Czego szukasz

Wózki dziecięce – wszystko co musisz wiedzieć przed wyborem!

Najlepsze wózki dziecięce potrafią obecnie kosztować ponad kilkanaście tysięcy złotych. Nie ma tutaj znaczenia, czy mówimy o wózku dla młodszych, czy starszych dzieci. Nie musisz jednak wydawać aż tyle, aby znaleźć naprawdę dobrej jakości wózek spacerowy czy gondolę.

wózki dziecięce

Jak wybierać wózki dziecięce?

Wybrać wózek trzeba przede wszystkim z uwzględnieniem swoich potrzeb i momentu rozwojowego, w którym jest nasz maluch. Siedzisko spacerowe nie jest nam potrzebne przede wszystkim od razu, w gondoli jednak nie powinno się także wozić zbyt dużego dziecka, które samo siada. Musisz więc liczyć się z tym, że jeśli kupujesz wózek gondolę, to za jakiś czas będzie ci potrzebna spacerówka. Osobny temat to fotelik samochodowy, chyba że zdecydujesz się na wózek wielofunkcyjny.

Wózki wielofunkcyjne, wózki bliźniacze i inne

Wózki wielofunkcyjne cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Przede wszystkim sprawiają one, że koszt zakupu wózka ponosisz raz. Jest on może i wyższy od ceny gondoli czy spacerówki, ale już przy świadomości, że trzeba byłoby kupić oba te wózki, zaczyna to wyglądać nieco inaczej.

Wózek wielofunkcyjny można kupić w modelu 2w1, czyli spacerówki połączonej z gondolą lub 3w1, kiedy siedzisko można również wykorzystać jako fotelik samochodowy. Tego typu wózki są absolutnie genialne dla często przemieszczających się rodzin, ale i tych, które mają mniej miejsca do dyspozycji w domu lub po prostu cenią sobie funkcjonalność. Osobne produkty stanowią wózki bliźniacze, które także przybierają coraz ciekawsze formy. Jeśli cenisz sobie aktywność sportową, zwróć uwagę na baby jogger. To wózek renomowanych producentów, z którym możesz biegać. Z jednej strony oferujesz dla swojej pociechy ciekawą atrakcję, a z drugiej — stwarzasz sobie warunki do treningu.

Czym się charakteryzują nowoczesne wózki dziecięce?

Dobre wózki dziecięce powinny się wyróżniać co najmniej kilkoma podstawowymi cechami:

  • lekką wagą w połączeniu ze stabilną konstrukcją — to wysoko zawieszona poprzeczka, ale w przypadku wózka dla dzieci te dwa elementy naprawdę powinny być ze sobą połączone; chodzi o to, by konstrukcja wózka była maksymalnie lekka (do prowadzenia i przenoszenia), ale jednocześnie stelaż całej konstrukcji musi być także maksymalnie stabilny i gwarantujący bezpieczeństwo;
  • dobrą amortyzacją — niezależnie, czy są to koła komponowane czy piankowe, powinny one maksymalnie pochłaniać wstrząsy, szczególnie przy spacerach po nierównym terenie;
  • łatwością regulacji wysokości rączki (ewentualnie możliwością jej przekładnia), stelażem o regulacji sztywności zawieszenia;
  • wygodnym i oddychającym materacykiem, a potem siedziskiem. Liczy się nie tylko wysoka higiena, ale także komfort dziecka w wózku, materiał musi więc oddychać, być paroprzepuszczalny.

Ciekawym rozwiązaniem jest skrętna przednia oś. Dzięki niej przednie koła obracają się o 360 stopni, co zapewnia w warunkach miejskich bardzo dużą wygodę prowadzenia. Na nierównym terenie koła te trzeba koniecznie blokować. Na leśne spacery po wymagającym terenie lepiej sprawdzą się wózki z dużymi, dmuchanymi kołami z amortyzacją zawieszenia.

Serwis i gwarancja na wózek dziecięcy

Wybierając wózek dziecięcy, warto zwrócić uwagę także na kilka typowo praktycznych kwestii. Zorientuj się, na ile łatwo dokupić dodatkowe akcesoria do wózka, które za chwilę mogą ci się okazać potrzebne. Druga nie mniej ważna kwestia to korzystne warunki gwarancji i dostępny serwis. To jeden z kolejnych argumentów przemawiających na korzyść zakupu wózka od sprawdzonego, renomowanego producenta.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie