Czego szukasz

Utrata płynności finansowej przy spłacie kredytu

Wysoka rata kredytu, stale przypisana do domowego budżetu, z pewnością jest jego istotnym obciążeniem. Doskonale z tego zdają sobie sprawę te osoby, które są obciążone wysokimi pożyczkami w rodzaju kredytów hipotecznych. W sytuacji, gdy zbliża się termin spłaty zadłużenia, a brakuje środków na koncie, warto zastanowić się, jak można poprawić swoją sytuację finansową bez konieczności zaciskania pasa.

Efektywna karta kredytowa

Dlaczego karty kredytowe w krajach wysoko rozwiniętych są środkiem płatniczym popularniejszym od gotówki? Świadome korzystanie z tego plastikowego kartonika daje możliwość pozyskania jednego z najtańszych (nieoprocentowanych!) kredytów dostępnych na rynku. Wszystko za sprawą tzw. okresu bezodsetkowego wynoszącego do 56 dni, który jest liczony dla transakcji bezgotówkowych dokonanych kartą. Dzięki niemu nie zapłacimy odsetek od tych transakcji, jeżeli w całości spłacimy zadłużenie wymagane przez bank. Kwotę do dysponowania określa limit – w niektórych bankach nawet do 15000 zł – na przykład sprawdź karty kredytowe w Vanquis Bank. Nie trzeba daleko szukać, aby zauważyć, że efektywne korzystanie z takiego limitu pozwolić może nie tylko na zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale także na poprawę sytuacji finansowej w chwilach kryzysowych.

Odroczenia płatności

Każde dodatkowe obciążenie finansowe trzeba będzie spłacić. Oczywiście ten fakt dotyczy także karty kredytowej – okres bezodsetkowy może szybko minąć, a sytuacja finansowa nie zawsze ulegnie błyskawicznej poprawie. W takich chwilach warto szukać produktów finansowych, które dają możliwości odroczenia spłaty rat. Mowa tutaj na przykład o sytuacjach losowych takich jak utrata pracy, wypadek czy choroba. Przy okazji wystąpienia innych zdarzeń związanych na przykład z narodzinami dziecka, ślubem czy zakupem mieszkania także można liczyć na zawieszenie płatności. Warto podkreślić, że tego typu udogodnienia nie należą do standardowych praktyk instytucji finansowych udzielających kredytów i pożyczek. Przed podjęciem decyzji o wyborze pożyczkodawcy, powinno się bezwzględnie zapoznać z warunkami spłaty zadłużenia przede wszystkim od strony możliwych do wystąpienia problemów. Niestety, wielu pożyczkodawców bagatelizuje problemy swoich dłużników i winą za niedotrzymanie warunków umowy obarcza jedynie klienta, całkowicie ignorując jego potrzeby.

Zdjęcie: 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie