Czego szukasz

Wsparcie dla rodziców z małymi dziećmi?

Wczoraj, czyli w dniu szczególnym, bo Dniu Matki, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła nowy pakiet wsparcia dla rodziców w opiecie nad dziećmi. Dokładny tytuł brzmi: „Wsparcie dla młodych rodziców w opiece nad dziećmi”. A co konkretnie to oznacza?

Długooczekiwana zmiana myślenia o polityce prorodzinnej, a może tylko mała iskierka… Ale ważne, że jest.

Na jakie wsparcie możemy liczyć?

Cyt: „Rząd przyjął rozwiązania podatkowe adresowane do pracodawców tworzących zakładowe żłobka i przedszkola dla dzieci swoich pracowników lub dofinansowujących pracowników, którzy zapewnią opiekę dziecku w inny sposób. Na tych rozwiązaniach skorzystają pracodawcy i rodzice z małymi dziećmi” – czytamy na stronie: www.premier.gov.pl.

To dobra, ba nawet rewelacyjna, informacja dla tych z nas, które rozważają czy wrócić do pracy, czy zostać w domu z dzieckiem. Od stycznia 2016 r. może ta decyzja będzie łatwiejsza.

Nowe rozwiązania – garść szczegółów

Pracodawcy będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione na utworzenie zakładowego żłobka, klubu dziecięcego czy przedszkola, jeśli nie otrzymali zwrotu w jakiejś innej formie. A do tego, do swoich kosztów będą mogli zaliczyć wydatki ponoszone na prowadzenie przyzakładowego żłobka (klubu dziecięcego), a także przedszkola czy – to ważne – na dopłaty dla dzieci pracowników uczęszczających do innej placówki.

W jakich kwotach?

W przypadku żłobka (klubu) to 400 zł miesięcznie za każde dziecko, a w przedszkolach 200 zł miesięcznie.

A najważniejsza informacja jest taka, że nowe przepisy zwalniają z podatku od dochodów osobistych świadczenia, które dzięki temu rodzice otrzymują na swoje dziecko. Inaczej mówiąc, rodzice nie będą musieli doliczać do swoich przychodów 400 czy 200 zł, jakie otrzymują w postaci ufundowanego przez zakład pracy żłobka czy przedszkola!

Przewidywane regulacje stanowią wypełnienie zobowiązania złożonego przez premier Ewę Kopacz z exposé, w którym powiedziała, że w latach 2015-2020 w ramach pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego i specjalnego systemu ulg w podatku CIT rząd będzie wspierał tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli. Konkretne rozwiązania przedstawiono w projektach nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych od osób fizycznych i prawnych.

Bingo! Nareszcie! Chciałoby się powiedzieć… Tylko pozostaje teraz nadzieja, że pracodawcy zechcą z tej ulgi korzystać… Jeśli znacie takich pracodawców piszcie do nas! 

Nowe regulacje obowiązywać będą od stycznia 2016 roku. 

Tekst powstał na podstawie informacji ze strony: www.premier.gov.pl

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie