Czego szukasz

Wizualna analiza danych – kierunek rozwoju dla mam!

Czym jest wizualna analiza danych? Jak w praktyce wygląda praca z narzędziami Business Intelligence? Kto najlepiej poczuje się w tym zawodzie? Serdecznie zapraszamy do lektury wywiadu z Aleksandrą – Tableau Consultant w Vizyble – mamą, która postawiła na rozwój zawodowy w obszarze Business Intelligence i nie żałuje! Ty też chciałabyś zostać specjalistką wizualnej analizy danych? Zainspiruj się!

Wizualna analiza danych

Wizualna analiza danych – kierunek rozwoju dla mam!

Olu, bardzo się cieszę, że mamy okazję dziś porozmawiać! Znam historie mam, które po urodzeniu dziecka dostają wiatru w żagle i w obszarze zawodowym czują się doskonale. Ty jesteś mamą, która z pasją angażuje się w swoją pracę i wciąż szuka nowych możliwości rozwoju. Macierzyństwo dodaje Ci energii?

Istotnie, po urodzeniu Hani wzrósł mi poziom motywacji do rozwoju oraz doskonalenia swoich umiejętności mimo natłoku obowiązków i reorganizacji życia. Dziecko to naturalny motywator i motor do działania. Skoro już mamy dla kogo żyć i się starać, dlaczego by nie zacząć już teraz? Osobiście uważam, że nie warto na zbyt długo wypadać z rytmu zawodowej pracy. Kwestia opieki nad dzieckiem i poświęcenia mu stu procent uwagi na początku jest kluczowa, ale z biegiem czasu warto pomyśleć też o swoim komforcie i rozwoju oraz możliwości łączenia jednego z drugim. Szczęśliwa i spełniona mama to szczęśliwe dziecko.

Zdecydowanie się z Tobą zgadzam! Zacznijmy zatem od początku. Opowiedz proszę, jak wyglądała Twoja droga zawodowa – od czego zaczynałaś i czym zajmujesz się obecnie?

Byłam ukierunkowana technicznie już w liceum. Spróbowałam programowania i wiedziałam, że obszar IT jest tym, z którym chcę wiązać przyszłość. Podczas studiów informatycznych miałam okazję spróbować wielu obszarów, jednak dane to było zdecydowanie coś, co mnie mocno wciągnęło. Zaczęłam pracę w obszarze SAP HANA, TIBCO Spotfire oraz doszkalałam się z analityki ogólnie. Na Tableau trafiłam w wyniku researchu odnośnie do najpopularniejszych i najlepszych narzędzi do pracy w tym obszarze. Spodobało mi się i tak już zostało.

Co to jest i jak działa Tableau?

Zwróciłaś uwagę właśnie na Tableau – czy możesz opowiedzieć naszym czytelniczkom, czym dokładnie jest Tableau i w jakich zawodowych zadaniach wykorzystuje się to narzędzie?

Tableau to jedno z dwóch obecnie najpopularniejszych narzędzi analitycznych służących do przygotowywania interaktywnych dashboardów oraz przygotowania danych i tworzenia prognoz. Ma potężne możliwości, jeśli chodzi o wizualizację i wykorzystanie danych przedsiębiorstwa.

W przeciwieństwie do Power BI, jego obsługa nie wymaga znajomości języka DAX. Jest również bardzo intuicyjne i przyjazne dla użytkownika, dlatego już po niedługim czasie użytkowania wiedziałam, że się zaprzyjaźnimy. Polecam spróbować i sprawdzić, jak się czuje i rozumie ten interfejs; ja właśnie tak zaczynałam – przejrzałam kilka dostępnych narzędzi BI i Tableau najbardziej do mnie przemówiło.

Aleksandra Filipek - Tableau Consultant w Vizyble
Aleksandra Filipek

Domyślam się, że znajomość Tableau to ogromny atut na rynku pracy. 😉

Tak, obecnie jest dużo ofert pracy w obszarze BI, przyjemnych finansowo. Zarówno na portalu LinkedIn, jak i na stronach, typy job board można zobaczyć mnóstwo ofert. Firmy dostrzegają spory potencjał w analityce i wykorzystaniu danych, więc obszar najprawdopodobniej będzie się dynamicznie rozwijał jeszcze przez długi czas.

Jak wygląda nauka Tableau? Czy jest coś, na co warto zwrócić szczególną uwagę planując proces nauki?

Na pewno warto wziąć udział w szkoleniach organizowanych przez firmy oraz korzystać z kanałów YouTube. Najlepsza nauka jest na tzw. Use Case-ach, kiedy to rozwiązujemy konkretny przykład analityczny i problem. Można nauczyć się samodzielnie, tak jak nasza koleżanka Klaudia, która sama zaczęła uczyć się Tableau, gdy jej córeczka miała kilkanaście miesięcy. Można się też nauczyć Tableau na kursach.

Czy wizualna analiza danych to dobry kierunek dla mam?

Pracujące mamy bardzo cenią elastyczność oraz możliwość pracy zdalnej. Niemal każda pracująca mama przyznaje, że łączenie obowiązków rodzinnych i zawodowych jest wyzwaniem. Czy zawód związany z obszarem Business Intelligence to dobry kierunek dla mam? Co najbardziej pomaga Tobie w godzeniu tych dwóch światów?

Zdecydowanie czynnikiem kluczowym jest możliwość pracy zdalnej. Mimo tego, że muszę być odcięta na czas pracy od obowiązków domowych, oszczędzam mnóstwo czasu na dojazd oraz typowe “ogarnięcie się”. Jest to spora korzyść. W razie, gdyby młoda mama nie wyobrażała sobie 8 godzin bez swojej pociechy, czas pracy można sobie również odpowiednio zorganizować w porozumieniu z pracodawcą. Zdecydowanie jest to bardzo dobry kierunek rozwoju dla mam.

Wiele naszych czytelniczek zastanawia się nad zmianą swojej ścieżki zawodowej i szuka inspiracji, by wybrać zawód najlepiej dopasowany do własnych predyspozycji i talentów. Powiedz proszę, jakie cechy warto posiadać, by osiągnąć sukces w wizualnej analizie danych?

Myślę, że umiejętność analitycznego myślenia i dociekliwość oraz ciekawość danych jest tu kluczowa. Bardzo ważna jest też umiejętność doprowadzania projektów do końca. Zawsze trzeba sprawdzić wszystkie szczegóły, zanim się odda dashboard w ręce klienta.

Niezbędne jest też to, by od samego początku wejść w sytuację klienta, dlatego doskonalenie zawodowe w BI wiąże się mocno ze zrozumieniem różnych problemów biznesowych. W rezultacie, dobra konsultantka to będzie taka osoba, która zrozumie klienta i mu podpowie, jakich informacji może szukać na podstawie jego danych. Do stworzenia dobrego dashboardu jest również potrzebne poczucie estetyki. Gdy raport dobrze wygląda, sprawia też dobre wrażenie dla użytkownikach.

Na koniec, co powiedziałabyś tym wszystkim mamom, które chciałyby spróbować swoich zawodowych sił w IT, ale wciąż jeszcze nie zdecydowały się na ten krok?

Że nie taki diabeł straszny i potrzeba tylko trochę cierpliwości oraz konsekwencji. To obszar dający wiele możliwości rozwoju, bardzo elastyczny i korzystny pod względem ofert pracy i finansów. Naprawdę warto!

Dziękuję za rozmowę!

Zainspirowała Cię historia Oli? Zobacz tę ofertę pracy zdalnej od Vizyble!

Zdjęcia: archiwum prywatne Aleksandry

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa mama i żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka podróży i pysznego jedzenia.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie