Czego szukasz

Video: Rozmowa z Moniką – która pracuje jako Młodszy Analityk Biznesowy #HerWayToIT

Monika Pachucy od dwóch miesięcy pracuje jako Młodszy Analityk Biznesowy w DPDgroup IT Solutions Poland. Posłuchaj i dowiedz się od czego zaczęła proces zmiany branży oraz jakie źródła wiedzy okazały się dla niej najbardziej przydatne.

analityk biznesowy

Her Way To IT – ścieżka rozwoju: Analityk Biznesowy

Przed wejściem do branży IT, Monika była wieloletnim pracownikiem obsługi klienta online i offline w branży rozrywkowej, medycznej oraz e-commerce. Odpowiadała też za działania marketingowe i komunikację w gazeta.ie oraz Vinted. Dawniej pracowała jako dziennikarka Rzeczpospolitej. Ostatnie trzy lata poświęciła na przebranżowienie się do branży IT. Prywatnie – żona Piotrka, mama czteroletniego Nikodema i prawie dwuletniego Franka.

Podczas spotkania, Monika odpowiedziała od czego rozpoczęła swoją drogę do przebranżowienia, a zaczęła ją w bardzo specyficznym czasie, bo podczas urlopu macierzyńskiego. Monika podzieliła się z nami swoimi radami dla osób początkujących w branży IT, a także podkreśliła, jak ważną rolę w procesie przebranżowienia odgrywa mentoring. Doradziła, jak znaleźć dobrego mentora/kę oraz jak zacząć tworzyć swoje własne portfolio. Sprawdź, jaka książka ją zainspirowała do zmian i jakie kroki podjęła dalej.

Czym zajmuje się UX Designer? – live z Dominiką Zarembą – Her Way To IT

„Myślę, aby każda z nas, zanim zacznie planować czas na naukę, robienie portfolio, zadała sobie kilka pytań: jaki jest mój kontekst, o jakiej porze dnia jestem w stanie się uczyć, czy mogę poszukać wsparcia w codziennych obowiązkach. Następnie znając ten kontekst planujmy realnie, czyli, np. tylko 2h dziennie i pogodzimy się z tym, że nie mamy tyle czasu na przebranżowienie, ile osoby bez zobowiązań. Dla mnie to realne planowanie było najtrudniejsze…

Mój kontekst był taki: miałam dziadków ok. 400 km od domu, spałam codziennie ok. 3-4 h i miałam pod opieką półrocznego Franka i prawie trzy letniego Nikodema. Wspólnie z mężem zdecydowaliśmy, że teraz czas na mnie i trzeba stworzyć mi warunki do przebranżowienia. Dlatego mąż przejął gotowanie, robienie zakupów, odprowadzanie młodszego syna do mini przedszkola i ogarnianie domu po kolacji. W sumie ten podział utrzymuje się do dziś. Dzięki temu zyskałam około 3 h godziny na naukę rano kiedy mój półroczniak bawił się na macie lub miał drzemkę. To był jedyny czas, kiedy po nieprzespanych nocach miałam warunki i siły do nauki.” – mówi Monika.

Video: Rozmowa z Asią – mamą, która została testerką #HerWayToIT

Spotkanie z Moniką – Analityk Biznesowy – zobacz nagranie

Analityk Biznesowy – wiedza & książki & przydatne materiały

W ramach podsumowania, Monika przygotowała krótkie podsumowanie, zawierające materiały, które mogą okazać się dla Was przydatne:

Newslettery:

Dare IT
wojtekkutyla.pl

Blogi:

Gdzie szukać mentora; gdzie szukać źródeł/ co warto opanować/ jak zbudować plan nauki/co warto zawrzeć w portfolio:

“Poszukaj analityków/PO na LinkedIn i zagadaj – jeszcze mi się nie zdarzyło, aby ktoś nie odpisał; nie chciał podzielić się wiedzą.”
DareIT na Facebooku – jest tam wiele doświadczonych analityczek

Gdzie szukać projektu do portfolio:

NGOs i dominikabeben.com/rzeczywiste-doswiadczenia/

Książki:

  • Jarosław Żeliński – Analiza biznesowa. Praktyczne modelowanie organizacji
  • Książka „Biznes Odczarowany
  • Karl Wiegers „Software Requirements”
  • Michał Bartyzel: „Oprogramowanie szyte na miarę. Jak rozmawiać z klientem, który nie wie, czego chce.”

Her Way To IT – dowiedz się więcej

Her Way To IT to 9-tygodniowy program, którego celem jest wsparcie kobiet, które szukają pierwszej pracy w branży IT i chcą zdobyć praktyczne doświadczenie w nowym zawodzie. Wybierz swoją ścieżkę, w której chcesz się rozwijać:

4 moduły:

Tester oprogramowania (21.02. – 6.03)
UX designer (7.03 – 20.03)
Analityk biznesowy (21.03 – 3.04)
Scrum master (4.04 – 14.04)

Na zakończenie przygotowaliśmy tygodniowy moduł o rekrutacji – jak zdobyć pierwszą pracę w branży IT.
Projekt Her Way To IT realizujemy dzięki wsparciu Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju.

her way to it logo
Grafika: Joanna Sieprawska
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Studentka socjologii. Zawodowo - wspiera działania Mamo Pracuj i Talenti oraz zdobywa wiedzę na temat pozyskiwania funduszy unijnych. Ostatnie miesiące spędziła nad oceanem, studiując w słonecznej Portugalii. Marzy o dalszych podróżach i odkrywaniu uroków świata.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie