Czego szukasz

Witaminy ważne dla skóry

Bez nich cera staje się szara, zmęczona i traci elastyczność. Warto je dostarczać od wewnątrz, ale też nakładać witaminowe kremy na skórę. Poznajcie dwie urodowe celebrytki: witaminy C i D.

młoda kobieta gryzie cytrynę

Witamina C – strażnik młodości

  • Witamina C to kluczowy antyoksydant, czyli substancja, która niszczy nadmiar wolnych rodników, powodujących uszkodzenia komórek i przyspieszających starzenie się organizmu, a więc i skóry. Ze względu na tę właściwość stała się głównym komponentem kosmetyków przeciwstarzeniowych.
  • Latem szczególnie warto szukać kosmetyków z zawartością witaminy C, bo promieniowanie słoneczne to jeden z najważniejszych czynników zaburzających równowagę między antyoksydantami a wolnymi rodnikami. Tłumacząc obrazowo, kremy z witaminą C potrafią naprawić szkody wywołane nadmiernym opalaniem – niwelują przebarwienia i pobudzają produkcję kolagenu, dzięki któremu skóra staję się jędrniejsza i bardziej napięta, a więc dłużej zachowuje młody wygląd.
  • Kosmetyki z witaminą C w składzie korzystnie działają także na naczynia krwionośne, wzmacniając je i uszczelniając, dlatego stosuje się ją w preparatach dla skór delikatnych i płytko unaczynionych. Ponieważ poprawia mikrokrążenie w skórze, sprawdza się też w preparatach dla kobiet młodych, dbających o profilaktykę anti aging.
  • Jest pożądanym składnikiem w kosmetyków dedykowanych skórze tłustej i mieszanej, gdyż redukuje wytwarzanie łoju, zapobiega utlenianiu się sebum na powierzchni skóry, pomaga w likwidowaniu wyprysków i przebarwień. Ponieważ witamina C wykazuje ogólne działanie gojące, jest polecana po zabiegach dermatologicznych wymagających regeneracji naskórka. W odpowiednio niskim pH i wysokim stężeniu (powyżej 20%) działa złuszczająco.
  • Trzeba pamiętać, że witamina C jest bardzo wrażliwa na światło, dlatego w kosmetykach musi być użyta w odpowiedniej formie (bardziej stabilnej), a sam produkt musi być odpowiednio przechowywany. Jeśli więc chcemy wykorzystać witaminę C do kuracji odmładzającej, najlepiej zastosować serum, bo w takiej postaci aktywne składniki są zwykle bardziej skoncentrowane i lepiej zabezpieczone przed potencjalnym niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych (m.in. światłem)

Witamina D – promienna skóra przez cały rok

  • Witamina D bierze udział w bardzo wielu ważnych procesach, m.in. wspomaga tworzenie nowych zdrowych komórek. Tak więc utrzymanie jej odpowiedniego poziomu poprawia kondycję skóry dotkniętej łuszczycą, redukując stany zapalne i podrażnienia.
  • Kremy tak naprawdę nie zawierają czystej witaminy D – bo jej stosowanie w kosmetykach jest zabronione – a jedynie składniki naśladujące jej działanie.
  • Kosmetyki z tym składnikiem mają przede wszystkim zadanie wspierania mechanizmów odnowy komórkowej, dzięki którym skóra jest w stanie się zregenerować. Aktywują naturalne funkcje immunologiczne, wzmacniają barierę ochronną i regulują proces prawidłowej gospodarki wodno-lipidowej. Pobudzają również syntezę kolagenu i elastyny, a tym samym systematycznie stosowane, zmniejszają widoczność zmarszczek i przebarwień. Dlatego coraz częściej witamina D w różnej postaci jest jednym ze składników produktów kosmetycznych.
  • Wizualny efekt zastosowania kosmetyku z witaminą D to wyrównanie nierównego kolorytu cery, zmniejszenie widoczności rozszerzonych porów i ujędrnienie naskórka. Witaminę D3 można też znaleźć w niektórych preparatach z wysoką ochroną przeciwsłoneczną.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Pixabay.com
<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie