Czego szukasz

„Uwierzyłam w siebie! Dziś prowadzę hotel i zajęcia dla psów” – poznaj historię Ani

„Jesteśmy jak dziadkowie na wsi. Ponieważ to nasza praca, mamy więcej czasu na dopieszczenie psiaków niż ich opiekunowie na co dzień. Mają u nas psich przyjaciół, chodzą do lasu, mają ćwiczenia na rozwój głowy, odchudzające fitnessy lub zabiegi rehabilitacyjne.” – mówi Ania Krupińska–Romańska, absolwentka programu Young Entrepreneurs Succeed. Poznaj jej historię i też zgłoś się do bezpłatnego programu wsparcia młodych osób, które chcą rozwinąć swoje kompetencje!

YBP Case study 1 - Ania

Weź udział w bezpłatnym kursie Digital Marketingu organizowanym przez Fundację Youth Business Poland!

Aniu, prowadzisz hotel dla psów. Ale to nie jest zwykły hotel – to także miejsce zapewniające rehabilitację zwierzętom, które tego potrzebują. Jak to się stało, że wybrałaś akurat taką drogę dla swojego biznesu? 

Pracuję ze zwierzętami od prawie 10 lat. Przez ten czas wizja mojej przyszłości zmieniała się wielokrotnie. Najpierw sądziłam, że do starości będę technikiem weterynarii, czyli prawą ręką lekarza w lecznicy. W międzyczasie zostałam również zoopsychologiem i zoofizjoterapeutą. Szukałam zajęcia, które pozwoli mi połączyć moje wszystkie super moce.

Obserwując rynek przez lata, odkryłam, że brakuje hoteli dla psów, które z jednej strony są domowe i kameralne, ale także profesjonalne i bezpieczne. Z pomocy Fundacji Youth Business Poland skorzystałam w zeszłym roku, gdy bardzo chciałam rozwinąć swoją działalność o stacjonarną rehabilitację dla psów. Fundacja dała mi ogromne wsparcie w planowaniu działań i narzędzia, żebym mogła zbadać, czy moje marzenie będzie przede wszystkim pomocne dla opiekunów psów.

Czy prowadzenie hotelu dla psów od zawsze było Twoim marzeniem, czy pomysł narodził się spontanicznie?

Prowadzenie hotelu nie mogło być moim marzeniem, ponieważ miałam alergię na psie futerko. Dodatkowo, jakbym zobaczyła hotele sprzed 20 lat (które wyglądały jak schroniska – psy w boksach) nie spodobałyby mi się i długo bym to przeżywała, bo bardzo kochałam zwierzęta od początku. Niestety, takie hotele istnieją do dziś.

Dlatego też, gdy moja wizja tego biznesu się poukładała, wiedziałam, że będzie to miejsce dające wsparcie opiekunom wrażliwych lub chorych psiaków. Zawsze chciałam, żeby moja praca miała znaczenie. Teraz, gdy opiekunowie mówią, że pierwszy raz od wielu miesięcy mogli wyjść z domu, odpocząć, bo zdjęliśmy z nich na chwilę odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo ich psiaka, to wiem, że robimy dobrą robotę.

Hotel dla psów wydaje się niecodziennym pomysłem na biznes. A może się mylę? Jak na co dzień wygląda Twoja praca?

Tak, to zdecydowanie niecodzienny pomysł. Tym bardziej w takiej formule, jak nasza. Psy hotelowe mieszkają z nami w domu. Nie w oddzielnej części, nie w innym budynku. Śpią z nami w łóżku lub na kanapie. Gotują z nami posiłki, towarzyszą w codziennych domowych czynnościach, jak pranie czy sprzątanie. Czasem nasz hotel to jedyna opcja dla psiaków z lękiem separacyjnym.

Śmiejemy się, że jesteśmy jak dziadkowie na wsi. Ponieważ to nasza praca, mamy więcej czasu na dopieszczenie psiaków niż ich opiekunowie na co dzień. Mają u nas psich przyjaciół, chodzą do lasu, mają ćwiczenia na rozwój głowy, odchudzające fitnessy lub zabiegi rehabilitacyjne. Brzmi jak idylla, ale to również ogromna odpowiedzialność i gotowość do ciągłego dopasowywania się do nowych pensjonariuszy i ich indywidualnych potrzeb.

Weź udział w bezpłatnym kursie Digital Marketingu organizowanym przez Fundację Youth Business Poland!

Opowiedz, proszę, jak wyglądała Twoja sytuacja przed przystąpieniem do programu realizowanego przez Fundację Youth Business Poland.

Przed przystąpieniem do programu miałam bardzo wyraźne i przemyślane marzenia. Prowadziłam hotel i ciągle czułam, że nie mam planu ani funduszy, żeby ruszyć z dalszym rozwojem. Cen usług hotelowych ani ilości przyjmowanych psów nie można dowolnie zwiększać ze względu na sytuację gospodarczą i standardy usługi, jakie sobie wyznaczyłam. Usługi behawioralne, treningowe i rehabilitacyjne wykonywałam tylko z dojazdem do klienta. Jedyną możliwością dla dalszego rozwoju było utworzenie przestrzeni, abym ja albo inni specjaliści mogli wykonywać te usługi na miejscu. Niestety, blokowały mnie moje zazwyczaj nieuzasadnione przekonania odnośnie do moich możliwości, wiedzy i finansów.

Co Ci dał udział w programie YES! – Young Entrepreneurs Succeed?

W programie biorą udział osoby na różnych etapach – od początkowego pomysłu, po już dokładny plan. Samo to poszerzyło moje horyzonty. Zobaczyłam, jak wiele pracy już wykonałam i że nie warto się poddawać na tym etapie. Zrozumiałam, że lata pracy w zawodzie pozwoliły mi dobrze poznać moich klientów i ich potrzeby.

Prowadzący warsztaty są wieloletnimi przedsiębiorcami i specjalistami w swojej dziedzinie. Ta świadomość, że nie rozmawiamy tylko o suchych teoriach dało poczucie bezpieczeństwa. Podczas kursu udostępniono nam mnóstwo materiałów, które wymusiły na mnie konkretne przemyślenia, decyzje – również zmierzenie się ze swoimi słabymi stronami i obawami. Myślę, że bez zmierzenia się z tym istnieje ogromne ryzyko porażki.

Zrozumiałam wtedy też, że w biznesie trzeba być świadomym i ciągle w ruchu. Marzenia to nie wszystko. Trzeba na zimno kalkulować i sprawdzać, czy z tego da się wyżyć. Wszystko to było wsparte dużą ilością pozytywnej energii i słów „wow, to mnie przekonuje, warto w to wejść, robisz super robotę”. Przez cały ten niełatwy proces czułam wsparcie całej ekipy Youth Business Poland. Na sam koniec otrzymałam również z fundacji darmowy cykl spotkań mentoringowych. Proces pracy z mentorem to chyba najbardziej wartościowa przygoda, jaką przeżyłam w swoim życiu zawodowym.

„Proces pracy z mentorem to chyba najbardziej wartościowa przygoda, jaką przeżyłam w swoim życiu zawodowym.”

Co dotychczas sprawiło Ci największą trudność na drodze rozwoju własnego biznesu?

Największą trudnością, z którą cały czas pracuję, jest reklama. Poczynając od szczerego chwalenia swoich usług (w które przecież głęboko wierzę), opowiadania o swoich sukcesach np. w terapii behawioralnej psów lub rehabilitacji, a kończąc na wrzucaniu na social media treści promocyjnych pokazujących moją pracę i ofertę. Zdecydowanie, już lata temu powinnam się wyprostować i pokazać opiekunom zwierząt, jak mogę im realnie pomóc. W sytuacji, gdy nie ma się finansów na profesjonalną agencję reklamy, wyżej wymienione trudności mocno blokowały rozwój mojej firmy.

Myśląc o przełomowym momencie w rozwijaniu swojej działalności – co jako pierwsze przychodzi Ci do głowy?

Pierwszy przełomowy moment, to gdy zdecydowałam się uruchomić swój własny hotel. Kolejny, to ukończenie budowy domu w 2021 roku i przeniesienie usług do swojego domu na swoich własnych zasadach. Największy przełom w moim biznesie, to zrozumienie podczas kursu realizowanego przez Fundację Youth Business Poland, że jeżeli będę się oglądać na to, czego nie mam i na razie nie mogę mieć, to zostanę w miejscu. Pogodziłam się z tym, że projekt „Centrum Kompleksowej Neurorehabilitacji psów i kotów” to jest ogromny i drogi pomysł, który trzeba podzielić na części. Sami z mężem położyliśmy w garażu płytki i wykończyliśmy to pomieszczenie pod treningi i rehabilitację psiaków. W ciągu tych kilku miesięcy zakres naszych usług znacznie się poszerzył. Dodatkowo, do naszego teamu dołączyła kolejna osoba z nowymi umiejętnościami. Wszystkie nasze usługi zaczynają się wzajemnie nakręcać.

Jakie są Twoje plany na przyszłość związane z biznesem?

Pierwszy etap to rozkręcenie promocji salki do tego stopnia, żeby zapisy na zajęcia były na miesiąc do przodu. Utrzymanie jakości hotelu, żeby grafik opieki był zawsze pełny. Przystosowanie terenu, jakim dysponujemy pod zajęcia dla psów. Czyli podstawowy plan, to wykorzystać w 100% potencjał, jakim już dzisiaj dysponujemy. Cały czas mam z tyłu głowy wejście z ofertą szkoleń on-line. No i moja wisienka na torcie, czyli „Centrum Kompleksowej Neurorehabilitacji psów i kotów” na międzynarodowym poziomie.

A może masz jakiś „przepis na sukces”? Jaką radę udzieliłabyś sobie samej będącej na początku drogi do założenia własnego biznesu?

18 letniej Ani powiedziałabym, że będzie naprawdę bardzo dobra w tym co robi i nie powinna pozwolić, żeby ktokolwiek to podważał. Nie powinna się też nigdy zgadzać się na darmowe staże w ramach, których się sprząta, a nie uczy zawodu. Będzie bardzo ciężko i dużo pracować, ale to bardzo dobrze, bo zbierze pieniądze, żeby spełnić swoje marzenia a poczucie, że dała radę, da jej ogrom wiary w siebie już na zawsze.

Aniu, poza podręcznikami i pracą, wyjdź czasem do parku, poćwicz albo spotkaj się ze znajomymi – to Ci dobrze zrobi.

Aniu, serdecznie dziękuję za rozmowę.

Ania Krupińska–Romańska,
Ania Krupińska–Romańska

Fundacja Youth Business Poland przygotowała dla Ciebie 2-miesięczny, bezpłatny kurs online. Zgłoś się do 19 marca!

Program YES! – Young Entrepreneurs Succeed!

To międzynarodowy 5-letni program rozwoju przedsiębiorczości dla młodych osób bez zatrudnienia i bez dostępu do edukacji, chcących rozwijać własną działalność. Partnerem Polskiej edycji programu jest Urząd Pracy m.st. Warszawy.

W ramach programu Fundacja przeprowadziła już 14 edycji kursów dla ponad 360 osób:

  • 10 edycji kursu YES! – dla osób z pomysłem na firmę,
  • oraz 4 edycje Digital Marketing Academy – dla osób, które chcą się przebranżowić albo znaleźć zatrudnienie w obszarze marketingu.

Obecnie trwa nabór do ostatniej w tym programie – 4 edycji kursu DMA – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I ZGŁOŚ SWÓJ UDZIAŁ!

Uczestnicy biorą udział w praktycznych warsztatach, a wybrane osoby mogą także liczyć na wsparcie mentoringowe i coachingowe. Istotnym elementem projektu jest też pomoc w pozyskaniu finansowania. Wsparcie jakie otrzymali dotychczasowi uczestnicy to:

  • ponad 640 h warsztatów
  • ponad 720 h indywidualnego mentoringu
  • ponad 200 h konsultacji i coachingu
  • Łącznie 105 osób założyło firmę lub znalazło zatrudnienie

A to nie wszystko! Weź udział w mentoringu!

Potrzebujesz wsparcia planując założenie własnej firmy?

Polecamy Mentoring YES, który pozwoli Ci rozwinąć swój pomysł na biznes! Jeśli masz do 29 lat, chcesz spróbować swoich sił w rozwoju firmy lub rozpocząłeś/aś działalność i zastanawiasz się czy robisz to dobrze – mentoring YES to kurs dla Ciebie!

Już teraz zarezerwuj sobie miejsce, wypełniając formularz!

Na zgłoszenie masz czas do 31.03.2023 r.!

W programie będziesz miał/a możliwość skorzystania z 6-miesięcznego mentoringu biznesowego, konsultacji tematycznych oraz coachingu wspierającego młode osoby w rozwoju firmy. Udział w mentoringu YES jest bezpłatny.

Szczegóły znajdziesz TUTAJ!

Projekt jest finansowany z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii za pośrednictwem Funduszy EOG i Funduszy Norweskich na rzecz Zatrudnienia Młodzieży.

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Youth Business Poland.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Studentka socjologii. Zawodowo - wspiera działania Mamo Pracuj i Talenti oraz zdobywa wiedzę na temat pozyskiwania funduszy unijnych. Ostatnie miesiące spędziła nad oceanem, studiując w słonecznej Portugalii. Marzy o dalszych podróżach i odkrywaniu uroków świata.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie