej z pozoru bardzo trudnej sytuacji można było wyjść akcentując czas oczekiwania na dziecko i pierwszy dzień życia maluszka oraz odwiedziny całej rodziny w szpitalu. Wyszła piękna realizacja, z której jesteśmy dumni, a rodzice są bardzo zadowoleni.

Dlatego jeśli coś nie wychodzi nie musi to od razu oznaczać porażki, może po prostu trzeba postawić akcent na czymś innym? Przed nami kolejne wyzwanie, poszukiwanie osób zainteresowanych naszymi filmami i promocja filmu rodzinnego w naszym kraju. Możemy zarejestrować rodzinny urlop nad morzem, pierwsze kroki, urodziny czy spacer po ulubionym parku, to wszystko, co dla rodziny jest ważne.

Wierzymy, że życie rodzinne jest naprawdę wyjątkowe i o tym chcemy przekonywać ludzi.

Joanna Taracha, mama 1,5 rocznej Tosi, założycielka Mamato studio

Zobacz sama przykładowy film studia Mamato: https://vimeo.com/162436126

Kobiety_biznesu_rakiety_fb

Zdjęcia autorstwa Mamato studio

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Poglądy wyrażone w listach są wyłącznie poglądami ich autorów i nie mogą być uznane za poglądy Redakcji Mamo Pracuj.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie