Czego szukasz

Wszystko, co musisz wiedzieć o trądziku krostkowym

Trądzik krostkowy to uciążliwa odmiana trądziku pospolitego. Wbrew pozorom nie dotyka ona tylko ludzi w młodym wieku. Coraz częściej tę chorobę skóry przechodzą także dorośli. Dowiedz się, jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia trądziku krostkowego.

twarz kobiety z trądzikiem krostkowym

Czym jest trądzik krostkowy?

Trądzik krostkowy charakteryzuje się występowaniem dokuczliwych i nieestetycznych krost. Pojawiają się one podrogowo lub śródnaskórkowo i są spowodowane zatkaniem ujść gruczołów łojowych lub gruczołów potowych. Przed wystąpieniem krost, na skórze można zaobserwować niewielkie zaczerwienienia oraz twarde, bolesne guzki. Pojawiających się na twarzy krost nie można wyciskać, aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się stanów zapalnych.

Trądzik krostkowy – leczenie


Trądzik krostkowy leczy się na trzy sposoby: zewnętrzny, ogólny oraz wspomagający. Leczenie zewnętrzne to stosowanie różnych preparatów, które regulują pracę gruczołów łojowych, natomiast leczenie ogólne obejmuje stosowanie antybiotyków z grupy tetracyklin lub makrolidów. Zwalczają one bakterie beztlenowe, które powodują zaskórniki i krosty. W przypadku leczenia wspomagającego zaleca się zwiększenie podaży witamin z grupy B oraz związków cynku i siarki. U dziewcząt czasami stosuje się terapię hormonalną. Jest ona wskazana wtedy, gdy powodem powstawania krost są zaburzenia poziomu hormonów płciowych.
Jeżeli zauważysz u siebie bolesne i nieestetyczne krosty, koniecznie udaj się do lekarza dermatologa, która zbada przyczyny ich występowania i dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem krostkowym

Aby leczenie było skuteczniejsze, należy odpowiednio pielęgnować skórę na co dzień: oczyszczać ją, tonizować i odpowiednio nawilżać. W tym celu najlepiej jest wybrać kosmetyki przeznaczone do cery trądzikowej. Warto także zwrócić uwagę na ich skład. W leczeniu trądziku krostkowego bardzo pomocne są:

  • witamina A oraz witaminy z grupy B;
  • kwas salicylowy, mocznik;
  • witamina C, skwalen, flawonoidy, garbniki;
  • cynk, alantoina, d-pantenol.

Materiał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

<
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie