Czego szukasz

Urząd skarbowy online i usługa PFR

Dwa lata temu Ministerstwo finansów po raz pierwszy uruchomiło usługę PFR (Pre-Filled Tax Return, czyli wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe). Głównym celem jest ułatwienie życia podatnikom poprzez przygotowanie za nich propozycji zeznania podatkowego w oparciu o dane uzyskane od pracodawców, ZUS i domów maklerskich.

Mężczyzna korzysta z systemu do rozliczania pit

Kto może pobrać PFR korzystając z Internetowego dostępu do urzędu skarbowego?

Usługa dostępna jest dla osób rozliczających swój podatek dochodowych na formularzach PIT 37 (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej), oraz podatników korzystających z deklaracji PIT 38, czyli osób fizycznych, które w roku 2016 r. uzyskały przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze sprzedaży akcji). Warto też przypomnieć, że w przypadku korzystania z deklaracji PIT 37, usługa PFR dostępna jest zarówno dla podatników rozliczających się indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem. Istnieje także możliwość rozliczenia podatku jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.

Urząd skarbowy online – skąd pochodzą dane udostępniane nam w PFR

W przypadku deklaracji PIT 37 umieszczone w PFR dane pochodzą od płatników PIT-11, PIT-8C i PIT-R, oraz od organów rentowych sporządzających PIT-40A/11A.

Źródłem danych zawartych w dokumentach PFR dla podatników korzystających z formularza PIT 38 są informacje pochodzące z dokumentów PIT 8C sporządzanych przez biuro maklerskie odpowiedzialne za nasz rachunek inwestycyjny.

Urząd skarbowy online – pobranie PFR nie oznacza złożenia deklaracji podatkowej!

Musimy pamiętać, że PFR stanowi jedynie propozycję rozliczenia podatku dochodowego złożoną nam przez urząd skarbowy. Jak to bywa ze wszystkimi propozycjami, możemy z niej skorzystać, lub nie. Jeśli uznamy, że dane zawarte w PFR są poprawne, możemy ich użyć do właściwego złożenia zeznania podatkowego (zarówno tradycyjnie, za pośrednictwem poczty, bądź wysyłając nasz PIT elektroniczne). W ten sposób unikniemy żmudnego przepisywania do naszej deklaracji danych z PITów otrzymanych np. od pracodawcy. Pamiętajmy także, że PFR możemy dowolnie edytować, dodając należne nam ulgi, czy przekazując 1% podatku na wybraną przez nas organizację pożytku publicznego.

Pobieranie PFR z internetowego urzędu skarbowego.

Aby skorzystać z PFR, należy odwiedzić Portal Podatkowy prowadzony przez Ministerstwo Finansów i odnaleźć link do deklaracji PRF. Należy przy tym pamiętać, że usługa może być niedostępna do czasu zebrania wszystkich koniecznych danych przez organy podatkowe (Ministerstwo zazwyczaj informuje na swoich stronach o dacie uruchomienia usługi PFR). Następnie należy wpisać nasze dane identyfikacyjne, m.in. NIP lub PESEL, dane osobowe, e-mail i kwota przychodu wykazana w PIT za rok poprzedni. Po pozytywnej weryfikacji danych uzyskamy dostęp do naszego wstępnie wypełnionego PIT. Potem już pozostaje tylko sprawdzić dane, wprowadzić dodatkowe informacje i złożyć deklarację podatkową.

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z urzędu skarbowego online, na podany przez nas e-mail otrzymamy link do ściągnięcia tzw. UPO, czyli Urzędowego Potwierdzenia Odbioru, który stanowi dowód na złożenie zeznania podatkowego PIT.

Artykuł powstał we współpracy z portalem pitax.pl oferującym nie tylko możliwość bezpłatnego rozliczenia podatku PIT, ale także dostęp do ogromnej bazy wiedzy podatkowej i pomocy ze strony zespołu doświadczonych ekspertów i doradców podatkowych. Program Pitax.pl to łatwe podatki, które rozliczysz bezpośrednio przez Internet, bądź przy pomocy aplikacji instalowanej na domowym komputerze

PITax.pl Łatwe podatki został wybrany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych jako najlepszy program do PIT dla użytkowników oraz organizacji pozarządowych zbierających 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera materiału
<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie