Czego szukasz

W jaki sposób działają pośrednicy kurierscy?

Obecnie w Polsce działa kilkanaście ogólnokrajowych firm kurierskich. Spora konkurencja prowadzi do obniżenia cen, ale także powoduje niemały zawrót głowy u klientów, którzy muszą poświęcić sporo czasu na znalezienie odpowiedniego przewoźnika. Aby ułatwić to zadanie, na rynku pojawili się pośrednicy kurierscy. W jaki sposób funkcjonują i czym się wyróżniają?

młode małżeństwo rozpakowuje kartony z rzeczami

Zasada działania

Aby zapewnić możliwość dostarczenia przesyłki do Krakowa czy innych miast w Polsce, firmy podpisują umowy z kurierami.

Sam sposób funkcjonowania poszczególnych pośredników może się jednak nieco różnić, ale cel pozostaje jeden – znaleźć najatrakcyjniejszą ofertę. W przypadku ParcelABC, gdy klient składa zamówienie, firma automatycznie wyszukuje niewykorzystane miejsca w transporcie innych przewoźników.

Proces ten zajmuje niewiele czasu, gdyż obecnie z uwagi na ogromną liczbę wysyłanych paczek, kurierzy podróżują codziennie. To z kolei sprawia, że często mają napięty grafik i nie mogą czekać na wypełnienie transportu w 100%.

Takie rozwiązanie jest więc korzystne zarówno dla klienta, jak i przewoźnika, który zarabia na nieplanowanych wcześniej wysyłkach. Wśród partnerów tego pośrednika znajdują się znane marki, w tym UPS, FedEX czy DPD.

Tanie przesyłki

Największą zaletą pośredników jest bardzo niska cena. Ich celem jest bowiem wynalezienie najkorzystniejszej oferty. W firmie ParcelABC koszt przesyłki może być nawet niższy niż u najtańszego przewoźnika na rynku. Jest to związane z tym, że wykorzystuje ona wolne przestrzenie, które najczęściej nie zostałyby zapełnione. Dzięki temu klienci mogą skorzystać z usługi na promocyjnych warunkach.

Co ważne, współpraca z innymi kurierami sprawia, iż osoby zainteresowane przesłaniem paczki zawsze znajdą tu najatrakcyjniejsze warunki na rynku. Obecnie koszt przesyłki do Krakowa i innych miejscowości w naszym kraju wynosi nieco ponad 10 złotych netto. Ostateczna cena jest oczywiście uzależniona od tego, ile waży pakunek, a także od jego rozmiarów. Nadawcy mogą również zdecydować się na ekspresowe dostarczenie przesyłki. Taka opcja wymaga jednak większych nakładów finansowych.

Oszczędność czasu

Skorzystanie z usług pośrednika jest sporą oszczędnością czasu. Klient nie musi bowiem sam wyszukiwać oferty, która najlepiej będzie mu odpowiadać.

Wystarczy zatem wejść na stronę, podać punkt nadania i odbioru oraz podstawowe dane, a kurier przybędzie pod wskazany adres w ciągu 24 godzin. Kolejną zaletą jest również unifikacja regulaminu.

Korzystając z usług brokera kurierskiego, nadawcę obowiązuje przede wszystkim jego regulamin, dzięki czemu nie trzeba czytać poszczególnych przepisów różnych przewoźników. Jest to istotne, gdyż kurierzy często zakazują wysyłki niektórych produktów. Aby uniknąć jakichkolwiek problemów, warto więc zapoznać się ze spisem towarów zabronionych w bagażu.

Przejrzystość i łatwość obsługi

Ogromnym atutem pośredników kurierskich jest również przejrzystość oraz możliwość wykupienia dodatkowych usług. Na tego typu platformach klient może porównać oferty różnych przewoźników, nie tylko pod kątem opłacalności, ale także terminu dostawy czy ewentualnego ubezpieczenia.

W ParcelABC zainteresowani mogą ubezpieczyć zawartość paczki nawet na kwotę do 5000€. Wszystkie przesyłki kurierskie w tej firmie są zabezpieczone do kwoty 25€. Sporą zaletą jest również strona internetowa, której obsługa nie powinna sprawić najmniejszych problemów.

Klient już za pomocą kilku kliknięć może złożyć zamówienie, po czym pozostaje już tylko odpowiednio zapakować wysyłany towar i oczekiwać na przyjazd kuriera. Dzięki dostępnej obecnie technologii nic nie stoi na przeszkodzie, by śledzić przesyłkę, co pozwoli lepiej określić termin dostawy.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie