Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

To może być pierwszy krok do zmiany, o której marzysz – wywiad z Asią – mentorką w programie Mother Empower

  • Klaudia Urban
  • 7 lutego 2022
  • 5 MIN. CZYTANIA

Asiu, byłaś zaangażowana w organizację pierwszej edycji programu mentoringowego Mother Empower. Opowiedz proszę jak narodził się pomysł wspólnego projektu?

Kilkanaście miesięcy temu podjęliśmy w naszej firmie decyzję, że chcemy zaangażować się w systematyczne działanie, które pomoże większemu gronu kobiet odnaleźć się na rynku pracy. Zastanawialiśmy się, jak skonstruować taki program, aby był efektywny, i szukaliśmy partnera do realizacji tego przedsięwzięcia.

Od jakiegoś czasu z zainteresowaniem śledzimy projekty Fundacji Mamo Pracuj i po wstępnych rozmowach z zespołem fundacji doszliśmy do wniosku, że połączenie naszego zaangażowania z wiedzą i siecią kontaktów, które fundacja posiada w środowisku kobiet, które chcą wrócić do aktywności zawodowej lub zmienić branżę, może przynieść wspaniałe efekty.

Obecnie wspólnie przygotowujemy trzecią już edycję programu mentoringowego Mother Empower, w którym wspieramy kobiety wracające na rynek pracy, po przerwie związanej z macierzyństwem.

Wszystkie szczegóły dostępne na stronie programu: www.mother-empower.mamopracuj.pl

A tak opowiadały o swojej przygodnie same uczestniczki!

Co jest największą motywacją do działania w takim obszarze dla firmy Bosch?

W Bosch mamy szereg inicjatyw ułatwiających łączenie pracy z życiem prywatnym. Home office, elastyczny czas pracy, półkolonie dla dzieci pracowników, a ostatnio wirtualne zajęcia dla dzieci z animatorami – to tylko niektóre z nowych benefitów. Zauważyliśmy, jak fantastycznie angażuje to pracowników-rodziców, jak pozwala im rozwijać się zawodowo.

Różnorodność w biznesie jest bardzo ważna. Zespoły, w których mamy różne punkty widzenia często są dużo sprawniejsze i osiągają lepsze rezultaty, a ich członkowie są bardziej zadowoleni z pracy. Dlatego uważamy, że trzeba robić wszystko, by tę różnorodność pielęgnować.

Powrót kobiety na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem bywa trudny. Chcieliśmy pomóc tym mamom, które się na to zdecydowały. Pokazać, jak wiele firm oferuje już wsparcie w łączeniu obowiązków rodzica i pracownika.

Drugą motywacją był fakt, że w naszej firmie mamy wiele kobiet, które realizują się zawodowo. Chcieliśmy wykorzystać ich zapał do działania i chęć dzielenia się wiedzą o rynku pracy i obszarze, w którym pracują.

Chcesz bliżej poznać firmę BOSCH? Odwiedź profil w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

Wspierałaś i na bieżąco śledziłaś cały przebieg pierwszej edycji Mother Empower. Świetnie znałaś mentorki i poznałaś również mentee biorące udział w projekcie. Czy możesz opowiedzieć, co z Twojego punktu widzenia było największą wartością dla uczestniczek?

Każda z uczestniczek skończyła program bogatsza o wiedzę, a często uboższa o fałszywe założenia. Mentee miały okazję skonfrontować swoje przekonania na temat obecnego rynku oraz warunków pracy. Często odkrywały, że jest dużo lepiej, niż się spodziewały. Między wieloma uczestniczkami nawiązały się też cudowne relacje, niektóre wciąż są podtrzymywane.

Ale chyba największą wartością było poczucie sprawczości i nadziei, z którym mentee kończyły program. Mimo trudnych czasów, które nas zaskoczyły, były gotowe, żeby z nową energią szukać wyzwań zawodowych. Cieszę się, kiedy dostaję kolejne informacje, że nasze zeszłoroczne mentee zaczynają pracę w nowym miejscu.

Czy podczas trwania pierwszej edycji było coś, co Cię zaskoczyło lub zrobiło na Tobie wrażenie?

Na pewno zaangażowanie mentorek. Oczywiście przed startem programu byłam przekonana, że każda uczestniczka da z siebie 100%, co by w zupełności wystarczyło i zaowocowało fajnym programem. Ale one dały z siebie 200%! Przy okazji czerpały z mentoringu satysfakcję i rozwijały swoje umiejętności. „Zwykły” program firmowy stał się dla nich przeżyciem, do którego często będą wracać.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pierwszej edycji programu Mother Empower? Przeczytaj relację!

W nadchodzącej edycji programu, będziesz jedną z mentorek. Dlaczego? Jakie są Twoje oczekiwania związane z tą niecodzienną rolą?

Właściwie to nie mam sprecyzowanych oczekiwań. Chcę dobrze poznać moją mentee, zrozumieć jej potrzeby. Chcę wspierać ją w osiąganiu celów, wykorzystując swoją pozytywną energię, wiedzę i empatię. Zgłosiłam się, bo to dla mnie okazja, żeby trochę naprawić to, co mnie denerwuje. Wciąż obecny szkodliwy stereotyp, że ktoś, kto poświęca się swojej rodzinie albo pasji, nie może jednocześnie być wartościowym pracownikiem.

Jakimi słowami zachęciłabyś mamy do udziału w kolejnej edycji programu Mother Empower?

Zgłoś się, bo Twoja kariera jest tego warta! Bo to szansa na poznanie siebie, swoich mocnych stron i rozwinięcie umiejętności! Na rynku pracy na pewno jest pracodawca, który potrzebuje w swoim zespole kogoś takiego jak Ty, tylko trzeba dać mu się znaleźć. Bo to może być pierwszy krok do zmiany, o której marzysz!

Zapisy do programu rozpoczęły się 10 lutego!

Wszystkie szczegóły dostępne na stronie programu: www.mother-empower.mamopracuj.pl

Serdecznie dziękuję za rozmowę!

Zdjęcia: Robert Bosch

Wywiad opublikowany 24.01.2021, poprawiony i zaktualizowany 07.02.2022.

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content