Czego szukasz

Wybieramy lalkę dla dziecka – co warto wziąć pod uwagę?

Dziecięcy „mechanizm” wyboru idealnej lalki jest dosyć prosty i opiera się na aktualnie przeżywanych emocjach. Rodzic, mając odpowiednią wiedzę i doświadczenie, dokonuje znacznie głębszej analizy. Często obejmuje ona czynniki, o których niektórzy ludzie nie mają nawet pojęcia. Zanim więc kupimy „lalkę marzeń” dla naszego bobasa, zwróćmy uwagę na kwestie opisane poniżej.

Dziecko a lalka

W analizie, dotyczącej wyboru odpowiedniego wzoru lalki, istotne jest zrozumienie, czym tak naprawdę jest ona dla dziecka. To nie tylko zabawka. To przede wszystkim powierniczka i towarzyszka zabaw. Dzieci (a zwłaszcza dziewczynki) już od początku swojego życia determinują dzięki nim swoje cechy osobowościowe, wykonując przy nich podstawowe czynności pielęgnacyjne.

1. Odpowiedni rozmiar i masa

Małe dziecko znacznie łatwiej uchwyci mniejszą i lżejszą lalkę. Z biegiem czasu, ta „najbliższa towarzyszka” może rosnąć, nabierając przy tym cech dwulatka a nawet trzylatka.

2. Prostota czyni mistrza

Lalki nie powinny być zbyt skomplikowane. Umiejętność śpiewania i siusiania ogranicza dzieci wyłącznie do umiejętnego odkrywania kolejnych umiejętności swoich plastikowych pociech. Przypomnijmy sobie z czasów dzieciństwa, jak dużo rzeczy można było zrobić z prostą, szmacianą lalką.

3. Spójrzmy lalce w oczy

Lalka dla dziecka powinna mieć odpowiednią twarz. Nie oszukujmy się, niektóre z plastikowych facjat wcale nie wyglądają przyjaźnie. I nie chodzi tu wyłącznie o uczucie strachu.

U dziecka, które przecież znajduje się w fazie dorastania, coraz bardziej rozwijają się aspekty poznawcze. Mało realistyczna buzia lalki może i sprawdzi się u niemowlaka, ale z biegiem czasu stanie się surrealistyczną zabawką, w której nic będzie przypominać normalnego wyglądu dziecka.

4. Wiek lalki ma znaczenie

Z psychologicznego punktu widzenia,wiek lalki ma dla dziecka bardzo ważne znaczenie. Oczywiście, może się ono opiekować zarówno małym dzieckiem (oczywiście nie zawsze może być to noworodek), jak też lalką dorosłej kobiety, aczkolwiek zaleca się, by na samym początku przedstawiała ona niemowlę. To właśnie wtedy w dziecku budzą się pierwsze opiekuńcze uczucia.

5. Płeć (nie) zawsze ma znaczenie

Trudno określić, czy płeć lalki ma jakieś znaczenie dla dziecka. Są dziewczynki, które wolą się bawić lalkami przedstawiającymi niemowlęta płci żeńskiej. Zdarza się też i tak, że dziecko wybiera lalkę chłopca. Tutaj najważniejszą kwestią nie powinno być odgórne podejście rodziców, lecz preferencje naszej pociechy. Wszak to ono będzie jego pierwszym opiekunem.

6. Materiał wykonania

Lalka dla dziecka powinna być wykonana z odpowiednich materiałów. Być może jest to truizm, ale zwróćmy uwagę, że jest to zabawka, z którą dziecko nawiązuje więź w sposób specyficzny. W przeciwieństwie do klocków, to właśnie lalka jest całowana, przytulana… Często jest ona nawet jedynym towarzyszem w łóżeczku.

Którą lalkę wybrać?

Pytanie pojawiające się w powyższym śródtytule, wcale nie jest takie proste. My na nie nie odpowiemy. Jednak ze względu na powyższe czynniki, możemy polecić lalki hiszpańskie.

  • Po pierwsze, twarze tych lalek prezentują prawdziwe uczucia. Niektóre się śmieją (te są najpiękniejsze). Inne z kolei płaczą a jeszcze inne – siedzą zamyślone. Dla dziecka jest to impuls, który przede wszystkim pobudza wyobraźnię i staje się inspiracją do dalszych zabaw.
  • Po drugie, lalki te są wykonane ze specyficznego materiału, który w dotyku jest miękki i przyjemny, imitując tym samym skórę dziecka. Warto też zwrócić uwagę na jego trwałość, dzięki której można się nimi bawić przez wiele, wiele lat.
  • Po trzecie lalka hiszpańska jest lalką prostą. Dziecko nie skupia się na odkrywaniu poszczególnych jej umiejętności. Wręcz przeciwnie – dzięki niej ćwiczy ono swoją własną wyobraźnię i kreatywność.
  • Wreszcie po czwarte, lalki hiszpańskie (w wersji dla starszych dzieci), są odpowiednio dociążone. Z punktu widzenia dziecka, wiąże się to z dodatkowym komfortem opieki nad (prawie) prawdziwym dzieckiem a nie plastikową kukiełką.

Podsumowanie, czyli co wybrać?

Podsumowując, wybór odpowiedniej lalki – z czego Rodzic doskonale zdaje sobie sprawę – wcale nie jest prosty. Powyższe cechy „lalki idealnej” to tylko wskazówki. Reszta należy już do opiekuna dziecka.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie