Czego szukasz

Wygodne i funkcjonalne meble biurowe

To, jak czujemy się w miejscu pracy zależy od wielu czynników. Jednak jednym z najważniejszych jest wygoda, na którą wpływają przede wszystkim funkcjonalne akcesoria i meble biurowe. Radzimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego umeblowania biura.

Pięknie zaprojektowane biuro

Zapewnienie pracownikom ergonomicznego miejsca pracy, wpłynie pozytywnie nie tylko na ich samopoczucie, ale również zdrowie. Długotrwałe siedzenie w niewygodnej pozycji może być przyczyną między innymi dolegliwości stawów i dotkliwych bóli pleców.

Przy biurku jak w domu

Należy pamiętać, że miejsce pracy to drugie zaraz po sypialni miejsce, w którym spędza się najwięcej czasu. Dlatego do pracy przy komputerze nie powinno służyć pierwsze z brzegu biurko. Pod jego blatem musi znajdować się wystarczająco dużo miejsca, żeby pracownik mógł wsunąć się tam na krześle na tyle głęboko, by mógł oprzeć o biurko nadgarstki i łokcie. Taka pozycja odciąża plecy i wymusza siedzenie w wyprostowanej pozycji. Dodatkowo blat biurka powinien być na tyle szeroki, aby ustawić na nim monitor nie bliżej niż 40 centymetrów od oczu.

Dodatkowymi atutami dla biurka będą oczywiście podręczne szufladki lub szafka z półkami, dzięki którym większość potrzebnych papierów i akcesoriów będzie pod ręką pracownika.

Fotel dla zdrowia

Odpowiednio profilowane krzesło z regulacją wysokości kolejny niezbędny element wyposażenia biura. To w jakiej pozycji spędzimy na krześle 8 godzin dziennie może znacznie wpłynąć na resztę naszego dnia. Wykonywanie pracy w nieergonomicznej pozycji siedzącej może być przyczyną wielu bolesnych dolegliwości układu ruchu, układu krążenia lub nawet odwapnienia kości.

Wybierając krzesła biurowe dla pracowników należy pamiętać o kilku ważnych funkcjach. Przede wszystkim krzesło powinno mieć regulowaną wysokość i siedziska oraz oparcie na plecy również z regulacją wysokości oraz nachylenia. Najzdrowsza pozycja to taka, gdy siedząc w pozycji wyprostowanej pracownik trzyma stopy na ziemi, przy zachowaniu kąta prostego w kolanach.

Meble biurowe oraz ich układ

Pracownicy wykonujący swoje zadania w ciągu dnia narażeni są na działanie promieni słonecznych, które padając pod nieodpowiednim kątem, mogą doprowadzić do pogorszenia wzroku. Należy zatem zadbać o odpowiednie usytuowanie biurka. Najlepiej gdy monitor ustawiony będzie względem pracownika na północ lub wschód. Jeżeli przestrzeń w biurze nie pozwala na takie położenie, warto zainwestować w odpowiednie żaluzje lub rolety, które rozproszą promienie słoneczne, jednak nie zaciemnią zbytnio pomieszczenia.

W najbliższym zasięgu  pracownika warto ustawić pojemne komody, które pomieszczą sporą ilość teczek i segregatorów. Pozwoli to zaoszczędzić czas na szukaniu papierów rozrzuconych po całym biurze.

Każdy z nas dość łatwo przystosowuje się do nowych warunków, nawet tych niekorzystnych. Nie zmienia to faktu, że długotrwałe przebywanie w niekomfortowej pozycji działanie odbije się na naszym zdrowiu i samopoczuciu, a co za tym idzie, na efektywności pracy.

Zdjęcie: partnera

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie