Czego szukasz

To może być pierwszy krok do zmiany, o której marzysz – wywiad z Asią – mentorką w programie Mother Empower edycja 2

Przed nami druga edycja programu mentoringowego Mother Empower! „To szansa na poznanie siebie, swoich mocnych stron i rozwinięcie umiejętności” – mówi Asia Wojdan-Liszewska, która pracuje w firmie Bosch i wpiera nasze wspólne działania! Tym razem Asia będzie jedną z mentorek Mother Empower 2. i swoim doświadczeniem i pozytywną energią podzieli się ze swoją mentee. Zapisy do programu ruszają już wkrótce, a tymczasem zapraszamy do lektury!

 • Klaudia Urban - 24/01/2021
Joanna Wojdan Liszewska

Asiu, byłaś zaangażowana w organizację pierwszej edycji programu mentoringowego Mother Empower. Opowiedz proszę jak narodził się pomysł wspólnego projektu?

Kilkanaście miesięcy temu podjęliśmy w naszej firmie decyzję, że chcemy zaangażować się w systematyczne działanie, które pomoże większemu gronu kobiet odnaleźć się na rynku pracy. Zastanawialiśmy się, jak skonstruować taki program, aby był efektywny, i szukaliśmy partnera do realizacji tego przedsięwzięcia.

Od jakiegoś czasu z zainteresowaniem śledzimy projekty Fundacji Mamo Pracuj i po wstępnych rozmowach z zespołem fundacji doszliśmy do wniosku, że połączenie naszego zaangażowania z wiedzą i siecią kontaktów, które fundacja posiada w środowisku kobiet, które chcą wrócić do aktywności zawodowej lub zmienić branżę, może przynieść wspaniałe efekty. Obecnie wspólnie przygotowujemy drugą już edycję programu mentoringowego Mother Empower, w który wspieramy kobiety wracające na rynek pracy, po przerwie związanej z macierzyństwem.

Wszystkie szczegóły dostępne na stronie programu: www.mother-empower.mamopracuj.pl/

A tak opowiadały o swojej przygodnie same uczestniczki!

Co jest największą motywacją do działania w takim obszarze dla firmy Bosch?

W Bosch mamy szereg inicjatyw ułatwiających łączenie pracy z życiem prywatnym. Home office, elastyczny czas pracy, półkolonie dla dzieci pracowników, a ostatnio wirtualne zajęcia dla dzieci z animatorami – to tylko niektóre z nowych benefitów. Zauważyliśmy, jak fantastycznie angażuje to pracowników-rodziców, jak pozwala im rozwijać się zawodowo.

Różnorodność w biznesie jest bardzo ważna, zespoły, w których mamy różne punkty widzenia często są dużo sprawniejsze i osiągają lepsze rezultaty, a ich członkowie są bardziej zadowoleni z pracy. Dlatego uważamy, że trzeba robić wszystko, by tę różnorodność pielęgnować.

Powrót kobiety na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem bywa trudny. Chcieliśmy pomóc tym mamom, które się na to zdecydowały i pokazać, jak wiele firm oferuje już wsparcie w łączeniu obowiązków rodzica i pracownika.

Drugą motywacją był fakt, że w naszej firmie mamy wiele kobiet, które realizują się zawodowo. Chcieliśmy wykorzystać ich zapał do działania i chęć dzielenia się wiedzą o rynku pracy i obszarze, w którym pracują.

Chcesz bliżej poznać firmę BOSCH? Odwiedź profil w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

Wspierałaś i na bieżąco śledziłaś cały przebieg pierwszej edycji Mother Empower. Świetnie znałaś mentorki i poznałaś również mentee biorące udział w projekcie. Czy możesz opowiedzieć, co z Twojego punktu widzenia było największą wartością dla uczestniczek?

Każda z uczestniczek skończyła program bogatsza o wiedzę, a często uboższa o fałszywe założenia. Mentee miały okazję skonfrontować swoje przekonania na temat obecnego rynku oraz warunków pracy i często odkrywały, że jest dużo lepiej, niż się spodziewały. Między wieloma uczestniczkami nawiązały się też cudowne relacje, niektóre wciąż są podtrzymywane. Ale chyba największą wartością było poczucie sprawczości i nadziei, z którym mentee kończyły program. Mimo trudnych czasów, które nas zaskoczyły, były gotowe, żeby z nową energią szukać wyzwań zawodowych. Cieszę się, kiedy dostaję kolejne informacje, że nasze zeszłoroczne mentee zaczynają pracę w nowym miejscu.

Czy podczas trwania pierwszej edycji było coś, co Cię zaskoczyło lub zrobiło na Tobie wrażenie?

Na pewno zaangażowanie mentorek. Oczywiście przed startem programu byłam przekonana, że każda uczestniczka da z siebie 100%, co by w zupełności wystarczyło i zaowocowało fajnym programem. Ale one dały z siebie 200%! Przy okazji czerpały z mentoringu satysfakcję i rozwijały swoje umiejętności. „Zwykły” program firmowy stał się dla nich przeżyciem, do którego często będą wracać.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pierwszej edycji programu Mother Empower? Przeczytaj relację!

W nadchodzącej edycji programu, będziesz jedną z mentorek. Dlaczego? Jakie są Twoje oczekiwania związane z tą niecodzienną rolą?

Właściwie to nie mam sprecyzowanych oczekiwań. Chcę dobrze poznać moją mentee, zrozumieć jej potrzeby. Chcę wspierać ją w osiąganiu celów, wykorzystując swoją pozytywną energię, wiedzę i empatię. Zgłosiłam się, bo to dla mnie okazja, żeby trochę naprawić to, co mnie denerwuje: wciąż obecny szkodliwy stereotyp, że ktoś, kto poświęca się swojej rodzinie albo pasji, nie może jednocześnie być wartościowym pracownikiem.

Jakimi słowami zachęciłabyś mamy do udziału w kolejnej edycji programu Mother Empower?

Zgłoś się, bo Twoja kariera jest tego warta! Bo to szansa na poznanie siebie, swoich mocnych stron i rozwinięcie umiejętności! Bo na rynku pracy na pewno jest pracodawca, który potrzebuje w swoim zespole kogoś takiego jak Ty, tylko trzeba dać mu się znaleźć. Bo to może być pierwszy krok do zmiany, o której marzysz.

Zapisy do programu ruszają 28 stycznia o godzinie 9:00!

Wszystkie szczegóły dostępne na stronie programu: www.mother-empower.mamopracuj.pl/

Serdecznie dziękuję za rozmowę!

Zdjęcia: Robert Bosch

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Klaudia Urban
Mama trójki fantastycznych dzieci i szczęśliwa żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka dobrej kuchni, muzyki i podróży.

Jak postawić pierwszy krok w świecie Machine Learning? Weź udział w webinarze!

Machine learning, czyli uczenie maszynowe. Być może nie raz już słyszałaś te określenia, ale czy pomyślałaś, że to może być Twoja szansa? A może wiesz już, że to zagadnienie, które pojawia się kiedy mówi się o projektach przyszłości i nowych technologiach, ale nie czułaś, że Ty też możesz spróbować? Tak, weź udział w naszym webinarze przygotowanym z Fundacją DataWorkshop i po prostu sprawdź!
grafika z napisem Machine Learning

Jak postawić pierwszy krok w świecie Machine Learning?

Weź udział w webinarze i po prostu sprawdź! Może właśnie do Twoja przyszłość?

Wspólnie z Fundacją DataWorkshop przygotowaliśmy bezpłatny webinar specjalnie dla społeczności #MamoPracujwIT, aby odczarować uczenie maszynowe (machine learning), które często postrzegane jest jako tajne formuły i magiczne rozwiązania niedostępne dla zwykłych „zjadaczy chleba”. 😉

W trakcie 90 minut sprawdzisz, czy to obszar, który może Cię zainteresować. Co masz do stracenia?

Tak, zapisuję się!

Szczegóły organizacyjne:

Webinar odbędzie się: 4 marca br. godzina 21:00 i potrawa do 22:30.

Udział w webinarze jest bezpłatny, ale konieczne jest dokonanie zapisów.

Webinar poprowadzi: Urszula Skiepko, z wykształcenia logopedką, fonouadiolog, także absolwentka Performatyki, ale od początku pracy zawodowej związana jest z branżą IT.

Aktualnie jej aktywność zawodowa i zainteresowania skupione są wokół obszaru Machine Learning. Zawodowo związana z firmą DataWorkshop, której osią działania jest Machine Learning w wielu wymiarach, także edukacyjnym. Kieruje DataWorkshop Foundation, której celem jest rozpowszechnianie wiedzy o uczeniu maszynowym i realizacja projektów, które mają pozytywny wpływ na otoczenie. Po godzinach zgłębia wiedzę na temat powiązań sztuki i nowych technologii, a także cyborgizacji społeczeństwa.

Urszula Skiepko

Moderatorką webinaru będzie Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, współzałożycielka portalu i Fundacji Mamo Pracuj, która sama chętnie dowie się więcej w temacie!

Zapisz się już dziś!

Ramowy plan webinaru

W trakcie webinaru:

 • Poznasz zagadnienia związane z machine learning,
 • I możliwości rozwoju w tym kierunku,
 • Dowiesz się jakie kompetencje są przydatne w uczeniu maszynowym,
 • Rozprawimy się mitami, które są popularne i często blokują ludzi przed postawieniem pierwszego kroku,
 • Porozmawiamy w końcu o kompetencjach przyszłości, które są niezbędne w projektach ML,
 • Dowiesz się także, o tym jak wziąć udział w wyzwaniu, które pokaże Ci praktyczną stronę ML i być może zmieni Twoje życie!

Do zobaczenia!

Tak, zapisuję się!

Zapraszamy!

O DataWorshop Foundation

Celem DataWorkshop Foundation jest upowszechnienie wiedzy o uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji, poprzez praktyczne działania mające na celu rozwiązywanie realnych problemów i wprowadzanie innowacji za pomocą dostępnych narzędzi uczenia maszynowego, a także działania naukowe związane z wytwarzaniem nowych narzędzi tej dziedziny.

DW Foundation poprzez praktyczne działania wspiera osoby, które chcą się rozwijać w obszarze uczenia maszynowego i data science lub chcą zacząć uczyć się od podstaw tych dyscyplin.

Odwiedź stronę fundacji!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Video: Zmieniam pracę na IT. Jak się przebranżowić krok po kroku? Posłuchaj i pobierz ebook!

Premiera ebooka Zmieniam pracę na IT. Jak się przebranżowić krok po kroku? już za nami! Przewodnik spotkał się z gorącym przyjęciem - możesz go pobrać za darmo tutaj! Posłuchaj nagrania z premiery i poznaj historie przebranżowienia naszych gości - Moniki i Joanny, które realizują swoje zawodowe pasje we wrocławskim oddziale Nokii. Zapraszamy!
nokia ebook grafika niebiesko pomaranczowa

Od czego zacząć przebranżowienie? Zobacz nasz webinar

Do współpracy nad ebookiem zaangażowaliśmy ekspertów i praktyków z branży, rekruterów i managerów oraz pracowników, którzy sami mają proces przebranżowienia już za sobą i z powodzeniem realizują się w nowej roli. Ebook Zmieniam pracę na IT. Jak się przebranżowić krok po kroku? to pozycja obowiązkowa, dla wszystkich tych, którzy chcą uporządkować swoją wiedzę, świadomie zaplanować proces zmiany i osiągnąć wymarzony cel.

Czego dowiesz się z nagrania?

 • Co było inspiracją dla stworzenia ebooka Zmieniam pracę na IT. Jak się przebranżowić krok po kroku? i dlaczego jest to wyjątkowa pozycja na rynku?
 • Co dokładnie znajduje się wewnątrz ebooka i w czym konkretnie pomoże czytelnikom?
 • Jak przebiegała droga zawodowa naszych gości specjalnych – Moniki i Joanny?
 • Dlaczego zdecydowały się na przebranżowienie?
 • Co było dla nich wsparciem i co pomogło w realizacji celu?
 • Jak wygląda rekrutacja i nauka w Nokia Academy?
 • Oraz odpowiedzi na wiele praktycznych pytań, które zostały zadane przez uczestników na żywo, podczas trwania webinaru.

Kim są nasze ekspertki?

Joanna Rusin – programistka testów automatycznych, pracująca w prężnie rozwijającym się zespole wrocławskiego oddziału Nokii. W firmie pracuje ponad 3 lata – rok na stanowisku testera manualnego i 2 lata na stanowisku testera automatyzującego. Poza obowiązkami związanymi z testowaniem aktywnie działa na rzecz kobiet w IT – pisząc artykuły dla mamopracuj.pl i HR Business Partner, nagrywając podcast dla Earborne Media, a także uczestnicząc w live z Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza; prelegentka wykładów Girls For Girls.

Monika Czaplińska, która mówi o sobie „Pracuję jako Java Software Developer w Nokii. W moim zespole zajmujemy się rozwojem oprogramowania do zarządzania siecią telekomunikacyjną. Prywatnie jestem szczęśliwą mężatką i mamą wspaniałego 12-letniego syna. Mieszkam we Wrocławiu około 20 lat, czyli od rozpoczęcia studiów na Akademii Ekonomicznej (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu). W Nokii pracuję 16 lat”.

Moderacja: Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, współtwórczyni #MamoPracujwIT i mamopracuj.pl

Ebook Zmieniam pracę na IT. Jak się przebranżowić krok po kroku? powstał dzięki współpracy zespołu firmy Nokia Solutions and Networks i naszego programu #MamoPracujwIT

Kliknij tutaj i pobierz ebook za darmo!

Partnerzy ebooka:

Nokia
Nokia w Polsce to jeden z ważniejszych ośrodków firmy na świecie, o czym świadczy liczba i ranga prowadzonych tu projektów. Jesteśmy obecni w czterech miastach: we Wrocławiu, Krakowie, Bydgoszczy oraz Warszawie, gdzie zatrudniamy ponad 6 tysięcy osób i działamy głównie w obszarach badawczo-rozwojowych.

www.nokiawroclaw.pl
www.nokiakrakow.pl
www.nokiabydgoszcz.pl
www.facebook.com/G4GNokia

Fundacja Mamo Pracuj
Wspieramy kobiety poszukujące swojej drogi zawodowej. Publikujemy teksty dotyczące rozwoju osobistego i zawodowego, wspieramy przedsiębiorczość kobiet, szczególnie mam, i pomagamy im rozwijać skrzydła. Realizujemy wiele projektów i programów, które pomagają mamom wrócić na rynek pracy, znaleźć nowy zawód i dobrą pracę. Od ponad 4 lat prowadzimy program #MamoPracujwIT, który jest najlepszą okazją do poznania siły networkingu w branży IT.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×