Czego szukasz

Wczesne objawy ciąży – jak je rozpoznać i kiedy występują?

Zastanawiasz się, czy brak miesiączki może zwiastować ciążę? Jeśli starasz się o dziecko, z pewnością wypatrujesz pierwszych sygnałów poczęcia. Wczesne oznaki ciąży pojawiają się już kilkanaście dni po zapłodnieniu, ale łatwo jest je pomylić z innymi dolegliwościami. Sprawdź, jakie objawy występują w pierwszych tygodniach!

Kobieta w ciąży u lekarza

Jak rozpoznać wczesne oznaki ciąży?

Pierwsze objawy mogą pojawić się 7–14 dni po zapłodnieniu, przy czym wiele kobiet myli je z zatruciem pokarmowym lub z grypą. Jednym z nich jest brak miesiączki. Należy jednak zaznaczyć, że nie zawsze wskazuje on na ciążę. Może być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, niedożywieniem, anemią, stresem czy wyczerpaniem fizycznym. W takiej sytuacji warto wykonać badanie gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG), które pozwala wykryć wczesną ciążę.

W 25–30% przypadków występuje plamienie implantacyjne. Pojawia się ono 6–7 dni po zapłodnieniu, kiedy zarodek zagnieżdża się w macicy, uszkadzając naczynia krwionośne. Obserwuje się je w terminie planowanej miesiączki, dlatego można je łatwo pomylić. Warto jednak podkreślić, że jest ono mniej obfite. Zazwyczaj trwa kilka godzin, ale niekiedy przedłuża się do 3 dni. Dodatkowo nie towarzyszy mu silny ból podbrzusza.

Pierwsze tygodnie ciąży – czego się spodziewać?

Niektóre ciężarne skarżą się na bóle głowy, co związane jest ze wzrostem stężenia estrogenu. Może się on nasilać pod wpływem stresu, niewyspania czy zmęczenia. Pamiętaj, żeby nie zażywać leków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem. Oprócz tego mogą pojawić się zawroty głowy i omdlenia. Wspomniane objawy ciąży spowodowane są zmianami w układzie krążenia, już w pierwszym trymestrze powoli zwiększa się objętość krwi. Spożywaj 4–5 posiłków dziennie, zachowując 3–4-godzinne odstępy. Dzięki temu unikniesz nagłego spadku poziomu glukozy, co również może doprowadzić do zawrotów głowy. Postaraj się też jak najwięcej odpoczywać.

Kolejnymi objawami ciąży są nudności i wymioty. Niektóre kobiety cierpią tylko na poranne mdłości, podczas gdy inne zmagają się z nimi przez cały dzień. Wspomniane dolegliwości spowodowane są podwyższonym poziomem beta-hCG, progesteronu i estrogenu. Do wczesnych objawów ciąży zaliczamy też zachcianki żywieniowe, nadwrażliwość na zapachy i brak apetytu. Spowodowane są one zmianami hormonalnymi, które przygotowują organizm do znoszenia trudów ciąży.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

W okolicach planowanej miesiączki może pojawić się ból podbrzusza lub brzucha. Często towarzyszą mu wzdęcia i zaparcia, za co odpowiada wysoki poziom progesteronu. Aby złagodzić dolegliwości, pij dużo wody i spożywaj produkty bogate w błonnik. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, możesz spacerować, ćwiczyć jogę i pilates, pływać czy uprawiać nordic walking.

Przyszłe mamy często są rozdrażnione, ciągle czują się zmęczone i senne. Do powszechnych objawów zaliczamy też: zgagę, częste wizyty w toalecie, kołatanie serca, podwyższoną temperaturę ciała i wzmożoną wydzielinę z pochwy. Pod wpływem zmian hormonalnych piersi stają się obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Przez skórę mogą prześwitywać żyły, ponieważ podczas ciąży poszerzają się naczynia krwionośne. Brodawki ciemnieją, a na otoczce pojawiają się plamy.

Więcej informacji na temat pierwszych objawów ciąży znajdziesz tutaj: https://diag.pl/pacjent/artykuly/wczesne-objawy-ciazy-jak-rozpoznac-ciaze/

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie