Czego szukasz

TOP 5 wodnych aktywności, których powinno spróbować Twoje dziecko

Twoja pociecha czuje się w basenie jak ryba w wodzie? Z czasem zwykłe pływanie prawo-lewo może stawać się coraz mniej ekscytujące. Zapoznaj się z poniższymi wodnymi aktywnościami, które są gwarancją niesamowitych emocji i wyjątkowych wspomnień. Sprawdź, jak rozwijają się sporty wodne i wybierz najlepszą rozrywkę dla swojego dziecka.

rodzina w basenie

#5 SUP, czyli deska z wiosłem  

Stand up paddling (w skrócie SUP) to prosty sport idealny zarówno dla dużych, jak i małych. Do jego uprawiania wystarczy deska i wiosło. Elementem dodatkowym jest tzw. leash, czyli smycz, za pomocą której można przyczepić deskę do nogi. Stand up paddling jest bardzo rekreacyjnym sportem, wywodzącym się z Hawajów. Na desce można siedzieć, klęczeć lub stać. W zależności od warunków na wodzie wiosłowanie może być przyjemne lub angażujące.

Stand up paddling można uprawiać praktycznie na każdym akwenie, jednak mniej doświadczeni powinni wybierać płytkie rzeki i jeziora. Wychodząc na głębszą wodę, należy pamiętać o kamizelce ratunkowej. 

#4 Windsurfing, czyli deska z żaglem 

Świetną propozycją dla wszystkich miłośników wodnych szaleństw jest windsurfing. Sport ten zyskuje coraz większą popularność w Polsce, również dzięki niedawnym sukcesom Macieja Rutkowskiego. Polak zdobył pierwsze miejsce na zawodach windsurfingowych w Japonii, pokonując konkurencję w niezwykłym stylu.

Naukę windsurfingu mogą rozpoczynać dzieci już od 4-5 roku życia. Im mniejsze dziecko, tym więcej zabawy na wodzie niż faktycznej nauki. Wbrew pozorom windsurfing jest bardzo wymagającym sportem, bazującym na różnych technikach i zwrotach. 

#3 Kitesurfing dla miłośników adrenaliny 

Mimo że nazwy “windsurfing” i “kitesurfing” brzmią podobnie, to dwa zupełnie różne sporty. Łączy je jedynie wiatr – bez niego ani nie popłynie deska, ani nie pofrunie latawiec. Kitesurfing to niezwykle widowiskowy sport, polegający na poruszaniu się po wodzie na desce za pomocą latawca (kite). Opanowanie podstawowych technik i zwrotów daje dużą frajdę, gdyż umożliwia wykonywanie skoków i trików w powietrzu.

Czy kitesurfing to dobry pomysł dla dzieci? Tak, choć w przypadku tego sportu dolna granica wiekowa jest nieco wyższa. Niektóre szkoły uczą kursantów w wieku 10 lat, inne dopiero od 14 lub 16 roku życia. Dużo zależy od koordynacji ruchowej i umiejętności dziecka na pierwszych etapach szkolenia. 

Przeczytaj także: 10 na rzeczy, które warto zrobić z dziećmi w wakacje

#2 Flyboarding, czyli wodna zabawa w powietrzu 

Flyboarding to jeden z najnowszych sportów wodnych, popularny głównie w Stanach Zjednoczonych. Flyboarder (czyli osoba uprawiająca flyboarding) porusza się na specjalnej desce, która z daleka może przypominać deskę snowboardową. W istocie deska do flyboardingu wyposażona jest w armatki, które dzięki olbrzymiemu ciśnieniu wypychają wodę. W efekcie flyboarder unosi się nad taflą i może wykonywać niezwykłe, powietrzne akrobacje. Niektórzy potrafią wznieść się nawet kilkanaście metrów w górę. Flyboarding dla dzieci i początkujących dorosłych odbywa się zawsze pod czujnym okiem instruktora.

Sport ten daje dużo frajdy i adrenaliny, jednak upadek z kilku metrów może być bolesny. Dlatego należy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu (kamizelka ratunkowa, kask) i stosowaniu się do wszystkich instrukcji trenera.

#1 Nurkowanie dla fanów podwodnych przygód 

Dawniej nurkowanie zarezerwowane było tylko dla zawodowców. Tylko nieliczni mieli dostęp do pięknego, podwodnego świata i mogli odkrywać jego tajemnice. Na szczęście to się zmieniło! W Polsce działa obecnie wiele szkół nurkowych, które zapraszają do skorzystania z oferty zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jedną z takich szkół jest Deepspot – mazowiecki ośrodek szkoleniowy, dysponujący jednym z najlepszych i największych symulatorów dla nurków w Europie. Po kursie nurkowania w takim ośrodku Twoje dziecko będzie żądne kolejnych przygód.

Kto wie, może wybierzecie się razem na nurkowanie w zalanym kamieniołomie lub będziecie oglądać piękne rafy koralowe w zagranicznych kurortach? W ofercie Deepspot znajdują się między innymi kursy pierwszego nurkowania, szkolenia scuba diving (nurkowanie z butlą) i freediving (nurkowanie na zatrzymanym oddechu). Niezapomniane przeżycia gwarantowane!

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie