Czego szukasz

Wygodne poszukiwanie pracy w domowym zaciszu

Czy potrafiłbyś znaleźć pracę w każdym momencie swojego życia, jeżeli zaszłaby taka potrzeba? Jeśli tak, to doskonale, ale jeśli masz wątpliwości to zastanów się co wiesz na temat aktywnego i skutecznego poszukiwania pracy – niezwykle ważnej umiejętności życiowej, która umożliwi pozostanie na rynku pracy z różnych względów. To bardzo ważne, aby posiadać umiejętność szukania pracy. 

Z aktywnym szukaniem pracy spotykamy się już w szkołach, gdzie nauczyciele uczą nas podstaw, jednak wiedza ta bardzo szybko ulega zapomnieniu i po kilku latach nie pamiętamy już nic albo niewiele. Dochodzi do tego ciągle zmieniająca się technika i sposoby szukania pracy. Zatem jak szukać pracy, tak aby ją znaleźć?

Każdy człowiek, aby móc zapamiętać umiejętność powinien ją choć raz w życiu przećwiczyć. Nie chodzi tutaj o odgrywanie scenek na arenie klasowej, gdzie jeden z uczniów będzie pracodawcą, a drugi poszukującym pracy. W dzisiejszej technologi pracy można szukać w sieci i jest ona jedną z najpopularniejszych form szukania pracy.

Od czego zacząć?

Takie sytuacje to nie fikcja, każdemu może się przytrafić sytuacja, gdzie będzie zmuszony do zmiany pracy. Od czego więc zacząć? Na pewno od określenia siebie w przyszłej pracy. Jest to najważniejszy element, ponieważ to punkt wyjścia.

Trzeba się określić pod względem kwalifikacji, umiejętności, hobby, zainteresowań możliwie jak najdokładniej, aby móc określić, w jakim sektorze szukać przyszłej pracy. Być może będzie to całkowita zmiana zawodu, być może będzie to awans, a być może to samo stanowisko, lecz w innej firmie.

Przeglądanie ogłoszeń

Wtedy, kiedy już jest określony sektor, podczas przeglądania ogłoszeń na portalach ogłoszeniowych należy zwrócić szczególną uwagę na zawartą treść. Jeżeli chodzi o ogłoszenia na stronach internetowych zamieszczonych w regionalnych urzędach pracy, możemy mieć pewność bezpieczeństwa takiej oferty. Są to ogłoszenia zweryfikowane, a osoba poszukująca zawsze może prosić o sprawdzenie danych w urzędzie.

Sprawa wygląda nieco inaczej na innych portalach. Tam, gdzie przyszły pracodawca nie musi się okazywać dokumentacją, warto dokładnie czytać treść ogłoszenia.

Jeżeli firma ogłasza się jako wieloletnia, warto ją sprawdzić, poczytać opinie na forach, czy posiada swoją stronę internetową oraz czy posiada opinie klientów. Należy zwrócić uwagę na rodzaj oferowanej pracy, na zarobki czy de facto nie są one zawyżone, coś co wygląda zbyt pięknie najczęściej takie jest.

Rozmowa

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej ważne jest, gdzie ona się odbędzie czy w siedzibie biura, czy gdzieś w restauracji. Jeżeli w restauracji, należy się zastanowić, czy aby to nie jest kolejna firma próbująca wykorzystać ludzi.

Nawet jeżeli już miałeś w życiu sytuację, że szukałeś pracy i szukałeś jej na portalach ogłoszeniowych, nie zaszkodzi odświeżyć sobie wiadomości z zakresu bezpiecznego szukania pracy. Pomoże to Tobie ominąć oszustów, a jednocześnie skutecznie i z powodzeniem znaleźć wymarzoną pracę.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie