ZAINSPIRUJ SIĘ
Zaczęły się długo wyczekiwane wakacje. Liczymy na to, że pogoda dopisze i będzie można w pełni korzystać z uroków lata. Jak chyba wszyscy, wakacje bardzo lubił Fryderyk Chopin. Choć 200 lat temu podróżowało się dużo trudniej niż obecnie, zdołał odwiedzić wiele różnych miejsc.
Śladami małego Fryderyka
Szafarnia – miejscowość, w której mieszkał jego szkolny kolega Dominik Dziewanowski, i w której Fryderyk spędził lato dwukrotnie. Stamtąd właśnie w 1824r. kompozytor wysyłał do rodziców stylizowane na gazetę zabawne listy pt. „Kuryer Szafarski”, w których opisywał swoje wakacyjne przygody (można je przeczytać na naszej stronie internetowej). A wrażeń z pobytów w Szafarni było sporo.
Oprócz spacerów, zabaw i wycieczek po okolicy, Fryderyk miał możliwość uczestniczyć w ludowych świętach zbiorów (zwanych „okrężnymi”) i grać wraz z ludową kapelą na jednostrunnych basach. Próbował także jazdy konnej (jak donosi w Kuryerze – z marnym skutkiem). Przy tym wszystkim znajdował czas na grę na fortepianie, a słyszana muzyka ludowa inspirowała go kompozytorsko.
Muzeum Chopina – warsztaty dla dzieci
Jeśli i Wy chcielibyście podczas wakacji rozwijać artystyczne zdolności Waszych dzieci, zapraszamy do Muzeum Chopina w Warszawie i do Domu Urodzenia Chopina i Parku w Żelazowej Woli. Dzieciom w wieku 4-10 lat proponujemy zajęcia Małej Akademii Chopinowskiej. Lato. Plenerowe spotkania odbędą się w lipcu (soboty 10 i 24) na tarasie Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Zaś w sierpniu (niedziele 8 i 22) na estradzie w Parku wokół Domu Urodzenia Chopina w Żelazowej Woli.
Zajęcia będą miały interdyscyplinarny charakter i połączą w sobie różne sztuki: muzykę, teatr i plastykę. Dzieci poznają kilku kompozytorów polskich: Marię Szymanowską, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Karola Mikulego i Karola Szymanowskiego.
Przeczytaj także: Dzieci widzą muzykę. Czy i w jaki sposób można zobaczyć dźwięki?
Fotografia dla najmłodszych
Miłośników fotografii w wieku 8-12 lat zapraszamy 4 i 18 lipca na zajęcia Oko na park do Żelazowej Woli. Podczas spaceru po Parku wraz z fotografką Małgorzatą Kazur dzieci będą mogły stworzyć własną zdjęciową opowieść: czy to fotografując rośliny i małą architekturę, czy też oglądając Park z szerokiej perspektywy. Dodatkowo poznają budowę aparatu fotograficznego, a na koniec zajęć wezmą udział w wyjątkowej sesji zdjęciowej.
Zostań konserwatorem sztuki z Muzeum Chopina
Z kolei 18 lipca w Muzeum Chopina w Warszawie dzieci będą mogły wcielić się w role konserwatorów sztuki i wziąć udział w warsztatach plastyczno-konserwatorskich „Ze skarbca muzeum”. Punktem wyjścia zajęć będzie przedmiot, który niejednej damie pomógł przetrwać gorące, letnie dni: wachlarz.
O wachlarzu prezentowanym w Muzeum, należącym do partnerki Fryderyka Chopina – George Sand, opowie konserwatorka Diana Długosz-Jasińska. Natomiast w części warsztatowej, prowadzonej przez malarkę Barbarę Dziubasik, dzieci wykonają własne kopie przedmiotów widzianych w Muzeum. Dodatkowo uczestnicy będą mogli spróbować odnowić stare książki, które przyniosą ze sobą na zajęcia.
Przeczytaj także: Muzyką w pandemię! Jak zadbać o emocje swojej rodziny na co dzień i w święta?
Dowiedz się więcej o wydarzeniu
Szczegółowe informacje o naszej wakacyjnej ofercie znajdują się na stronie internetowej Muzeum w zakładce „Edukacja”, „Rodziny z dziećmi”. Zachęcamy, żeby pomiędzy wyjazdami odwiedzić Muzeum Chopina w Warszawie lub Dom Urodzenia Chopina i Park w Żelazowej Woli i w pięknej, wakacyjnej aurze wziąć udział w warsztatach artystycznych.
Zapraszamy!
Artykuł powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w ramach akcji „Muzyka łączy pokolenia”.
Zdjęcie: Canva