Czego szukasz

W czasie deszczu dzieci się nudzą. Interaktywne zajęcia dla najmłodszych

„W czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz”. Ale czy na pewno musi tak być? Nie! Wystarczy zorganizować dla najmłodszych ciekawe zajęcia – np. te z wykorzystaniem prądu, czyli… gry i zabawy edukacyjne online. Sprawdź, co dają dziecku interaktywne zabawy i poznaj kilka propozycji zabaw z dziećmi w domu.

 • Jagoda Jasińska - 06/08/2018
dziecko skacze po kałużach

Zajęcia interaktywne, czyli jakie?

Interaktywne zabawy to takie, które angażują zmysły najmłodszych, stymulują rozwój i zmuszają do kontaktu oraz współpracy. To nie bierne oglądanie czy słuchanie bajek, a poznawanie świata i nauka poprzez aktywne uczestnictwo w zabawie.

Interaktywne zabawy powinny pomóc dzieciom rozwijać umiejętność logicznego myślenia, umiejętności lingwistyczne, muzyczne, emocjonalno-społeczne, naturalistyczne (związane z poznawaniem otaczającego świata) czy manualne.

Interaktywne zajęcia online są obopólną korzyścią – zarówno dla maluchów, jak i ich opiekunów. Rodzice uczestniczą w przygodach, które przeżywa dziecko i są blisko, gdy ich pociechy poznają kolejne, pasjonujące aspekty świata. Ponadto mogą być punktem wyjścia do dalszych działań oraz inspiracją dla opiekunów. Jak to możliwe? Przekonajmy się.

Interaktywne gry i zabawy w sieci

Dzieci spędzają coraz więcej czasu przed ekranami komputerów czy wyświetlaczami tabletów i telefonów. Z jednej strony jest to zjawisko niepokojące, ponieważ maluchy, które zbyt długo wpatrują się w ekrany, nie wykonując przy tym żadnych zadań (po prostu oglądają bajki czy programy dla dzieci), wpadają w trans – przestają myśleć i biernie odbierają sygnały wysyłane z telewizora czy komputera, a to z kolei może mieć negatywny wpływ na ich rozwój.

Z drugiej jednak – w tak dynamicznie rozwijającym się świecie trudno zupełnie izolować najmłodszych od elektroniki. Warto więc wykorzystać mocne strony internetu oraz urządzeń elektronicznych i dać dzieciom dostęp do tych treści, które będą wspierać ich rozwój.

Jak uczyć dzieci poprzez zabawę w internecie? Wystarczy uruchomić strony z darmowymi lub płatnymi aplikacjami. Oto kilka przykładów zabaw, które znajdziesz w sieci:

 • mycie zębów u hipopotama – dzieci nie tylko koordynują ruchy i uczą się operować myszką lub touchpadem, ale także dowiadują się, jak dokładnie myć zęby i dlaczego warto to robić,
 • jak rozwija się kasztan – dzieci muszą klikać w kasztanka, a potem obserwować, jak rośnie drzewo. Zabawa tego typu może później zostać przeniesiona poza dom – maluch na własne oczy będzie obserwować, jak rozwijają się drzewa w parku,
 • segregowanie śmieci – poprzez porządkowanie kolorowych rysunków z wizerunkiem różnego rodzaju odpadów, dziecko rozwija postawę proekologiczną, uczy się rozróżniać kolory czy nazywać przedmioty,
 • tworzenie odblaskowego plecaka – zabawa ma na celu zaznajomić dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na drodze, a także rozwija jego kreatywność,
 • zakręcanie kranu – dziecko doskonali umiejętność posługiwania się myszką, a także zdolności koordynacyjne,
 • rozpoznawanie instrumentów – maluch wsłuchuje się w dźwięki i uczy się rozpoznawać brzmienie instrumentów.

Nauka poprzez zabawę w internecie pozwala dzieciom poznać świat. Mały odkrywca może dowiedzieć się na przykład, czym jest burza (i że wcale nie jest taka straszna!), jak przechodzić przez ulicę, jak działa ludzkie oko, czy skąd się bierze energia elektryczna w gniazdku.

Interaktywne zabawy z dziećmi a rachunki za prąd

Być może zastanawiasz się, jaki wpływ na rachunki za prąd mają interaktywne zabawy online z dziećmi. Tego typu aktywności wcale nie muszą oznaczać wyższych opłat. Dlaczego?

 • po pierwsze, mimo wszystko dziecko nie powinno spędzać zbyt dużo czasu przed ekranem komputera, dlatego zużycie prądu nie musi być wysokie,
 • po drugie, możesz naładować baterię urządzenia, a w czasie użytkowania tabletu czy laptopa, odłączyć go od prądu,
 • po trzecie, rozważ zmianę sprzedawcy energii elektrycznej. Porównaj taryfę, z której aktualnie korzystasz, z ofertą firmy Po Prostu Energia.

Na stronie sprzedawcy możesz skorzystać z kalkulatora energii, dzięki któremu zobaczysz, ile możesz zaoszczędzić. Wystarczą 3 kroki:

1. Podaj dane ze swojej obecnej faktury, wybierz rodzaj interesującej Cię umowy i podaj inne, wymagane informacje, które będą niezbędne do opracowania Twojej oferty.

2. Zapoznaj się z propozycjami ofert przygotowanych na podstawie uzupełnionych przez Ciebie danych.

3. Podaj swoje dane kontaktowe i wyślij zgłoszenie.

Aby skorzystać z usług Po Prostu Energia, nie musisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy, że wypełnisz wniosek online, zostawisz w formularzu nr telefonu i poczekasz na kontakt ze strony przedstawiciela firmy albo zadzwonisz na infolinię. To prosta droga do obniżenia rachunków i zwiększenia oszczędności.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska

Jak wzmocnić poczucie własnej wartości? 10 ćwiczeń, abyś nabrała wiatru w żagle!

Dziś parę słów o poczuciu własnej wartości. Pamiętasz o nim? Wiem, kwarantanna nieźle daje Ci w kość. Nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. Jeśli jesteś perfekcjonistką, to pewnie trudno Ci zaakceptować, że nie robisz wszystkiego tak, jak zawsze i nie zmienia tego świadomość, że trudno być na pięciu frontach naraz…
 • Natalia Gozdowska - 02/04/2020
młoda uśmiechnięta kobieta stoi z kubkiem w dłoniach oparta o okno

Dochodzi niepewność, związana z tym, co zastaniesz po powrocie do “normalności”. Jak będzie wyglądać Twoja kariera, życie zawodowe? Czy Twoja pozycja się nie zmieni? Jak będziesz postrzegać siebie, jako matkę i żonę po tym wyjątkowym czasie?

Jedno jest pewne – niezależnie od okoliczności zewnętrznych, wiele zależy od Ciebie i Twojego poczucia własnej wartości. Dlatego warto o nie zadbać!

Jak wzmocnić poczucie własnej wartości?

Poniżej znajdziesz kilka sposobów na to, by wzmocnić swoją wewnętrzną siłę i motywację do rozwoju. Zachęcam Cię do regularnych ćwiczeń. To będzie też świetna okazja do znalezienia przestrzeni tylko dla siebie.

1. Zacznij prowadzić dziennik, w którym codziennie docenisz siebie

Pod koniec dnia napisz, co Ci się dzisiaj udało, z czego jesteś dumna. To mogą być małe rzeczy, nawet zwykłe – jak znalezienie w domowo-zawodowym chaosie 15 minut na wesołą zabawę z dzieckiem, podczas której jesteś dla niego na 100%.

2. Zrób listę 100 rzeczy, które w sobie lubisz i za co się doceniasz

Nie zatrzymuj się po 30-40 pomysłach. Impas, który się pojawia, jest naturalny. Jak go przełamiesz, zaczniesz pobudzać swój umysł do kreatywnego myślenia. Twoja perspektywa zacznie się poszerzać a może nawet zmieniać.

3. Zamknij oczy i spróbuj wyobrazić sobie siebie – taką, jaką jesteś, z dobrymi i złymi cechami

Pomyśl o sobie jak o dziecku, które trzeba przytulić i docenić. Zastanów się, jak mogłabyś się nim zająć, czego ono potrzebuje, co możesz mu dać. Następnie zastanów się, co w tym momencie czujesz w swoim ciele. Czy coś się zmieniło od początku tego ćwiczenia? Gdzie czujesz ból, napięcie…

Potem przenieś się myślami w swoje ulubione miejsce – nad morze, do ogrodu, do ulubionej restauracji… gdzie tylko zamarzysz. Pobądź tam chwilę. Posłuchaj co dzieje się w tym miejscu, jakie zapachy czujesz, czy słyszysz jakieś głosy? Co Cię uspokaja, a co może Ci przeszkadzać. Wróć do swojego ciała i znowu uważnie się mu przyjrzyj – czy Twoja głowa jest lekka, czy ciężka? Czy czujesz się zrelaksowana? Czy wcześniejsze napięcia zniknęły? Pobądź ze sobą, przytul się ponownie. 🙂 Wróć powoli do rzeczywistości.

4. Zrób wizualną notatkę wszystkiego, co jest pozytywne w Twoim życiu

To może być jeden rysunek albo wiele ikonek połączonych w grafikę. Pobaw się tym obrazem, postaraj się, by był kolorowy, radosny. Niech będzie dla Ciebie pewnego rodzaju mapą, która będzie Ci pomagać w chwilach kryzysu.

Przeczytaj także: 7 kroków do zbudowania pewności siebie!

5. Wyobraź sobie siebie jako najbardziej pewną i przebojową osobę, jaką możesz być

Być może w Twoim otoczeniu jest ktoś, kto może Cię zainspirować, na kim możesz się wzorować? Ułóż w głowie historię – w jakich okolicznościach mogłabyś się tak zachować? Jak się wtedy poruszasz, jak mówisz? Czy wyglądasz atrakcyjnie? Wyobraź sobie, że podejmujesz odważne decyzje i nie boisz się wyzwań. Poczuj w sobie tę siłę i pobądź z nią chwilę.

6. Zrób coś co odkładasz od tygodni

Chciałaś napisać artykuł, ale zawsze brakowało Ci czasu? Myślałaś o założeniu swojej strony internetowej? Napisaniu ciekawej oferty? A może nigdy nie mogłaś zabrać się za porządki w swojej szafie? Nie myśl o przeszkodach, po prostu znajdź na to czas. To jest ten moment! Zobaczysz, taki mały sukces zmotywuje Cię do kolejnych działań.

7. Ćwicz tzw. “pozycje mocy”

Znajdź 3 minuty w trakcie dnia, kiedy staniesz mocno na nogach, dbając o stabilizację ciała i prosty kręgosłup. Połóż ręce na biodrach.

Gdy poruszasz się, zwróć uwagę na swoje ciało – staraj się chodzić pewnie, z wyprostowanymi plecami. Takie postawy zwiększają pewność siebie.
Regularne powtarzanie “pozycji pomocy” sprawia, że system nerwowy je zapamiętuje – z czasem staną się Twoim nawykiem.

8. Zwróć uwagę na to, jakich słów używasz na co dzień

Pewne zwroty są toksyczne, blokują naszą radość życia, inicjatywę i motywację, sprawiają, że budujemy pewien, niekoniecznie pożądany, obraz świata. Unikaj słów: wina, obowiązek, niemożliwe, nigdy, problem. Zamiast mówić “spróbuję” – mów “zrobię”. Zamiast “muszę” – “chcę”. “Błąd” może być “doświadczeniem” a “porażka” – “lekcją.”

9. Nie czekaj na innych, żeby podjęli za Ciebie ważne decyzje

Albo pokierowali Twoim losem. Zainicjuj nowe rozwiązania w pracy, w domu. Nie wahaj się dzielić swoimi pomysłami. To Ci doda pewności siebie, szczególnie jeśli weźmiesz odpowiedzialność za rezultat (jakikolwiek by był). Nie uzależniaj swojego poczucia pewności siebie od opinii innych.

10. Zdefiniuj swój cel lub cele na najbliższe 6 miesięcy

Co jest dla Ciebie najważniejsze? Co chcesz zmienić? Czym się zająć? Następnie zaplanuj swój pierwszy krok – spisz “kontrakt” z samą sobą, w którym zapiszesz, kiedy i co konkretnie zrobisz. 🙂

Powodzenia!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Natalia Gozdowska
Zawodowo zajmuje się rozwojem, coachingiem, projektami HR, kulturą organizacyjną i budowaniem marki pracodawcy. Prywatnie mama dwóch wrażliwców, zakochana żona, pasjonatka reportaży, teatru tańca i psychologii. Pisze, fotografuje i wspiera tych, którzy tego potrzebują :)

Gdzie kupić tanią elektronikę?

Urządzenia elektroniczne otaczają nas na każdym kroku. I nie chodzi już tylko o komputer i telefon, ale też o smartwatche, smartbandy, elektryczne hulajnogi, kamery, drony i inne gadżety. Miłośnicy nowinek technologicznych mogą dziś wybierać spośród szerokiej oferty różnych marek i producentów. Dla wielu z nich najważniejszym kryterium jest jakość idąca w parze z atrakcyjną ceną. Gdzie kupić tanią elektronikę? Czy niska cena oznacza sprzęt gorszej jakości? Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia!
 • Alicja Zielińska - 02/04/2020
komputer stacjonarny

Duże sieci handlowe

W dużych sieciach handlowych znajdziesz szeroką ofertę elektroniki. Półki sklepowe wręcz uginają się od najnowszych modeli różnych producentów. Kupując sprzęt w markecie możesz mieć pewność, że otrzymasz produkt w oryginalnym opakowaniu, pachnący świeżością, z ubezpieczeniem i gwarancją. Największą wadą takich zakupów jest oczywiście cena.

Za dobrej jakości sprzęt od znanego producenta trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Duże sieci handlowe często organizują atrakcyjne wyprzedaże, kuszą obniżkami i kuponami rabatowymi. Takie zakupy należy jednak robić z rozwagą. Sklepy stosują różne chwyty marketingowe, a żółta kartka z dużym napisem “promocja” może oznaczać sprzęt przeceniony jedynie o kilka lub kilkanaście złotych.

Aukcje internetowe

Na aukcjach internetowych możesz znaleźć zarówno nową, jak i używaną elektronikę. Robiąc zakupy w Internecie zawsze należy dokładnie czytać opisy produktów oraz opinie innych użytkowników o danym sprzedawcy. Ryzyko kupienia nic nie wartego bubla jest więc bardzo niskie. Jeśli masz jakieś wątpliwości, nie wahaj się i pytaj! Uczciwy sprzedawca na pewno nie będzie miał nic do ukrycia i odpowie na wszystkie Twoje pytania. A przy okazji zawsze możesz negocjować cenę.

Sklepy ze sprzętem poleasingowym

Jeśli nie chcesz inwestować w nową elektronikę kosmicznych pieniędzy, a nie za bardzo ufasz prywatnym sprzedawcom w Internecie, polecamy opcję pośrednią. Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się sklepy ze sprzętem poleasingowym, jak np. Laurem.pl. Takie sklepy mają w swojej ofercie elektronikę w bardzo dobrym stanie, atrakcyjnej cenie, z dodatkowymi akcesoriami i gwarancją.

Zakupów możesz dokonać przez Internet lub w stacjonarnym punkcie sprzedaży. Znajdziesz tam elektronikę od najpopularniejszych producentów i spotkasz profesjonalnych doradców, którzy pomogą w doborze sprzętu. To oczywiście plus dla tych, którzy wolą osobistą rozmowę z osobą kompetentną w danej dziedzinie – w tym wypadku sprzętu elektronicznego.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Alicja Zielińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail