Czego szukasz

Zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na deskorolce

Jazda na deskorolce to doskonała forma spędzania wolnego czasu. Sport ten szczególnie ukochały sobie dzieci i młodzież, które traktują deskę nie tylko jako sprzęt do przemieszczania się, ale i narzędzie do wykonywania trików i ewolucji. Warto jednak zadbać, aby Twoje pociechy, jeżdżąc na deskorolce, zachowały maksimum uwagi i były bezpieczne. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

dziewczyna z deskorolką

Niezbędne akcesoria do deskorolki

Twoje dziecko chce zacząć jeździć na deskorolce? W takim razie zadbaj, aby było całkowicie bezpieczne podczas codziennej zabawy i treningów. Zastanów się, jaką deskorolkę wybrać, by była dostosowana do wieku malucha i które akcesoria będą mu niezbędne. Na pewno warto kupić kask, ale ten powinien być odpowiednio dopasowany do głowy i wyróżniać się doskonałą wytrzymałością mechaniczną.

Dlatego też kupując go, zwróć uwagę na atesty świadczące o tym, że przeszedł on serię testów. Kask musi być ponadto wygodny – jeśli gdziekolwiek ugniata głowę, to jest nieodpowiedni. Co więcej, powinno się go łatwo zdejmować i zakładać. Można się zatem domyślić, że nie warto oszczędzać na kasku, ponieważ modele gorszej jakości nie zapewnią Ci bezpieczeństwa.

Inaczej przedstawia się natomiast sprawa z ochraniaczami na kolana czy łokcie. Ich zadaniem jest chronić przed zranieniami i stłuczeniami, ale nie grają tak istotnej roli jak kask, który przecież zabezpiecza głowę. Można więc się pokusić o nieco tańsze modele – pamiętaj jednak, że będą one w miarę często narażone na uderzenia, więc też nie powinno się kupować ochraniaczy z cienkiego plastiku.

Nauka upadania z deskorolki

Upadanie z deskorolki nieraz okazuje się niemal tak istotne, jak jeżdżenie na niej. Poznanie i nauczenie się odpowiedniej techniki pozwala bowiem uniknąć wielu nieprzyjemnych kontuzji, takich jak skręcenia, stłuczenia czy nawet złamania. Te grożą dzieciom, które upadają na ręce, przenosząc na nie całą siłę upadku. Dlatego też już podczas pierwszych lekcji warto pokazać maluchowi, jak upadać na bok. Co prawda nie uchroni to Twojej pociechy przed bólem, ale będzie się wiązało z o wiele mniej drastycznymi konsekwencjami.

Przepisy dotyczące deskorolkarzy

Warto również wiedzieć, jak przedstawia się kwestia deskorolkarzy w zakresie przepisów prawa drogowego. Okazuje się bowiem, że na deskorolce można jeździć jedynie po chodnikach – osoba na deskorolce traktowana jest bowiem jako pieszy. Jednocześnie jednak porusza się o wiele szybciej niż ci idący, dlatego też to po jej stronie leży zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie jazdy – w przeciwnym wypadku grozi jej nawet mandat.

Warto również pamiętać, że zgodnie z przepisami ścieżka rowerowa nie jest miejscem dla deskorolkarzy, choć często rozwijają oni podobne prędkości, co cykliści. To samo dotyczy rolkarzy i osób jeżdżących na hulajnogach czy pojazdach elektrycznych, których notabene jest na chodnikach coraz więcej. ‘

Znając przepisy drogowe dotyczące deskorolek i posiadając odpowiednie wyposażenie i umiejętności można bezpiecznie ruszać w drogę!

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie