Czego szukasz

Wróć do pracy. Twoim dzieciom będzie lepiej w życiu

O tym, ile zyskują dzieci dzięki stałej obecności mamy w ich życiu wszyscy dobrze wiemy. Najnowsze badania naukowców z Harvardu przekonują nas, że pracujące matki również przekazują swoim dzieciom cenne wartości. Wychowują bardziej ambitne, odnoszące sukcesy zawodowe córki, które mają duże szanse na zajęcie wysokich stanowisk w firmach oraz na wyższe zarobki niż córki matek, które „siedzą w domu”.

Mały chłopiec

Badania prowadzone przez Kathleen McGinn i zespół naukowców z Harvard Business School opublikowane 19 czerwca, wykazały, że pracujące matki są dobrym wzorem do naśladowania dla swoich dzieci. Badania prowadzono w ponad 20 krajach na całym świecie. McGinn zbadała wpływ kariery matek na późniejsze losy jej dzieci.

Jak matka, taka córka i syn

Pracujące matki dają przykład swojemu potomstwu zaangażowaniem i pracowitością. Są dla nich wzorcem do naśladowania pokazując swoim dzieciom w ten sposób, jak wiele możliwości i opcji wyboru różnych dróg mają one w życiu. Wyniki badań dają dużo do myślenia.

Córki aktywnych zawodowo matek zajmują wysokie stanowiska w swoich firmach (aż jedna na trzy), a ich zarobki oscylują w granicach 5 tys. dolarów miesięcznie. I są o 4% wyższe od zarobków ich rówieśniczek, których matki nie pracują. Córki są ambitne i chcą stale podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Co więcej, kobiety te mają świadomość reguł rządzących rynkiem pracy, postaw dyskryminacyjnych i bacznie zwracają uwagę na swoje relacje z mężczyznami.

Zaskakujące jest także to, że synowie pracujących matek są bardziej skłonni do poświęcania swojego czasu na prace domowe i opiekę nad innymi członkami rodziny w dorosłym życiu.

Masz wiele możliwości

Naukowcy z Harvard Business School mają nadzieję, że dzięki wynikom ich badań, rząd zwróci uwagę na problemy pracujących matek i wesprze je, kiedy zechcą wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Chodzi tu o elastyczny czas pracy, ograniczenie ilości możliwych nadgodzin i stworzenie dodatkowych miejsc w żłobkach i przedszkolach. Jak dobrze wiemy, matki są świetnymi pracownikami. Mają motywację do pracy i osiągania wysokich zarobków. Potrafią łączyć obowiązki zawodowe z macierzyństwem. I jak mówi McGinn:

Kiedy pracujesz zawodowo, pomagasz swoim dzieciom zrozumieć, jak wiele w życiu mają możliwości.

Źródło:  Quartz

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ukończyła Wydział Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplmowe - Marketing w Szkole Głównej Handlowej. Przez wiele lat pracowała dla korporacji i instytucji państwowych jako specjalista do spraw marketingu i promocji. Szlifuje pióro jako redaktorka i copywriterka.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie