ZAINSPIRUJ SIĘ
Szybki, zdrowy i oczywiście smaczny obiad dla rodziny
- Marzena Gólska
- 18 sierpnia 2016
- 3 MIN. CZYTANIA
Szanuj swój czas… na gotowanie!
Jestem mamą i szanuję bardzo swój czas nawet na gotowanie, zwłaszcza w tygodniu. Zamiast pół dnia smażyć kotlety albo piec szynkę, wolę zrelaksować się przy zdrowym koktajlu, nadrobić czytanie, albo po prostu słuchać.. ciszy, która panuje, kiedy mąż w pracy, a dziecko w przedszkolu. I tak praktykuję szybkie i niezawodne sposoby na zdrowe obiady. I oczywiście zdarza mi się ugotować zupę na 2 dni z góry, albo zrobić obiad w kilku garnkach na zasadzie – ziemniaki, mięso, warzywa… (parowar i patelnia). Ale są też dni, kiedy po prostu się nie chce, albo sił i czasu już brak…
Korzystaj z tego, co sezon daje
Tak więc korzystając z tego, co znajdę w warzywniaku, a czego długo nie było, albo było nie-polskie to polecam gotowanie zgodnie z dostępnością danych produktów w sezonie. I tak teraz, w końcu są – polskie pomidory, cukinia, zdarza się papryka, itp. A druga kwestia, że jako mama 4-latka muszę kreatywnie ukrywać warzywa gdzie się da, bo zielone to fuj, a surowe zielone to już fuj na maksa! I tak od czasu do czasu proponuję przygotować leczo z warzywami, z kaszą jaglaną i ewentualnie z mięsem dla wymagających partnerów.
Przepis na obiad – Leczo z kaszą jaglaną:
Składniki:
(Podana ilość zgodnie z apetytem, czy zapotrzebowaniem liczebnym rodziny (u nas gotowałam dla 3 osób, w tym mąż i syn trochę pogardzili, bo było bez mięsa):
- 1 cukinia
- 1 duży pomidor
- 1 duża cebula
- 1 duża papryka czerwona
- szklanka kaszy jaglanej
- przyprawy do smaku: sól himalajska, vegeta natur, kurkuma (zamiennie curry zamiast soli, vegety i kurkumy), zioła prowansalskie.
Oczywiście składniki można modyfikować tzn. dodać jeszcze inne ulubione i aktualnie dostępne warzywa, podobnie z przyprawami, zależnie od Twojego smaku.
Potrzebne naczynia – 1 garnek do ugotowania kaszy jaglanej, 1 patelnia do duszenia warzyw.
Sposób przygotowania:
- Kaszę jaglaną przepłukujemy zimną wodą i wrzucamy do wrzątku do zagotowania w proporcjach ok.2,5 szklanki wody na 1 szklankę kaszy. Wodę można osolić, ale ja nie solę tylko przyprawiam już całość na patelni.
- Warzywa obieramy (cukinię i cebulę), kroimy i wrzucamy na rozgrzaną patelnię z odrobiną oleju rzepakowego.
- Całość dusimy, aż do zmięknięcia.
- Przyprawiamy.
- I właściwie to już finał – łączymy ugotowaną kaszę jaglaną z warzywami, dodajemy dla zdrowia olej lniany i smacznego!
Dla opornych nie-wege można dorzucić pierś z kurczaka duszoną z warzywami.
Smacznego!!!
Zdjęcia Pixabay i własne.