Czego szukasz

Teleporada dla malucha? Lekarz nie może odmówić wizyty

O teleporadach i leczeniu przez telefon już od pewnego czasu krążą w internecie zarówno memy jak i historie mrożące krew w żyłach. Między innymi takie o małych pacjentach, którzy przez błędną diagnozę trafiali do szpitala. Czy faktycznie pediatra może odmówić tradycyjnej wizyty pacjentowi do 2 r.ż.?

Niewiedza rodziców

Jakiś czas temu moja roczna córka była chora, niby zwykły katarek, ale przy oddychaniu nieładnie charczała, więc bez wahania zadzwoniłam do przychodni. Pielęgniarka od razu zakomunikowała mi, że przysługuje nam tylko i wyłącznie teleporada. Po telefonicznej konsultacji pani doktor zaprosiła nas na wizytę za tydzień, jednak wyniknęło to z innego powodu. Dopiero niedawno dowiedziałam się, że od początku córka powinna być przyjęta w przychodni i zbadana przez pediatrę.

Przychodnie nadal puste

Moja sytuacja nie jest odosobnionym przypadkiem, od kilku koleżanek słyszałam, że odmówiono im przyjęcia i zbadania w przychodni. Raz nawet noworodkowi, na tak zwanej „zdrowej stronie”.
Temat teleporady u małych dzieci od początku mocno mnie dręczył, więc postanowiłam sprawdzić czy w czasach pandemii taka forma leczenia ma podstawy prawne.

Tym sposobem dotarłam do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 października 2020 r., z którego wynika, że lekarz ma obowiązek przyjąć w swoim gabinecie dzieci do ukończenia 2 r.ż. W przypadku starszych dzieci lekarz musi zdecydować czy teleporada jest wystarczającym sposobem zdiagnozowania pacjenta. Jeśli stwierdzi, że nie jest, może zaprosić na tradycyjną wizytę w gabinecie.

A jeśli to covid?

Niezwykle istotną informacją zawartą w rozporządzeniu jest to, że obowiązek przyjęcia dziecka do ukończenia 2 r.ż. w gabinecie obowiązuje nawet w przypadku podejrzenia koronawirusa u dziecka. Lekarz musi dziecko zbadać i podjąć decyzję czy kierować je dalej na test. Nie może tego zrobić poprzez teleporadę.

Źródło i ważne linki:

www.gov.pl – Czy teleporada jest bezpieczna dla chorego dziecka

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 października 2020 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem

Wytyczne konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej dotyczące teleporad w podstawowej opiece zdrowotnej udzielanych w czasie epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie