Czego szukasz

Zarządzaj swoimi aktywnościami jak produktami

Dojne krowy czy psy? Znaki zapytania czy gwiazdy? Jakie typy aktywności dominują w Twoim życiowym portfolio?

 • Monika Sońta - 08/10/2014

Niedawno wróciłam z seminarium, na którym zachęcano do spojrzenia na swoje życiowe aktywności jak na portfolio produktów. Utrzymanie każdego z tych produktów wymaga przecież nakładów czasu, pieniędzy i przynosi różny poziom zysku. Upewnijmy się, że inwestujemy właściwie.

Zróżnicowane produktów, liderzy w swoich kategoriach…

Zajmujemy się mnóstwem aktywności jednocześnie, bierzemy udział w wielu projektach naraz. Jeśli nasze portfolio jest zróżnicowane… możemy pozwolić sobie na elastyczne wybory w danym momencie, bo wiemy, że w perspektywie długoterminowej zrealizujemy swoje cele. Dobry balans umożliwia dokonywanie wyborów.

Ale żeby wiedzieć, w które produkty inwestować czas, pieniądze i energię, trzeba je najpierw uporządkować.

Usiadłam, zrobiłam listę swoich obecnych aktywności (zawodowych i poza zawodowych) i pomyślałam… moje portfolio jest szersze i bardziej zdywersyfikowane niż mapa produktów Procter and Gamble ;)! Czas wziąć się za profesjonalne podejście. Tylko jak ugryźć temat? Zaczęłam od najbardziej podstawowego narzędzia: macierzy BCG.

Macierz BCG w ujęciu życiowym

1. Zdefiniujmy „produkty”.

Kaliber aktywności, perspektywa czasowa i dokładność podziału zależy od Ciebie. To ćwiczenie jest dla Ciebie, ja podaję tylko przykłady. „Produktem” może być:

 • prowadzenie bloga
 • działalność społeczna np. działanie w komitecie rodzicielskim
 • aktualny projekt biznesowy
 • projekty dodatkowe np. mamy, które często mają mały warsztat artystyczny i z powodzeniem sprzedają swoje rękodzieło
 • aktywności w ramach sieci współpracy
 • kursy, szkolenia, konferencje, które wymagają Twojego czasu i zaangażowania

2. Rysujemy macierz i segregujemy nasze produkty:

 

Gwiazdy

Nasze „przeboje”, które mają szansę stać się życiowym hitem. Inwestujemy w nie swój czas i przynosi nam to wiele satysfakcji. W moim przypadku takim produktem/ aktywnością jest prowadzenie bloga.

Dojne krowy

Te aktywności „płacą nasze rachunki”, zapewniają nam bezpieczeństwo i dzięki utrzymaniu ich w portfolio możemy myśleć o podejmowaniu ryzyka przy innych aktywnościach. Sytuacja na „rynku” jest stabilna, bez nagłych zwrotów akcji. Przykładem może być praca na etat, którą traktujemy tylko jak produkt przynoszący nam zyski finansowe (i tym spełnia swoją rolę), więc raczej nie zwiększamy nakładu energetycznego i utrzymujemy swoje zaangażowanie na podobnym poziomie.

Znaki zapytania

Czyli aktywności, które angażują nasz czas, niby powinny przynieść nam sporo korzyści, ale jakoś tak… w sumie nie ma konkretnej satysfakcji, ani zwrotu z inwestycji na horyzoncie. Mają szansę przeobrazić się albo w „gwiazdy” albo „psy”.

Psy / kule u nogi

Są to np. aktywności, które nie przynoszą nam satysfakcji ani zwrotu z inwestycji. To po prostu trzeba je uciąć. Przy tych zostańmy dłużej, bo bardzo typowym kobiecym błędem jest właśnie opór przed usuwaniem produktów z portfolio: „bo przecież może w końcu zaskoczy”, „może nadejdzie przełamanie” i przede wszystkim: „skoro już tyle zainwestowałam w tę aktywność, to szkoda to stracić”.

O pozbywaniu się zaczęłam myśleć w ten sposób: „Z czegoś trzeba zrezygnować, żeby móc inwestować w coś innego”. Jeśli umieściłaś jakąś aktywność w tej ćwiartce, rozsądne i konsekwentne byłoby zaplanowanie strategii wyjścia.

Życiowe przykłady:

Spotkania, które inwestują Twój czas i pieniądze, a intuicyjnie sama pewnie czujesz, że nic z tego nie będzie.

Zrezygnuj z abonamentu na siłownię, jeśli nie korzystałaś z niego od pół roku. Po co płacić miesięczne składki? Będziesz lepiej się czuła i miała energię na poszukanie „gwiazdy” która spełni Twój cel „bycia w formie” czy „regularnego treningu” np. zaczniesz planować wspólne bieganie ze znajomymi.

Inny przykład to zrezygnowanie z zapisania się kolejny raz na kurs angielskiego na tym samym poziomie, co semestr temu. Jeśli nie miałaś czasu odrobić „zadanych ćwiczeń” albo Twoja frekwencja wynosiła 40%, to warto zastanowić się, czy nie jest to „pies” w Twoim portfolio. Nie sugeruję bynajmniej, żeby zrezygnować z samego celu, czyli  „nauki języka angielskiego”. Po prostu warto zainwestować w inne metody nauki np. wspólne czytanie angielskich książeczek z dzieckiem. Wprowadź innowację produktową! 🙂

Czasami trzeba „wyjść” z produktu, aby nie przynosił on większych strat i żeby nie wymagał kolejnych inwestycji. Przykład? Nietrafione studia podyplomowe. Po kilku zjazdach stwierdzasz, że to jednak nie to, ale brniesz dalej. A można zrezygnować, nie inwestować dłużej weekendowego czasu i postarać się o zwrot pieniędzy. 

Kolejny przykład to pojawianie się na źle dobranych do Twojego profilu spotkaniach networkingowych (czyli inwestujemy czas i pieniądze w uczestnictwo w spotkaniach, na których „może kogoś spotkamy” czy „może zainspirujemy się”.

Zastanów się, w jaki sposób oddzielasz te, które są wizerunkowe, inspiracyjne od tych, które potrafisz przełożyć na wartościowe dla Twoich aktualnych projektów?

3. Planujemy postępowanie z produktami z poszczególnych ćwiartek:

Utrzymuj „dojne krowy” na bezpiecznym poziomie.

Inwestuj w rozwój „gwiazd”

Rozwiązuj i doprecyzowuj „znaki zapytania”

Pozbywaj się „kul u nogi”.

4. Jeśli chcemy więcej…

Uporządkowanie produktów „tu i teraz” to dopiero początek. Teraz zaczyna się podejmowanie decyzji, czyli manewrowanie/ balansowanie / żonglowanie, czy jak kto woli „przepychanie” produktów pomiędzy ćwiartkami, żeby z uśmiechem stwierdzić, ze mamy zrównoważone życiowe portfolio.

A jeśli chcecie przeczytać o macierzy BCG coś więcej niż po wpisaniu frazy w wyszukiwarkę, to zachęcam do sięgnięcia do podręczników z podstaw zarządzania np.  prof. Koźmińskiego i prof. Jemielniaka.

Miłego zarządzania życiowymi produktami 😉

Na blogu autorki Zmiana Perspektywy znajdziecie wpis o tym, jak pozbywać się „kul u nogi”.

Prowadzisz bloga? Chcesz się nim pochwalić na łamach Mamo Pracuj? Dowiedz się jak to zrobić!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Monika Sońta
Mama wielowymiarowo aktywna: biznesowo - ekspert komunikacji korporacyjnej; naukowo – doktorantka zarządzania; życiowo – promotorka uważnego spędzania czasu z dzieckiem, co widać po wpisach na blogu http://zmianaperspektywy.pl/ Mama małej Marceliny.
Podyskutuj

Idealny sernik nieidealnej Pani domu

Nadal nie wierzę, że to piszę... Ale naciski były przeogromne, więc... Nie jestem idealną Panią domu, rzadko piekę, chyba że brownie (25 minut roboty) lub inne "coś", równie prostego z gwarancją pyszności. Nie wdaję się w rozmowy na temat przepisów bo niewiele mam w tym zakresie do powiedzenia, choć... jest jeden wyjątek! Jego wysokość Sernik! 13 lat temu znalazłam przepis, którego się trzymam, który zawsze gwarantuje "ochy i achy" tych, którzy mają okazję załapać się na kawałek. Bo znika szybko...
 • Agnieszka Kaczanowska - 17/04/2019
produkty do pieczenia: mąka, mleko, masło, ser

Z dedykacją dla Marzeny 😉

Ten sernik piekę wyłącznie dwa razy do roku. Trudno nie zgadnąć, na jakie okazje, ale udaje się zawsze, a nawet jeśli nie jest idealny w wyglądzie, to smakuje zacnie! No i sam przepis napisany jest tak, że mam z tego kupę zabawy. Dodam tylko, że ja sernika sama nie jadam… nie mój smak, wolę suche ciasta np. makowiec, ale z reguły spełnieniem moich marzeń jest makowiec z cukierni, albo orzechowiec od mamy Asi, mniam.

Natomiast sernik robię z miłości do męża 😀

Składniki:

 • kilogram dobrze odciśniętego tłustego białego sera (nie może być kwaśny). Ja kupuję gotowy, mielony, ale taki, który jest w miarę suchy (bez ekstra śmietany) i zawsze twaróg sernikowy Piątnica (choć producent nic nie wie, że go polecam ;-)). To jest o tyle ważne, że inne miękkie sprawiają, że sernik pływa… Oczywiście możesz także zmielić sama ser. Ja nie mam nawet odpowiedniej maszynki…
 • 2 niepełne szklanki cukru (można ciut mniej jeśli budyń jest z cukrem i wanilia… ale nie dużo mniej, próbowałam z mniejszą ilością, ale jednak lepiej dać więcej…),
 • 8 jaj, z 7 jaj też wyszedł 😉
 • kostkę masła,
 • budyń waniliowy (z reguły daję ten z cukrem, ale przypuszczam, że nie ma tu różnicy,
 • torebkę cukru z prawdziwą wanilią (w odróżnieniu od cukru wanilinowego!) a jeszcze lepiej laskę prawdziwej wanilii, tych czarnych kuleczek oczywiście,
 • cytrynę, a dokładniej sok z jednej połówki,
 • szczypta soli,
 • bakalie: torebkę (10 dag) rodzynek, najlepiej jasne, malutkie, 3 dag płatków migdałowych, 5 dag smażonej skórki pomarańczowej (wg. mnie najlepszego składnika sernika ;-)).

Niezbędne sprzęty:

 • mikser (wiem, wiem można w makutrze, jak masz to super)
 • spora miska do ucierania masy serowej
 • garnuszek/miseczka na białka
 • rondelek na topione masło
 • duża tortownica

Dodałabym lampka dobrego wina, ale odkąd sernik piekę razem z dziećmi atrakcji dodatkowych nie potrzebuję ;-).

Sprawdzony algorytm działania

 1. W rondelku na małym ogniu topisz masło pokrojone na małe kawałki. Ciepłe masło (niech się, broń Boże, nie przypali!) odstawiasz do wystygnięcia.
 2. W tym czasie przygotowujesz bakalie, tzn. płuczesz rodzynki, odsączasz, suszysz ręcznikiem papierowym i razem z płatkami migdałowymi wsypujesz do miseczki, dodajesz skórkę pomarańczową. Zostawiasz.
 3. Smarujesz tortownicę masłem, wysypujesz bułką tartą, odstawiasz na bok, żeby nie przeszkadzała.
 4. W tym miejscu możesz skosztować tej lampki wina, jeśli już nalałaś 😉
 5. Teraz kluczowa sprawa: rozbijasz jajka nad garnuszkiem/miską, w którym potem ubijesz pianę. Białka lądują w właśnie w nim/niej, a żółtka w dużej misce.Garnek z białkami ląduje w lodówce.
 6. Do żółtek dodajesz cukier, szczyptę soli, wanilię/cukier z prawdziwą wanilią, sok z połówki cytryny.
 7. Ucierasz puszysty kogel-mogel, starając się nie podjadać…. jest pyszny…
 8. Włączasz piekarnik. Ma mieć idealnie 180 stopni C, kiedy wjedzie do niego sernik.
 9. Otwierasz wiaderko 😉 sera gotowego lub bierzesz idealnie zmielony i do kogla-mogla dodajesz łyżkami na zmianę z proszkiem budyniowym, wciąż ucierając masę mikserem. Masa ma być gładka, jasno żółta i puchata.
 10. Następnie delikatnie wlewasz zimne masło (wcześniej roztopione) i miksujesz do chwili, aż się całkowicie wchłonie.
 11. Dodajesz bakalie i już nie mikserem a łyżką z resztką masy serowej (nie pytaj dlaczego, ale działa…) mieszasz starannie ale delikatnie.
 12. Wyjmujesz z lodówki garnek/miskę z białkami i mikserem (z czystymi końcówkami) ubijasz sztywną pianę.
 13. Ważne: teraz odstawiasz mikser na bok i więcej nie wolno go użyć 😉
 14. Łyżką od sera i bakalii mieszasz białka z masą serową. Delikatnie, z czułością aż się połączą.
 15. Teraz już bez ociągania, zgarniasz masę do tortownicy, wygładzasz wierzch.
 16. I wkładasz sernik delikatnie do piekarnika w idealnej temperaturze 180 stopni. Nie używam tutaj termoobiegu, gdybyś chciała mnie o to zapytać.
 17. Teraz też jest idealny moment, aby zamiast mycia garów napić się wina bo…
 18. Od teraz przez 40 minut nie otwierasz piekarnika, nie zaglądasz co chwilę i nie myślisz o serniku.
 19. Po 40 minutach zerkasz przez szybkę, czy aby w wierzchu nie za bardzo się przypiekł. Jeśli tak, otwierasz delikatnie piekarnik i przykrywasz ciasto płatem folii aluminiowej. Szybko zamykasz drzwiczki, ale uważaj (!) aby nie klapnęły, bo sernik się może „przestraszyć” i opaść. Serio. zawsze ten fragment mnie rozczula ale nie próbowałam straszyć sernika i zawsze wychodzi 😉
 20. Gdy minie kolejne 15-20 minut a czasem dłużej (wiem, to mało precyzyjne ale lepiej dłużej, aby sernik był upieczony), wyłączasz dopływ ciepła i uchylasz drzwiczki, aby zahartować sernik i uchronić przed opadnięciem przy gwałtownej zmianie temperatury. Po kolejnych 10 minutach wyjmujesz ciasto na blat i pozwalasz ostygnąć w pokojowej temperaturze.
 21. Ja zwykle rozkrawam go na drugi dzień, wtedy brzegi sernika trzeba oddzielić ostrzem noża od brzegów tortownicy i gotowe.
 22. Idealny sernik to taki, który ma szansę stężeć w lodówce, ale nie zawsze mu się udaje…

Z życia sernika: bywa z nim różnie, czasem ma fantazyjne fale, czasem rośnie idealnie równomiernie, ale potem, kiedy wyjmuję go z piekarnika zawsze zmienia swój kształt na taki idealnie sernikowy. Bywa, że pęka… ale w smaku pozostaje idealny i wierzcie mi nikt nie narzeka.

Smacznego!

I wielkiej frajdy z pieczenia Wam życzę.

Przepis jest moją wariacją na temat przepisu znalezionego 8 lat temu w sieci, bodajże z tego linku >. Tym bardziej dziękuję jego autorce za cudowne przeżycia smakowe mojej rodziny!

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów.  
Podyskutuj

Poradnik i bezradnik mamy-freelancerki

Wpatruję się w pustą kartkę. Co miałabym napisać na temat work-life balance w ujęciu pracującej mamy? Nie jestem przecież ekspertką od zarządzania czasem, nie mam żadnej recepty, sama nieraz się dziwię, jak udaje mi się to wszystko ogarnąć i nie zwariować. Nie umiałabym napisać poradnika, od udzielania rad lepiej wychodzi mi opisywanie ludzkich emocji i kreowanie rzeczywistości. Zatem może to właśnie zrobię? Opowiem moją historię.
 • Magdalena Majcher - 28/02/2019
mama freelancerka pracuje z domu, laptop na kolanach

Jeszcze pięć lat temu nie miałam pojęcia, czego chcę od życia. Miałam kilkuletniego syna i pracę, do której jeździłam, delikatnie mówiąc, niechętnie. W żadnym miejscu nie zagrzałam miejsca na dłużej. Myślałam: co jest ze mną nie tak? Miałam dopiero dwadzieścia kilka lat, a już czułam się wypalona. Nie wyobrażałam sobie, że tak miałabym żyć, pracować przez następnych kilkadziesiąt lat.

Spełniać marzenia

Po urodzeniu drugiego dziecka zrobiłam swoisty rachunek sumienia. Zastanowiłam się, gdzie popełniałam błędy, i doszłam do wniosku, że po prostu nigdy nie robiłam tego, co chciałam robić, tego, co kochałam. Czego więc bym chciała? Co potrafię? Pisać, to pierwsze co przyszło mi na myśl. Ale co mam z tym pisaniem zrobić? Że niby książkę napisać?

Wszystko fajnie, ale wydawało mi się to czynem na miarę lotu w kosmos. Każdy by chciał, ale nie każdy wie, jak. Dojrzewałam jeszcze przez chwilę, w międzyczasie prowadząc bloga i szukając pojedynczych zleceń jako copywriter. I dojrzałam, wiecie? Dojrzałam do tego, żeby pomóc marzeniom, żeby w końcu robić to, co kocham.

Nazbyt pompatycznie, prawda? Żeby nie było tak kolorowo, mój młodszy syn okazał się typowym przykładem high need baby. Każdej nocy budził się po kilkanaście razy, w dzień nie chciał spać, nawet spacery były czasem stresu i zastanawiania się, czy tym razem prześpi choć godzinę czy może raczej będzie się wydzierał wniebogłosy. I w samym środku tego szaleństwa odnalazłam swoją pasję.

Napisałam jedną książkę, drugą, zaczęłam trzecią, nie wiedząc, czy ktokolwiek mi to wyda. Dałam sobie czas do końca urlopu macierzyńskiego, w międzyczasie biorąc zlecenia jako copywriter. No i stało się. Kiedy mój młodszy syn miał jedenaście miesięcy, poleciałam w kosmos. Dostałam długo oczekiwanego maila od potencjalnego wydawcy. Kilka tygodni temu synek skończył cztery lata, a ja nadal lecę. I absolutnie nie zamierzam wracać z tej podróży!

Jestem w miejscu, w którym powinnam być

Praca w charakterze wolnego strzelca wymaga przede wszystkim… twardego tyłka i umiejętności planowania przychodów na trzy miesiące w przód. Bo wypłata nie przychodzi dziesiątego, i nie zawsze jest taka sama. Ale muszę się do czegoś przyznać. Odkąd poleciałam w ten kosmos, cały wszechświat mi sprzyja. Kiedy zamykają się drzwi, otwiera się przede mną okno. Szczęście? Być może. Ja nazywam to inaczej. Po prostu jestem w miejscu, w którym powinnam być, dlatego się układa. Robię to, do czego zostałam stworzona i chociaż pracuję jako freelancer ponad trzy lata, nadal nie potrafiłabym napisać poradnika dla osób, którym marzy się właśnie takie wolne strzelectwo.

Przede wszystkim to ja jednak żyję

Nie udzielę Wam więc gotowych rad. Nie powiem, jak to zrobić, żeby gdzieś pomiędzy rozwieszeniem prania a odebraniem dziecka z przedszkola ogarnąć siebie i zlecenia. Każda z nas musi wypracować sobie własny system pracy. Ile osób, tyle rad. Moja koleżanka pisze, kiedy wszyscy jeszcze śpią, bladym świtem. Inna pracuje do nocy. Ja od dziesiątej do szesnastej. Oddaję teksty trzy miesiące przed deadlinem, znajoma zawsze wyrabia się dzień przed terminem.

Nie sposób określić, który wariant jest najlepszy. I wcale nie zamierzam tego robić. Chcę Wam tylko powiedzieć, że work-life balance jest wtedy, kiedy robimy to, co kochamy. Wtedy to życie samo się balansuje, a wszystko się dzieje „samo”. No, prawie… Bo przecież ktoś to pranie musi rozwiesić i ktoś tę książkę musi skończyć! Ale to w tak zwanym międzyczasie. Bo przede wszystkim to ja jednak żyję.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Magdalena Majcher
Pisarka, freelancerka, mama. Robi w życiu to, co kocha, czyli pisze. Aby spełniać swoje marzenia, zrezygnowała z pracy na etacie. Dziś jest autorką poczytnych i lubianych przez czytelniczki powieści, m.in. "Cudu grudniowej nocy", "W cieniu tamtych dni", "Matki mojej córki", "Stanu nie!błogosławionego", "Jeszcze jednego uśmiechu” oraz bestsellerowej sagi "Wszystkie pory uczuć". Niedługo ukaże się kolejna seria autorki.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail