Czego szukasz

Ulga na start dla nowych przedsiębiorców

Mama przebywająca na urlopie macierzyńskim zastanawia się nad założeniem działalności i nie chciałaby generować na początku dużych kosztów. Czy jest opcja zaoszczędzenia na składkach ZUS? Zobacz kto może skorzystać z ulgi na start!

Ulga na start

Na początku chciałabym przybliżyć temat ulgi na start, która będzie obowiązywać od 30 kwietnia 2018 r.

Rozwiązanie o nazwie ulga na start, to zwolnienie z opłacania składek społecznych (emerytalnej, rentowej, wypadkowej, chorobowej) przez okres 6 miesięcy od dnia założenia działalności gospodarczej. Możliwość skorzystania z tej ulgi jest dla osób, które:

  • podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy
  • albo podejmują ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,
  • i nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej,

Korzystając z ulgi na start osoba prowadząca działalność gospodarczą opłaca wyłącznie składkę zdrowotną.

Ulga na start dla nowych przedsiębiorców

Wracając do sytuacji przedstawionej we wstępie, chciałabym zaznaczyć, że mama przebywająca na urlopie macierzyńskim z tytułu umowy o pracę, może podejmować różne aktywności.

Może wykonywać zlecenie, założyć działalność, jest tylko jeden warunek – praca nie może przeszkadzać w opiece na dzieckiem.

Jeśli mama zdecyduje się na założenie działalności i spełnia wyżej opisane warunki, to może skorzystać z ulgi na start i dzięki temu zaoszczędzi na składkach ZUS. Okres 6 miesięcy jest dobrym czasem na rozwój działalności.

Dodatkowo mama przebywająca na urlopie macierzyńskim ma opłacane składki z tytułu otrzymywania zasiłku macierzyńskiego, więc w razie choroby ma prawo do opieki medycznej i zasiłku chorobowego.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Księgowa z wieloletnim doświadczeniem, która prowadzi swoje biuro online.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie