Czego szukasz

W czasie deszczu dzieci się nudzą. Interaktywne zajęcia dla najmłodszych

„W czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz”. Ale czy na pewno musi tak być? Nie! Wystarczy zorganizować dla najmłodszych ciekawe zajęcia – np. te z wykorzystaniem prądu, czyli… gry i zabawy edukacyjne online. Sprawdź, co dają dziecku interaktywne zabawy i poznaj kilka propozycji zabaw z dziećmi w domu.

 • Jagoda Jasińska - 06/08/2018
dziecko skacze po kałużach

Zajęcia interaktywne, czyli jakie?

Interaktywne zabawy to takie, które angażują zmysły najmłodszych, stymulują rozwój i zmuszają do kontaktu oraz współpracy. To nie bierne oglądanie czy słuchanie bajek, a poznawanie świata i nauka poprzez aktywne uczestnictwo w zabawie.

Interaktywne zabawy powinny pomóc dzieciom rozwijać umiejętność logicznego myślenia, umiejętności lingwistyczne, muzyczne, emocjonalno-społeczne, naturalistyczne (związane z poznawaniem otaczającego świata) czy manualne.

Interaktywne zajęcia online są obopólną korzyścią – zarówno dla maluchów, jak i ich opiekunów. Rodzice uczestniczą w przygodach, które przeżywa dziecko i są blisko, gdy ich pociechy poznają kolejne, pasjonujące aspekty świata. Ponadto mogą być punktem wyjścia do dalszych działań oraz inspiracją dla opiekunów. Jak to możliwe? Przekonajmy się.

Interaktywne gry i zabawy w sieci

Dzieci spędzają coraz więcej czasu przed ekranami komputerów czy wyświetlaczami tabletów i telefonów. Z jednej strony jest to zjawisko niepokojące, ponieważ maluchy, które zbyt długo wpatrują się w ekrany, nie wykonując przy tym żadnych zadań (po prostu oglądają bajki czy programy dla dzieci), wpadają w trans – przestają myśleć i biernie odbierają sygnały wysyłane z telewizora czy komputera, a to z kolei może mieć negatywny wpływ na ich rozwój.

Z drugiej jednak – w tak dynamicznie rozwijającym się świecie trudno zupełnie izolować najmłodszych od elektroniki. Warto więc wykorzystać mocne strony internetu oraz urządzeń elektronicznych i dać dzieciom dostęp do tych treści, które będą wspierać ich rozwój.

Jak uczyć dzieci poprzez zabawę w internecie? Wystarczy uruchomić strony z darmowymi lub płatnymi aplikacjami. Oto kilka przykładów zabaw, które znajdziesz w sieci:

 • mycie zębów u hipopotama – dzieci nie tylko koordynują ruchy i uczą się operować myszką lub touchpadem, ale także dowiadują się, jak dokładnie myć zęby i dlaczego warto to robić,
 • jak rozwija się kasztan – dzieci muszą klikać w kasztanka, a potem obserwować, jak rośnie drzewo. Zabawa tego typu może później zostać przeniesiona poza dom – maluch na własne oczy będzie obserwować, jak rozwijają się drzewa w parku,
 • segregowanie śmieci – poprzez porządkowanie kolorowych rysunków z wizerunkiem różnego rodzaju odpadów, dziecko rozwija postawę proekologiczną, uczy się rozróżniać kolory czy nazywać przedmioty,
 • tworzenie odblaskowego plecaka – zabawa ma na celu zaznajomić dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na drodze, a także rozwija jego kreatywność,
 • zakręcanie kranu – dziecko doskonali umiejętność posługiwania się myszką, a także zdolności koordynacyjne,
 • rozpoznawanie instrumentów – maluch wsłuchuje się w dźwięki i uczy się rozpoznawać brzmienie instrumentów.

Nauka poprzez zabawę w internecie pozwala dzieciom poznać świat. Mały odkrywca może dowiedzieć się na przykład, czym jest burza (i że wcale nie jest taka straszna!), jak przechodzić przez ulicę, jak działa ludzkie oko, czy skąd się bierze energia elektryczna w gniazdku.

Interaktywne zabawy z dziećmi a rachunki za prąd

Być może zastanawiasz się, jaki wpływ na rachunki za prąd mają interaktywne zabawy online z dziećmi. Tego typu aktywności wcale nie muszą oznaczać wyższych opłat. Dlaczego?

 • po pierwsze, mimo wszystko dziecko nie powinno spędzać zbyt dużo czasu przed ekranem komputera, dlatego zużycie prądu nie musi być wysokie,
 • po drugie, możesz naładować baterię urządzenia, a w czasie użytkowania tabletu czy laptopa, odłączyć go od prądu,
 • po trzecie, rozważ zmianę sprzedawcy energii elektrycznej. Porównaj taryfę, z której aktualnie korzystasz, z ofertą firmy Po Prostu Energia.

Na stronie sprzedawcy możesz skorzystać z kalkulatora energii, dzięki któremu zobaczysz, ile możesz zaoszczędzić. Wystarczą 3 kroki:

1. Podaj dane ze swojej obecnej faktury, wybierz rodzaj interesującej Cię umowy i podaj inne, wymagane informacje, które będą niezbędne do opracowania Twojej oferty.

2. Zapoznaj się z propozycjami ofert przygotowanych na podstawie uzupełnionych przez Ciebie danych.

3. Podaj swoje dane kontaktowe i wyślij zgłoszenie.

Aby skorzystać z usług Po Prostu Energia, nie musisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy, że wypełnisz wniosek online, zostawisz w formularzu nr telefonu i poczekasz na kontakt ze strony przedstawiciela firmy albo zadzwonisz na infolinię. To prosta droga do obniżenia rachunków i zwiększenia oszczędności.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska

Jak dobrze spędzać czas z dzieckiem po pracy?

Praca na pełny etat, a dziecko w żłobku/przedszkolu/z nianią/z babcią w czasie Twojej pracy. Po południu zostaje od 2 do 5 godzin wspólnego czasu – Twojego i dziecka. A trzeba też zrobić zakupy, ugotować obiad i posprzątać mieszkanie. Jak dobrze spędzić ten czas razem?

 • Kasia Skóra - 15/10/2019
dziecko stoi swoimi stopami na stopach taty, zabawa

Praca na bok

Przede wszystkim od momentu odebrania dziecka ze żłobka lub przedszkola albo powrotu do domu zapomnij o tym, co było w pracy. Teraz jesteś z dzieckiem! Teraz zajmujesz się sprawami rodzinnymi! Teraz tworzysz wspomnienia! Nie pozwól, aby Twoje dziecko odczuło stres jaki towarzyszy Ci w pracy, albo zmęczenie po całym dniu. Dla dziecka to bardzo ważna część dnia – ma Ciebie tylko dla siebie!

Po prostu bądź!

Zaangażuj się wobec tego w zabawę z nim – idźcie razem na długi spacer, pobiegajcie po trawie, pohuśtajcie się na placu zabaw. A może policzycie biedronki? Albo kasztany? Możecie też przeskakiwać płytki chodnikowe.

Poznaj jeszcze pomysły na zabawy z tatą, które pokocha Twoje dziecko!

Zobacz na co Twoje dziecko ma ochotę i podążaj za nim. To nie czas na strofowanie, że się pobrudzi lub komunikaty, żeby się pospieszyło. A gdy pogoda nie sprzyja, poukładajcie klocki w domu, zabawcie się w teatrzyk, albo zbudujcie namiot z koców. Ważne jest to, aby stuprocentowo być wtedy z dzieckiem – nie obok niego. Nie chodzi o to, aby robić obiad i tylko doglądać jak dziecko układa klocki. Dziecko potrzebuje BYCIA.

Domowe obowiązki

Nie zawsze jest jednak tak, że całe popołudnie możesz się tylko bawić z dzieckiem, ale czas od momentu wyjścia z pracy, do momentu zaśnięcia dziecka można mądrze zagospodarować. Zarówno obowiązkami domowymi, jak i opieką nad dzieckiem możesz podzielić się z partnerem.

Dogadajcie się, w które dni kto zajmuje się dzieckiem, kto jest odpowiedzialny za sprzątanie, czy zrobienie zakupów. Dziecko powinno doświadczać zarówno zabawy z obojgiem z Was, jak i każdym z osobna. Jest to możliwe – wystarczy tylko dobrze to rozplanować.

Możliwe, że teraz nie zdajesz sobie sprawy z tego, ale chwile spędzone z dzieckiem zaprocentują w przyszłości relacją jaka się między Wami utworzy.

To dziś tworzysz wspomnienia swojemu dziecku!

Sprawdź naszych 10 pomysłów na kreatywne zabawy z dziećmi!

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kasia Skóra
Socjolog i pedagog. Poza studiami ukończyła Letnią Akademię Montessori i Szkołę dla Rodziców i Wychowawców. Jest założycielką Klubu Malucha Tup-Tup w Krakowie zapewniającego opiekę dla dzieci w wieku do lat 3. Prywatnie mama małej Ani.
Podyskutuj

14 największych niespodzianek kiedy mama wraca do pracy

Doskonale znane mi jest uczucie paniki związane z powrotem do pracy. W głowie pojawia się mnóstwo skrajnych emocji. Strach, niepewność, ekscytacja, radość. Czy sobie poradzę? Dlaczego pozbawiam dziecko siebie? Czy wdrożę się w obowiązki? Może tak jak ja i wiele innych mam będziecie zaskoczone, że jest zupełnie inaczej niż myślałyście.
 • Agnieszka Wadecka - 14/10/2019

1. Podwójne życie

Mnóstwo kobiet dzieli swoje życie na dwie sfery – zawodową i prywatną. Trochę jakby miały alter ego. W domu są mamą, w pracy kobietą, tą samą sprzed macierzyństwa. W ten sposób wręcz ich życie staje się ciekawsze.

2. Poczucie winy?

To, co najczęściej spędza mamom sen z powiek, gdy wracają do pracy, to wyrzuty sumienia, że dziecko zostaje bez nich i może się poczuć odtrącone. Zaskoczenie przychodzi, gdy widzą samodzielnego malucha, który radzi sobie świetnie w przedszkolu.

3. Zdrowy egoizm

Mamy zdradzają, że jak powróciły do zawodowej aktywności, to poczuły się świetnie. Zauważyły, że to co robią jest dobre dla rodziny. Dodatkowo celebrują ten czas, który spędzają poza domem. Niektóre mówią otwarcie, że kariera jest dla nich na pierwszym miejscu i wcale nie czują się winne z tego powodu.

4. Wszystko jak trzeba

Zaskakująca jest akceptacja myśli, że dziecko ma wszystko czego mu potrzeba: jest nakarmione, umyte, spokojnie idzie spać, ma miłość rodziców, którzy nie robią nic przeciwko niemu. Praca nie jest niczym, co miałoby wpływać na szkodę dziecka.

5. Podział obowiązków

Kobiety, które dotychczas przyzwyczajone były do stałej opieki nad dzieckiem i brały na siebie większość domowych obowiązków są zachwycone, że sytuacja się bardzo zmieniła. Obowiązki dzielą z mężami na pół. Mogą na nich polegać, widzą, że na początku mężowie okazują duże wsparcie poprzez branie na siebie więcej domowych prac.

6. O co chodzi z tymi chorobami?

Przykrych niespodzianek nie brakuje. Bardzo często dzieci w pierwszym roku przedszkola chorują więcej niż dotychczas. Gdy cały czas trzeba zostawać z chorym maluchem w domu pojawia się uczucie paniki czy nie spowoduje to problemów w pracy.

7. Planowanie

Zmiana dnia z luźnego na pełen zasad i harmonogramów bywa szokująca. Spędzając czas z dzieckiem w domu, można było zorganizować dzień po swojemu. Po powrocie do pracy na wszystko brakuje czasu, by się nie pogubić, trzeba trzymać się ustalonego planu.

8. Powrót po urlopie?

Każda bezdzietna osoba w pracy myśli, że mama wraca po długich i przyjemnych wakacjach. Ciężko jej wytłumaczyć komuś, kto nie posiada dziecka, że wcale nie leżała na plaży z drinkiem w dłoni.

9. Grupa wsparcia

Miło jest, gdy okazuje się, że jest więcej rodziców, którzy wrócili po urlopie. W takiej grupie można powymieniać się doświadczeniami, podzielić historią porodu i zwyczajnie poczuć wsparcie kogoś, kto jest w takiej samej sytuacji.

10. Nadgodziny

Przez to, że często trzeba wyjść z pracy wcześniej by odebrać dzieci ma się mniej czasu na służbowe obowiązki niż współpracownicy. Ta refleksja nadchodzi mamy, gdy późną nocą nadrabiają swoje zadania.

11. Pora wyjść

Dla mam szokujące bywa to, że biuro trzeba opuścić o określonej godzinie. Przy dziecku nie było takiego godzinowego rygoru. Do tego czasem, po prostu wcale nie chce się wychodzić.

12. Kocham swoją pracę

Kobiety, które wróciły do tej samej pracy, którą wykonywały przed urodzeniem dziecka uświadamiają sobie, że ją uwielbiają. Przygotowywały się do tego zawodu, wdrażały się w obowiązki powoli.

Rola rodzica zaskoczyła je tym, że wchodzi się w nią nagle i dostaje się masę nowych zadań, do których nie było się przygotowanym. W tym zestawieniu praca wygrywa.

13. Nieoczekiwana zmiana

Część mam opowiada, że w pewnym momencie zdecydowały, że nie będą już wracać do pracy, ale codzienność doprowadziła do tego, że stanowczo zmieniły zdanie. Każda z nich była ogromnie zdziwiona tym, jak łatwo przyszło im podjąć tę decyzję.

14. Niespodziewany sukces

Wszystkie mamy, w tym i ja, cieszą się, że powróciły do zawodowej aktywności. Dzielenie pracy z macierzyństwem motywuje i buduje poczucie dumy z samej siebie. Każda z nas wie, że w ten sposób pomoże wzmocnić domowy budżet i zrobi coś dobrego dla swojego rozwoju.

Żródło: www.workingmother.com

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail