Czego szukasz

Zajęcia żeglarskie dla dzieci Ahoj Optimist! na Zalewie Zegrzyńskim

Żeglarstwo to z jednej strony dyscyplina sportowa, ale jednocześnie rodzaj rekreacji. Kiedyś było ono dostępne dla wybranych, natomiast obecnie nie ma problemów z dostępnością pływania na jednostkach, które są napędzane siłą wiatru. Uczyć mogą się tego nawet dzieci, a wszystko w ramach przygotowanych specjalnie dla nich szkoleń.

Zajęcia żeglarskie dla dzieci

Żeglarstwo w Polsce

Jak wynika z raportu „Polski rynek żeglarski”, liczba osób, które związane są z żeglarstwem – rywalizują w zawodach sportowych, uprawiają je profesjonalnie – wynosi około 540 tys. Natomiast wartość ta wzrasta ponad 2,5 razy, jeśli weźmiemy pod uwagę Polaków, którzy deklarują, że potrafią samodzielnie sterować łodzią. Większą lub mniejszą styczność z żeglarstwem miało około 70 proc. naszych rodaków. 5 mln co najmniej raz na kilka lat bierze udział w rejsach jako bierna załoga. Dokładnie przedstawia się to następująco:

 • 540 tys. osób – uczestnicy regat, zawodów i konkursów,
 • 1,3 mln – osoby, które samodzielnie sterują łodzią,
 • 3,4 mln – aktywna, rekreacyjna załoga,
 • 5,1 mln – bierna, rekreacyjna załoga,
 • 8,1 mln – liczba Polaków, którzy kiedykolwiek zetknęli się z żeglarstwem.

Dlaczego decydujemy się na żeglarstwo?

Najczęściej wchodzimy w ten świat dlatego, że chcemy spędzać wolny czas z interesującymi nas ludźmi w ciekawy sposób. Dla jednych żeglarstwo stanowi po prostu zabawę, dla innych to sposób na rywalizację i samodoskonalenie się. Są i tacy, którzy chcą po prostu uciec od hałaśliwych miast czy też zależy im na bliskim kontakcie z naturą.

Jak zatem widać, argumentów przemawiających za żeglowaniem nie brakuje. Obecnie wejście w ten świat nie jest dostępne wyłącznie dla bogatych, a naukę mogą rozpocząć nawet dzieci. Jak to zrobić? Choćby decydując się na zajęcia Ahoj Optimist!, które organizowane są na Zalewie Zegrzyńskim przez Sztorm Grupę.

Zajęcia Ahoj Optimist! – nauka żeglarstwa dla dzieci

Swoją przygodę z tą aktywnością mogą rozpocząć dzieci i młodzież w wieku od 6 do 12 lat. Wszystko w ramach zajęć prowadzonych na Zalewie Zegrzyńskim. Znajduje się on na północ od Warszawy. Czas dojazdu na miejsce, w zależności od tego, w jakiej części stolicy mieszkamy, może wynosić od około 30 minut do ponad godziny.

Jest to bardzo popularny region – stanowi on znakomitą alternatywę dla tych, których interesuje wypad nad jezioro, ale nie mogą lub nie chcą oni jechać np. na Mazury.

W przypadku grup początkujących dzieci pływają w parach i wówczas na zmianę pełnią funkcję sternika i załoganta. Natomiast w grupach zaawansowanych już uczą się samodzielnego pływania. Liczba miejsc jest ograniczona. Nauka odbywa się w każdą sobotę lub niedzielę i trwa 3,5 h.

Jakie korzyści płyną z zajęć?

Dzieci nie tylko nauczą się żeglarstwa, ale jednocześnie samodzielności i współpracy. W ramach szkoleń prowadzone są:

 • zajęcia żeglarskie – a w tym nauka stawiania żagla, sterowania czy pagajowania.
 • okołożeglarskie – uczestnicy dowiedzą się, na czym polegają prace bosmańskie, klarowanie jachtu, jak należy dbać o sprzęt czy też jak cumować.
 • zajęcia z zakresu bezpieczeństwa nad wodą – omawiane będą kwestie poruszania się po pomoście i jachcie, korzystania z kamizelki ratunkowej, a także zasady obowiązujące na kąpielisku.

Do dyspozycji uczestników szkoleń jest nowy sprzęt, natomiast autorski program zajęć przygotowała Sztorm Grupa. Prowadzącymi są doświadczeni instruktorzy, którzy mają na swoim koncie sukcesy związane z żeglarstwem:

 • Pacyfik Koseski – zdobył wiele medali, a w tym złoty krążek podczas Mistrzostw Polski klasy Micro i T3.
 • Piotr Małecki – medalista m.in. Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w klasie Omega.
 • Kaja Fidecka – doświadczona zawodniczka Sztorm Regatta Team.

Co istotne, sprzęt wykorzystywany podczas zajęć jest dezynfekowany po każdym użyciu. Nauka odbywa się w bezpiecznych warunkach – na świeżym powietrzu. Wszyscy uczestnicy powinni mieć na sobie maseczki zasłaniające usta i nos. Na miejscu zapewnione są środki do dezynfekcji rąk.

Szkolenia prowadzone są od początku maja, obejmują 4 spotkania po 3,5 h w soboty lub w niedziele. W razie zainteresowania, warto jak najszybciej dokonać zapisu.

Z organizatorami można się skontaktować telefonicznie pod numerem 669 900 600. Poprzez e-mail: [email protected], a szczegółowe informacje na temat zajęć znajdują się na stronie: sztormgrupa.pl

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcia: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie