Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Warto być otwartym na nowe rzeczy i działania. Podsumowanie Open Day online w Motorola Solutions

  • Anna Łabno - Kucharska
  • 15 stycznia 2023
  • 10 MIN. CZYTANIA
Motorola praca
Listopad to nie jest dobry czas na rozwojowe spotkania? Nasz Open Day z firmą Motorola Solutions zaprzecza temu całkowicie. Przez trzy godziny spotkania wystąpień słuchało ponad 120 uczestniczek i uczestników. Podczas Open Day swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliło się 13 ekspertek. W czasie sesji głównej oraz w breakout roomach zadano dziesiątki pytań. Zapraszamy do podsumowania.

Warto być otwartym na nowe rzeczy i działania. Podsumowanie Open Day online w Motorola Solutions

Nasze spotkania online z pracodawcami, to świetna okazja na poznanie firmy od środka i to w domowym zaciszu. Dlatego też cieszą się one dużym zainteresowaniem, nie tylko naszej społeczności skupionej wokół programu #MamoPracujwIT. Słyszymy, że nasze Open Day są epickie – tak też było tym razem!

Spotkanie otworzyły Agnieszka Czmyr – Kaczanowska, współzałożycielka Fundacji Mamo Pracuj oraz Joanna Pijar, Service Transition Project Manager w Motorola Solutions. Dzięki pierwszemu wystąpieniu można było zapoznać się z działaniami firmy i najważniejszymi faktami o niej:

Grafika Wstęp do Open Day

„Nigdy się nie jest w 100% gotowym na zmianę. Uważam, że jeśli jestem gotowa na 100% to nie jest rola dla mnie, bo nie ma tam dla mnie wyzwań”. Takie mocne i dające do myślenia stwierdzenie padło podczas wystąpienia Marilin Perez Mazan, czyli Site Director, Motorola Kraków Software Center. Opowiadała ona nie tylko o rozwoju firmy, ale również o swoim ponad dwudziestoletnim stażu pracy w niej.

Wiedza, inspiracja, motywacja

Sara Makuła, Liudmyla Beregovenko, Joanna Nasarzewska to silny zespół rekruterski. Dlatego też te ekspertki opowiadały o Programie Stażowym, Akademii Programowania, rekrutacjach na regularne stanowiska w Motorola Solutions.

Z kolei Agnieszka Węgrzynowicz i Monika Turcza, to managerski zespół. Podczas ich wystąpienia uczestniczki i uczestnicy mieli okazję poznać informacje, które pomogą im w przygotowaniu się do rozmowy rekrutacyjnej. Ważnym elementem spotkania były też informacje dotyczące etapów interview w firmie:

grafika ze spotkania Open Day w Motorola

Panel, czyli wszystko co chcesz wiedzieć o pracownikach firmy

W tej części spotkania udział wzięły:

  • Joanna Gajda – Software Engineer,
  • Klaudia Rydzanicz – Software Developer,
  • Joanna Brzezina – Team Leaderka,
  • Marta Grzegorczyk – Software Engineering Technical Team Leaderka.

Każda z ekspertek opowiedziała o tym, jak trafiła do firmy i jak wygląda ich ścieżka rozwoju w firmie. Co ważne, nie wszystkie mają wykształcenie kierunkowe, związane z nowymi technologiami. Niektóre z nich wracały do firmy po przerwach związanych z urodzeniem dzieci, inne zmieniały role. Ich drogi zawodowe różnią się od siebie, ale każda z nich korzysta z możliwości, jakie daje im praca w Motorola Solutions.

Panelistki podzieliły się też kilkoma radami i przemyśleniami:

Klaudia: Lubię to, że nie chciałam być programistką i nie myślałam o tym. A teraz to robię, zajmuję się programowaniem i się w tym sprawdzam.

Joanna Brzezina: Nie da się nauczyć wszystkiego co jest w książkach czy całej terminologii od razu. Po prostu musiałam to zaakceptować. Pierwszy rok był ciężki. Moja rada – konsekwentnie dążyć do celu i nie zrażać się na początku.

Marta: Nawet studia nie są w stanie przygotować nas do pracy. W pracy trzeba się cały czas uczyć, ale najważniejsza jest praktyka. Książki są dodatkiem, który pomaga realizować projekty. Dobrze jest znać język obcy – podręczniki anglojęzyczne są bardzo pomocne w branży IT.

Joanna Gajda: Polecam, żeby pamiętać, że każdy kiedyś zaczynał. Nie można bać się pytać. Trzeba pytać i jeszcze raz pytać.
Klaudia: My mamy prawo czegoś nie rozumieć, w szczególności na początku. Możemy nie rozumieć języka technicznego – trzeba po prostu pytać.

Wrażenia uczestniczek i uczestników

Blisko 80% osób, które wypełniło ankietę dotyczącą spotkania oceniło je na 6, w sześciostopniowej skali. Open Day online był oceniony tak wysoko, ponieważ uczestniczki i uczestnicy docenili otwartość oraz szczerość ekspertek, dzielenie się ich doświadczeniem, ale też trudnościami, które napotkały na swojej drodze rozwoju.

Doceniono również zorganizowanie pokoi tematycznych, w których odbyły się sesje Q&A:

  • z managerem zatrudniającym,
  • na temat Akademii Programowania, programu stażowego,
  • z rekruterem.

Spotkanie trwało ponad trzy godziny, ale pojawiły się też głosy, że było to za mało. 😉

Na koniec przypominam cytat z wystąpienia Marilin, jest on najlepszym podsumowaniem spotkania:

„Nie negocjujcie ze sobą – dajcie innym szanse na to, żeby zobaczyli, że jesteście gotowe na nowe działania.”

Mam pytanie!

Poniżej znajdziesz pytania, które pojawiły się podczas spotkania i odpowiedzi na nie:

Gdzie szukać ofert do biura w Warszawie? (nie ma ich aktualnie na stronie). W jakim języku się pracuje? Czy jest możliwość pracy zdalnej?
Wszystkie aktualne oferty pracy znajdują się na naszej stronie: Careers (myworkdayjobs.com). Możliwość pracy zdalnej zalezy od wymagan w konkretnym projekcie i ustaleń z Managerem. Mamy otwarte pozycje zarówno dla osób chcących pracować zdalnie, jak i hybrydowo i stacjonarnie.

Czy są zespoły pracujące w Pythonie?
Tak, mamy kilka zespołów, głównie testerskich, które pracują w technologii Python.

Czy staż możliwy jest też zdalnie?
Niestety nie, w zależności od projektu wymagamy dyspozycyjności zazwyczaj raz na tydzień.

Czy staż jest płatny/bezpłatny.
Staż jest płatny, zatrudnienie jest na podstawie umowy o pracę.

Jaki jest wymagany poziom języka obcego? / Na jakim poziomie jest wymagana znajomość języka angielskiego, aby dołączyć do stażu/akademii programowania?
Znajomość języka angielskiego jest wymagana na poziomie minimum B2.

Czy Akademia Programowania jest dla młodych?
Odpowiedź Klaudii, absolwentki Akademii: Jako uczestniczka Akademii Programowania organizowanej przez
Motorolę mogę zapewnić, że wiek i wykształcenie nie było żadnym kryterium uczestnictwa w
kursie. W mojej grupie znajdowały się osoby w bardzo różnym wieku.

Czy Akademia Programowania odbywa się stacjonarnie czy zdalnie?
Akademia przebiega w trybie hybrydowym, jeden tydzień zdalnie, a kolejny stacjonarnie w biurze Motoroli w Krakowie (Czerwone Maki).

Na jakim poziomie trzeba znać na początku Javę?
Od uczestników Akademii wymagamy znajomości podstawowych pojęć programistycznych oraz opanowania podstaw danego języka programowania. Poniżej przykładowe oczekiwania od kandydatów przy organizacji ostatniej Akademii Java:

  • Znajomość podstawowych elementów obecnych w Javie: zmienne, warunki proste, pętle,
  • Znajomość podstaw paradygmatu obiektowości w Javie,
  • Silna motywacja do nauki oraz umiejętność logicznego myślenia,
  • Znajomość j. angielskiego na poziomie min B2

Co do Akademii Programowania to czy po niej jest jakaś gwarancja zatrudnienia w Motorola? Czy tylko najlepsi?
Tak, Akademia programowania Motoroli daje gwarancję zatrudnienia, jeżeli uczestnik kursu zaliczy poszczególne moduły i zda wszystkie egzaminy, a frekwencja będzie zgodna z wymaganiami w regulaminie.

Proszę o link do scrum guide.
https://www.youtube.com/watch?v=TileOoQwrKk

Czy można brać udział w akademii online, czy tylko stacjonarnie?
Akademia Programowania działa hybrydowo: zajęcia odbywają się 1 tydzień zdalnie, 1 tydzień stacjonarnie w biurze Motoroli w Krakowie. Niestety nie ma możliwości uczestniczenia w zajęciach tylko zdalnie.

Gdzie szukać informacji o Akademii Programowania?
Informacje o najbliższej Akademii będziemy udostępniać na firmowym koncie na Facebooku.

Czy po Akademii, przy założeniu zdania egzaminów jest szansa na pracę zdalną?
Obecnie mamy możliwość pracy zdalnej. Jeśli chodzi o częstość wykonywania pracy w biurze to jest to uzależnione od zespołu, w którym się pracuje i ustaleń z menadżerem.

Czy istnieje taka praktyka w Motoroli, że osoby z działu finansowego Motoroli, które są zainteresowane i mają wiedzę, przechodzą do działu IT np. w ramach stażu? Czy zadziałały się już takie migracje?
Tak, w Motoroli pracują osoby, które brały udział w Akademii i przeszły do IT/R&D.

Czy planowana jest Akademia i/lub staż tylko zdalnie?
Nie – wszystkie Akademie, które organizujemy przebiegają w trybie hybrydowym.

Co polecacie do startowanie u was na Frontend, oprócz oczywiście podstawowo Html, CSS, JavaScript? Angular, Rxjs, ngrx, CSS grid, Cypress, Spectator

Czyli do startowania do Motoroli znajomość Angulara nie jest konieczna, ale będzie później w trakcie pracy wymagana?
Jeśli to NIE jest stanowisko juniorskie to myślę, że znajomość jakiegoś frameworka (np. Angulara) będzie bardzo przydatna na rozmowie i na pewno pomoże, ale jeśli, np. ktoś programował w React albo nawet Query i robi to bardzo dobrze, to nie powinno być za dużego problemu 🙂 JavaScript to np. dla mnie jest basic – tym się zawsze można wybronić – szczególnie jeśli ktoś np. pisze projekty w samym JS i robi to bardzo dobrze. Dla juniora java script prawdopodobnie może wystarczyć, bo często badamy zdolność kandydata pod kątem pisania algorytmów i radzenia sobie z problemami. 🙂

No właśnie czy JS, HTML i CSS, SAAS na stanowisko może wystarczyć? Bardzo się boję zmiany i nie wiem czy to co wiem jest wystarczające.
Odpowiedź Alicji: Ja bym zaryzykowała, ale też poczytała i nauczyła się chociaż podstawowych konceptów Angulara przed rozmową i może spróbowała zrobić jakiś projekt, np. dołączyła do CV. 🙂 Jeśli świetnie znasz JS to można się wybronić
algorytmami i własnymi projektami, ale trzeba uważać. 🙂

A co z Reactem? Mam mocne podstawy. Czy to by wystarczyło?
Tak jak super ktoś zna jakiś inny framework to ja myślę, że to wystarczy – kwestia przesiadki nie jest taka zła i jest u nas dobrze widziana.

Czy stanowiska managerskie zawsze obsadzają osoby techniczne?
Na większości stanowisk liderskich są wymagane podstawy techniczne, ale zdarzają się w niektórych zespołach i projektach pozycje liderskie, na których nie jest wymagana wiedza techniczna lub jest “mile widziana”. Warto śledzić na bieżąco nasze ogłoszenia.

Jakie podcasty polecacie?
Odpowiedź: https://leadersisland.com/podcast-menedzera-lidera/

Gdyby chciała aplikować na stanowisko menedżera projektów- to jakie wymagania techniczne\nietechniczne są potrzebne?
W strukturze R&D występują raczej pozycje Scrum Mastera i Product Ownera, ale zdarzają się też stanowiska Project Managera w innych zespołach. Wszystko zależy od wymagań w poszczególnym projekcie, więc trzeba śledzić konkretne ogłoszenia. Mogą zdarzyć się role zarówno z wymaganiami technicznymi, jak i bez.

Czy jest sens brania udziału w akademii, jeśli jest się z Warszawy? Czy raczej preferowane są osoby z Krakowa?
Tak, jest taki sens, jeśli ma się możliwość co drugi tydzień dojazdu do Krakowa lub mieszkania 2 tygodnie w Krakowie w miesiącu. Natomiast trzeba brać pod uwagę to, że po zakończeniu Akademii będzie wymagane pracowanie w biurze w Krakowie.

Aplikuj do firmy Motorola. Zobacz oferty pracy!

Kilka słów o firmie

Motorola Solutions jest światowym liderem w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego oraz ochrony przedsiębiorstw. Nasze rozwiązania w zakresie komunikacji radiowej, monitoringu wideo, kontroli dostępu do obiektów oraz oprogramowania centrum dowodzenia, uzupełnione usługami zarządzania i wsparcia, tworzą najbardziej zintegrowany ekosystem technologiczny, który zwiększa zabezpieczenie społeczności i pomaga firmom zachować produktywność i bezpieczeństwo.

Logo Motorola

Zobacz więcej

artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Dominika Cienkiewicz
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 2 MIN. CZYTANIA
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Dominika Kamińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
Tuyo
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
Slow Planner
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content