Czego szukasz

To może być pierwszy krok do zmiany, o której marzysz – wywiad z Asią – mentorką w programie Mother Empower edycja 2

Przed nami druga edycja programu mentoringowego Mother Empower! „To szansa na poznanie siebie, swoich mocnych stron i rozwinięcie umiejętności” – mówi Asia Wojdan-Liszewska, która pracuje w firmie Bosch i wpiera nasze wspólne działania! Tym razem Asia będzie jedną z mentorek Mother Empower 2. i swoim doświadczeniem i pozytywną energią podzieli się ze swoją mentee. Zapisy do programu ruszają już wkrótce, a tymczasem zapraszamy do lektury!

  • Klaudia Urban - 24/01/2021
Joanna Wojdan Liszewska

Asiu, byłaś zaangażowana w organizację pierwszej edycji programu mentoringowego Mother Empower. Opowiedz proszę jak narodził się pomysł wspólnego projektu?

Kilkanaście miesięcy temu podjęliśmy w naszej firmie decyzję, że chcemy zaangażować się w systematyczne działanie, które pomoże większemu gronu kobiet odnaleźć się na rynku pracy. Zastanawialiśmy się, jak skonstruować taki program, aby był efektywny, i szukaliśmy partnera do realizacji tego przedsięwzięcia.

Od jakiegoś czasu z zainteresowaniem śledzimy projekty Fundacji Mamo Pracuj i po wstępnych rozmowach z zespołem fundacji doszliśmy do wniosku, że połączenie naszego zaangażowania z wiedzą i siecią kontaktów, które fundacja posiada w środowisku kobiet, które chcą wrócić do aktywności zawodowej lub zmienić branżę, może przynieść wspaniałe efekty. Obecnie wspólnie przygotowujemy drugą już edycję programu mentoringowego Mother Empower, w który wspieramy kobiety wracające na rynek pracy, po przerwie związanej z macierzyństwem.

Wszystkie szczegóły dostępne na stronie programu: www.mother-empower.mamopracuj.pl/

A tak opowiadały o swojej przygodnie same uczestniczki!

Co jest największą motywacją do działania w takim obszarze dla firmy Bosch?

W Bosch mamy szereg inicjatyw ułatwiających łączenie pracy z życiem prywatnym. Home office, elastyczny czas pracy, półkolonie dla dzieci pracowników, a ostatnio wirtualne zajęcia dla dzieci z animatorami – to tylko niektóre z nowych benefitów. Zauważyliśmy, jak fantastycznie angażuje to pracowników-rodziców, jak pozwala im rozwijać się zawodowo.

Różnorodność w biznesie jest bardzo ważna, zespoły, w których mamy różne punkty widzenia często są dużo sprawniejsze i osiągają lepsze rezultaty, a ich członkowie są bardziej zadowoleni z pracy. Dlatego uważamy, że trzeba robić wszystko, by tę różnorodność pielęgnować.

Powrót kobiety na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem bywa trudny. Chcieliśmy pomóc tym mamom, które się na to zdecydowały i pokazać, jak wiele firm oferuje już wsparcie w łączeniu obowiązków rodzica i pracownika.

Drugą motywacją był fakt, że w naszej firmie mamy wiele kobiet, które realizują się zawodowo. Chcieliśmy wykorzystać ich zapał do działania i chęć dzielenia się wiedzą o rynku pracy i obszarze, w którym pracują.

Chcesz bliżej poznać firmę BOSCH? Odwiedź profil w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

Wspierałaś i na bieżąco śledziłaś cały przebieg pierwszej edycji Mother Empower. Świetnie znałaś mentorki i poznałaś również mentee biorące udział w projekcie. Czy możesz opowiedzieć, co z Twojego punktu widzenia było największą wartością dla uczestniczek?

Każda z uczestniczek skończyła program bogatsza o wiedzę, a często uboższa o fałszywe założenia. Mentee miały okazję skonfrontować swoje przekonania na temat obecnego rynku oraz warunków pracy i często odkrywały, że jest dużo lepiej, niż się spodziewały. Między wieloma uczestniczkami nawiązały się też cudowne relacje, niektóre wciąż są podtrzymywane. Ale chyba największą wartością było poczucie sprawczości i nadziei, z którym mentee kończyły program. Mimo trudnych czasów, które nas zaskoczyły, były gotowe, żeby z nową energią szukać wyzwań zawodowych. Cieszę się, kiedy dostaję kolejne informacje, że nasze zeszłoroczne mentee zaczynają pracę w nowym miejscu.

Czy podczas trwania pierwszej edycji było coś, co Cię zaskoczyło lub zrobiło na Tobie wrażenie?

Na pewno zaangażowanie mentorek. Oczywiście przed startem programu byłam przekonana, że każda uczestniczka da z siebie 100%, co by w zupełności wystarczyło i zaowocowało fajnym programem. Ale one dały z siebie 200%! Przy okazji czerpały z mentoringu satysfakcję i rozwijały swoje umiejętności. „Zwykły” program firmowy stał się dla nich przeżyciem, do którego często będą wracać.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pierwszej edycji programu Mother Empower? Przeczytaj relację!

W nadchodzącej edycji programu, będziesz jedną z mentorek. Dlaczego? Jakie są Twoje oczekiwania związane z tą niecodzienną rolą?

Właściwie to nie mam sprecyzowanych oczekiwań. Chcę dobrze poznać moją mentee, zrozumieć jej potrzeby. Chcę wspierać ją w osiąganiu celów, wykorzystując swoją pozytywną energię, wiedzę i empatię. Zgłosiłam się, bo to dla mnie okazja, żeby trochę naprawić to, co mnie denerwuje: wciąż obecny szkodliwy stereotyp, że ktoś, kto poświęca się swojej rodzinie albo pasji, nie może jednocześnie być wartościowym pracownikiem.

Jakimi słowami zachęciłabyś mamy do udziału w kolejnej edycji programu Mother Empower?

Zgłoś się, bo Twoja kariera jest tego warta! Bo to szansa na poznanie siebie, swoich mocnych stron i rozwinięcie umiejętności! Bo na rynku pracy na pewno jest pracodawca, który potrzebuje w swoim zespole kogoś takiego jak Ty, tylko trzeba dać mu się znaleźć. Bo to może być pierwszy krok do zmiany, o której marzysz.

Zapisy do programu ruszają 28 stycznia o godzinie 9:00!

Wszystkie szczegóły dostępne na stronie programu: www.mother-empower.mamopracuj.pl/

Serdecznie dziękuję za rozmowę!

Zdjęcia: Robert Bosch

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Klaudia Urban
Mama trójki fantastycznych dzieci i szczęśliwa żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka dobrej kuchni, muzyki i podróży.

Open Day on-line w BNY Mellon! Weź udział, skorzystaj z wiedzy i poznajmy się bliżej

Jak wygląda rekrutacja w branży IT? Jak napisać dobre CV i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Jak rozpocząć przygodę z programowaniem? To ważne dla Ciebie tematy? Weź udział w wyjątkowym Open Day on-line w firmie BNY Mellon już 18 lutego br.
  • Agnieszka Kaczanowska - 07/02/2021

Open Day on-line w BNY Mellon!

Dni otwarte u pracodawców, to jedne z Waszych ulubionych wydarzeń. Czas wrócić do tej formuły, nawet w nieco zmienionej formie! I nie chcemy dłużej czekać – działajmy!

Już 18 lutego br., zapraszamy Was na pierwszy Open Day on-line we współpracy z BNY Mellon Polska.

Pomysł zorganizowania dnia otwartego nie jest nowy – ta inicjatywa była przez nas realizowana wielokrotnie w przeszłości i zawsze cieszyła się sporym zainteresowaniem. Z naszego doświadczenia i opinii osób biorących udział w naszych dniach otwartych wiemy, że to najwygodniejsza forma kontaktu i rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Zależy nam na tym, by zaprezentować nie tylko nasze otwarte stanowiska, ale także pokazać kulturę naszej firmy, nasze wartości i ludzi, którzy budują nasz wrocławski zespół” – Adriana Bereś, Marketing & Communication Manager w BNY Mellon

„Dni otwarte w firmie to niewątpliwie jedna z najskuteczniejszych form nawiązania kontaktu pomiędzy potencjalnymi pracownikami a pracodawcą. Mamy pełną świadomość, że nic nie zastąpi bezpośredniej rozmowy twarzą w twarz, jednak wychodząc naprzeciw obecnej sytuacji, chcemy choć w takiej, zdalnej formie zaprosić Was Drogie Panie do udziału w Open Day BNY Mellon on-line!

Najważniejsze wartości naszej kultury organizacyjnej to dążenie do doskonałości, uczciwość, siła w różnorodności i odwaga do wskazywania właściwej drogi. Dbałość o różnorodności na wszystkich szczeblach oraz we wszystkich obszarach działalności jest absolutnym priorytetem BNY Mellon. Dlatego szczególnie zależy nam na spotkaniu właśnie z Wami – Mamami. Wasze doświadczenia, umiejętność organizacji czasu, wielozadaniowość są dla nas niezwykle cenne. Mamy nadzieję, że nasza oferta Was zaciekawi” – Judyta Suwalska, Recruitment Manager w BNY Mellon

Jak się zapisać i co się będzie działo?

Aby wziąć udział w Open Day BNY Mellon on-line! wystarczy, że zapiszesz się korzystając z poniższego linku. Przed spotkaniem otrzymasz dedykowany LINK do platformy, na której odbędzie się spotkanie.

Zaczynamy dokładnie o 10:00 i kończymy ok. 13:00.

Przejdź do zapisów!

Spotkanie jest bezpłatne, ale niezbędne są wcześniejsze zapisy.
BNY Mellon Polska ma siedzibę we Wrocławiu, ale cieszymy się, że dzięki wirtualnej formule możemy zaprosić uczestniczki i uczestników z całej Polski.

Ramowy program wydarzenia:

  • Przywitanie gości I przedstawienie gospodarzy spotkania.
  • BNY Mellon – kilka słów o firmie.
  • Rekrutacja w technologii.
  • Jak napisać dobre CV i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
  • Od czego zacząć przygodę z programowaniem?
  • Zamknięcie spotkania i zaproszenie na spotkania z rekruterami

Tak, zapisuję się!

Jak będą wyglądać spotkania z rekruterami BNY Mellon?

Po zakończeniu oficjalnej części naszego Open Day zapraszamy Was na mniejsze, 30 minutowe spotkania z rekruterami BNY Mellon. Porozmawiajcie konkretnie o interesujących Was stanowiskach! LINKI do poszczególnych pokoi spotkań otrzymasz na swoją skrzynkę mailową!

Ostatnie miesiące dla wszystkich były wyjątkowym czasem, wiele wydarzeń zniknęło z kalendarzy, wiele zmieniło formułę. A ponieważ nasze badania społeczności mamopracuj.pl jasno pokazały, że dni otwarte to dla Was szalenie ważne wydarzenia, które dodają siły do działania, nieco modyfikując formułę, wracamy do nich z nową energią! Bardzo się cieszę, że możemy Was zaprosić wirtualnie do BNY Mellon, abyście poznały firmę, która szczególnie dba o swoich pracowników, chętnie dzieli się wiedzą i ma bardzo szeroką ofertę ciekawych ról! Zapraszamy!” – mówi Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, Wiceprezes Fundacji Mamo Pracuj

Poznaj BNY Mellon we Wrocławiu!

BNY Mellon jest marką firmową The Bank of New York Mellon Corporation (NYSE: BK). Polskie biuro BNY Mellon to stale rosnąca lokalizacja, która pełni funkcję wspierającą dla innych podmiotów BNY Mellon głównie w dziedzinie księgowości funduszy i operacji inwestycyjnych. Dynamiczne środowisko i otwartość na różnorodność pozwalają nam mnożyć możliwości rozwoju, nauki, wolontariatu i wiele innych.

Przejdź do profilu firmy w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i poznaj aktualne oferty pracy

Sprawdź pełną listę ofert pracy w BNY Mellon zależnie od doświadczenia:

GAP – oferta na start w BNY Mellon
BNY Mellon – praca dla specjalistów
BNY Mellon – praca dla doświadczonych ekspertów
BNY Mellon – praca w zespołach IT

Zapraszamy także do wywiadu z Pauliną Nozdryń- Płotnicką, Head of HR Poland w BNY Mellon o tym jak firma wspiera swoich pracowników!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 

Jak wygląda relacja mentorska w programie Mother Empower? – przeczytaj rozmowę z Kingą i zgłoś się już dziś!

Poprzez udział w programie można nie tylko poprawić swoje cv, dostać przydatne wskazówki, jak skutecznie szukać pracy, ale także zmienić swój sposób myślenia, udoskonalić, czy wzmocnić to w czym jesteśmy najlepsze - mówi Kinga Mioduszewska-Zapaśnik, która na co dzień pracuje w warszawskim oddziale firmy Bosch i już drugi raz została mentorką w naszym projekcie Mother Empower! Chcesz dołączyć do programu? zgłoś się już dziś
  • Klaudia Urban - 06/02/2021
Kinga Mioduszewska-Zapaśnik z psem

Kingo, przed nami druga edycja programu mentoringowego Mother Empower, a Ty ponownie będziesz uczestniczyła w nim jako mentorka! Jak się czujesz na myśl o ponownym wejściu w tę rolę?

Tak naprawdę czuję dużą radość i zaciekawienie, jak będzie tym razem. Towarzyszy mi też pewien niepokój, czy podołam swojej roli jako mentorka, czy na pewno będę umiała pomóc. Mam jednak już doświadczenie z poprzedniej edycji, wiem, że relacja mentorka – mentee to nie jest relacja nauczyciel – uczeń, bardziej opieramy się na partnerstwie i ja także bardzo dużo mogłam się nauczyć podczas naszych spotkań.

Wejdź na stronę programu i poznaj szczegóły!

Opowiedz proszę, jak wspominasz pierwszą edycję Mother Empower? Czy to czego doświadczyłaś jako mentorka, było zgodne z tym, czego spodziewałaś się przed rozpoczęciem programu?

Pierwsza edycja Mother Empower była pierwszym moim spotkaniem z programem mentoringu. Nigdy nie brałam udziału w podobnym projekcie ani jako mentorka, ani jako mentee. Dlatego byłam pełna obaw, przede wszystkim zastanawiałam się, czy naprawdę posiadam wartościową wiedzę, która może być dla innej osoby przydatna. Miałam też obawy, czy potrafię swoją wiedzę przekazać drugiej osobie.

Jednak udział w programie pozbawił mnie tych wątpliwości. Przede wszystkim spotkałam fantastyczną osobę, która była moją mentee. Nasze wspólne spotkania, a głównie były to rozmowy telefoniczne, rozwiały moje wcześniejsze dylematy.

Przeczytaj także wywiad z mentorką Asią!

Kinga Mioduszewska-Zapaśnik

Jak zorganizowałyście swoją pracę z mentee? Od czego zaczęłyście i jak przebiegały wasze spotkania?

Na moim pierwszym spotkaniu z mentee ustaliłyśmy sobie wspólne cele, co chcemy osiągnąć. Jednak nasz pierwotny plan podczas spotkań uległ zmianie i to kilkukrotnej! Nasze spotkania organizowałyśmy raz w tygodniu, udało nam się też widzieć na początku osobiście, później były to rozmowy telefoniczne, które trwały za każdym razem co najmniej godzinę.

To prawda, że nasze założenia, cele zmieniały się. Podczas wspólnych sesji, dochodziłyśmy do wniosku, że można poszukać trochę innych rozwiązań, niż te które z góry sobie założyłyśmy. Wszystkie nowe pomysły powstawały wspólnie, podczas naszych spotkań. Starałam się nie narzucać moich wizji, ale bardziej pytać, dociekać. Mam wrażenie, że rozmowa z drugą osobą, która spojrzy na nasz problem z innej perspektywy, jest bardzo inspirująca, zaczynamy dostrzegać nowe możliwości, inne rozwiązania, które są tak naprawdę proste, ale których wcześniej nie zauważaliśmy. Myślę, że to jest też wartością mentoringu – możliwość rozmowy z drugą osobą jest bardzo inspirująca i cenna.

W ciągu dosłownie kilku tygodni, stworzyłyście wyjątkową relację opartą na zaufaniu i wzajemnej komunikacji.

Mam nadzieję, że udało nam się stworzyć taką relację. Nasze spotkania rozpoczęły się dosłownie w przededniu pandemii, więc udało nam się osobiście poznać na pierwszym spotkaniu, a resztę spotkań organizowałyśmy już telefonicznie. Nasze rozmowy nie dotyczyły tylko spraw związanych z poszukiwaniem pracy, nie można przecież oddzielić zupełnie życia prywatnego, które jednak określa moment w którym obecnie się znajdujemy, od spraw zawodowych.

Zobacz film podsumowujący pierwsza edycję Mother Empower!

Co według Ciebie było największą wartością dla biorących udział w projekcie mentee?

Myślę, że dla mentee dużą wartością była możliwość spotkania się z osobą, która ma dla nich czas, jest tylko do ich dyspozycji i może się podzielić swoją wiedzą. W takiej relacji można mieć pełną swobodę w zadawaniu pytań, mówieniu o swoich wątpliwościach.

Tak jak już wcześniej wspomniałam, dużą wartością jest też spotkanie z osobą „z zewnątrz”, która oprócz swojego doświadczenia wniesie też tzw. świeże spojrzenie.

Co powiedziałabyś mamom, które zastanawiają się nad wzięciem udziału w Mother Empower 2.? Dlaczego warto się zgłosić?

Na pewno warto spróbować! Poprzez udział w programie można nie tylko poprawić swoje cv, dostać przydatne wskazówki, jak skutecznie szukać pracy, ale także zmienić swój sposób myślenia, udoskonalić, czy wzmocnić to w czym jesteśmy najlepsze, dostrzec swój potencjał i wykorzystać go w życiu! Zachęcam mamy do wzięcia udziału w Mother Empower!

Poznaj szczegóły i zgłoś się do programu!

Serdecznie dziękuję za rozmowę.

Zdjęcia: prywatne archiwum Kingi

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Klaudia Urban
Mama trójki fantastycznych dzieci i szczęśliwa żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka dobrej kuchni, muzyki i podróży.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×