Czego szukasz

Testy kognitywne – czy są obowiązkowe? Odpowiadamy

Coraz częściej stosowanym narzędziem w zarządzaniu zasobami ludzkimi są testy kognitywne. Na czym polegają i co pozwalają zmierzyć? A przede wszystkim: czy udział w nich jest obowiązkowy? Sprawdźmy!

testy kognitywne

Testy kognitywne – czy są obowiązkowe? Odpowiadamy

Na nowoczesnym rynku coraz bardziej złożone są również procesy rekrutacji. Aby dobierać najlepszych kandydatów i eliminować ryzyko związane z zatrudnieniem nieodpowiedniego talentu, powszechnie wykorzystywane badania kompetencji twardych i miękkich są uzupełniane o testy psychologiczne.

Dzięki nim możliwe jest kompleksowe sportretowanie konkretnej osoby, poznanie jej predyspozycji, naturalnych talentów, ale także obszarów wymagających szczególnej uwagi i rozwoju.

Wśród tego typu testów najczęściej wyróżnia się:

Testy osobowości: kwestionariusze osobowości pozwalają poznać bliżej kandydata, w tym przede wszystkim sposób, w jaki określa samego siebie oraz jakie miejsce zajmuje w grupie. Pozwala to określić jego usposobienie, a co za tym idzie sposób, w jaki funkcjonuje również w środowisku pracy.

Testy zdolności umożliwiają bliższe przyjrzenie się poszczególnym obszarom, np. kreatywności, zdolnościom komunikacyjnym czy społecznym.

Testy kognitywne, czyli testy poznawcze umożliwiają poznanie potencjału intelektualnego kandydata. W obiektywny sposób oceniają, jak wydajnie przebiega przyswajanie informacji oraz uczenie. Kognitywne kompetencje są niezwykle ważne w niemal każdym obszarze dzisiejszego świata biznesu.

Na czym polegają testy kognitywne?

Testy poznawcze mogą oczywiście przybierać różne formy. Z perspektywy zarówno osoby badanej, jak i zlecającego test pracodawcy kluczową rolę odgrywa natomiast to, czy wybrana metodologia spełnia najwyższe standardy i dzięki temu umożliwia poznanie miarodajnych informacji na temat konkretnej osoby. Gwarantują to przeprowadzane przez Master Management testy kognitywne ACE, więcej na ich temat przeczytasz w tym miejscu.

Umożliwiają bliższe przyjrzenie się trzem podstawowym domenom poznawczym (numerycznej, werbalnej oraz przestrzennej). Dzięki wykorzystaniu technologii CAT (Komputerowego Testu Adaptacyjnego), dobierającej poziom trudności do umiejętności kandydata, pozwalają na uzyskanie rzetelnych wyników w krótkim czasie.

Czy testy poznawcze są obowiązkowe?

Potencjał testów kognitywnych jest olbrzymi. W przeciwieństwie do wielu innych narzędzi i metod stosowanych w zarządzaniu zasobami ludzkimi pozwalają na uzyskanie w pełni obiektywnych wyników, co znacząco redukuje ryzyko dokonania błędnej oceny. W związku z tym wiele firm, a zwłaszcza najbardziej innowacyjne podmioty, decyduje się na włączenie ich do własnych procesów rekrutacji.

Oczywiście każdy kandydat musi zdawać sobie sprawę z tego, że udział w badaniu jest w pełni dobrowolny. Jednocześnie warto się tego podjąć. Nie tylko pozwoli to na uczestnictwo w dalszych etapach konkretnego procesu rekrutacyjnego, ale przede wszystkim poznanie wyników testu. To natomiast cenna wskazówka, która może wpłynąć na dalszy przebieg kariery zawodowej.

Czy do testu kognitywnego da się przygotować?

Testy poznawcze mają za zadanie zbadać wrodzone predyspozycje kandydata. Nie da się więc do nich przygotować, np. wykonując testy logiczne czy ćwicząc. Przed wykonaniem testu warto jednak odpocząć, prowadzić aktywny tryb życia i nie zapominać o jakościowym śnie, co przekłada się na lepsze skupienie.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie