Czego szukasz

Twoje dziecko choruje? Przeczytaj jak się nim opiekować w tym czasie

I znowu powraca ten sam schemat: Twoje dziecko wraca do domu marudne, płaczliwe i zmęczone. Znowu złapało infekcję w przedszkolu, która niemal natychmiastowo przenosi się na innych domowników. Sprawdź, jak zajmować się malcem, aby jak najszybciej przynieść mu ulgę w chorobie i ochronić pozostałych członków rodziny przed zarażeniem.

Mama przytula dziecko i odczytuje termometr

Wietrz pomieszczenia i częściej je sprzątaj

Pokój dziecka w czasie choroby stanowi idealne warunki do namnażania się chorobotwórczych drobnoustrojów. Z tego względu pamiętaj o wietrzeniu pokoju – wystarczy nawet kilka-kilkanaście minut, aby się ich pozbyć. Nie zaniedbuj odkurzania pokoju w tym czasie i wycierania mebli z osiadającego na nich kurzu.

Sprawdzaj temperaturę ciała dziecka i reaguj

Malec kręci się i nie pozwala sobie zmierzyć temperatury? Pomocne w tej sytuacji mogą być termometry bezdotykowe – maluszek nawet się nie zorientuje, że przystawiasz do niego urządzenie. Jeśli dziecko gorączkuje, nie warto go dodatkowo okrywać ciepłym kocem czy ciężką pościelą i ubierać w grube ubranka. Wystarczy, że nałożysz na niego coś lekkiego i przykryjesz cienką kołderką.

Dziecko w czasie gorączki jest nadwrażliwe na dźwięki, może reagować nerwowością nawet na te, które do tej pory ignorowało, czy sprawiało mu przyjemność, więc postaraj się zapewnić mu ciszę i spokój. Mierz temperaturę dziecka termometrem elektronicznym – jeśli pomimo podawanych leków gorączka nie spada, a nawet rośnie, skonsultuj się z le

Dziecko choruje. Czy możesz je wykąpać?

Zasadniczo nie ma przeciwwskazań, żeby wykąpać dziecko w czasie choroby, jednak z myciem głowy warto się wstrzymać. Jeśli chcesz, możesz to zrobić przy użyciu myjki. Całej kąpieli nie warto przedłużać: dziecko sprawnie wyciągnij z wanny, wysusz do sucha i ubierz w piżamkę. Gorączkującego malucha, któremu podawane są środki na zbicie wysokiej temperatury, kąp około 40 minut po podaniu leków, aby uniknąć dreszczy.

Przeziębiony maluszek może manifestować swoje złe samopoczucie na różne sposoby, chociaż w łagodnym przebiegu infekcji, może mieć wystarczająco dużo siły do zabaw. Nie zabraniaj mu ich, jednak zachęć go do takich, które będą dla niego najmniej forsujące.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: fotolia

<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie