Czego szukasz

W tym kraju zapłacą babciom za opiekę nad wnukami

Wyobraź sobie, że już nie musisz borykać się z problem, jak znaleźć dobrą opiekunkę dla dziecka. Ani martwić, że połowa Twojej pensji przepada w portfelu najlepszej pod słońcem niani. Ty wychodzisz do pracy, a próg domu przekracza babcia. Po miesiącu, za czas spędzony z ukochanym wnukiem, otrzymuje wynagrodzenie. Myślisz sobie, bajka? Otóż nie. Jest taki kraj, gdzie babciom będą płacić za opiekę nad wnukami…

babcia czyta wnuczce książkę

Jak sprawić, żeby babcie jeszcze chętniej zajmowały się wnukami?

Podobnie jak w większości krajów, również tureckie babcie zajmują się wnukami, podczas gdy rodzice są w pracy. Nic w tym niebywałego? A jednak. Już od lutego w Turcji ma zostać wprowadzony rządowy program, którego celem jest zwiększenie zatrudnienia dla niepracujących, młodych mam. To będzie program przeznaczony dla rodzin, w których mama podejmie pracę w niepełnym wymiarze godzin.
Tureckie władze mają nadzieję, że babcie z większą chęcią będą chciały się opiekować swoimi wnukami, gdy za opiekę nad nimi będą otrzymywać pensję, 400 tureckich lir, czyli ok 105$ za miesiąc. Pomysł wydaje się być świetny, tylko czy kwota, którą mają otrzymywać babcie za miesiąc opieki nad wnukiem, jest wystarczająca? Czy nasze polskie babcie, by na to „poszły”?

Ten program ma również zachęcić młode mamy do powrotu na rynek pracy, początkowo na część etatu, a docelowo w pełnym wymiarze. Program ma wstępnie obejmować dwie tureckie prowincje Izmir i Bursa i dotyczyć około 1000 rodzin. Po półrocznym okresie próbnym, ma zostać rozszerzony o dodatkowe prowincje.

To już kolejny pomysł, w jaki sposób zachęcić młode mamy do aktywności zawodowej

Nie pierwszy już raz rząd turecki chce wesprzeć młode mamy. W 2015 roku został stworzony program, który przyznawał pracującym mamom rodzaj stypendium, na pokrycie kosztów związanych z wynajęciem profesjonalnej niani dla dziecka. Pieniądze pochodziły z funduszy Unii Europejskiej. Mamy, których dzieci nie ukończyły drugiego roku, otrzymywały kwotę w wysokości 441 $ na pokrycie kosztów opiekunki dla dziecka.

Babcia to zawsze babcia

Choć pomysł na płacenie babciom za opiekę nad wnukami nie jest w Turcji przez wszystkich akceptowany, to może być dla niektórych bardzo pomocny, np. dla rodzin, których nie stać na opiekunkę dla dziecka. Nie każdemu jednak uda się skorzystać z tego wsparcia, ponieważ są też sytuacje, gdy rodzice dość późno mają dzieci i dziadków już fizycznie nie stać na opiekę nad maluchami. Często też zdarza się, że dziadkowie jeszcze pracują.
Jednak jest to dobry kierunek, ponieważ młoda mama może wcześniej wrócić na rynek pracy, nie martwiąc się, kto zajmie się jej malutkim dzieckiem. Wie, że jest ono w najlepszych rękach, babcinych rękach.

Źródło: Working Mother

Zdjęcie: 123rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktorka naczelna portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie