Czego szukasz

To może być pierwszy krok do zmiany, o której marzysz – wywiad z Asią – mentorką w programie Mother Empower edycja 2

Przed nami druga edycja programu mentoringowego Mother Empower! „To szansa na poznanie siebie, swoich mocnych stron i rozwinięcie umiejętności” – mówi Asia Wojdan-Liszewska, która pracuje w firmie Bosch i wpiera nasze wspólne działania! Tym razem Asia będzie jedną z mentorek Mother Empower 2. i swoim doświadczeniem i pozytywną energią podzieli się ze swoją mentee. Zapisy do programu ruszają już wkrótce, a tymczasem zapraszamy do lektury!

Joanna Wojdan Liszewska

Asiu, byłaś zaangażowana w organizację pierwszej edycji programu mentoringowego Mother Empower. Opowiedz proszę jak narodził się pomysł wspólnego projektu?

Kilkanaście miesięcy temu podjęliśmy w naszej firmie decyzję, że chcemy zaangażować się w systematyczne działanie, które pomoże większemu gronu kobiet odnaleźć się na rynku pracy. Zastanawialiśmy się, jak skonstruować taki program, aby był efektywny, i szukaliśmy partnera do realizacji tego przedsięwzięcia.

Od jakiegoś czasu z zainteresowaniem śledzimy projekty Fundacji Mamo Pracuj i po wstępnych rozmowach z zespołem fundacji doszliśmy do wniosku, że połączenie naszego zaangażowania z wiedzą i siecią kontaktów, które fundacja posiada w środowisku kobiet, które chcą wrócić do aktywności zawodowej lub zmienić branżę, może przynieść wspaniałe efekty. Obecnie wspólnie przygotowujemy drugą już edycję programu mentoringowego Mother Empower, w który wspieramy kobiety wracające na rynek pracy, po przerwie związanej z macierzyństwem.

Wszystkie szczegóły dostępne na stronie programu: www.mother-empower.mamopracuj.pl/

A tak opowiadały o swojej przygodnie same uczestniczki!

Co jest największą motywacją do działania w takim obszarze dla firmy Bosch?

W Bosch mamy szereg inicjatyw ułatwiających łączenie pracy z życiem prywatnym. Home office, elastyczny czas pracy, półkolonie dla dzieci pracowników, a ostatnio wirtualne zajęcia dla dzieci z animatorami – to tylko niektóre z nowych benefitów. Zauważyliśmy, jak fantastycznie angażuje to pracowników-rodziców, jak pozwala im rozwijać się zawodowo.

Różnorodność w biznesie jest bardzo ważna, zespoły, w których mamy różne punkty widzenia często są dużo sprawniejsze i osiągają lepsze rezultaty, a ich członkowie są bardziej zadowoleni z pracy. Dlatego uważamy, że trzeba robić wszystko, by tę różnorodność pielęgnować.

Powrót kobiety na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem bywa trudny. Chcieliśmy pomóc tym mamom, które się na to zdecydowały i pokazać, jak wiele firm oferuje już wsparcie w łączeniu obowiązków rodzica i pracownika.

Drugą motywacją był fakt, że w naszej firmie mamy wiele kobiet, które realizują się zawodowo. Chcieliśmy wykorzystać ich zapał do działania i chęć dzielenia się wiedzą o rynku pracy i obszarze, w którym pracują.

Chcesz bliżej poznać firmę BOSCH? Odwiedź profil w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

Wspierałaś i na bieżąco śledziłaś cały przebieg pierwszej edycji Mother Empower. Świetnie znałaś mentorki i poznałaś również mentee biorące udział w projekcie. Czy możesz opowiedzieć, co z Twojego punktu widzenia było największą wartością dla uczestniczek?

Każda z uczestniczek skończyła program bogatsza o wiedzę, a często uboższa o fałszywe założenia. Mentee miały okazję skonfrontować swoje przekonania na temat obecnego rynku oraz warunków pracy i często odkrywały, że jest dużo lepiej, niż się spodziewały. Między wieloma uczestniczkami nawiązały się też cudowne relacje, niektóre wciąż są podtrzymywane. Ale chyba największą wartością było poczucie sprawczości i nadziei, z którym mentee kończyły program. Mimo trudnych czasów, które nas zaskoczyły, były gotowe, żeby z nową energią szukać wyzwań zawodowych. Cieszę się, kiedy dostaję kolejne informacje, że nasze zeszłoroczne mentee zaczynają pracę w nowym miejscu.

Czy podczas trwania pierwszej edycji było coś, co Cię zaskoczyło lub zrobiło na Tobie wrażenie?

Na pewno zaangażowanie mentorek. Oczywiście przed startem programu byłam przekonana, że każda uczestniczka da z siebie 100%, co by w zupełności wystarczyło i zaowocowało fajnym programem. Ale one dały z siebie 200%! Przy okazji czerpały z mentoringu satysfakcję i rozwijały swoje umiejętności. „Zwykły” program firmowy stał się dla nich przeżyciem, do którego często będą wracać.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pierwszej edycji programu Mother Empower? Przeczytaj relację!

W nadchodzącej edycji programu, będziesz jedną z mentorek. Dlaczego? Jakie są Twoje oczekiwania związane z tą niecodzienną rolą?

Właściwie to nie mam sprecyzowanych oczekiwań. Chcę dobrze poznać moją mentee, zrozumieć jej potrzeby. Chcę wspierać ją w osiąganiu celów, wykorzystując swoją pozytywną energię, wiedzę i empatię. Zgłosiłam się, bo to dla mnie okazja, żeby trochę naprawić to, co mnie denerwuje: wciąż obecny szkodliwy stereotyp, że ktoś, kto poświęca się swojej rodzinie albo pasji, nie może jednocześnie być wartościowym pracownikiem.

Jakimi słowami zachęciłabyś mamy do udziału w kolejnej edycji programu Mother Empower?

Zgłoś się, bo Twoja kariera jest tego warta! Bo to szansa na poznanie siebie, swoich mocnych stron i rozwinięcie umiejętności! Bo na rynku pracy na pewno jest pracodawca, który potrzebuje w swoim zespole kogoś takiego jak Ty, tylko trzeba dać mu się znaleźć. Bo to może być pierwszy krok do zmiany, o której marzysz.

Zapisy do programu ruszają 28 stycznia o godzinie 9:00!

Wszystkie szczegóły dostępne na stronie programu: www.mother-empower.mamopracuj.pl/

Serdecznie dziękuję za rozmowę!

Zdjęcia: Robert Bosch

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama trójki fantastycznych dzieci i szczęśliwa żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka dobrej kuchni, muzyki i podróży.

Women in Tech Days 2021 – online Festiwal dla kobiet w technologiach i Kobiece Targi Pracy

Rozkręć swoją karierę i weź udział w Women in Tech Days! Jeśli szukasz pracy, chcesz rozwijać karierę w nowych technologiach, rozglądasz się za odpowiednią firmą lub po prostu chcesz być na bieżąco z tym co nowego dzieje się w świecie technologii, zarezerwuj sobie te dwa dni: 25 i 26 maja i zarejestruj się za darmo na #WomeninTechDays2021!
kolorowa grafika Women in Tech Days 2021

Co to jest Women in Tech Days?

To największy festiwal tego typu w Polsce! I pierwsze Kobiece Targi Pracy w TECH &IT. Te dwa dni wydarzenia online mogą sprawić, że Twoja kariera nabierze większego tempa i będzie w stanie oprzeć się takim zawirowaniom na rynku pracy, jakie spowodowała pandemia.

Podczas WOMEN IN TECH DAYS 2021 będziesz mogła wziąć udział w warsztatach i posłuchać wystąpień najlepszych ekspertów z najlepszych firm technologicznych!

Poradzić się Mentorów i Mentorek, którzy odnoszą sukcesy w branży i uzyskać może najbardziej cenną poradę dla swojego życia zawodowego!

A przede wszystkim będziesz mogła szukać pracy/stażu u najlepszych z branży TECH&IT podczas Kobiecych Targów Kariery!

Zarejestruj się na Women in Tech Days 2021 i:

  • zdobądź staż, pierwszą lub kolejną pracę,
  • posłuchaj wystąpień najlepszych ekspertów z branży Tech&ICT,
  • weź udział w Career EXPO,
  • skorzystaj z porad Mentorki lub Mentora,
  • wysłuchaj techtalków,
  • weź udział w darmowych, specjalistycznych warsztatach,
  • a przede wszystkim weź udział w pierwszych w Polsce targów pracy dla kobiet w Tech&IT!

A wieczorem, wpadnij na Women in Tech Night. 🙂

Rejestruję się na Women in Tech Days!

Właśnie dziś o godz. 16:00 ruszają zapisy na ponad 120 SESJI MENTORINGOWYCH PODCZAS Women in Tech Days 2021

Każde spotkanie będzie odbywało się 1:1 i trwało 30 minut. Wszystko w wersji online.

Przed Tobą spotkania z ludźmi, którzy są ekspertami w branży TECH&IT. Ludźmi, którzy Cię zainspirują, doradzą i wskażą drogę w jakim kierunku działać! Będziesz miała okazję skorzystać z porad osób, które przeszły już ścieżkę kariery, którą Ty wybrałaś dla siebie!

Zobacz kto na Ciebie czeka i zapisz się! Liczba miejsc jest ograniczona!

Grafika: Women in Tech Days!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

O czym mówią programiści? Program „Praktycznie w IT” powstał z myślą o Tobie!

Chcesz zwiększyć swoje szanse na rekrutację do IT? Jesteś w trakcie przebranżowienia lub pracujesz już w IT i chciałabyś rozwijać swoją wiedzę potrzebną w codziennej pracy z programistami? Marta Stopyra – programistka i project managerka, stworzyła program, który wyposaży Cię w umiejętności niezbędne aby działać w IT! Zapraszamy do lektury!
Marta Stopyra programistka i project managerka

Marto, bardzo się cieszę, że możemy dziś porozmawiać na temat Twojej działalności i wyjątkowego programu, którego jesteś autorką. Czy możesz opowiedzieć nam na początek, jak trafiłaś do branży IT?

Z branżą IT jestem związana od momentu studiów. Ukończyłam Informatykę i Mechatronikę na Politechnice Wrocławskiej. Początek w moim przypadku nie był jednak taki oczywisty. Odkąd pamiętam uwielbiałam matematykę i języki obce. Stając przed wyborem studiów, na początku skreśliłam wszystkie kierunki, które w jakikolwiek sposób były związane z IT. Miałam w sobie przekonanie, że to nie dla mnie.

Wybrałam Zarządzanie i Inżynierię Produkcji na Wydziale Mechanicznym, zmieniając ją po pół roku na Mechatronikę na tym samym wydziale. To właśnie na Mechatronice programowanie spodobało mi się tak bardzo, że postanowiłam równolegle rozpocząć drugi kierunek studiów – Informatykę.

Jak wyglądały początki Twojej kariery w IT? Co najbardziej podobało Ci się w Twojej pracy?

Pierwsze kroki na rynku IT stawiałam mieszkając jeszcze w Niemczech. Byłam wówczas Java developerem. Po powrocie do Polski rozpoczęłam pracę jako Java mobile developer. Później zajmowałam się programowaniem aplikacji webowych.

Lubiłam swoją pracę, ale jednocześnie bardzo interesowała mnie praca w roli lidera, dzięki której mogłam mieć realny wpływ nie tylko na kształt programowanych przeze mnie funkcjonalności, ale i całego projektu.

Tak rozpoczęła się moja przygoda z rolą Scrum Mastera, z której płynnie weszłam w świat project managementu.

Obecnie w mojej pracy bardzo cenię możliwość posiadania realnego wpływu na rzeczywistość, w jakiej pracują moje zespoły, a także jakość rozwiązań, które dostarczamy. Lubię tworzyć bezpieczne, inkluzyjne i pozytywne środowisko pracy, w którym możemy działać w zorganizowany sposób.

Kiedy rozpoczęłaś pracę jako Scrum Master, a potem Project Manager, zaczęły zgłaszać się do Ciebie osoby spoza IT, które na co dzień współpracowały z informatykami. Prosiły o wsparcie?

O tak. Były to nie tylko osoby spoza IT, które zamierzały się przebranżowić, ale i osoby z branży, które potrzebowały wsparcia w zbudowaniu podstaw solidnej wiedzy merytorycznej, dzięki której łatwiej i skuteczniej mogłyby pracować z osobami technicznymi. Często osoby te chciały zrozumieć, o czym mówią programiści oraz jaki realny wpływ na ryzyka i plany projektowe mają dane zagadnienia i rozwiązania techniczne.

Poszukiwałam wówczas dla tych osób przystępnych materiałów, które byłyby dedykowane nie programistom, ale właśnie osobom bez wykształcenia informatycznego. Nie mogąc znaleźć nic, co spełniłoby moje oczekiwania, postanowiłam stworzyć te treści samodzielnie i tak powstało Digitally Her – w prostych słowach o IT.

Przeczytaj również: Business Intelligence Developer – kim jest, co robi i jak nim zostać? Wymarzony zawód dla miłośników liczb

Blog zaczął cieszyć coraz większą popularnością, a Ty miałaś kolejne pomysły na przekazanie swojej wiedzy w sposób, który będzie zrozumiały dla wszystkich.

Tak, prowadzenie bloga i pierwsze opinie czytelników dodawały mi energii do działania. Założyłam fanpage Digitally Her na platformie FB, aby być bliżej mojej społeczności również personalnie. Zaczęły pojawiać się pierwsze filmy wideo.

Coraz więcej osób jednak prosiło o przygotowanie produktu, który przeprowadziłby je w usystematyzowany sposób z punktu A do punktu B.

Artykuły na blogu były dla nich wartościowe, ale wciąż stanowiły tylko mały wycinek wiedzy. Tak powstał pomysł na program online, który skupiałby wszystkie informacje w jednym miejscu, przedstawione w uporządkowany sposób.

Z uwagi na to, że na co dzień jestem osobą pragmatycznie patrzącą na świat, bardzo ważne było również dla mnie postawienie na ćwiczenia praktyczne, które pomogłyby utrwalić zdobyte informacje.

Opowiedz proszę o programie „Praktycznie w IT”, dlaczego jest on wyjątkowy?

„Praktycznie w IT” jest moim autorskim programem online dedykowanym specjalnie osobom bez wykształcenia informatycznego, które nie zamierzają programować. Oferuje wsparcie dla Scrum Masterów, Project Managerów, Product Ownerów, manualnych testerów oprogramowania, pracowników PMO i HR, osób działających jako HRBP dla IT. Poprzez odmienną grupę docelową zdecydowanie wyróżnia się na rynku, na którym królują kursy programowania.

Dzięki „Praktycznie w IT” uczestnicy zyskują solidną, skondensowaną porcję wiedzy, pewność siebie w pracy oraz mają dużo większe szanse powodzenia w procesie rekrutacji, w którym niemal standardem stało się sprawdzanie pojęcia kandydata nt. procesu wytwarzania oprogramowania i pracy w środowisku IT.

Pokonują również ograniczenia wynikające z niezrozumienia zagadnień IT, potrafią rozpoznać i zdefiniować, czym jest dobra jakość produktów tej branży. To niezwykle istotne, szczególnie w rolach liderskich.

Przeczytaj również: Kto to jest trener Microsoft 365, co robi i jak nim zostać? Twoja pierwsza praca w branży IT

Jak program „Praktycznie w IT” wygląda w praktyce?

Program to 3,5 miesiąca intensywnej pracy, która łączy przerabianie lekcji teoretycznych w postaci materiałów wideo opatrzonych tekstem z modułami praktycznymi – kuźniami umiejętności, w których szlifujemy zdobyte umiejętności w praktyce.

Uczestnicy programu mają okazję skorzystać ze specjalnej grupy MasterMind, w której dzielimy się wiedzą i inspiracjami. Dyskutujemy na temat rozwiązań zadań domowych i case study zaczerpniętych z prawdziwych sytuacji z projektów IT.

Społeczność naszej grupy wciąż rośnie, co przekłada się na ilość inspiracji, które możemy tam znaleźć. Co bardzo istotne, materiały programu są cały czas udoskonalane w odpowiedzi na potrzeby uczestników programu. Uczestnicy mają do nich długofalowy dostęp, również po zakończeniu danej edycji Praktycznie w IT.

Istnieje również możliwość skorzystania z oferty mentoringu indywidualnego, dzięki któremu możemy jeszcze intensywniej popracować nad osobistymi celami zawodowymi danej osoby.

Obejrzyj film i dowiedz się więcej o programie Praktycznie w IT

Wiem, że masz kolejne plany dotyczące rozszerzenia oferty Digitally Her. Czego możemy spodziewać w kolejnych miesiącach?

Do oferty Digitally Her na stałe zagościły już konsultacje i indywidualny mentoring kariery. Dostępne są one również poza programem Praktycznie w IT. Aby z niego skorzystać, wystarczy skontaktować się ze mną poprzez formularz dostępny na blogu digitallyher.pl.

W mojej głowie kiełkują również pomysły na kolejne programy, które pozwoliłyby mi odpowiedzieć na potrzeby innych grup w IT. Czy ujrzą światło dzienne? Czas pokaże!

Serdecznie dziękuję Ci za rozmowę i życzę powodzenia w realizowaniu Twoich planów!

Zdjęcia: prywatne archiwum Marty

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama trójki fantastycznych dzieci i szczęśliwa żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka dobrej kuchni, muzyki i podróży.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×