Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Wolne na poszukiwanie pracy – kiedy Twój pracownik może z niego skorzystać?

  • Zofia Kowalska
  • 28 listopada 2023
  • 3 MIN. CZYTANIA
wolne na poszukiwanie pracy
Droga zawodowa bywa bardzo wyboista i nieprzewidywalna. Zmiana pracy zwykle wiąże się z wieloma wyzwaniami i rzutuje nie tylko na sytuację zawodową, ale i osobistą. Tym bardziej, jeśli została wymuszona przez zwolnienie. Na szczęście Kodeks pracy w pewien sposób łagodzi niektóre negatywne skutki zwolnienia i przewiduje dla pracownika wsparcie w trudnej sytuacji, m.in. zapewniając czas na znalezienie nowego źródła utrzymania.

Ile dni wolnych przysługuje na znalezienie pracy po zwolnieniu?

Artykuł 37 Kodeksu pracy wskazuje, że pracownik w okresie wypowiedzenia ma prawo do skorzystania z wolnego na poszukiwanie nowego miejsca pracy. Przy czym nie traci w tym czasie prawa do otrzymywania wynagrodzenia w niezmienionej wysokości. Liczba dni przeznaczonych na poszukiwanie pracy przysługująca danemu pracownikowi jest uzależniona od czasu trwania okresu wypowiedzenia. Jeśli jest on krótszy niż dwa tygodnie, wolne od pracy nie ma zastosowania. W przeciwnym razie zwolnionemu należą się:

  • dwa dni płatnego wolnego – w przypadku okresu wypowiedzenia trwającego od 2 tygodni do miesiąca,
  • trzy dni płatnego wolnego – jeśli okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące.

Dodajmy, że 3 dni wolne na poszukiwanie nowej pracy dotyczą też osób ze skróconym 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. To na przykład zwolnieni w wyniku upadłości/likwidacji firmy.

Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z dni wolnych na poszukiwanie pracy?

Chociaż Kodeks pracy przewiduje możliwość uzyskania dodatkowych płatnych dni wolnych na poszukiwanie pracy, nie jest to rozwiązanie dostępne dla każdego. Ustawodawca zastrzega, że wolne ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zwolnienia decyzją pracodawcy. Jeśli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z inicjatywy pracownika, nie ma on prawa do ubiegania się o dodatkowe dni wolne na poszukiwanie nowego stanowiska pracy. Należy też wyraźnie zaznaczyć, że płatne dni wolnego są udzielane na wniosek pracownika, a nie nabywane obligatoryjnie. Jeśli więc pracownik nie wystosuje wniosku o udzielenie wolnego, nie zyska możliwości skorzystania z niego.

W mniej komfortowej sytuacji są również pracownicy zatrudnieni na okres próbny. W ich przypadku okres wypowiedzenia wynosi mniej niż dwa tygodnie (dotyczy to umów próbnych obowiązujących przez okres od 2 tygodni do 3 miesięcy). Jak wynika z zapisów Kodeksu pracy – wówczas również nie ma możliwości skorzystania z wolnego na poszukiwanie pracy. Więcej o obowiązkach pracowników i pracodawców – nie tylko w kontekście wypowiedzenia – przeczytasz na portalu dla przedsiębiorców Firmove.pl.

Dni wolne na poszukiwanie pracy a wynagrodzenie

Zgodnie z §5 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy prawo do skorzystania z dni wolnego na poszukiwanie nowego stanowiska pracy nie wpływa na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia.

Za dni wolne przeznaczone na poszukiwanie nowego zatrudnienia przysługuje wynagrodzenie obliczane na takich samych zasadach jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Z tym zastrzeżeniem, że składniki oblicza się na podstawie miesiąca, w którym nastąpiło zwolnienie. Co ważne, nieskorzystanie z dni wolnych nie uprawnia pracownika do otrzymania rekompensaty w żadnej formie.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Zobacz więcej

artykuł
Przemoc psychiczna
  • Zofia Kowalska
  • 7 MIN. CZYTANIA
artykuł
Niewidzialna krzywda kobiet
  • Zofia Kowalska
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
kobieta pracuje w swojej pracowni krawieckiej
  • Zofia Kowalska
  • 7 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Zofia Kowalska
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
800+ - wszystko co musisz wiedzieć
  • Zofia Kowalska
  • 2 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content