Czego szukasz

W czasie deszczu dzieci się nudzą. Interaktywne zajęcia dla najmłodszych

„W czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz”. Ale czy na pewno musi tak być? Nie! Wystarczy zorganizować dla najmłodszych ciekawe zajęcia – np. te z wykorzystaniem prądu, czyli… gry i zabawy edukacyjne online. Sprawdź, co dają dziecku interaktywne zabawy i poznaj kilka propozycji zabaw z dziećmi w domu.

 • Jagoda Jasińska - 06/08/2018
dziecko skacze po kałużach

Zajęcia interaktywne, czyli jakie?

Interaktywne zabawy to takie, które angażują zmysły najmłodszych, stymulują rozwój i zmuszają do kontaktu oraz współpracy. To nie bierne oglądanie czy słuchanie bajek, a poznawanie świata i nauka poprzez aktywne uczestnictwo w zabawie.

Interaktywne zabawy powinny pomóc dzieciom rozwijać umiejętność logicznego myślenia, umiejętności lingwistyczne, muzyczne, emocjonalno-społeczne, naturalistyczne (związane z poznawaniem otaczającego świata) czy manualne.

Interaktywne zajęcia online są obopólną korzyścią – zarówno dla maluchów, jak i ich opiekunów. Rodzice uczestniczą w przygodach, które przeżywa dziecko i są blisko, gdy ich pociechy poznają kolejne, pasjonujące aspekty świata. Ponadto mogą być punktem wyjścia do dalszych działań oraz inspiracją dla opiekunów. Jak to możliwe? Przekonajmy się.

Interaktywne gry i zabawy w sieci

Dzieci spędzają coraz więcej czasu przed ekranami komputerów czy wyświetlaczami tabletów i telefonów. Z jednej strony jest to zjawisko niepokojące, ponieważ maluchy, które zbyt długo wpatrują się w ekrany, nie wykonując przy tym żadnych zadań (po prostu oglądają bajki czy programy dla dzieci), wpadają w trans – przestają myśleć i biernie odbierają sygnały wysyłane z telewizora czy komputera, a to z kolei może mieć negatywny wpływ na ich rozwój.

Z drugiej jednak – w tak dynamicznie rozwijającym się świecie trudno zupełnie izolować najmłodszych od elektroniki. Warto więc wykorzystać mocne strony internetu oraz urządzeń elektronicznych i dać dzieciom dostęp do tych treści, które będą wspierać ich rozwój.

Jak uczyć dzieci poprzez zabawę w internecie? Wystarczy uruchomić strony z darmowymi lub płatnymi aplikacjami. Oto kilka przykładów zabaw, które znajdziesz w sieci:

 • mycie zębów u hipopotama – dzieci nie tylko koordynują ruchy i uczą się operować myszką lub touchpadem, ale także dowiadują się, jak dokładnie myć zęby i dlaczego warto to robić,
 • jak rozwija się kasztan – dzieci muszą klikać w kasztanka, a potem obserwować, jak rośnie drzewo. Zabawa tego typu może później zostać przeniesiona poza dom – maluch na własne oczy będzie obserwować, jak rozwijają się drzewa w parku,
 • segregowanie śmieci – poprzez porządkowanie kolorowych rysunków z wizerunkiem różnego rodzaju odpadów, dziecko rozwija postawę proekologiczną, uczy się rozróżniać kolory czy nazywać przedmioty,
 • tworzenie odblaskowego plecaka – zabawa ma na celu zaznajomić dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na drodze, a także rozwija jego kreatywność,
 • zakręcanie kranu – dziecko doskonali umiejętność posługiwania się myszką, a także zdolności koordynacyjne,
 • rozpoznawanie instrumentów – maluch wsłuchuje się w dźwięki i uczy się rozpoznawać brzmienie instrumentów.

Nauka poprzez zabawę w internecie pozwala dzieciom poznać świat. Mały odkrywca może dowiedzieć się na przykład, czym jest burza (i że wcale nie jest taka straszna!), jak przechodzić przez ulicę, jak działa ludzkie oko, czy skąd się bierze energia elektryczna w gniazdku.

Interaktywne zabawy z dziećmi a rachunki za prąd

Być może zastanawiasz się, jaki wpływ na rachunki za prąd mają interaktywne zabawy online z dziećmi. Tego typu aktywności wcale nie muszą oznaczać wyższych opłat. Dlaczego?

 • po pierwsze, mimo wszystko dziecko nie powinno spędzać zbyt dużo czasu przed ekranem komputera, dlatego zużycie prądu nie musi być wysokie,
 • po drugie, możesz naładować baterię urządzenia, a w czasie użytkowania tabletu czy laptopa, odłączyć go od prądu,
 • po trzecie, rozważ zmianę sprzedawcy energii elektrycznej. Porównaj taryfę, z której aktualnie korzystasz, z ofertą firmy Po Prostu Energia.

Na stronie sprzedawcy możesz skorzystać z kalkulatora energii, dzięki któremu zobaczysz, ile możesz zaoszczędzić. Wystarczą 3 kroki:

1. Podaj dane ze swojej obecnej faktury, wybierz rodzaj interesującej Cię umowy i podaj inne, wymagane informacje, które będą niezbędne do opracowania Twojej oferty.

2. Zapoznaj się z propozycjami ofert przygotowanych na podstawie uzupełnionych przez Ciebie danych.

3. Podaj swoje dane kontaktowe i wyślij zgłoszenie.

Aby skorzystać z usług Po Prostu Energia, nie musisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy, że wypełnisz wniosek online, zostawisz w formularzu nr telefonu i poczekasz na kontakt ze strony przedstawiciela firmy albo zadzwonisz na infolinię. To prosta droga do obniżenia rachunków i zwiększenia oszczędności.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska

10 pomysłów na super prezenty dla Babci i Dziadka

Co roku w styczniu szukamy pomysłów na piękne prezenty. Co prawda Święta już minęły i wszyscy zostali obdarowani, jednak przed nami bardzo ważne daty. 21 i 22 stycznia, czyli Dzień Babci i Dzień Dziadka. Podrzucamy Wam parę pomysłów!
 • Agnieszka Wadecka - 14/01/2020
wnuczka rozdaje prezenty dla babci i dziadka

Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowy czas. Możemy w szczególny sposób docenić obecność najstarszych członków rodziny. Przygotowując dla Was pomysły na prezenty dla Babci i Dziadka podzieliłam je na grupy.

10 pomysłów na super prezenty dla Babci i Dziadka

1. Fotograficzne

Chyba wszyscy dziadkowie uwielbiają oglądać zdjęcia swoich wnuków, a cyfryzacja doprowadza do tego, że zdjęć robimy tysiące i przechowujemy je na multimedialnych nośnikach.

Próba oglądania zdjęć na komputerze nudzi po dziesięciu minutach, gdy patrzymy na dziesiąte ujęcie tej samej fotografii. Aby dodać magii warto wybrać fotoksiążkę – to nowocześniejsza forma albumu ze zdjęciami. Dzięki starannej selekcji fotografii i przystępnej dla starszego pokolenia formie, może stać się cudownym prezentem.

Druga propozycja to wspólna sesja zdjęciowa dla dziadków i wnuków. To opcja dla odważnych dziadków, którzy nie boją się pozowania przed aparatem obcej osoby, jednak pamiątka jaka pozostanie jest tego warta.

2. Kulinarne

Doskonały pomysł dla smakoszy. Znając gusta kulinarne babci i dziadka mamy duże pole do popisu. Możemy wyczarować coś pysznego w domu. Jeśli dzieci są na tyle duże, że pierwsze próby gotowania mają za sobą, to samodzielnie coś ugotują lub upieką ciasto. Jeśli nie macie czasu to zarezerwujcie stolik w ulubionej restauracji dziadków. Stare przysłowie mówi: przez żołądek do serca. Wierzę, że pyszne jedzonko potrafi rozgrzać każde serce.

3. Aktywne

Bycie dziadkiem wcale nie oznacza chodzenia o laseczce czy siedzenia przed telewizorem całe dnie. Starsze pokolenie pomimo pełnionej poważnej funkcji w rodzinie często prowadzi aktywny tryb życia i właśnie dla nich najlepszą atrakcją będzie udanie się na narty, basen lub termy. Możemy sprezentować im taki wyjazd we dwoje lub jeśli zechcą, razem z wnukami.

4. Ekskluzywne

W dzień swojego święta każdy zasługuje na odrobinę luksusu. Miłą niespodzianką dla zmęczonych będzie wyjazd do SPA, wizyta u kosmetyczki, karnet na masaże albo zabiegi dla zdrowia czy urody.

Zadbaj nie tylko o prezenty dla Babci i Dziadka, ale też o wspólnie spędzony czas!

5. Własnoręczne

Prezenty, w których robienie oddaje się całe serce cieszą każdego. Takie są te, wykonane przez dzieci.

Może to być piękna praca z gliny, samodzielnie pomalowana filiżanka, zestaw mydełek (w sieci można znaleźć całą masę filmików jak je zrobić), albo korale dla babci. Zdajcie się na inwencję twórczą lub zajrzyjcie na Pinterest, który jest skarbnicą pomysłów DIY.

6. Pełne przyjemności

Powodzeniem cieszą się kosze wypełnione smakołykami, kawą, herbatą lub alkoholem. Taki zestaw można przygotować samodzielnie lub kupić gotowy. Może nie jest to prezent szczególnie spersonalizowany, ale za to elegancki, praktyczny i raczej nie będzie się kurzył na szafie.

7. Drogocenne

Na pewno są takie rzeczy, o których dziadkowie marzą, a nie mogą sobie z jakichś względów na nie pozwolić.

Może łatwy w obsłudze ekspres do kawy na kapsułki, jeżdżący odkurzacz lub zestaw kina domowego. Jeśli dysponujemy środkami finansowymi warto spełnić marzenie. Można też zrobić zrzutkę z rodzeństwem albo kuzynostwem. Łzy wzruszenia gwarantowane.

8. Tradycyjne

Jeżeli z jakichś względów zapomnieliśmy o tym wydarzeniu i nie zdążyliśmy kupić prezentu to postawmy na tradycję. Bombonierka, kawa, narysowana przez dziecko laurka, czy wyrecytowany wierszyk uratują sytuację i pomogą w tym, by dziadkowie nie poczuli się zapomniani.

9. Pomocne

Czasem babcia czy dziadek zarzekają się, że niczego nie potrzebują a sytuacja finansowa nie pozwala na kupno drogiego upominku. Będzie miło jeśli przyjdziemy na pomoc – umyjemy okna, zmienimy zasłony, wysprzątamy mieszkanie. Zrobimy coś na co im brakuje sił a dla nas nie będzie żadnym problemem

10. Emocjonalne

Dla niektórych dziadków najlepszym prezentem będzie czas wspólnie spędzony z dziećmi – to, że mogą przyjść na przedstawienie w szkole czy przedszkolu, zabrać dziecko na spacer lub na weekend. Duma, jaką będą mogli poczuć pokazując światu „jestem babcią”, „jestem dziadkiem”.

Gdy moi rodzice powitali na świecie pierwszą wnuczkę, to w swoje święto najbardziej wzruszyło ich, że mogli ją zabrać sami na spacer.

Do Dnia Babci i Dnia Dziadka zostało jeszcze trochę czasu, pomyślcie już dziś jak można sprawić im przyjemność i podziękować za obecność w życiu wnuków oraz wkład w ich wychowanie. Mam nadzieję, że moje pomysły Wam w tym pomogą.

Czy już wiesz jakie prezenty dla Babci i Dziadka wybierzesz w tym roku?

Zdjęcia: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Podyskutuj

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży – nowe przepisy

Rząd znowelizował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej i wprowadza listę darmowych leków dla kobiet spodziewających się dziecka. Sprawdź jakie farmaceutyki będą dostępne za darmo!
 • Dominika Wassermann - 13/01/2020
kobieta trzymająca dziecięce buciki na brzuchu

Nowe przepisy

Tuż przed świętami Rząd przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Według nowych przepisów zostanie sporządzona lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2020 roku.

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Zdrowia leki, które będą w całości finansowane ze środków publicznych to:

 • leki podtrzymujące ciążę,
 • leki od których zależy zdrowie matki,
 • leki od których zależy prawidłowy przebieg ciąży.

Jak wiadomo stosowanie specjalnych leków podczas ciąży często jest nieuniknione. Jest też wiele schorzeń typowych właśnie dla tego dziewięciomiesięcznego okresu, jak np. cukrzyca ciążowa.

Sprawdź też wszystko co powinnaś wiedzieć o L4 w ciąży!

Z bezpłatnych leków będzie mogła skorzystać każda ciężarna już od pierwszego trymestru ciąży do porodu, bez względu na sposób poczęcia.

Kto wystawi receptę na bezpłatne leki dla kobiet w ciąży?

Według tego co podaje Ministerstwo, recepty wystawiać będą mogli ginekolodzy i położne, którzy stwierdzili ciążę. Na podstawie zaświadczenia stwierdzającego ciążę z takich uprawnień będą mogli skorzystać również lekarze innych specjalności.

Ocenia się, że z dostępu do bezpłatnych leków skorzysta około 400 tysięcy kobiet rocznie.

Szacuje się również, że pierwszego roku obowiązywania nowe przepisy obciążą budżet Państwa na 14,5 miliona złotych.

Źródła: RMF24 , M jak Mama

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Wassermann
Absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, oraz Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu , która po dziesięciu latach postanowiła powrócić do zajmowania się grafiką komputerową. Prywatnie "zwierzolub", opiekunka 3 kotów, miłośniczka kuchni roślinnej, spędzająca wolny czas na rowerowych wycieczkach.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail